Η περιήγηση στον παρόντα ιστότοπο συνεπάγεται ότι συμφωνείτε με τους Όρους Χρήσης και την Πολιτική Χρήσης Cookies.

Ισλάμ

Συζήτηση για θεούς, θρησκείες, κοσμογονία κλπ.
Άβαταρ μέλους
vallon
Supreme poster
Supreme poster

Re: Ισλάμ

Δημοσίευσηαπό vallon » 22 Φεβ 2021, 03:27

Πάντως με κάθε σοβαρότητα , όταν σας λέω ότι το ισλαμ μας συμφέρει σαν άντρες...
Αμα δεν είχε αυτά τα κολλήματα με τις συμπεριφορές, θα ήταν πολύ βολικό για εμάς τους άντρες ρε σεις..
0 .
μετά απ όλα αυτά , δεν πάμε για μια μπύρα;

Άβαταρ μέλους
nemo
Supreme poster
Supreme poster

Δημοσίευσηαπό nemo » 22 Φεβ 2021, 10:17

βαλλον οι υποχρεώσεις που πηγαζουν ειναι πολλες εδω δεν μπορουμε με μια και θα εχουμε πολλες;!!
μπιζελι ειναι λαθος ο τροπος που προσεγγίζεις το ισλαμ

μια διαφορα του ισλαμ απο τις αλλες θρησκειες ειναι οτι ζητει απο ολους τους πιστους την απολυτη υποταγη
και δεν υπαρχει καλη ή κακη θρησκεια -θα χαρακτηριζα κακη μια θρησκεια οταν επιτρεπει ανθρωποθυσιες
και σεξουαλικα εγκληματα -οπως συμβαινει με μερικες αιρεσεις σημερα ανα τον κοσμο

επισης το ισλαμ δεν αφηνει χωρο για αλλες θρησκειες στην επικρατεια του αυτο και μονο πρεπει να βαζει
τον καθενα σε σκεψη -παντως ειναι ενδιαφερον ο τροπος που το παρουσιαζεις
γεωπολιτικη-κουλτουρα και Dna H δημιουργία των θρησκειων
0 .
το απόλυτο ένα που συχαίνομαι είναι οι αυταπάτες
επειδη είναι και ο λόγος της ύπαρξής μου

Άβαταρ μέλους
nemo
Supreme poster
Supreme poster

Δημοσίευσηαπό nemo » 22 Φεβ 2021, 12:20

το ενδιαφερον ειναι οτι ειχα ξεχασει αυτον τον απλοικο τροπο που ειναι αποριες ενος απλου ανθρωπου
που δεν εχει σχεση γενικοτερα με τις διαφορες βαθμίδες της πιστεως αλλα αυτες
οι αποριες δεν αγγιζουν ουτε το ενα χιλιοστο του ισλαμ

προβλεπετε οτι το ισλαμ θα αποκτησει και οπαδους απο δυτικους ισως περισσοτερους απο τον χριστιανισμο
γιατι οταν ενας δυτικος μεγαλωνει χωρις κανενα φραγμο ερχονται στιγμες που νιωθει πολυ αποκομμενος
απο την κοινωνια -πολλοι βεβαια το κανουν λογω μοδας -το αντιθετο ακριβως δινει το ισλαμ
-φυσικα τετοια ατομα τα θεωρω αχρηστα ανικανα αδυναμα και πνευματικα στουρναρια
και οπωσδηποτε κατι δεν παει καλα με το μυαλο τους

περα απο αυτα το ισλαμ ειναι πολυ περισσοτερα κραταει τον κοσμο μακρια απο την εξελιξη και δεν εννοω την τεχνολογικη
0 .

Άβαταρ μέλους
vallon
Supreme poster
Supreme poster

Δημοσίευσηαπό vallon » 22 Φεβ 2021, 15:09

nemo έγραψε:βαλλον οι υποχρεώσεις που πηγαζουν ειναι πολλες εδω δεν μπορουμε με μια και θα εχουμε πολλες;!!

Μια χαρά είναι ρε μαμελούκε οι 4..
άσε που θα νομιμοποιούσα κάμποσες απο τις παράνομες
:laugh1:

ρε δεν έχετε πάρει χαμπάρι ότι υπάρχει πολυ προσφορά απο γυναίκες στην πιάτσα , απλά το παίζουν δύσκολες
όλο θέλω δεν θέλω και ψάχνω να καβατζώσω το κελεπούρι..
χεχεχ
0 .
μετά απ όλα αυτά , δεν πάμε για μια μπύρα;

Άβαταρ μέλους
bizeli
Extreme poster
Extreme poster

Δημοσίευσηαπό bizeli » 23 Φεβ 2021, 20:23

nemo έγραψε:βαλλον οι υποχρεώσεις που πηγαζουν ειναι πολλες εδω δεν μπορουμε με μια και θα εχουμε πολλες;!!

