Ιορδάνης ποταμός

Συζήτηση για θεούς, θρησκείες, κοσμογονία κλπ.
Λαχουρένιος
Ultimate Stalker
Ultimate Stalker
Δημοσιεύσεις: 47365
Τοποθεσία: Γεφυρα

Re: Ιορδάνης ποταμός

Δημοσίευσηαπό Λαχουρένιος » 10 Ιαν 2018, 16:36

Την Γαλλια την εβαλα σαν εξαιρεση, οχι σαν παραδειγμα

Κανεις δεν μπορει να καταργησει τον Θεο αν οντως υπηρχε

Αυτο που καταργηθηκε ειναι το κρατικο σπονσοραρισμα της θρησκειας

Ο θεος σας αν οντως υπηρχε, δε θα χρειαζοταν το κρατος για δεκανικι
0 .
Προέλλην έγραψε:Zηλεύετε τα προσεχώς ζουμερά ακτινίδια του νεοφυούς αγρότη ΓΓ,

Μη δείτε άνθρωπο που ξεφεύγει απο τα στεγανα του τυπικού σκιντζή ΕΛ δήθεν αγρότη, άνθρωπο που θα συνεισφέρει άμεσα στις εξαγωγές της χώρας.

Τι είστε; Aυτοί ακριβως :dunno:

Άβαταρ μέλους
pluton
Supreme poster
Supreme poster
Δημοσιεύσεις: 15437

Re: Ιορδάνης ποταμός

Δημοσίευσηαπό pluton » 10 Ιαν 2018, 16:43

Λαχουρένιος έγραψε:Την Γαλλια την εβαλα σαν εξαιρεση, οχι σαν παραδειγμα

Κανεις δεν μπορει να καταργησει τον Θεο αν οντως υπηρχε

Αυτο που καταργηθηκε ειναι το κρατικο σπονσοραρισμα της θρησκειας

Ο θεος σας αν οντως υπηρχε, δε θα χρειαζοταν το κρατος για δεκανικι


Να μάθεις να χρησιμοποιείς σωστά τότε τους κανόνες σύνταξης της πρότασης (Ρήμα, αντικείμενο, υποκείμενο).

Εικόνα

Τα παιδιά αυτά σήμερα βρίσκονται σε Εκκλησίες στην Ρωσία ... αυτό που καταργήθηκε είναι ο κομμουνισμός.

Εικόνα


Εικόνα

Εικόνα
0 .
ΑΝΑΓΝΩΣΤΟΠΟΥΛΟΥ: «Τελειώνουμε σήμερα ότι δεν κατάφερε να ολοκληρώσει το ΕΑΜ. Είναι δική μας επιλογή οι Πρέσπες».

Λαχουρένιος
Ultimate Stalker
Ultimate Stalker
Δημοσιεύσεις: 47365
Τοποθεσία: Γεφυρα

Re: Ιορδάνης ποταμός

Δημοσίευσηαπό Λαχουρένιος » 10 Ιαν 2018, 16:47

Αυτην την στιγμη στην Ρωσια οι χριστιανοι ειναι ενα 43%

https://en.wikipedia.org/wiki/Religion_in_Russia

Οι αθεοι και οι αγνωστικιστες ειναι 38%

Τον ηπιατε και εκει, για να μην πιασουμε τις αλλες ευρωπαικες χωρες
0 .
Προέλλην έγραψε:Zηλεύετε τα προσεχώς ζουμερά ακτινίδια του νεοφυούς αγρότη ΓΓ,

Μη δείτε άνθρωπο που ξεφεύγει απο τα στεγανα του τυπικού σκιντζή ΕΛ δήθεν αγρότη, άνθρωπο που θα συνεισφέρει άμεσα στις εξαγωγές της χώρας.

Τι είστε; Aυτοί ακριβως :dunno:

Άβαταρ μέλους
Nandros
Crazy poster
Crazy poster
Δημοσιεύσεις: 1354

Re: Ιορδάνης ποταμός

Δημοσίευσηαπό Nandros » 10 Ιαν 2018, 17:09

pluton έγραψε:Μάλιστα τώρα εσύ εδώ μιλάς για αυτό που στην ιατρική και την φαρμακολογία ονομάζουν "Εικονικά φάρμακα πραγματική θεραπεία". Δηλαδή η θεραπεία με ψευδοφάρμακα αποδεικνύεται απροσδόκητα αποτελεσματική. Σε τελευταία ανάλυση, κάθε επιτυχής θεραπευτική πρακτική δεν βασίζεται αποκλειστικά στις ικανότητες του γιατρού και του φαρμάκου, αλλά σε μεγάλο βαθμό εξαρτάται από την προσωπικότητα και τη συνεργασία του ασθενούς!

