Περί Γότθων και Ούννων

Άρθρα ιστορικά, σχετικά με ιστορικά γεγονότα ή πρόσωπα.
Άβαταρ μέλους
taxalataxalasa
Basic poster
Basic poster
Δημοσιεύσεις: 578

Re: Περί Γότθων και Ούννων

Δημοσίευσηαπό taxalataxalasa » 28 Μαρ 2023, 21:54

nemo έγραψε:
taxalataxalasa έγραψε:Ασε την θεωρια. Εδω μιλάμε για πραξεις. Μονο ενας ηλιθιος δεν καταλαβαινει οτι αλλο η θεωρια και αλλο η πραξη.

Δεν μιλάμε για χριστιανισμό γενικως. Μιλαμε για ορτοντοξική κατάσταση. Δεν εχει την αποκλειστικότητα η ορτοντοξική τάση ωστε να καπηλεύεται τον όρο χριστιανισμός σαν να ειναι ταυτόσημες εννοιες. Καπου χάνεσαι!

μα αυτο ακριβως με παρεξενεψε με τον καθολικισμο που αναφερες οι διαφορες μεταξυ ορθοδοξιας ειναι στους κανονες
της πιστης- ο παπαρας ο τεξ ακομη να γραψει; στα υπολοιπα δεν εχουν διαφορες

θα σου πω ενα παραδειγμα για να δεις οτι αυτο που λες ειναι μια μλκ και μιση -αφηνω ενα ενδεχομενο μηπως και εγω
δεν το συλλαμβανω αυτο που λες -το παραδειγμα ειναι ενας μεταξυ μας πολεμος ελλαδας βουλγαριας και τα δυο κρατη
ειναι ορθοδοξα ....τι πρεπει να κανουν οι εκκλησιες των δυο χωρων; για να ειναι υπερεθνικες !


Να ενωθουν σε μια! για να μην χωριζονται τα εθνη με βαση την αυτοκεφαλια και αυτονομια της καθε εκκλησιας που χρησιμοποιειται απο τα κρατη ως μοχλος διαχείρισης των πιστώνε... Και θρησκευτικα να το παρεις, το ειδωλο της θρησκειας, a.k.a. Χριστος, είπε να φτιαξουν μια εκκλησια... Οχι ο καθενας το δικο του μπαϊράκι... Και έδωσε την εντολή τον Πέτρο που πήγε στην Ρώμη. Και γι αυτόι η Ρώμη έχει το πρωτείο. Κατ εντολήν του ειδώλου στον Πετρο να χτίσει πάνω του την εκκλησία των πιστώνε. Η δεν ειναι έτσι;

Ετσι ηταν μεχρι που οι ανατολιτες στην ισταμπουλ εκαμαν το σχισμα και ηθελαν να παρει το πρωτειο το εξοχικό στον βόσπορο. Θα μου πεις χιλιους λογους για αυτο που δεν εχουν ομως σχεση με την θρησκεια αλλα με κοσμικη πολιτική.

Φέρε τον Τεξ που τα ξερει να το κανουμε δω μεσα Τεξας! :D
0 .

Άβαταρ μέλους
taxalataxalasa
Basic poster
Basic poster
Δημοσιεύσεις: 578

Re: Περί Γότθων και Ούννων

Δημοσίευσηαπό taxalataxalasa » 28 Μαρ 2023, 22:00

nemo έγραψε:
taxalataxalasa έγραψε:
ντουλαπάτος = κρυφαδερφή... κρυβεται στην ντουλάπα... :laugh1: Συνειρμος (παπαρια, χαϊδεμα)...

εγω μιλαω στα φορα με οσους θελουν να μιλησουν μαζι μου... δεν λεω οχι σε κανεναν!

για να πω την αληθεια εδω το κολλησα και εγω και στην αρχη το παρεξηγησα

και οχι δεν ειμαι κρυφοαδελφη αλλα παντρεμενος με την ψεκασμενη :s_mad


να σου ζησει η ψεκασμενη και να κανεις και πολλα ψεκασμενακια να εισαι happy στην ζωη σου και να βοηθησεις στο δημογραφικο προβλημα διοτι μας εχουν ξεκασει με Exafanizol...
0 .

Άβαταρ μέλους
taxalataxalasa
Basic poster
Basic poster
Δημοσιεύσεις: 578

Re: Περί Γότθων και Ούννων

Δημοσίευσηαπό taxalataxalasa » 28 Μαρ 2023, 22:01

nemo έγραψε:και φυσικα ειμαι φασιστας ακροδεξιος εθνικιστης και λιγο κομμουνιστης -συνεχιζουμε τωρα !


