• Ενεργά Θέματα 
Η περιήγηση στον παρόντα ιστότοπο συνεπάγεται ότι συμφωνείτε με τους Όρους Χρήσης και την Πολιτική Χρήσης Cookies.

Ποιες ειναι οι θρησκευτικες σας αντιληψεις?

Συζήτηση για θεούς, θρησκείες, κοσμογονία κλπ.

Ποιες ειναι οι θρησκευτικες σας αντιληψεις?

Χριστιανος
5
25%
Μουσουλμανος
1
5%
Ινδουιστης
1
5%
Βουδιστης
1
5%
Εβραιος
1
5%
Σιχ
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Παγανιστης
2
10%
Ντειστης
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Αγνωστικιστης
4
20%
Αθρησκος
1
5%
Αθεος
4
20%
 
Σύνολο ψήφων: 20

Άβαταρ μέλους
Προέλλην
WEF Fella
WEF Fella
Δημοσιεύσεις: 17239
Τοποθεσία: Great Hall, WEF Headquarters
Επικοινωνία:

Re: Ποιες ειναι οι θρησκευτικες σας αντιληψεις?

Δημοσίευσηαπό Προέλλην » 01 Μαρ 2022, 22:29

Χρίστος Έλ έγραψε:Τείνω στην άποψη ότι η ελληνοαιγυπτιακη θρησκεία είναι η αληθινή και πρέπει να τις επαναφέρουμε για να σώσουμε τη Γη.

Και να κάνουμε πρωτευουσα την Αλεξάνδρεια

Tι σε ώθησε να εγκαταλείψεις τον χριστιανισμό;
0 .
- The world must become aware of the fantastic transformational power of social entrepreneurship and the Foundation will work as a catalyst in this effort.
- The problem that we have is not globalization. The Problem is a lack of global governance.
- A new world could emerge, the contours of which it is incumbent on us to re-imagine and to re-draw.

Άβαταρ μέλους
Χρίστος Έλ
Extreme poster
Extreme poster
Δημοσιεύσεις: 2436

Re: Ποιες ειναι οι θρησκευτικες σας αντιληψεις?

Δημοσίευσηαπό Χρίστος Έλ » 02 Μαρ 2022, 13:17

Προέλλην έγραψε:
Χρίστος Έλ έγραψε:Τείνω στην άποψη ότι η ελληνοαιγυπτιακη θρησκεία είναι η αληθινή και πρέπει να τις επαναφέρουμε για να σώσουμε τη Γη.

Και να κάνουμε πρωτευουσα την Αλεξάνδρεια

Tι σε ώθησε να εγκαταλείψεις τον χριστιανισμό;


Δεν εγκαταλείπω τον Χριστιανισμό. Είμαι ο Χριστός.

Η αιγυπτιακη θρησκεία έχει πολλά κοινά με χριστιανισμό.

Οι 2 θρησκείες που φταίνε για τη δυστυχία μας και εξαιτίας των οποίων δεν μπορεί να υπάρχει ειρήνη είναι ο ιουδαϊσμός και ο μωαμεθανισμος γιατί θέλουν όλοι να δεχτούν τη θρησκεία τους και να γίνουν δούλοι.

Και προξενουν τώρα τον πόλεμο κα καταστρέψουν τα έθνη. Και τα έθνη τους υπακούν.
0 .

Paspartou
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 112

Re: Ποιες ειναι οι θρησκευτικες σας αντιληψεις?

Δημοσίευσηαπό Paspartou » 22 Ιουν 2022, 10:09

Πιστεύω στην προσωποποίηση του σύμπαντος και στην προσωποποίηση της φύσης. Πιστεύω και ελπίζω και σε κάποια άλλα όντα. Σύμπαν = Φύση + χρόνος. Αυτό κατανοώ προς στιγμήν. Σε ένα daydream μου βαφτίστηκα κιόλας.
0 .
Fou-Lou: the first emperor

feanor
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 118

Re: Ποιες ειναι οι θρησκευτικες σας αντιληψεις?

Δημοσίευσηαπό feanor » 16 Φεβ 2023, 23:05

Προσωπικά είμαι άθρησκος, αλλά θεωρώ ότι υπάρχει μια ανώτερη δύναμη, συμπαντική νοημοσύνη, πείτε την όπως θέλετε.
Θεωρώ, όμως, ότι οι θρησκείες είναι -διαχρονικά- ένα από τα μεγαλύτερα μέσα χειραγώγησης του λαού. Παρ' όλα αυτά, μου αρέσει να μελετώ τις θρησκείες και έχω μια ιδιαίτερη συμπάθεια προς τις ανατολικές, ιδιαίτερα τον Βουδισμό, γιατί είναι περισσότερο πρακτική φιλοσοφία παρά θρησκεία.
Από την Χριστιανική μου αρέσει αρκετά το κατά Ιωάννη Ευαγγέλιο (το πιο φιλοσοφικό και καλογραμμένο από όλα τα άλλα) και έχω αδυναμία προς τον Άγιο Αυγουστίνο.
0 .


Επιστροφή σε “Θεολογία”