Έχεις δικαίωμα να το υποστηρίζεις ότι κάτι ανάλογο συμβαίνει και με τους πιστούς. Θα ήθελα να δω όμως την έκπληξη του "εξυπνάκια" που πιστεύει ότι δεν υπάρχει τίποτα επί 70 χρόνια και μόλις πεθάνει διαπιστώνει ότι έκανε λάθος και είναι υποχρεωμένος να απολογηθεί για τον εγωισμό του και την αλαζονεία του μπροστά σε ζώντα Θεό.... ενώ ένας αφελής (πχ σαν εμένα), εντάξει εν ζωή έζησε μια αυταπάτη (σάματι η μόνη είναι) και μόλις πέθανε «χους ει και εις χουν απελεύσει» χωρίς απολογίες αν δεν βρει Θεό μπροστά του ... Ποιος λες να είναι ο κερδισμένος και ποιος ρισκάρει τα περισσότερα; ;)

Υπάρχουν εκπληκτικά βιβλία μεταθανάτιων εμπειριών από πολύ αξιόλογα άτομα ... θα σου συνιστούσα να διαβάσεις το ζήτημα στις μέρες μας έχει διερευνηθεί πάρα πολύ και έχουν γραφτεί πράγματα από ανθρώπου (όχι θρησκόληπτους) που προβληματίζουν... αλλά ξέχασα εσείς το ζήτημα το κατέχετε και δεν χρειάζεται καν να ασχοληθείτε με τέτοιες αφέλειες....
....

Εγώ "εξυπνάκιας" ζω την ζωή μου προσπαθώντας να τηρήσω τους Χρυσούς Κανόνες της Ηθικής, η οποία σημειωτέον προϋπήρχε πασών των θρησκειών. Δεν έχω ανάγκη θρησκείας για να κάνω το πρέπον.
Εσύ ο "πιστός" και συμφεροντολόγος είσαι ηθικός από φόβο και όχι επιλογή. Φοβάσαι τον μάτι που σε βλέπει από ψηλά και σε κρίνει.
Αν υπάρχει θεός, μάντεψε ποιος θα πάει στον παράδεισο;

Οι μεταθανάτιες εμπειρίες ΔΕΝ στηρίζονται από την Επιστήμη, άρα είναι σαν να μην έγιναν.
Περισσότερη αξία έχει η Επιστημονική Φαντασία, αφού "προφήτεψε" πράγματα/ καταστάσεις που έγιναν πραγματικότητα.
.
0 .

Άβαταρ μέλους
pluton
Supreme poster
Supreme poster
Δημοσιεύσεις: 15437

Re: Ιορδάνης ποταμός

Δημοσίευσηαπό pluton » 10 Ιαν 2018, 17:25

Nandros έγραψε:
pluton έγραψε:Μάλιστα τώρα εσύ εδώ μιλάς για αυτό που στην ιατρική και την φαρμακολογία ονομάζουν "Εικονικά φάρμακα πραγματική θεραπεία". Δηλαδή η θεραπεία με ψευδοφάρμακα αποδεικνύεται απροσδόκητα αποτελεσματική. Σε τελευταία ανάλυση, κάθε επιτυχής θεραπευτική πρακτική δεν βασίζεται αποκλειστικά στις ικανότητες του γιατρού και του φαρμάκου, αλλά σε μεγάλο βαθμό εξαρτάται από την προσωπικότητα και τη συνεργασία του ασθενούς!

