Η περιήγηση στον παρόντα ιστότοπο συνεπάγεται ότι συμφωνείτε με τους Όρους Χρήσης και την Πολιτική Χρήσης Cookies.

Έρχεται ο λογαριασμός του lockdown

Τα θέματα εσωτερικής πολιτικής.
Άβαταρ μέλους
mister spooky
Basic poster
Basic poster

Re: Έρχεται ο λογαριασμός του lockdown

Δημοσίευσηαπό mister spooky » 28 Ιουν 2020, 19:08

Αρχέλαος έγραψε:Τρικυμια πραγματικα, γρονθοκοπημα στη κοινή λογικη με γενικολογίες.
Και πεφτει και ευθύνη στους....κομμουνιστές. Ενώ λογοι που αναλυθηκαν επαιξαν ρολο στην πτώση των βιομηχανιών.

Οσο για εμπειριες, πολλοί ξερουμε καλα τις καταστάσεις. Άλλωστε προερχομαστε απο την περηφανη εργατικη ταξη.

συγκεντρώσου στο θέμα του νήματος.
1 .

Άβαταρ μέλους
mister spooky
Basic poster
Basic poster

Δημοσίευσηαπό mister spooky » 28 Ιουν 2020, 19:18

Ανοιξτε άλλο νήμα να συμβαλουμε ουλοι
1 .

Άβαταρ μέλους
nemo
Supreme poster
Supreme poster

Δημοσίευσηαπό nemo » 28 Ιουν 2020, 19:19

Αρχέλαος έγραψε:Τρικυμια πραγματικα, γρονθοκοπημα στη κοινή λογικη με γενικολογίες.
Και πεφτει και ευθύνη στους....κομμουνιστές. Ενώ λογοι που αναλυθηκαν επαιξαν ρολο στην πτώση των βιομηχανιών.

Οσο για εμπειριες, πολλοί ξερουμε καλα τις καταστάσεις. Άλλωστε προερχομαστε απο την περηφανη εργατικη ταξη.

τον τσιοκο σου ξερς :P

παπαγαλος εισαι και αναμασας οτι ακους

σου ειπα οτι θα γραψω γενικολογιες και δεν εριξα το φταιξιμο στους κκεκεδες
επι χουντας αλλα αργοτερα στην μεταπολιτευση που ηταν καθε λιγο και απεργιες
ας τολμησουν και τωρα να κανουν θα παει ο μισθος σε διακοσια ευρω και αυτοι σουζα στον φιλελευθερισμο
για τοσο κοπριτες λεμε

οσο για την χουντα να βαλεις και ενα διαγραμμα για τα ποσα που δανεισε και σε αλλα που χαρισε
επισης και προσθεσεις και το κοστος των εργων δρομους σε καθε χωριο και ρευμα σε καθε σπιτι

και αμα βρεις κατι αντιστοιχο να μου τηλεφωνησεις και ολα αυτα σε 7 μολις χρονια
αντε με κανατε και υμνολογω την χουντα λες και ειμαι χουντικος
0 .
το απόλυτο ένα που συχαίνομαι είναι οι αυταπάτες
επειδη είναι και ο λόγος της ύπαρξής μου

Άβαταρ μέλους
Λαχουρένιος
Ultimate Stalker
Ultimate Stalker

Δημοσίευσηαπό Λαχουρένιος » 28 Ιουν 2020, 19:22

nemo έγραψε:αντε με κανατε και υμνολογω την χουντα λες και ειμαι χουντικος

Πιεστηκες πολυ ειναι η αληθεια :fico:
0 .

Άβαταρ μέλους
pluton
Supreme poster
Supreme poster

Δημοσίευσηαπό pluton » 28 Ιουν 2020, 19:26

Αρχέλαος έγραψε:Επιτηδες μπηκα στο παιχνίδι, θα το κλείσω μετα και θα επανέλθω στο θέμα.