Δηλαδή είσαι του πατριωτικού παΣΟΚ!

Εγω ειμαι της Πατριωτικης Αφασίας... :laugh1: Γραικορωμαίος προ Παρθενώνα... Έχω ράμματα για ολωνώνε τις γούνες! :rolll:
0 .

Άβαταρ μέλους
nemo
Supreme poster
Supreme poster
Δημοσιεύσεις: 16592

Re: Περί Γότθων και Ούννων

Δημοσίευσηαπό nemo » 28 Μαρ 2023, 22:05

taxalataxalasa έγραψε:
nemo έγραψε:μα αυτο ακριβως με παρεξενεψε με τον καθολικισμο που αναφερες οι διαφορες μεταξυ ορθοδοξιας ειναι στους κανονες
της πιστης- ο παπαρας ο τεξ ακομη να γραψει; στα υπολοιπα δεν εχουν διαφορες

θα σου πω ενα παραδειγμα για να δεις οτι αυτο που λες ειναι μια μλκ και μιση -αφηνω ενα ενδεχομενο μηπως και εγω
δεν το συλλαμβανω αυτο που λες -το παραδειγμα ειναι ενας μεταξυ μας πολεμος ελλαδας βουλγαριας και τα δυο κρατη
ειναι ορθοδοξα ....τι πρεπει να κανουν οι εκκλησιες των δυο χωρων; για να ειναι υπερεθνικες !


Να ενωθουν σε μια! για να μην χωριζονται τα εθνη με βαση την αυτοκεφαλια και αυτονομια της καθε εκκλησιας που χρησιμοποιειται απο τα κρατη ως μοχλος διαχείρισης των πιστώνε... Και θρησκευτικα να το παρεις, το ειδωλο της θρησκειας, a.k.a. Χριστος, είπε να φτιαξουν μια εκκλησια... Οχι ο καθενας το δικο του μπαϊράκι... Και έδωσε την εντολή τον Πέτρο που πήγε στην Ρώμη. Και γι αυτόι η Ρώμη έχει το πρωτείο. Κατ εντολήν του ειδώλου στον Πετρο να χτίσει πάνω του την εκκλησία των πιστώνε. Η δεν ειναι έτσι;

Ετσι ηταν μεχρι που οι ανατολιτες στην ισταμπουλ εκαμαν το σχισμα και ηθελαν να παρει το πρωτειο το εξοχικό στον βόσπορο. Θα μου πεις χιλιους λογους για αυτο που δεν εχουν ομως σχεση με την θρησκεια αλλα με κοσμικη πολιτική.

Φέρε τον Τεξ που τα ξερει να το κανουμε δω μεσα Τεξας! :D

σορυ αλλα αυτα που γραφεις ειναι παπαριες οχι δεν ειναι ετσι και στο αλλο που λες τιποτα δεν εμποδιζει ενα εθνος
κανει πολεμο με ενα αλλο ή ακομη να εχει ενα εμφυλιο χωρις να ευθυνεται η εκκλησια .. :s_mad
0 .
το απόλυτο ένα που συχαίνομαι είναι οι αυταπάτες
επειδη είναι και ο λόγος της ύπαρξής μου

Άβαταρ μέλους
nemo
Supreme poster
Supreme poster
Δημοσιεύσεις: 16592

Re: Περί Γότθων και Ούννων

Δημοσίευσηαπό nemo » 28 Μαρ 2023, 22:05

taxalataxalasa έγραψε:
nemo έγραψε:και φυσικα ειμαι φασιστας ακροδεξιος εθνικιστης και λιγο κομμουνιστης -συνεχιζουμε τωρα !


Δηλαδή είσαι του πατριωτικού παΣΟΚ!

