Η περιήγηση στον παρόντα ιστότοπο συνεπάγεται ότι συμφωνείτε με τους Όρους Χρήσης και την Πολιτική Χρήσης Cookies.

Είναι θέλημα θεών να ξαναεπιστρέψουμε στην αρχαία θρησκεία ακυρώνοντας τον Χριστιανισμό;

Συζήτηση για θεούς, θρησκείες, κοσμογονία κλπ.
Άβαταρ μέλους
tanipteros
Rookie poster
Rookie poster

Re: Είναι θέλημα θεών να ξαναεπιστρέψουμε στην αρχαία θρησκεία ακυρώνοντας τον Χριστιανισμό;

Δημοσίευσηαπό tanipteros » 16 Απρ 2018, 14:16

nik_killthemall έγραψε:- Κανείς δεν είπε να ξαναγυρίσουμε στο 12θεο, έτσι κι αλλιώς η τάση που υπήρχε πριν έρθει η χριστιανική λαίλαπα, ήταν αποκόλληση από τους μυθικούς θεούς και η περί θεού έρευνα να ανατεθεί στην φιλοσοφία και στις επιστήμες.

εγώ θα έλεγα ότι οι μύθοι ήταν για τους μύστες με τους συμβολισμούς τους και τις αινιγματώδης περιγραφές ενώ οι φιλοσοφία πρόσφερε την σπουδή και μελέτη των θεών και οδηγούσε σε μια φιλοσοφική θεολογία.

Προσωπικά προτιμώ ένα συνδυασμό και των δύο. Δεν απορρίπτω κανένα μονοπάτι.
0 .
ΦΩΣ !!! :yesyes:

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Crazy poster
Crazy poster

Re: Είναι θέλημα θεών να ξαναεπιστρέψουμε στην αρχαία θρησκεία ακυρώνοντας τον Χριστιανισμό;

Δημοσίευσηαπό Οργισμένος » 16 Απρ 2018, 15:49

stavmanr έγραψε:
Sarastro έγραψε:Eυτυχώς που υπάρχει ένα μέγεθος μετρήσιμο που δίνει άμεσα απάντηση σε αυτή την ανοησία: Η διάρκεια ζωής είναι σήμερα μεγαλύτερη απ'ό,τι πριν από την Βιομηχανική Επανάσταση. Επίσης, οι άνθρωποι είναι υγιέστεροι στην διάρκεια τής ζωής τους. Ακόμη, η πείνα έχει εξαφανισθεί από το μεγαλύτερο μέρος του κόσμου.

Πότε και που βρήκες παγκόσμια στατιστική ανάλυση θνησιμότητας οποιασδήποτε περιόδου πριν τον 20ο αιώνα; :D
Επιπλέον 1 στους 8 παγκοσμίως ΠΕΘΑΙΝΕΙ της πείνας. Όχι απλά πεινά...
1 στους 8 σημαίνει στατιστικά 1 σε κάθε ευρεία ζώσα οικογένεια (από παπού μέχρι εγγονό). Το αναφέρω στατιστικά για να καταλάβετε το μέγεθος του προβλήματος.

Δεν αφήνετε βρε σεις τα χαζά;

Μη γραφεις ανοησιες χριστιανε. Δεν ειμαστς αναλφαβητοι σαν το παπαδαριο σας. Ο μεσος ορος διαρκειας ζωης ηταν 39 ετη το 1800 και σημερα εχει παει στα 75. Παψτε επιτελους , γελανε μαζι σας και οι πετρες...Περιττο να μιλησω για το μεσο εισοδημα στον πλανητη το οποιο εχει υπερπολλαπλασιαστει τουβλο. Μεχρι το 1960 χτυπουσε πυρετος τα παιδακια και οι γονεις δεν ξερανε αν θα τη βγαλουν καθαρη. Τουβλα.
2 .
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Άβαταρ μέλους
relativer777
Basic poster
Basic poster