Έχεις δικαίωμα να το υποστηρίζεις ότι κάτι ανάλογο συμβαίνει και με τους πιστούς. Θα ήθελα να δω όμως την έκπληξη του "εξυπνάκια" που πιστεύει ότι δεν υπάρχει τίποτα επί 70 χρόνια και μόλις πεθάνει διαπιστώνει ότι έκανε λάθος και είναι υποχρεωμένος να απολογηθεί για τον εγωισμό του και την αλαζονεία του μπροστά σε ζώντα Θεό.... ενώ ένας αφελής (πχ σαν εμένα), εντάξει εν ζωή έζησε μια αυταπάτη (σάματι η μόνη είναι) και μόλις πέθανε «χους ει και εις χουν απελεύσει» χωρίς απολογίες αν δεν βρει Θεό μπροστά του ... Ποιος λες να είναι ο κερδισμένος και ποιος ρισκάρει τα περισσότερα; ;)

Υπάρχουν εκπληκτικά βιβλία μεταθανάτιων εμπειριών από πολύ αξιόλογα άτομα ... θα σου συνιστούσα να διαβάσεις το ζήτημα στις μέρες μας έχει διερευνηθεί πάρα πολύ και έχουν γραφτεί πράγματα από ανθρώπου (όχι θρησκόληπτους) που προβληματίζουν... αλλά ξέχασα εσείς το ζήτημα το κατέχετε και δεν χρειάζεται καν να ασχοληθείτε με τέτοιες αφέλειες....
....

Εγώ "εξυπνάκιας" ζω την ζωή μου προσπαθώντας να τηρήσω τους Χρυσούς Κανόνες της Ηθικής, η οποία σημειωτέον προϋπήρχε πασών των θρησκειών. Δεν έχω ανάγκη θρησκείας για να κάνω το πρέπον.
Εσύ ο "πιστός" και συμφεροντολόγος είσαι ηθικός από φόβο και όχι επιλογή. Φοβάσαι τον μάτι που σε βλέπει από ψηλά και σε κρίνει.
Αν υπάρχει θεός, μάντεψε ποιος θα πάει στον παράδεισο;

Οι μεταθανάτιες εμπειρίες ΔΕΝ στηρίζονται από την Επιστήμη, άρα είναι σαν να μην έγιναν.
Περισσότερη αξία έχει η Επιστημονική Φαντασία, αφού "προφήτεψε" πράγματα/ καταστάσεις που έγιναν πραγματικότητα.
.


Εσύ δεν το συζητάμε το θέμα (εγώ σίγουρα όχι και εδώ το λέω χωρίς να θέλω να κάνω εξυπνάδες)...

Οι μεταθανάτιες εμπειρίες είναι ένα ζήτημα που συζητιέται και από γιατρούς. προσπαθούν κατ αρχάς να προσδιορίσουν πότε υπάρχει θάνατος, αυτό είναι πολύ δύσκολο διότι υπάρχουν διαφορετικές απόψεις. Όπως και να έχει το πράγμα άτομα με διαφορετικές ιδεολογίες, θρησκευτικές δοξασίες, πορεία ζωής, ηλικίας, κοινωνικοοικονομικής κατάστασης, μόρφωσης κλπ είχαν τέτοιες εμπειρίες και αυτές έχουν καταγραφεί και συγκλίνουν σε ορισμένα συμπεράσματα. Όποιος έχει όρεξη μπορεί να διαβάσει υπάρχουν πλήθος τέτοια βιβλία (ένα δύο τα έδωσα σε ένα γείτονα που σκοτώθηκε ο γιός του σε τροχαίο προς παρηγοριά του δηλαδή, δεν μου τα επέστρεψε τα κράτησε και εγώ δεν του τα ζήτησα) εντελώς πρόχειρα κοίταξα στην βιβλιοθήκη μου και βρήκα δύο, παραθέτω τίτλους για κάθε ενδιαφερόμενο:

1. Η ζωή μετά το σωματικό θάνατο του Ραίμοντ Μούντυ εκδόσεις Μπουκουμάνης.
2. Ο παράδεισος υπάρχει του Dr Εben Alexander εκδόσεις ΚΛΕΙΔΑΡΙΘΜΟΣ (ειδικά αυτό το βιβλίο γράφτηκε από γιατρό ΝΕΥΡΟΧΕΙΡΟΥΡΓΟ και το έγραψε απευθυνόμενος και σε συναδέλφους του, είχε προσωπική μεταθανάτιο εμπειρία).

Βρήκα και άλλο...

3. ΤΟ ΠΕΡΑΣΜΑ του Jess Weiss εκδόσεις ΔΙΟΠΤΡΑ.
0 .
ΑΝΑΓΝΩΣΤΟΠΟΥΛΟΥ: «Τελειώνουμε σήμερα ότι δεν κατάφερε να ολοκληρώσει το ΕΑΜ. Είναι δική μας επιλογή οι Πρέσπες».