Αρχέλαε όταν μετατρέπεις μια οικονομία από αγροτική και καθυστερημένη σε προηγμένη βιομηχανική, λογικό είναι οι δείκτες του αγροτικού τομέα να πέφτουν, πάντως δεν είναι έτσι όπως τα παρουσιάζεις και θα επανέλθω επί αυτού.

Δεν σε προβληματίζει η αύξηση της κατανάλωσης ρεύματος; Που νομίζεις ότι πήγε αυτό το ρεύμα; στο ηλεκτρικό ψυγείο και την κουζίνα (Ελληνικής κατασκευής) του νοικοκυριού ή στην ενεργοβόρα βιομηχανία;
0 .
ΑΝΑΓΝΩΣΤΟΠΟΥΛΟΥ: «Τελειώνουμε σήμερα ότι δεν κατάφερε να ολοκληρώσει το ΕΑΜ. Είναι δική μας επιλογή οι Πρέσπες».

Άβαταρ μέλους
nemo
Supreme poster
Supreme poster

Δημοσίευσηαπό nemo » 28 Ιουν 2020, 19:29

Λαχουρένιος έγραψε:

Δυστυχως Αρχελαε αν και παλια καραβανα και παρα την προειδοποιηση μου τσιμπησες το δολωμα του Πλουτονα. Το ζητημα δεν ηταν η χουντα, αυτο ηταν το παραπετασμα καπνου. Το ζητημα ηταν να αλλαξει ροη η κουβεντα ωστε να μην ασκειται αλλο κριτικη στην κυβερνηση Μητσοτακη. Τελικα τα καταφερε.

κριτικη ασκουμε καθε μερα ...οτι και να γινει οσα δανεια και παρει αυτη η κυβερνηση δεν γινεται τιποτα
τα λεφτα μας θα σωνονται και οι τσεπες των μεταναστων θα φουσκωνουν απο ευρω
αμα θα μεινουν και χωρις σπιτι τα ελληνιζοντα ζωντανα θα φευγουν για να καθαριζουν σκατα στις γερμανιες
και στις σουηδιες .....κατα τα αλλα θα φταιει καθε ελ που θα φωναζει για εθνικη πολιτικη

γιατι το σχεδιο ειναι αυτο να αδειασει η ελλαδα απο ελληνες
τι κουλης τι αλεξης το ιδιο ειναι υπηρετες ξενων συμφεροντων

και χεστηκαμε αν ο πλουτων δεν ασκει κριτικη στην κυβερνηση η πλειοψηφια θα μετρησει στο τελος

αμα ειναι παλι να βρεθουμε σε δίλημμα ποιον κοπρο θα ψηφισουμε κουλη ή αλεξη
να φαμε σκατουλακια πρωτα και μετα να διαλεξουμε ....ενταξει εγινα λιγο ωμός τωρα αλλα ετσι ειναι τα πραγματα
μη τα ωραιοποιούμε
0 .

Άβαταρ μέλους
nemo
Supreme poster
Supreme poster

Δημοσίευσηαπό nemo » 28 Ιουν 2020, 19:31

Λαχουρένιος έγραψε:
nemo έγραψε:αντε με κανατε και υμνολογω την χουντα λες και ειμαι χουντικος

Πιεστηκες πολυ ειναι η αληθεια :fico:

και για τον κομμουνισμο θα γραψω πεντε δεκα πραγματα σωστα που εγιναν -
και οπου χρειαζεται το εχω κανει

μονο τα ουγκ βλεπουν τα παντα αναμεσα απο λευκο και μαυρο
0 .

Άβαταρ μέλους
nemo
Supreme poster
Supreme poster

Δημοσίευσηαπό nemo » 28 Ιουν 2020, 19:34

θυμαστε επι σιμιτι που αρχιζαν οι πρωτες επιχειρησεις να κλεινουν και αλλες να φευγουν;

τοτε και ο τελευταιος τσοπανος ελεγε μειωστε την φορολογια αλλιως θα φυγουν ολοι

και ο σιμιτι εκανε οτι δεν ηξερε ..και τα ζωα τον εχουν για καλυτερο πρωθυπουργο
0 .