Δημοσίευσηαπό relativer777 » 16 Απρ 2018, 18:04

Απο πού να ξεκινήσω !
Τέσπα.
1) Ο Θεός των χριστιανών και Εβραίων
Δημιούργησε τον άνθρωπο Ο οποίος είταν ελαττωματικός από τη στιγμή της δημιουργίας του. Παρενέβη την εντολή του δημιουργού του με το δέντρο της γνώσης. Ο ένας γιος του Έγινε δολοφόνος του αδερφού του, την ιστορία που Ο Κάιν δολοφόνησε τον άβελ. Καλό ξεκίνημα έ !
Ως εδώ θεωρείς ότι Καλώς και εν σοφία εποίησε ;
Πόλεμοι, δολοφονίες, αδικήες, σεισμοί, πλημμύρες, ασθένειες,απάτες και άλλα.
Θα μου πεις αυτά όλα είναι συνέπειες του ανθρώπου ;
Δηλαδή είναι Θεός περιορισμένων δυνατοτήτων;
Έκανε ότι καλύτερο μπόρεσε
και ώς εκεί ;
Μήπως θα έπρεπε να τα θεωρώ καλά και σωστά;
Όσο για το Δωδεκάθεο δέν θα αναφέρω τίποτα. Με νεκρούς Θεούς δέν ασχολούμαι. Τα πτώματά τους και σε άλλο νεκροταφείο.
0 .

Άβαταρ μέλους
Nandros
Crazy poster
Crazy poster

Δημοσίευσηαπό Nandros » 16 Απρ 2018, 18:24

stavmanr έγραψε:
Μόνο μην ξεχάσετε να βάλετε μέσα στη Β. Επανάσταση τα εξής: βόμβες (ατομικές, νετρονίου, ναπάλμ κλπ), άρματα μάχης (Leo, Abrams κλπ), πυραύλους (διηπειρωτικούς, αέρος-εδάφους, εδάφους-εδάφους, αέρος-αέρος, εδάφους-αέρος), τυφέκια (αυτόματα, ημιαυτόματα), χειροβομβίδες, χημικά αέρια, βιολογικά αέρια, πειράματα Μένγκελε, πειράματα Γκουαντάναμο, ελικόπτερο κι αεροσκάφη (επανδρωμένα και μη), αεροπλανοφόρα, πυραυλάκατοι, υποβρύχια (πυρηνικά και συμβατικά) κ.α.
Nandros έγραψε:Τα παράπονα σου στον θεό σου, που έφτιαξε έναν σκατένιο κόσμο και σκατένιους ανθρώπους!
stavmanr έγραψε:Τα παράπονά μου τα έχω στους συνανθρώπους μου που έχουν το θεϊκό χάρισμα της σκέψης και δεν το χρησιμοποιούν.

Επίσης, η δική σου άποψη ότι ο κόσμος είναι στραβός δεν συνάδει με τη δήθεν φιλοεπιστημονική σου διαλεκτική, η οποία δεν θα έπρεπε να βρίσκει κανένα ελάττωμα σε μία διαδικασία ...φυσική, όπως την βλέπει πχ. η σύγχρονη Φυσική ή η Βιολογία.

Βλέπεις, κάθε φορά σε ...τσακώνω κι από κάπου, Νάνδρε. ;)
Δεν σε ενδιαφέρει καμία επιστήμη. Στην πραγματικότητα προσπαθείς απλά να επιστρατεύσεις το όνομα της επιστήμης για να ικανοποιήσεις την εκάστοτε προσωπική σου εμμονή.

Αλλά γνωρίζεις ότι σε εμένα δεν περνάει ... :noway1:

Μωρέ περνάει και παραπερνάει, αφού όλο μπούρδες μας αραδιάζεις, και να μην σου πω ΤΊ τσακώνεις!

Δεν ήμουν εγώ που έγραψα το μισάνθρωπο πετραχήλι (πρώτο ποστ πάνω). Εσύ ισχυρίζεσαι ότι ο Άνθρωπος είναι δημιούργημα του θεού σου και σου απαντώ ότι αν ο κόσμος είναι σκατένιος φταίει ο "δημιουργός" σου που τα έκανε σκατά και όχι το δημιούργημα!
Εννοείται ότι δεν πιστεύω σε τέτοια παραμυθάκια. Και δεν έχω την άποψη - που πας να μου φορτώσεις με την συνήθη τακτική σου της διαστρέβλωσης - ότι η Φύση είναι κακή ή καλή! Η Φύση είναι αυτή που είναι!
.
Τελευταία επεξεργασία από Nandros σε 16 Απρ 2018, 18:36, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
0 .