Άβαταρ μέλους
Nandros
Crazy poster
Crazy poster
Δημοσιεύσεις: 1354

Re: Ιορδάνης ποταμός

Δημοσίευσηαπό Nandros » 10 Ιαν 2018, 17:36

pluton έγραψε:
Λαχουρένιος έγραψε:Την Γαλλια την εβαλα σαν εξαιρεση, οχι σαν παραδειγμα
Κανεις δεν μπορει να καταργησει τον Θεο αν οντως υπηρχε
Αυτο που καταργηθηκε ειναι το κρατικο σπονσοραρισμα της θρησκειας
Ο θεος σας αν οντως υπηρχε, δε θα χρειαζοταν το κρατος για δεκανικι
Να μάθεις να χρησιμοποιείς σωστά τότε τους κανόνες σύνταξης της πρότασης (Ρήμα, αντικείμενο, υποκείμενο).
....
Τα παιδιά αυτά σήμερα βρίσκονται σε Εκκλησίες στην Ρωσία ... αυτό που καταργήθηκε είναι ο κομμουνισμός.

Εικόνα
.....

Η σωστή σειρά - για να μαθαίνεις που κάνεις και τον έξυπνο - είναι υποκείμενο, ρήμα, αντικείμενο!
Κάνεις επίθεση ad hominem - για να μαθαίνεις - αφού δεν μπορείς να καταρρίψεις τα επιχειρήματα του!

Έχει πλάκα ο πρώην ΚαΓΚεΜΠίτης, που ξαφνικά είδε το φως και ανένηψε, και πολύ χαζός εσύ αν πιστεύεις την κωμωδία του!

Και το καλύτερο στο φυλάω για επιδόρπιο!

Εδώ είναι στοιχεία για τις θρησκείες στην Ευρώπη του εγκυρότατου pewresearch:
http://www.pewresearch.org/fact-tank/20 ... will-grow/

Εικόνα
in 2050, almost two-thirds of all Europeans (65%) are expected to identify as Christian (this does not imply that most will be regular churchgoers). By contrast, roughly three-quarters (75%) of Europeans identified as Christian in 2010.
people who do not identify with a religious group (ΑΘΕΟΙ) is expected to grow from 19% of Europe’s population in 2010 to 23% by 2050.


Και κλάάάάάμα τα χριστιανά! :D
.
1 .

Λαχουρένιος
Ultimate Stalker
Ultimate Stalker
Δημοσιεύσεις: 47365
Τοποθεσία: Γεφυρα

Re: Ιορδάνης ποταμός

Δημοσίευσηαπό Λαχουρένιος » 10 Ιαν 2018, 17:38

Και αμα βαλεις οτι μεσα σε αυτο το 65% ειναι πολυ ''χριστιανοι'' σαν εμενα που ειμαστε χριστιανοι στα χαρτια, καθως και πολλοι που δηλωνουν χριστιανοι αλλα δεν πατανε εκκλησια ποτε, τοτε οι χριστιανοι θα ειναι μειοψηφια στην Ευρωπη το '50, αν δεν ειναι ηδη
1 .
Προέλλην έγραψε:Zηλεύετε τα προσεχώς ζουμερά ακτινίδια του νεοφυούς αγρότη ΓΓ,

Μη δείτε άνθρωπο που ξεφεύγει απο τα στεγανα του τυπικού σκιντζή ΕΛ δήθεν αγρότη, άνθρωπο που θα συνεισφέρει άμεσα στις εξαγωγές της χώρας.

Τι είστε; Aυτοί ακριβως :dunno:

Άβαταρ μέλους
pluton
Supreme poster
Supreme poster
Δημοσιεύσεις: 15437

Re: Ιορδάνης ποταμός

Δημοσίευσηαπό pluton » 10 Ιαν 2018, 17:47

Nandros έγραψε:
pluton έγραψε:Να μάθεις να χρησιμοποιείς σωστά τότε τους κανόνες σύνταξης της πρότασης (Ρήμα, αντικείμενο, υποκείμενο).
....
Τα παιδιά αυτά σήμερα βρίσκονται σε Εκκλησίες στην Ρωσία ... αυτό που καταργήθηκε είναι ο κομμουνισμός.

