«Καθαρή έξοδος» με το κεφάλι ψηλά και με πόδια ανοιχτά!

Τα θέματα εσωτερικής πολιτικής.
Λαχουρένιος
Ultimate Stalker
Ultimate Stalker
Δημοσιεύσεις: 47359
Τοποθεσία: Γεφυρα

Re: «Καθαρή έξοδος» με το κεφάλι ψηλά και με πόδια ανοιχτά!

Δημοσίευσηαπό Λαχουρένιος » 20 Ιούλ 2018, 10:10

stavmanr έγραψε:Το κράτος αδιαφορεί;;;
Πότε δοκίμασες να καταγγείλεις τον εργοδότη σου για υπερωρίες ή εκμετάλλευση και δεν κινήθηκε άμεσα ο μηχανισμος; Απλά δεν το έκανες...


Δεν το κανω γιατι θα βρεθω ανεργος. Ελληνικα μιλαω.


Και φυσικά, το ερώτημα παραμένει:
γιατί δεν τους προτείνεις να ανοιξουν δική τους επιχείρηση για να ζουν "ζωή και κότα" παρά μου κάνεις αναλύσεις για ολες τις θεωρητικολογίες και συνωμοσιολογίες του πλανήτη;


Ειναι πολυ πιο ευκολο να πουλησεις εσυ την επιχειρηση σου απο το να ανοιξει ενας υπαλληλος μια δικη του. Ιδου η Ροδος ιδου και το πηδημα.

Πουλα τα ολα και πηγαινε μεροκαματο να χεις τις αδειες σου και την μισθαρα σου. Κανεις σας δεν το κανει ομως.
0 .
Προέλλην έγραψε:Zηλεύετε τα προσεχώς ζουμερά ακτινίδια του νεοφυούς αγρότη ΓΓ,

Μη δείτε άνθρωπο που ξεφεύγει απο τα στεγανα του τυπικού σκιντζή ΕΛ δήθεν αγρότη, άνθρωπο που θα συνεισφέρει άμεσα στις εξαγωγές της χώρας.

Τι είστε; Aυτοί ακριβως :dunno:

Άβαταρ μέλους
nemo
Supreme poster
Supreme poster
Δημοσιεύσεις: 16510

Re: «Καθαρή έξοδος» με το κεφάλι ψηλά και με πόδια ανοιχτά!

Δημοσίευσηαπό nemo » 20 Ιούλ 2018, 10:19

τα κερδη των πολυεθνικων πανε εξω ...αποκλειστικα

αυτο που μενει σε μας ειναι ο μισθος του μιτσου της τζενης της σαρας και της μαρας
αλλα και απο αυτο ενα μεγαλο ποσοστο (το μεγαλυτερο)φευγει εξω
γιατι αγοραζουμε κινητα παντοφλες και βρακια εμ να μη φορεσει η κοπελα ενα με ονομαστικη αξια πως θα κυκλοφορει ;

λαχουρ καταγομαι απο αγροτες και τα επαγγελματα της γης τα θεωρω τα πιο αγνα
0 .
το απόλυτο ένα που συχαίνομαι είναι οι αυταπάτες
επειδη είναι και ο λόγος της ύπαρξής μου

stavmanr
Extreme poster
Extreme poster
Δημοσιεύσεις: 3379

Re: «Καθαρή έξοδος» με το κεφάλι ψηλά και με πόδια ανοιχτά!

Δημοσίευσηαπό stavmanr » 20 Ιούλ 2018, 10:19

nemo έγραψε:stavmanr..σωστα τα λες
ο itteithe που ανηκει στην μεγαλη πλειοψηφια αυτου του υπεροχου και ηλιθιου λαου
:s_no
Ο itteithe είναι φίλος και τελείως αξιοσέβαστο πρόσωπο ως προς τις απόψεις και τον τρόπο που λειτουργεί κι αντιλαμβάνεται τα πράγματα.
Οι όποιες διαφωνίες μας δεν σημαίνουν ότι εγώ ή εκείνος πρέπει να κατέχουμε αναγκαστικά την αλήθεια των πραγμάτων.