μια διαφορα του ισλαμ απο τις αλλες θρησκειες ειναι οτι ζητει απο ολους τους πιστους την απολυτη υποταγη
και δεν υπαρχει καλη ή κακη θρησκεια -θα χαρακτηριζα κακη μια θρησκεια οταν επιτρεπει ανθρωποθυσιες
και σεξουαλικα εγκληματα -οπως συμβαινει με μερικες αιρεσεις σημερα ανα τον κοσμο

επισης το ισλαμ δεν αφηνει χωρο για αλλες θρησκειες στην επικρατεια του αυτο και μονο πρεπει να βαζει

Καταρχήν θέλω να πω ότι δεν παίρνω θέση αν το Ισλάμ είναι καλή ή κακή θρησκεία. Προσωπικά είπα ότι έχω κακή άποψη για το Ισλάμ, όχι ότι είναι κακή θρησκεία.
Δεν ξέρω αν αυτό έχει διαφορά.
Δλδ άμα μου έλεγες να διαλέξω κάποια θρησκεία, το Ισλάμ δε θα ήταν στις επιλογές μου.
Η αντίληψη που είχα εγώ για τις θρησκείες, είναι ότι κατά μια έννοια σου επιβάλλονται. Δεν τις επιλέγεις.
Και ειδικά στις μουσουλμανικές χώρες.
Δλδ δεν ξέρω κατά πόσο σε αυτές τις χώρες υπάρχει το περιθώριο της ανεξιθρησκίας και κατά πόσο κάποιος άνθρωπος είναι ελεύθερος να επιλέξει πού να πιστεύει ή και πουθενά.
Είχα την εντύπωση ότι είναι υποχρεωτικό να είσαι μουσουλμάνος, για αυτό και θεωρούσα τους ανθρώπους αυτούς δυστυχισμένους και καταπιεσμένους.
Θυμάμαι και άλλες ιστορίες με ανθρώπους που άλλαξαν χώρα, για να ξεφύγουν από το Ισλάμ. Ειδικά γυναίκες.
Για αυτό μου έκαναν τρομερή εντύπωση αυτά τα βίντεο που έβλεπα να παρουσίαζαν μια τελείως διαφορετική εικόνα για το Ισλάμ και πόσο ευτυχισμένοι είναι που έχουν επιλέξει αυτή τη θρησκεία.

Πάντως, ναι το Ισλάμ είναι μια θρησκεία της απόλυτης υποταγής και επηρεάζει κάθε πτυχή της καθημερινής ζωής των πιστών.
Καλά λίγο πολύ όλες οι θρησκείες έχουν αυτό το χαρακτηριστικό αλλά το Ισλάμ είναι πιο αυταρχικό.
0 .
ελιοματούσα

Άβαταρ μέλους
nemo
Supreme poster
Supreme poster

Δημοσίευσηαπό nemo » 23 Φεβ 2021, 20:53

bizeli έγραψε:

Καταρχήν θέλω να πω ότι δεν παίρνω θέση αν το Ισλάμ είναι καλή ή κακή θρησκεία. Προσωπικά είπα ότι έχω κακή άποψη για το Ισλάμ, όχι ότι είναι κακή θρησκεία.
Δεν ξέρω αν αυτό έχει διαφορά.
Δλδ άμα μου έλεγες να διαλέξω κάποια θρησκεία, το Ισλάμ δε θα ήταν στις επιλογές μου.
Η αντίληψη που είχα εγώ για τις θρησκείες, είναι ότι κατά μια έννοια σου επιβάλλονται. Δεν τις επιλέγεις.
Και ειδικά στις μουσουλμανικές χώρες.
Δλδ δεν ξέρω κατά πόσο σε αυτές τις χώρες υπάρχει το περιθώριο της ανεξιθρησκίας και κατά πόσο κάποιος άνθρωπος είναι ελεύθερος να επιλέξει πού να πιστεύει ή και πουθενά.
Είχα την εντύπωση ότι είναι υποχρεωτικό να είσαι μουσουλμάνος, για αυτό και θεωρούσα τους ανθρώπους αυτούς δυστυχισμένους και καταπιεσμένους.
Θυμάμαι και άλλες ιστορίες με ανθρώπους που άλλαξαν χώρα, για να ξεφύγουν από το Ισλάμ. Ειδικά γυναίκες.
Για αυτό μου έκαναν τρομερή εντύπωση αυτά τα βίντεο που έβλεπα να παρουσίαζαν μια τελείως διαφορετική εικόνα για το Ισλάμ και πόσο ευτυχισμένοι είναι που έχουν επιλέξει αυτή τη θρησκεία.

Πάντως, ναι το Ισλάμ είναι μια θρησκεία της απόλυτης υποταγής και επηρεάζει κάθε πτυχή της καθημερινής ζωής των πιστών.
Καλά λίγο πολύ όλες οι θρησκείες έχουν αυτό το χαρακτηριστικό αλλά το Ισλάμ είναι πιο αυταρχικό.