Εικόνα
.....

Η σωστή σειρά - για να μαθαίνεις που κάνεις και τον έξυπνο - είναι υποκείμενο, ρήμα, αντικείμενο!
Κάνεις επίθεση ad hominem - για να μαθαίνεις - αφού δεν μπορείς να καταρρίψεις τα επιχειρήματα του!

Έχει πλάκα ο πρώην ΚαΓΚεΜΠίτης, που ξαφνικά είδε το φως και ανένηψε, και πολύ χαζός εσύ αν πιστεύεις την κωμωδία του!

Και το καλύτερο στο φυλάω για επιδόρπιο!

Εδώ είναι στοιχεία για τις θρησκείες στην Ευρώπη του εγκυρότατου pewresearch:
http://www.pewresearch.org/fact-tank/20 ... will-grow/

Εικόνα
in 2050, almost two-thirds of all Europeans (65%) are expected to identify as Christian (this does not imply that most will be regular churchgoers). By contrast, roughly three-quarters (75%) of Europeans identified as Christian in 2010.
people who do not identify with a religious group (ΑΘΕΟΙ) is expected to grow from 19% of Europe’s population in 2010 to 23% by 2050.


Και κλάάάάάμα τα χριστιανά! :D
.


Ο ΚαΓΚεΜΠίτης είτε το πιστεύει είτε όχι δείχνει την ροπή που έχει ο λαός της Ρωσίας μετά το απάνθρωπο κομμουνιστικό σύστημα που έζησε (προσωπικά πιστεύω ότι πια πιστεύει), εξ άλλου είναι άπειρα τα παραδείγματα μεταστροφής ανθρώπων, άπειρα, την τελευταία φορά που ήμουν στο ΑΟ είχε επισκεφτεί την μονή Παντελεήμωνος και ταλαιπωρηθήκαμε λίγο διότι η διαδρομή μας ήταν από εκείνη την πλευρά.

Τα στατιστικά που έβαλες εμένα δεν μου λένε τίποτα. ΤΙΠΟΤΑ. (ούτε κρύο ούτε ζέστη). :D

Τώρα που είπα για ΕΣΣΔ το ξέρεις ότι είχαν προφητεύσει ΑΚΡΙΒΩΣ την πορεία της Ρωσίας των τσάρων και την πτώση του κομμουνισμού ΑΚΡΙΒΩΣ και μάλιστα τα είχαν δημοσιεύσει 50 χρόνια πριν το 1917.... δεν το πιστεύεις :)
0 .
ΑΝΑΓΝΩΣΤΟΠΟΥΛΟΥ: «Τελειώνουμε σήμερα ότι δεν κατάφερε να ολοκληρώσει το ΕΑΜ. Είναι δική μας επιλογή οι Πρέσπες».

Άβαταρ μέλους
Ραν ταν πλαν
Kalamata Lover
Kalamata Lover
Δημοσιεύσεις: 13107
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Ιορδάνης ποταμός

Δημοσίευσηαπό Ραν ταν πλαν » 10 Ιαν 2018, 17:54

pluton έγραψε:Εικόνα




αυτοί οι βασιλομάρτυρες για ποιο ακριβώς ιδανικό μαρτύρησαν είπαμε; :D :fico:
0 .
Εθνικόφρων σταλινικός κομμουνιστής.

Άβαταρ μέλους
pluton
Supreme poster
Supreme poster
Δημοσιεύσεις: 15437

Re: Ιορδάνης ποταμός

Δημοσίευσηαπό pluton » 10 Ιαν 2018, 18:02

Ρεκ_ _μας έγραψε:
pluton έγραψε:Εικόνα




αυτοί οι βασιλομάρτυρες για ποιο ακριβώς ιδανικό μαρτύρησαν είπαμε; :D :fico:



Για ποιο ιδανικό δολοφονήθηκαν είπαμε;

Στην Ρωσία υπάρχουν εικόνες τους

Εικόνα
0 .
ΑΝΑΓΝΩΣΤΟΠΟΥΛΟΥ: «Τελειώνουμε σήμερα ότι δεν κατάφερε να ολοκληρώσει το ΕΑΜ. Είναι δική μας επιλογή οι Πρέσπες».


Επιστροφή σε “Θεολογία”