ο προτωγενης τομεας που ειναι κολονα καθε κρατους δεν πασχει γιατι οι κληροι ειναι μικροι και διασπαρτοι και αρα ερχομαι εγω και τους εξαφανιζω

πολλές φορές τείνουμε να ξεχάσουμε ότι στον καπιταλισμό δεν υπάρχουν ...εθνικές οικονομίες. Οι εθνικές πολιτικές προσπαθούν απλά να αναχαιτισουν τοπικά τη λαίλαπα της διεθνούς αγοράς. Όταν, λοιπόν, πχ. η Τουρκία παράγει βαμβάκι με 30 λεπτά το κιλό, εσύ πώς θα διατηρήσεις εξαγωγική αγορά 50 λεπτά το κιλό;
Εκεί έρχεται η πολιτική να προσπαθησει να αναχαιτίσει. Βάζει συνδεδεμένη ενίσχυση στο βαμβάκι, λέγοντας ουσιαστικά στον έλληνα παραγωγό "μη σε νοιάζει η τιμή πώλησης, θα καλυφθεί από το πακέτο ενισχύσεων". Και γίνεται ένας παγκόσμιος "πόλεμος" ενισχύσεων προκειμένου να έρθουν κάποιες ισορροπίες.

γιατι η ελ κοινωνια ειναι ετσι και εγω θα τους βαλω σε ενα προγραμμα του 21 αιωνα
στα ξαφνικα γιατι ετσι εχω μαθει στα πανεπιστημια της ευρωπης
θα πρεπει εγω μαλλον να περιμενω εκατο χρονια μεχρι να ελθουν
καινουργια μυαλα για να δουν τις τεραστιες δυνατοτητες που μπορουν
να προσφερουν οι μικροι κληροι;
δεν μας φταινε οι αγροτες λοιπον φταιει το κρατος που δεν βλεπει τις ευκαιριες
απο μικρες παραγωγες προιντων υψηλων προδιαγραφων
αν ειναι κατι που πρεπει να φροντισει το κρατος επρεπε εδω και 40 -50 χρονια να εξαφανισει το παραεμποριο που συμβαινει απο τον παραγωγο στον καταναλωτη
επισης και να βοηθησει με εργα ουσιας τον δευτερογενη τομεα την μεταποιηση δηλ
αντι για τους συνεταιρισμους που εγιναν για να τρωνε το χρημα οι επιτηδειοι
πχ τα ροδακινα σημερα φευγουν απο το χωραφι με 10 λεπτα και φθανουν σε εμας
με δυο ευρω ποιοι επωφελουνται ; να ενα βασικο αιτιο η βασικη γαγγραινα του τοπου

και θα ειναι μια μεταρρυθμιση που δεν στοιχίζει τιποτα και θα δωσει το εναυσμα στον παραγωγο να εξαγει προιοντα υψηλης διατροφικης αξιας
επισης ειναι ποτε δυνατον μια χωρα να μη μπορει να κρατησει τα εργοταξια ;
πως μετα περιμενει ο λαχουρ και ο καθε μαμακας να υπαρχουν πραγματικες ευκαιριες ;

Δυστυχώς έχουμε την τάση να βλέπουμε απλοποιητικά ένα χάος αλληλεπιδράσεων. Και νομίζουμε ότι κατέχουμε εύκολες λύσεις. Ένα από τα προβλήματα που μας οδήγησαν εδώ που είμαστε είναι ότι νομίζουμε ότι εμείς ελέγχουμε και ρυθμίζουμε τα πράγματα. Ότι ο κόσμος γυρίζει γύρω από εμάς. Έτσε χόμο...
0 .

Λαχουρένιος
Ultimate Stalker
Ultimate Stalker
Δημοσιεύσεις: 47359
Τοποθεσία: Γεφυρα

Re: «Καθαρή έξοδος» με το κεφάλι ψηλά και με πόδια ανοιχτά!