Εγω ειμαι της Πατριωτικης Αφασίας... :laugh1: Γραικορωμαίος προ Παρθενώνα... Έχω ράμματα για ολωνώνε τις γούνες! :rolll:

επισημα εθνικιστης με βουλα
0 .
το απόλυτο ένα που συχαίνομαι είναι οι αυταπάτες
επειδη είναι και ο λόγος της ύπαρξής μου

Άβαταρ μέλους
nemo
Supreme poster
Supreme poster
Δημοσιεύσεις: 16592

Re: Περί Γότθων και Ούννων

Δημοσίευσηαπό nemo » 28 Μαρ 2023, 22:15

και για να τα λεμε ολα σε εκεινο που μπορουμε να κατηγορησουμε με πασα βεβαιοτητα ειναι το γεγονος οτι και η ορθοδοξια
και ο καθολικισμος εχουν αναμειχθεί στην πολιτικη και παντα βρισκοταν με το μερος της εκαστοτε εξουσιας και εις βαρος
παντα των αδυνατων ...
0 .
το απόλυτο ένα που συχαίνομαι είναι οι αυταπάτες
επειδη είναι και ο λόγος της ύπαρξής μου

Άβαταρ μέλους
taxalataxalasa
Basic poster
Basic poster
Δημοσιεύσεις: 578

Re: Περί Γότθων και Ούννων

Δημοσίευσηαπό taxalataxalasa » 28 Μαρ 2023, 22:30

nemo έγραψε:
taxalataxalasa έγραψε:
Να ενωθουν σε μια! για να μην χωριζονται τα εθνη με βαση την αυτοκεφαλια και αυτονομια της καθε εκκλησιας που χρησιμοποιειται απο τα κρατη ως μοχλος διαχείρισης των πιστώνε... Και θρησκευτικα να το παρεις, το ειδωλο της θρησκειας, a.k.a. Χριστος, είπε να φτιαξουν μια εκκλησια... Οχι ο καθενας το δικο του μπαϊράκι... Και έδωσε την εντολή τον Πέτρο που πήγε στην Ρώμη. Και γι αυτόι η Ρώμη έχει το πρωτείο. Κατ εντολήν του ειδώλου στον Πετρο να χτίσει πάνω του την εκκλησία των πιστώνε. Η δεν ειναι έτσι;

Ετσι ηταν μεχρι που οι ανατολιτες στην ισταμπουλ εκαμαν το σχισμα και ηθελαν να παρει το πρωτειο το εξοχικό στον βόσπορο. Θα μου πεις χιλιους λογους για αυτο που δεν εχουν ομως σχεση με την θρησκεια αλλα με κοσμικη πολιτική.

Φέρε τον Τεξ που τα ξερει να το κανουμε δω μεσα Τεξας! :D

σορυ αλλα αυτα που γραφεις ειναι παπαριες οχι δεν ειναι ετσι και στο αλλο που λες τιποτα δεν εμποδιζει ενα εθνος
κανει πολεμο με ενα αλλο ή ακομη να εχει ενα εμφυλιο χωρις να ευθυνεται η εκκλησια .. :s_mad


Παπαριες ειναι ρε αντιχριστε τα λογια του Χριστου;

Ο Κύριος είπε στον Πέτρο, "Πάνω σ´αυτήν την Πέτρα θα οικοδομήσω την Εκκλησία μου, σε σένα δίνω τα κλειδιά της βασιλείας των ουρανών και ότι έχεις δέσει ή λύσει στη γη θα είναι λυμένο ή δεμένο στους ουρανούς" (Ματθ. 16:18-19). Πάνω σε σένα Πέτρο, λέει ο Κύριος, θα χτίσω την Εκκλησία μου, και σε εσένα θα δώσω τα κλειδιά, όχι στην υπόλοιπη Εκκλησία.

Tο κατάλαβες γιατί το πρωτείο είναι στην Ρώμη και όχι στο εξοχικό του βοσπόρου;
0 .

Παυλος Γ.
Crazy poster
Crazy poster
Δημοσιεύσεις: 1038

Re: Περί Γότθων και Ούννων

Δημοσίευσηαπό Παυλος Γ. » 29 Μαρ 2023, 05:33

taxalataxalasa έγραψε:Ο Κύριος είπε στον Πέτρο, "Πάνω σ´αυτήν την Πέτρα θα οικοδομήσω την Εκκλησία μου, σε σένα δίνω τα κλειδιά της βασιλείας των ουρανών και ότι έχεις δέσει ή λύσει στη γη θα είναι λυμένο ή δεμένο στους ουρανούς" (Ματθ. 16:18-19). Πάνω σε σένα Πέτρο, λέει ο Κύριος, θα χτίσω την Εκκλησία μου, και σε εσένα θα δώσω τα κλειδιά, όχι στην υπόλοιπη Εκκλησία.

