Η περιήγηση στον παρόντα ιστότοπο συνεπάγεται ότι συμφωνείτε με τους Όρους Χρήσης και την Πολιτική Χρήσης Cookies.

O λαμπρότερος ναός της ιστορίας

Συζήτηση για θεούς, θρησκείες, κοσμογονία κλπ.
Πάνας
Rookie poster
Rookie poster

Re: O λαμπρότερος ναός της ιστορίας

Δημοσίευσηαπό Πάνας » 16 Μαρ 2018, 00:30

Börklüce Mustafa έγραψε:
Εικόνα

Εικόνα

Αυτό φιλαράκι είναι ο ναός της παρτούζας!
0 .

Πάνας
Rookie poster
Rookie poster

Δημοσίευσηαπό Πάνας » 16 Μαρ 2018, 00:32

Börklüce Mustafa έγραψε:Εικόνα

Και της ανωμαλίας...
0 .

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Rookie poster
Rookie poster

Δημοσίευσηαπό Cavaliere » 16 Μαρ 2018, 18:17

Ο Ναός της Αγίας Σοφίας στην Κωνσταντινούπολη, και μπορώ να φανταστώ πώς θα ήταν ο Ναός του Σολομώντα. Τώρα, από αρχιτεκτονική και λοιπά, εμένα μου αρέσει πάρα πολύ η Santa Maria Novella στη Φλωρεντία.
0 .
Ordem e Progresso.
Σκληρή αρχή μιας σκληρής μέρας.
Δόξα τω Θεώ.

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Crazy poster
Crazy poster

Δημοσίευσηαπό Πασιφάη » 17 Μαρ 2018, 14:52

Διάδοχος Θεότροπος έγραψε:Δυνατός και ο Παρθενώνας, αλλά δεν είναι δα και ο τοπ ναός.

Εγώ δεν μπορώ να αποφασίσω ακόμη, είναι τόσες πολλές οι καλές επιλογές :hmmm

Γιατί μάνα μου δεν είναι τοπ; Τί σε χαλάει. Πες μου. :P
Μαλάκες είναι όλοι που έρχονται από τα πέρατα του κόσμου να τον θαυμάσουν; Μήπως, λέω μήπως, αυτοί γνωρίζουν κάτι παραπάνω για την αξία του;
0 .
Επίτιμη stalker του Ελεύθερου, παγάνι, ακομμάτιστη και μη με ζαλίζετε διότι μπινελικώνω.

Άβαταρ μέλους
Διάδοχος
Danchō
Danchō

Δημοσίευσηαπό Διάδοχος » 17 Μαρ 2018, 17:09

Εντάξει, έχει κάποιες μαγκιές με τις κλίσεις κλπ, αλλά έρχονται να τον δούν ως σύμβολο. Και είναι μαζί και η ανάβαση στην Ακρόπολη, η θέα, τα άλλα αρχαία τριγύρω.
Αν το είχες κάπου ξέμπαρκα, δεν θα προκαλούσε ιδιαίτερη εντύπωση.
Ας μην ευλογούμε τα γένια μας, αντικειμενικά υπάρχουν πιο εντυπωσιακοί ναοί.
0 .
«Και η κουτσή Μαρία είναι εθνικιστές. Δηλαδή σε αυτό το επίπεδο; Εμείς είμαστε όλος ο πλανήτης!»

«Εμείς· οι Aλεξανδρείς, οι Aντιοχείς, οι Σελευκείς, κ’ οι πολυάριθμοι επίλοιποι Έλληνες Aιγύπτου και Συρίας, κ’ οι εν Μηδία, κ’ οι εν Περσίδι, κι όσοι άλλοι. Με τες εκτεταμένες επικράτειες, με την ποικίλη δράσι των στοχαστικών προσαρμογών. Και την Κοινήν Ελληνική Λαλιά ώς μέσα στην Βακτριανή την πήγαμεν, ώς τους Ινδούς. Για Λακεδαιμονίους να μιλούμε τώρα!»