Δημοσίευσηαπό Λαχουρένιος » 20 Ιούλ 2018, 10:20

nemo έγραψε:τα κερδη των πολυεθνικων πανε εξω ...αποκλειστικα

αυτο που μενει σε μας ειναι ο μισθος του μιτσου της τζενης της σαρας και της μαρας
αλλα και απο αυτο ενα μεγαλο ποσοστο (το μεγαλυτερο)φευγει εξω
γιατι αγοραζουμε κινητα παντοφλες και βρακια εμ να μη φορεσει η κοπελα ενα με ονομαστικη αξια πως θα κυκλοφορει ;

λαχουρ καταγομαι απο αγροτες και τα επαγγελματα της γης τα θεωρω τα πιο αγνα


Μεσαιωνικη αντιληψη :dunno:
0 .
Προέλλην έγραψε:Zηλεύετε τα προσεχώς ζουμερά ακτινίδια του νεοφυούς αγρότη ΓΓ,

Μη δείτε άνθρωπο που ξεφεύγει απο τα στεγανα του τυπικού σκιντζή ΕΛ δήθεν αγρότη, άνθρωπο που θα συνεισφέρει άμεσα στις εξαγωγές της χώρας.

Τι είστε; Aυτοί ακριβως :dunno:

stavmanr
Extreme poster
Extreme poster
Δημοσιεύσεις: 3379

Re: «Καθαρή έξοδος» με το κεφάλι ψηλά και με πόδια ανοιχτά!

Δημοσίευσηαπό stavmanr » 20 Ιούλ 2018, 10:22

Λαχουρένιος έγραψε:
stavmanr έγραψε:Το κράτος αδιαφορεί;;;
Πότε δοκίμασες να καταγγείλεις τον εργοδότη σου για υπερωρίες ή εκμετάλλευση και δεν κινήθηκε άμεσα ο μηχανισμος; Απλά δεν το έκανες...


Δεν το κανω γιατι θα βρεθω ανεργος. Ελληνικα μιλαω.

Μα θα ανοίξεις επιχείρηση και θα ζεις ως επιχειρηματίας. Ελληνικά το είπα κι εγώ...
"Ζωή και κότα"! :D
Life and chicken

stavmanr έγραψε:Και φυσικά, το ερώτημα παραμένει:
γιατί δεν τους προτείνεις να ανοιξουν δική τους επιχείρηση για να ζουν "ζωή και κότα" παρά μου κάνεις αναλύσεις για ολες τις θεωρητικολογίες και συνωμοσιολογίες του πλανήτη;


Ειναι πολυ πιο ευκολο να πουλησεις εσυ την επιχειρηση σου απο το να ανοιξει ενας υπαλληλος μια δικη του.


Δεν σε καταλαβαίνω. Η σύσταση μίας επιχείρησης γίνεται σε λίγα λεπτά. Πηγαίνεις στο ΓΕΜΗ, την Εφορία και τον ΟΑΕΕ και τελείωσες.
Μετά σε περιμένει η "ζωη και κότα" του επιχειρηματία. :yesyes:

Δεν θα έχεις πια ωράρια, εντολές, υπερωρίες, μαύρη εργασία. Τίποτα από όσα σου έκαναν τη ζωή μαύρη. Μία απόφαση είναι. Ειδικά για εσένα που τα ξέρεις όλα τόσο καλά και είσαι βέβαιος για την ζωή του επιχειρηματία...
0 .

Λαχουρένιος
Ultimate Stalker
Ultimate Stalker
Δημοσιεύσεις: 47359
Τοποθεσία: Γεφυρα

Re: «Καθαρή έξοδος» με το κεφάλι ψηλά και με πόδια ανοιχτά!

Δημοσίευσηαπό Λαχουρένιος » 20 Ιούλ 2018, 10:24

stavmanr έγραψε:Μα θα ανοίξεις επιχείρηση και θα ζεις ως επιχειρηματίας. Ελληνικά το είπα κι εγώ...
"Ζωή και κότα"! :D
Life and chicken


Δεν εχω την οικονομικη δυνατοτητα να το κανω μαναμ' προς το παρον.