Tο κατάλαβες γιατί το πρωτείο είναι στην Ρώμη και όχι στο εξοχικό του βοσπόρου;


Ναι αλλά, το κατά Ματθαίον είναι γραμμένο στα Ελληνικά και όχι στα Λατινικά.
Τί δουλειά έχει το Ελληνόγραφο κατά Ματθαίον, στη Ρώμη ;

Υπήρξε ιστορικό πρόσωπο Ματθαίος ;

Μεχρι ο Φλαβιος Βαλέριος να μεταφέρει την πρωτευουσα, δεν υπήρχε χριστιανισμός,
παρα μόνο αιρέσεις.

Η καθιέρωση της θρησκείας έγινε στην Κων/πολη.
Αν κάποιος δηλάδή έχει το κοπυράιτ, αυτη είναι η ανατολική ορθοδοξία.
Οι Δυτικοί και ο Πάπας, ειναι σφετεριστές.

Από σφετεριστές θα προκύψει ο μεσαίωνας και η Ιερά Εξέταση
0 .

Άβαταρ μέλους
taxalataxalasa
Basic poster
Basic poster
Δημοσιεύσεις: 578

Re: Περί Γότθων και Ούννων

Δημοσίευσηαπό taxalataxalasa » 29 Μαρ 2023, 06:08

Παυλος Γ. έγραψε:
taxalataxalasa έγραψε:Ο Κύριος είπε στον Πέτρο, "Πάνω σ´αυτήν την Πέτρα θα οικοδομήσω την Εκκλησία μου, σε σένα δίνω τα κλειδιά της βασιλείας των ουρανών και ότι έχεις δέσει ή λύσει στη γη θα είναι λυμένο ή δεμένο στους ουρανούς" (Ματθ. 16:18-19). Πάνω σε σένα Πέτρο, λέει ο Κύριος, θα χτίσω την Εκκλησία μου, και σε εσένα θα δώσω τα κλειδιά, όχι στην υπόλοιπη Εκκλησία.

Tο κατάλαβες γιατί το πρωτείο είναι στην Ρώμη και όχι στο εξοχικό του βοσπόρου;


Ναι αλλά, το κατά Ματθαίον είναι γραμμένο στα Ελληνικά και όχι στα Λατινικά.
Τί δουλειά έχει το Ελληνόγραφο κατά Ματθαίον, στη Ρώμη ;

Υπήρξε ιστορικό πρόσωπο Ματθαίος ;

Μεχρι ο Φλαβιος Βαλέριος να μεταφέρει την πρωτευουσα, δεν υπήρχε χριστιανισμός,
παρα μόνο αιρέσεις.

Η καθιέρωση της θρησκείας έγινε στην Κων/πολη.
Αν κάποιος δηλάδή έχει το κοπυράιτ, αυτη είναι η ανατολική ορθοδοξία.
Οι Δυτικοί και ο Πάπας, ειναι σφετεριστές.

Από σφετεριστές θα προκύψει ο μεσαίωνας και η Ιερά Εξέταση


Η εκκλησια ξεκινα στην Ρωμη με τον Petrus.

Το κατα MattanYah είναι γραμμένο απο Ιουδαίο Ελληνόφωνο. Δεν ειναι ελληνικο κειμενο, αλλα Ιουδαϊκό κείμενο γραμμένο στα ελληνικά.
Και άπαξ και λέει πως πάνω στον Petrus θα κτιστεί η εκκλησία του ειδώλου, τοτε οι ειδωλολάτρες πρέπει να ακολουθήσουν τις εντολές του ειδώλου.
Petrus > Εκκλησια > Roma.

Επίσης όσον αφορά τι δουλειά έχει το ελληνόγραφο κατα MattanYah στην Roma, σου απαντω. Εχει την ιδια δουλεια που ειχαν και τα γραπτα του Josephus που ησαν ελληνογραφα στην Roma.

Οι σφετεριστες είναι οι κάτοικοι του εξοχικου στον βόσπορο. Karma is a bitch! Αποδειξε το αντιθετο αν μπορείς! Μονο προσεξε μην λυσσαξεις απο την ανημποριά!

Η ιερα εξέταση ξεκίνησε απο τον Φλαβιο Βαλεριο... που ξεκινησε η εξολοθρευση των ελληνων και των ναων τους!
0 .

Παυλος Γ.
Crazy poster
Crazy poster
Δημοσιεύσεις: 1038

Re: Περί Γότθων και Ούννων

Δημοσίευσηαπό Παυλος Γ. » 29 Μαρ 2023, 08:50

taxalataxalasa έγραψε:
Παυλος Γ. έγραψε:
Ναι αλλά, το κατά Ματθαίον είναι γραμμένο στα Ελληνικά και όχι στα Λατινικά.
Τί δουλειά έχει το Ελληνόγραφο κατά Ματθαίον, στη Ρώμη ;

Υπήρξε ιστορικό πρόσωπο Ματθαίος ;

Μεχρι ο Φλαβιος Βαλέριος να μεταφέρει την πρωτευουσα, δεν υπήρχε χριστιανισμός,
παρα μόνο αιρέσεις.