Άβαταρ μέλους
Nandros
Crazy poster
Crazy poster

Δημοσίευσηαπό Nandros » 16 Απρ 2018, 18:31

relativer777 έγραψε:Καλημέρα σε όλους.
Για να καταλάβω πού οδηγείται η συζήτηση.
Δεν μας φτάνει ένας θεός με όλα τα στραβά που έχει δημιουργήσει; θέλουμε και τους άλους12; Δηλαδή με λίγα λόγια 12 σύν τον Ένα μοναδικό ; 13 φορές χειρότερα ; Γιατί για καλύτερα με τίποτα.
Οπότε κρατήστε τους θεούς σας για τον εαυτό σας χάρισμά σας ήδη ο κόσμος είναι σκατά. Ποιό σκατά δεν χρειάζεται.
Όσο για θέλημα Θεών. Ποιών Θεών ;
Των πεθαμένων; ή του ανύπαρκτου;

Το νήμα (και ο τίτλος) κάνει μπαμ ότι ξεκίνησε σαν τρολλιά!
Μπήκαν και οι θρήσκοι να υπερασπιστούν τον χριστό και καταλήγει όπου θα καταλήξει (αν ποτέ)! :yesyes:
0 .

stavmanr
Extreme poster
Extreme poster

Δημοσίευσηαπό stavmanr » 16 Απρ 2018, 19:28

Nandros έγραψε:
stavmanr έγραψε:
Μόνο μην ξεχάσετε να βάλετε μέσα στη Β. Επανάσταση τα εξής: βόμβες (ατομικές, νετρονίου, ναπάλμ κλπ), άρματα μάχης (Leo, Abrams κλπ), πυραύλους (διηπειρωτικούς, αέρος-εδάφους, εδάφους-εδάφους, αέρος-αέρος, εδάφους-αέρος), τυφέκια (αυτόματα, ημιαυτόματα), χειροβομβίδες, χημικά αέρια, βιολογικά αέρια, πειράματα Μένγκελε, πειράματα Γκουαντάναμο, ελικόπτερο κι αεροσκάφη (επανδρωμένα και μη), αεροπλανοφόρα, πυραυλάκατοι, υποβρύχια (πυρηνικά και συμβατικά) κ.α.
Nandros έγραψε:Τα παράπονα σου στον θεό σου, που έφτιαξε έναν σκατένιο κόσμο και σκατένιους ανθρώπους!
stavmanr έγραψε:Τα παράπονά μου τα έχω στους συνανθρώπους μου που έχουν το θεϊκό χάρισμα της σκέψης και δεν το χρησιμοποιούν.

Επίσης, η δική σου άποψη ότι ο κόσμος είναι στραβός δεν συνάδει με τη δήθεν φιλοεπιστημονική σου διαλεκτική, η οποία δεν θα έπρεπε να βρίσκει κανένα ελάττωμα σε μία διαδικασία ...φυσική, όπως την βλέπει πχ. η σύγχρονη Φυσική ή η Βιολογία.

Βλέπεις, κάθε φορά σε ...τσακώνω κι από κάπου, Νάνδρε. ;)
Δεν σε ενδιαφέρει καμία επιστήμη. Στην πραγματικότητα προσπαθείς απλά να επιστρατεύσεις το όνομα της επιστήμης για να ικανοποιήσεις την εκάστοτε προσωπική σου εμμονή.

Αλλά γνωρίζεις ότι σε εμένα δεν περνάει ... :noway1:

Εσύ ισχυρίζεσαι ότι ο Άνθρωπος είναι δημιούργημα του θεού σου και σου απαντώ ότι αν ο κόσμος είναι σκατένιος φταίει ο "δημιουργός" σου που τα έκανε σκατά και όχι το δημιούργημα!

Οι περιγραφές ήταν δικές σου Νάνδρε. Μη μου χρεώνεις ...βοθρολογίες όταν δεν έχω γράψει ποτέ τέτοια πράγματα.

Τελικά η Β. Επανάσταση έφτιαξε βόμβες, πυραύλους, όπλα για να σκοτώνεται και να βασανίζεται ο κόσμος δίπλα στα καλοριφέρ και τις σοκολάτες Ιον ή όχι;
Φυσικά, δεν θα απαντήσεις...
0 .
Δωσ' μι παστό, τηγάν' κινήσω

stavmanr
Extreme poster
Extreme poster

Δημοσίευσηαπό stavmanr » 16 Απρ 2018, 19:43

Οργισμένος έγραψε:
stavmanr έγραψε:Πότε και που βρήκες παγκόσμια στατιστική ανάλυση θνησιμότητας οποιασδήποτε περιόδου πριν τον 20ο αιώνα; :D
Επιπλέον 1 στους 8 παγκοσμίως ΠΕΘΑΙΝΕΙ της πείνας. Όχι απλά πεινά...
1 στους 8 σημαίνει στατιστικά 1 σε κάθε ευρεία ζώσα οικογένεια (από παπού μέχρι εγγονό). Το αναφέρω στατιστικά για να καταλάβετε το μέγεθος του προβλήματος.