Αρχέλαος
Basic poster
Basic poster

Δημοσίευσηαπό Αρχέλαος » 29 Ιουν 2020, 01:23

Παρουσιάσαμε τα γεγονότα. Ας δούμε και ένα παράδειγμα, της Ιζόλα.
Βλέπουμε εν ολίγοις πως ο δευτερογενής τομέας στηριζόταν σε αφειδή δανεικά και προστασία και πάλι έγραφε ζημιές. Με την μείωση των δασμών οι περίφημες δουλειές της βιομηχανίας πήγαιναν περίπατο.
Οι συνταγματάρχες πάτησαν στα έτοιμα και δεν επέφεραν καμία δομική αλλαγή.
Μεταπολιτευτικά και ενόψει ΕΟΚ τόσο η Νέα Δημοκρατία όσο και το ανδρεϊκό ΠΑΣΟΚ έδωσαν λυσσαλέα μάχη.
Π.χ. δόθηκε λυσσαλέα μάχη στην ΕΟΚ ώστε να επιτραπεί στη χώρα να εφαρμόσει για ορισμένο χρονικό διάστημα(5ετία) προστατευτικά μέτρα στην βιομηχανία κατα παρέκκλιση απο τις κοινοτικές συνθήκες και συγκεκριμένα τα άρθρα 95,96 της Ρώμης.
Η κυβέρνηση μάλιστα παραβίαζε τα συμφωνηθέντα επί του ρυθμιστικού φόρου προς προστασίας της εγχώριας παραγωγής, με αποτέλεσμα να δέχεται επικρίσεις απο την Ευρωπαϊκή επιτροπή.
Κοινώς έβαζε πλάτη όσο μπορούσε ώστε έντεχνα οι εισαγωγείς να έχουν προσκόμματα στην προσπάθεια στήριξης της εγχώριας μεταποίησης.
Για τον ρυθμιστικό φόρο θα βρει κάποιος πράγματα και στο διαδίκτυο αλλά θέλει ενδελεχή μελέτη.

Αξίζει να διαβάσει κάποιος τα επισυναπτόμενα, έχω αρκετό ακόμα υλικό αλλά μη βγούμε εκτός θέματος. Ο καθένας βγάζει τα συμπεράσματα του.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτήν τη δημοσίευση.
0 .

Αρχέλαος
Basic poster
Basic poster

Δημοσίευσηαπό Αρχέλαος » 29 Ιουν 2020, 01:40

Εικόνα

Στο παραπάνω βλέπουμε την εξέλιξη των διαθεσίμων που έφτασαν το χαμηλότερο τους επίπεδο από το 2018.

Τα διαθέσιμα δεν είναι απλώς κάποια αποθεματικά ή και έσοδα της κεντρικής κυβέρνησης.
Αφορούν χρήματα που τοποθετούν ευρύτερα φορείς του δημοσίου στο χρηματοπιστωτικό σύστημα και δανείζεται η κυβέρνηση για 15 μέρες, τα επιστρέφει και ξανά από την αρχή. Αυτό ξεκίνησε με Σαμαρά-Βενιζέλο και επεκτάθηκε με Τσίπρα-Καμμένο.
Πρακτικά π.χ. ένας δήμος ή ένας ασφαλιστικός οργανισμός δανείζει την κυβέρνηση.
Σε έναν βαθμό αυτό γίνεται σε μακροχρόνιο ορίζοντα.

Εικόνα

Eδώ ουσιαστικά βλέπουμε πως δήμοι, περιφέρειες, πανεπιστήμια ή ό,τι άλλο, έχουν δανείσει 10 δις ευρώ που δόθηκαν για να καλυφθούν ανάγκες.
0 .

Επιστροφή σε “Εσωτερική Πολιτική”