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Rookie poster
Rookie poster

Δημοσίευσηαπό Cavaliere » 17 Μαρ 2018, 17:15

Δεν βλέπουν, ρε παιδιά, την αρχιτεκτονική, που η ευλογημένη, ούτε σε ποσοστό 10% δεν έχει σωθεί. Είναι το σύμβολο, το ταξίδι εκεί που γεννήθηκε η Δημοκρατία, η σύγχρονη σκέψη, το Θεάτρο, κλπ. Είναι η ανατριχίλα που μας πιάνει τον καθέναν, με τις ιστορικές σκέψεις που κάνουμε, ως προς το πού πατάμε εκείνη τη στιγμή. Ο ίδιος ο Παρθενώνας, λυπάμαι, είναι κατεστραμμένος ναός. Και όσοι θαυμάζουν τη λιτότητα και τα λοιπά, έχουν άσχημα νέα, είχε περισσότερα χρώματα, και τόσο λιτός και γυμνός, δεν ήτανε.
2 .
Ordem e Progresso.
Δόξα τω Θεώ.

Άβαταρ μέλους
Börklüce Mustafa
Rookie poster
Rookie poster

Δημοσίευσηαπό Börklüce Mustafa » 17 Μαρ 2018, 21:27

Βουδισμός - Μπορομπουντούρ (Ινδονησία)

Unesco book: Chandi Borobudur - A Monument of Mankind

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
0 .
天下有道,卻走馬以糞。天下無道,戎馬生於郊。禍莫大於不知足;咎莫大於欲得。故知足之足,常足矣。

Άβαταρ μέλους
Nandros
Crazy poster
Crazy poster

Δημοσίευσηαπό Nandros » 17 Μαρ 2018, 22:37

Πασιφάη έγραψε:
Διάδοχος Θεότροπος έγραψε:Δυνατός και ο Παρθενώνας, αλλά δεν είναι δα και ο τοπ ναός.

Εγώ δεν μπορώ να αποφασίσω ακόμη, είναι τόσες πολλές οι καλές επιλογές :hmmm
Γιατί μάνα μου δεν είναι τοπ; Τί σε χαλάει. Πες μου. :P
Μαλάκες είναι όλοι που έρχονται από τα πέρατα του κόσμου να τον θαυμάσουν; Μήπως, λέω μήπως, αυτοί γνωρίζουν κάτι παραπάνω για την αξία του;

Είχα διαβάσει σε εφημερίδα στην Βραζιλία (1985-90), ότι ο Παρθενώνας - σύμφωνα με έρευνα της KODAK - ήταν το πιο φωτογραφημένο μνημείο στον κόσμο.
Και δεν βλέπω για ποιο λόγο θα έγραφε ψεύτικη είδηση μια εφημερίδα στην άλλη άκρη του κόσμου.
.
0 .

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Rookie poster
Rookie poster

Δημοσίευσηαπό Cavaliere » 17 Μαρ 2018, 22:43

Nandros έγραψε:Είχα διαβάσει σε εφημερίδα στην Βραζιλία, ότι ο Παρθενώνας - σύμφωνα με έρευνα της KODAK - ήταν το πιο φωτογραφημένο μνημείο στον κόσμο.
Και δεν βλέπω για ποιο λόγο θα έγραφε ψεύτικη είδηση μια εφημερίδα στην άλλη άκρη του κόσμου.
.
Captain, σύμφωνα με δαύτους που μετράν την επίσκεψη, δεν είναι στα πρώτα δέκα. Όχι πως δεν με λυπεί αυτό.
0 .
Ordem e Progresso.
Δόξα τω Θεώ.

Άβαταρ μέλους
Nandros
Crazy poster
Crazy poster

Δημοσίευσηαπό Nandros » 17 Μαρ 2018, 23:07

Cavaliere έγραψε:
Nandros έγραψε:Είχα διαβάσει σε εφημερίδα στην Βραζιλία (1985-90), ότι ο Παρθενώνας - σύμφωνα με έρευνα της KODAK - ήταν το πιο φωτογραφημένο μνημείο στον κόσμο.
Captain, σύμφωνα με δαύτους που μετράν την επίσκεψη, δεν είναι στα πρώτα δέκα. Όχι πως δεν με λυπεί αυτό.

Αγαπητέ, βρήκα πολλά παρόμοια σάιτς.
Από την 5ετία 1985-90 έχει κυλίσει πολύ νερό στο ποτάμι. Τότε είχαμε ακόμα φιλμ, δεν υπήρχαν κινητά, ντίτζιταλ φώτος, λιγότερος τουρισμός, κλπ.
0 .

Επιστροφή σε “Θεολογία”