Δεν αφήνετε βρε σεις τα χαζά;

Ο μεσος ορος διαρκειας ζωης ηταν 39 ετη το 1800 και σημερα εχει παει στα 75.

Ρωτώ πού και πότε βρήκες παγκόσμια στατιστική ανάλυση του 1800 και μου απαντάς για το μέσο όρο ζωής που βασίζεται σε στατιστική ανάλυση που δεν διαθέτεις...
Πες μου, με ποια στοιχεία βγάζεις μέσους όρους παγκόσμιους για το 1800, το 1500, το -2500;

Περιττο να μιλησω για το μεσο εισοδημα στον πλανητη το οποιο εχει υπερπολλαπλασιαστει

Αν ως εισόδημα εννοείς ότι το 95% του πλανήτη είναι υπερχρεωμένο στο 5% τότε μάλλον θα συμφωνήσω.

Ρε σεις, πριν γράψετε ανοησίες, διαβάστε κι αντιληφθείτε ότι το εισόδημα δεν μετριέται σε απόλυτα μεγέθη, αλλά σε σχετικά. Μετά τον πόλεμο, ένα ψωμί κοστίζει 1.000.000 ευρώ. Μόνο που τα 1.000.000 ευρώ δεν αποτελούν μεγαλύτερο εισόδημα από το 1 ευρώ που κοστίζει σήμερα, γιατί και όλα τα υπόλοιπα έχουν εκτοξευτεί αντίστοιχα ψηλά. Ονομάζεται πληθωρισμός.

Όταν, λοιπόν, πας να μελετήσεις το μέσο εισόδημα πχ. του Έλληνα, λάβε υπόψη ότι αυτή τη στιγμή το κατά κεφαλήν χρέος του έλληνα είναι 318 δις / 10 εκατ. άνθρωποι = 31,8 χιλιάδες ανά κεφάλι...
Πες μου εσύ πόσες τετραμελείς κατά μέσο όρο οικογένειες διαθέτουν περισσότερες από 130 χιλιάδες ευρώ εισόδημα για να δούμε αν τελικά είσαι πιο πλούσιος από τον προπάπου σου που ζούσε το 1800 χωρίς χρέος, με λιγοστά έσοδα.

Αν, λοιπόν, σήμερα, εφαρμόζονταν δέσμευση περιουσιών από όσους χρωστούν, όπως είναι το φυσιολογικό, τότε το 75%-95% των "προνομιούχων" (υπάρχουν και πολύ χειρότερες περιπτώσεις λαών) ελλήνων θα έμεναν χωρίς σώβρακο.
Το αντιλαμβάνεσαι ή θα συνεχίσεις να γράφεις για δήθεν εισοδήματα που αυξάνονται; Στο γράφω γιατί δεν καταλαβαίνεις ότι η αύξηση του εισοδήματος είναι απλά λογιστική. Ο (αρνητικός) ισολογισμός είναι πραγματικός.

Η πραγματικότητα είναι ότι ζούμε σε βάρος άλλων συνανθρώπων μας. Δημιουργούμε χρέη ανάπτυξης επάνω σε πραγματική εργασία και πραγματικά προϊόντα που λούζονται άνθρωποι του 1 δολαρίου ημερομισθίου... Κι όσο εμείς δανειζόμαστε από τράπεζες (παράγουμε αέρα χρήμα) για να αγοράζουμε τα προϊόντα, τόσο εκείνων η εργασία υποβαθμίζεται.
0 .
Δωσ' μι παστό, τηγάν' κινήσω

Άβαταρ μέλους
relativer777
Basic poster
Basic poster

Δημοσίευσηαπό relativer777 » 16 Απρ 2018, 22:12

Φίλε Nandros καλησπέρα. Έχεις δίκιο
Για το ότι το νήμα ξεκίνησε σάν τρολλιά . Είναι εμφανές και απο την
Προκλητικότητα.
0 .

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Crazy poster
Crazy poster

Δημοσίευσηαπό Οργισμένος » 16 Απρ 2018, 22:15

stavmanr έγραψε:
Οργισμένος έγραψε:Ο μεσος ορος διαρκειας ζωης ηταν 39 ετη το 1800 και σημερα εχει παει στα 75.