Προφανως εισαι εκτος τοπου και χρονου αν νομιζεις οτι η παγκοσμια αγορα σηκωνει 7 δις επιχειρησεων, ή οτι μπορουν να παραχθουν τα συγχρονα προιοντα και υπηρεσιες απο ατομικες επιχειρησεις.

Γιατι η λογικη σου εκει οδηγει: οτι ειναι δυνατο να δημιουργηθει μια επιχειρηση ανα ανθρωπο στην Γη. Δεν πρεπει να σαι πανω απο 5 χρονων με βαση αυτα που λες.

Δεν σε καταλαβαίνω. Η σύσταση μίας εταιρίας γίνεται σε λίγα λεπτά. Πηγαίνεις στο ΓΕΜΗ, την Εφορία και τον ΟΑΕΕ και τελείωσες.
Μετά σε περιμένει η "ζωη και κότα" του επιχειρηματία. :yesyes:


A τοσο απλα, δεν χρειαζεται χρημα ας πουμε.

Μου φαινεται οτι εσυ εισαι ο ΔΥ. Ουτε καν οι μικροι επιχειρηματιες δεν λενε τετοιες μαλακιες.
0 .
Προέλλην έγραψε:Zηλεύετε τα προσεχώς ζουμερά ακτινίδια του νεοφυούς αγρότη ΓΓ,

Μη δείτε άνθρωπο που ξεφεύγει απο τα στεγανα του τυπικού σκιντζή ΕΛ δήθεν αγρότη, άνθρωπο που θα συνεισφέρει άμεσα στις εξαγωγές της χώρας.

Τι είστε; Aυτοί ακριβως :dunno:

stavmanr
Extreme poster
Extreme poster
Δημοσιεύσεις: 3379

Re: «Καθαρή έξοδος» με το κεφάλι ψηλά και με πόδια ανοιχτά!

Δημοσίευσηαπό stavmanr » 20 Ιούλ 2018, 10:28

Λαχουρένιος έγραψε:
stavmanr έγραψε:Μα θα ανοίξεις επιχείρηση και θα ζεις ως επιχειρηματίας. Ελληνικά το είπα κι εγώ...
"Ζωή και κότα"! :D
Life and chicken


Δεν εχω την οικονομικη δυνατοτητα να το κανω μαναμ' προς το παρον.

Δεν σε καταλαβαίνω. Η σύσταση μίας εταιρίας γίνεται σε λίγα λεπτά. Πηγαίνεις στο ΓΕΜΗ, την Εφορία και τον ΟΑΕΕ και τελείωσες.
Μετά σε περιμένει η "ζωη και κότα" του επιχειρηματία. :yesyes:


A τοσο απλα, δεν χρειαζεται χρημα ας πουμε.

Μου φαινεται οτι εσυ εισαι ο ΔΥ. Ουτε καν οι μικροι επιχειρηματιες δεν λενε τετοιες μαλακιες.


Δεν χρειάζεται χρήμα. Πέντε υπογραφές θα βάλεις και θα είσαι επιχειρηματίας.
Στο εγγυώμαι προσωπικά. :D

Αύριο θέλεις να ονομάζεσαι επιτηδευματίας και να ζεις "ζωη και κότα"; ;)

Τελικά είμαι ΔΥ, επιχειρηματίας ή ΙΥ; Με έχεις μπερδέψει...

Προφανως εισαι εκτος τοπου και χρονου αν νομιζεις οτι η παγκοσμια αγορα σηκωνει 7 δις επιχειρησεων, ή οτι μπορουν να παραχθουν τα συγχρονα προιοντα και υπηρεσιες απο ατομικες επιχειρησεις.

Γιατι η λογικη σου εκει οδηγει: οτι ειναι δυνατο να δημιουργηθει μια επιχειρηση ανα ανθρωπο στην Γη. Δεν πρεπει να σαι πανω απο 5 χρονων με βαση αυτα που λες.