ειχα παλια ενα πολυ παλιο βιβλιο που εγραφε για τις παλιες θρησκειες της μεσης ανατολης το ειχα δωσει
σε εναν φιλο και πιστο χριστιανό ( οταν ημουν αντιχριστιανος εγω) και οταν με τον καιρο μου το εδωσε πισω
στο γυρισμο ανοιξα το παραθυρο του αυτοκινητου και το πεταξα -το σκυλομετανιωσα
γιατι και να θελω να το βρω σημερα ειναι αδυνατον -εκει περιεγραφε ολο το υποβαθρο των θρησκειων της μεσης ανατολης
και οτιδηποτε που συμβαινει ακομη και σημερα με την πιστη γενικοτερα δεν με παραξενεύει -πανω κατω
τα ιδια συμβαινουν και σημερα

σημασια εχει οτι το ισλαμ δομηθηκε με την βια και την κατακτηση ειναι μαλλον η μοναδικη θρησκεια που περιεχει
τοσες πολλες ελευθεριες οταν εχουν να κανουν με τους απιστους και εκει ειναι και η διαφορα με την θρησκεια του αβρααμ
ενω και η δυο δημιουργηθηκαν με την βια η διαφορα ειναι οτι η βια του αβρααμ ηταν στο εσωτερικο ενω του ισλαμ
προς στο εξωτερικο (εξω απο την φυλή)
0 .

Άβαταρ μέλους
Λαχουρένιος
Ultimate Stalker
Ultimate Stalker

Δημοσίευσηαπό Λαχουρένιος » 24 Φεβ 2021, 08:07

Προφανως και ειναι καταπιεστικη θρησκεια το ισλαμ. Ειναι σαν τον χριστιανισμο στην λογικη του αλλα 5 φορες πιο σπασαρχιδικο με τις απαγορευσεις. Παντως αν βαλεις κατω τι λεει ενας μουσουλμανος με εναν hardcore χριστιανο στα πιο πολλα θα συμφωνουν, πχ θεση της γυναικας.
0 .

Άβαταρ μέλους
nemo
Supreme poster
Supreme poster

Δημοσίευσηαπό nemo » 24 Φεβ 2021, 14:35

Λαχουρένιος έγραψε:Προφανως και ειναι καταπιεστικη θρησκεια το ισλαμ. Ειναι σαν τον χριστιανισμο στην λογικη του αλλα 5 φορες πιο σπασαρχιδικο με τις απαγορευσεις. Παντως αν βαλεις κατω τι λεει ενας μουσουλμανος με εναν hardcore χριστιανο στα πιο πολλα θα συμφωνουν, πχ θεση της γυναικας.

οχι τοσο με τον ορθοδοξο Χ αλλα με τον εβραικο νομο μοιαζουν οι ελ που δεν το διαχωριζουν ειναι παπαρες :laugh1:
0 .

Άβαταρ μέλους
Λαχουρένιος
Ultimate Stalker
Ultimate Stalker

Δημοσίευσηαπό Λαχουρένιος » 24 Φεβ 2021, 16:23

nemo έγραψε:
Λαχουρένιος έγραψε:Προφανως και ειναι καταπιεστικη θρησκεια το ισλαμ. Ειναι σαν τον χριστιανισμο στην λογικη του αλλα 5 φορες πιο σπασαρχιδικο με τις απαγορευσεις. Παντως αν βαλεις κατω τι λεει ενας μουσουλμανος με εναν hardcore χριστιανο στα πιο πολλα θα συμφωνουν, πχ θεση της γυναικας.

οχι τοσο με τον ορθοδοξο Χ αλλα με τον εβραικο νομο μοιαζουν οι ελ που δεν το διαχωριζουν ειναι παπαρες :laugh1:

Ισχυει αλλα ο εβραικος νομος συμπεριλαμβανεται στον χριστιανισμο.
0 .

Άβαταρ μέλους
nemo
Supreme poster
Supreme poster

Δημοσίευσηαπό nemo » 24 Φεβ 2021, 17:42

Λαχουρένιος έγραψε:
nemo έγραψε:οχι τοσο με τον ορθοδοξο Χ αλλα με τον εβραικο νομο μοιαζουν οι ελ που δεν το διαχωριζουν ειναι παπαρες :laugh1:

Ισχυει αλλα ο εβραικος νομος συμπεριλαμβανεται στον χριστιανισμο.

... πεσμου οτι μεγαλωσες και συ με μυθους και με παραμυθια οπως το κρυφο σχολειο και τοσο αλλα;

* δεν πιστευουν στον χριστο οι εβραιοι οποτε δεν τους λες χριστιανους :s_mad
0 .

Επιστροφή σε “Θεολογία”