Ρωτώ πού και πότε βρήκες παγκόσμια στατιστική ανάλυση του 1800 και μου απαντάς για το μέσο όρο ζωής που βασίζεται σε στατιστική ανάλυση που δεν διαθέτεις...
Πες μου, με ποια στοιχεία βγάζεις μέσους όρους παγκόσμιους για το 1800, το 1500, το -2500;

Περιττο να μιλησω για το μεσο εισοδημα στον πλανητη το οποιο εχει υπερπολλαπλασιαστει

Αν ως εισόδημα εννοείς ότι το 95% του πλανήτη είναι υπερχρεωμένο στο 5% τότε μάλλον θα συμφωνήσω.

Ρε σεις, πριν γράψετε ανοησίες, διαβάστε κι αντιληφθείτε ότι το εισόδημα δεν μετριέται σε απόλυτα μεγέθη, αλλά σε σχετικά. Μετά τον πόλεμο, ένα ψωμί κοστίζει 1.000.000 ευρώ. Μόνο που τα 1.000.000 ευρώ δεν αποτελούν μεγαλύτερο εισόδημα από το 1 ευρώ που κοστίζει σήμερα, γιατί και όλα τα υπόλοιπα έχουν εκτοξευτεί αντίστοιχα ψηλά. Ονομάζεται πληθωρισμός.

Όταν, λοιπόν, πας να μελετήσεις το μέσο εισόδημα πχ. του Έλληνα, λάβε υπόψη ότι αυτή τη στιγμή το κατά κεφαλήν χρέος του έλληνα είναι 318 δις / 10 εκατ. άνθρωποι = 31,8 χιλιάδες ανά κεφάλι...
Πες μου εσύ πόσες τετραμελείς κατά μέσο όρο οικογένειες διαθέτουν περισσότερες από 130 χιλιάδες ευρώ εισόδημα για να δούμε αν τελικά είσαι πιο πλούσιος από τον προπάπου σου που ζούσε το 1800 χωρίς χρέος, με λιγοστά έσοδα.

Αν, λοιπόν, σήμερα, εφαρμόζονταν δέσμευση περιουσιών από όσους χρωστούν, όπως είναι το φυσιολογικό, τότε το 75%-95% των "προνομιούχων" (υπάρχουν και πολύ χειρότερες περιπτώσεις λαών) ελλήνων θα έμεναν χωρίς σώβρακο.
Το αντιλαμβάνεσαι ή θα συνεχίσεις να γράφεις για δήθεν εισοδήματα που αυξάνονται; Στο γράφω γιατί δεν καταλαβαίνεις ότι η αύξηση του εισοδήματος είναι απλά λογιστική. Ο (αρνητικός) ισολογισμός είναι πραγματικός.

Η πραγματικότητα είναι ότι ζούμε σε βάρος άλλων συνανθρώπων μας. Δημιουργούμε χρέη ανάπτυξης επάνω σε πραγματική εργασία και πραγματικά προϊόντα που λούζονται άνθρωποι του 1 δολαρίου ημερομισθίου... Κι όσο εμείς δανειζόμαστε από τράπεζες (παράγουμε αέρα χρήμα) για να αγοράζουμε τα προϊόντα, τόσο εκείνων η εργασία υποβαθμίζεται.

Αποπληθωρισμενα ειναι τα μεγεθη αλλα εχεις αγνοια και για αυτο αλλωστε λες αυτα που λες... Πας να συγκρινεις τη καταρεμενη φτωχεια και ενδοια του μεσαιωνα με τη σημερινη απειρως καλυτερρη κατασταση. Χωνεψτε το , χασατε εδω και πολυ καιρο.
0 .
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Άβαταρ μέλους
relativer777
Basic poster
Basic poster

Δημοσίευσηαπό relativer777 » 16 Απρ 2018, 22:34

Φίλε Άλκη καλησπέρα.
Μόλις κατέβασα το βιβλίο σου σε pdf.
Όπως καταλαβαίνεις δέν πρόλαβα να διαβάσω τίποτα ακόμη παρά μόνο το όνομα του συγγραφέα. Αύριο που θα το έχω διαβάσει, Θα μπορώ να σχολιάσω στην συγκεκριμένη Θεματολογία.
Οπότε θα συζητήσουμε, Θα σου πρότεινα να ανήξεις ένα νήμα για συζήτηση της θεματολογίας του βιβλίου σου,
Διότι εδώ θα εκτραπεί η συζήτηση άν αναφερόμαστε στο βιβλίο σου .
Αυτά προς το παρόν.
0 .

Επιστροφή σε “Θεολογία”