Η λογική μου λέει ότι όταν ακούω έναν άνθρωπο να υποστηρίζει ότι ο επιχειρηματίες ζουν ζωή και κότα, να τον ρωτω "κι εσύ γιατί κάθεσαι; Είσαι μαζόχα;"
0 .

Λαχουρένιος
Ultimate Stalker
Ultimate Stalker
Δημοσιεύσεις: 47359
Τοποθεσία: Γεφυρα

Re: «Καθαρή έξοδος» με το κεφάλι ψηλά και με πόδια ανοιχτά!

Δημοσίευσηαπό Λαχουρένιος » 20 Ιούλ 2018, 10:30

stavmanr έγραψε:Δεν χρειάζεται χρήμα. Πέντε υπογραφές θα βάλεις και θα είσαι επιχειρηματίας.
Στο εγγυώμαι προσωπικά. :D

Αύριο θέλεις να ονομάζεσαι επιτηδευματίας και να ζεις "ζωη και κότα"; ;)


Eνταξει, συνεχισε το μαθημα σου τωρα στο δημοτικο. Δεν επιτρεπονται τα κινητα στα σχολεια.

Σε 12 χρονια που θα ενηλικιωθεις τα ξαναλεμε. Τωρα νομιζεις οτι τα λεφτα φυτρωνουν στα λεφτοδεντρα οπως ολα τα 6χρονα.

ΥΓ ΙΥ δεν εισαι με τιποτα, φαινεται ο ανθρωπος που δεν εχει δουλεψει ποτε μεροκαματο. Αρχικα νομιζα οτι εισαι μικρος επιχειρηματιας, τωρα τεινω προς το ΔΥ. Μονο αυτοι εχουν τοση αγνοια για την αγορα.
0 .
Προέλλην έγραψε:Zηλεύετε τα προσεχώς ζουμερά ακτινίδια του νεοφυούς αγρότη ΓΓ,

Μη δείτε άνθρωπο που ξεφεύγει απο τα στεγανα του τυπικού σκιντζή ΕΛ δήθεν αγρότη, άνθρωπο που θα συνεισφέρει άμεσα στις εξαγωγές της χώρας.

Τι είστε; Aυτοί ακριβως :dunno:

Άβαταρ μέλους
nemo
Supreme poster
Supreme poster
Δημοσιεύσεις: 16510

Re: «Καθαρή έξοδος» με το κεφάλι ψηλά και με πόδια ανοιχτά!

Δημοσίευσηαπό nemo » 20 Ιούλ 2018, 10:31

βρε μποες αναγνωριστε επιτελους τον αληθινο εαυτο μας

τα εχουμε κανει σκατα και ολοι μας εχουμε ενα μεριδιο ευθυνης

με την συζητηση ψαχνουμε το μεγαλυτερο απλα τα πραγματα

και μιλησα για προιοντα υψηλης διατροφικης αξιας -οπως συμβαινει με το ισραηλ
και τις μικρες χωρες του βορα
και που η γιαγια μας στο χωριο τα παραγει ευκολα
και η μονη βοηθεια που ζηταει ειναι ενα καθαρο συστημα εξαγωγης και διαθεσης των προιντων
0 .
το απόλυτο ένα που συχαίνομαι είναι οι αυταπάτες
επειδη είναι και ο λόγος της ύπαρξής μου

Άβαταρ μέλους
nemo
Supreme poster
Supreme poster
Δημοσιεύσεις: 16510

Re: «Καθαρή έξοδος» με το κεφάλι ψηλά και με πόδια ανοιχτά!

Δημοσίευσηαπό nemo » 20 Ιούλ 2018, 10:33

παω να κανω καμια δουλεια ..εχετε αρχισει τις μαμακιες με τα προσωπικα
και δεν τα μπορω αυτα
0 .
το απόλυτο ένα που συχαίνομαι είναι οι αυταπάτες
επειδη είναι και ο λόγος της ύπαρξής μου


Επιστροφή σε “Εσωτερική Πολιτική”