Η καθιέρωση της θρησκείας έγινε στην Κων/πολη.
Αν κάποιος δηλάδή έχει το κοπυράιτ, αυτη είναι η ανατολική ορθοδοξία.
Οι Δυτικοί και ο Πάπας, ειναι σφετεριστές.

Από σφετεριστές θα προκύψει ο μεσαίωνας και η Ιερά Εξέταση


Η εκκλησια ξεκινα στην Ρωμη με τον Petrus.

Το κατα MattanYah είναι γραμμένο απο Ιουδαίο Ελληνόφωνο. Δεν ειναι ελληνικο κειμενο, αλλα Ιουδαϊκό κείμενο γραμμένο στα ελληνικά.
Και άπαξ και λέει πως πάνω στον Petrus θα κτιστεί η εκκλησία του ειδώλου, τοτε οι ειδωλολάτρες πρέπει να ακολουθήσουν τις εντολές του ειδώλου.
Petrus > Εκκλησια > Roma.

Επίσης όσον αφορά τι δουλειά έχει το ελληνόγραφο κατα MattanYah στην Roma, σου απαντω. Εχει την ιδια δουλεια που ειχαν και τα γραπτα του Josephus που ησαν ελληνογραφα στην Roma.

Οι σφετεριστες είναι οι κάτοικοι του εξοχικου στον βόσπορο. Karma is a bitch! Αποδειξε το αντιθετο αν μπορείς! Μονο προσεξε μην λυσσαξεις απο την ανημποριά!

Η ιερα εξέταση ξεκίνησε απο τον Φλαβιο Βαλεριο... που ξεκινησε η εξολοθρευση των ελληνων και των ναων τους!


Χα !
Κουκουρούκου μαι φρεντ.

Τα ιστορικά γεγονότα σε διαψευδουν.
Δεν είναι το τί λέω γω και τί πιστευεις εσύ.
Ο χριστιανισμός αναγνωρίστηκε το 313 μ.Χ. στο λεγόμενο διαταγμα του Μιλάνου,
και τσιμεντώθηκε το 325 μ.Χ. στην 1η Οικουμενική Σύνοδο.
Ολο το αφήγημα εκτυλίχτηκε από τον Ευσέβιο Καισαρείας, τον γκουρού του χριστιανισμού.
Με την ανοχή και την στηριξη του αυτοκράτορα Κωνσταντίνου.

Από κει έχουμε αναφορές στα Ευαγγέλια και στη ζωή του Χριστού.
Δεν σου κάνει εντύπωση, η απουσία του ονόματος του Ιησού στα συγγράματα του Ιώσηπου που αναφέρεις ;
Οπως και σε οποιουδήποτε συγχρονου ιστορικού του Ιωσηπου ; (Πλινιος, Σουητώνιος, Τάκιτος).
Αρα, πάνω σε ποιά πέτρα εχτισε την Εκκλησια ο Πέτρος ;

Τα θεμέλια της θρησκείας τα έβαλε ο Κωνσταντίνος με τον Ευσέβιο, στην Κωνσταντινούπολη.
Απλώς επειδή οι Δυτικοί έχαναν τα προνόμια τους και την αιγλη τους,
πλαστογράφησαν αργότερα την λεγόμενη Δωρεά του Κωνσταντίνου.

Τα Ευαγγέλια είναι γραμμένα στα Ελληνικά, γιατί ήταν η πιο διαδεδομένη γλώσσα στην αυτοκρατορία
και γιατί προσδοκούσαν την κληρονομιά του Ελληνισμού.
Είπαμε Ελληνισμός, είναι πολλά περισσότερα από τη γλώσσα, την κουλτούρα και τον πολιτισμό.

Αν δεν πιστεύεις εμένα, να πιστέψεις το Βελόπουλο, που έχει και τις επιστολές του Ιησού. :D :D :D
Μαζί με τις κηραλοιφές για τη φαλακρα.

Τυχαίο που ο Μητσοτάκης ανακοίνωσε εκλογές, στις 21 Μαίου του αγιού Κωνσταντίνου κι Ελένης ;
0 .


Επιστροφή σε “Ιστορικά”