Γιατί αντιπαθώ τον αθεισμό

Συζήτηση για θεούς, θρησκείες, κοσμογονία κλπ.
stavmanr
Extreme poster
Extreme poster
Δημοσιεύσεις: 3379

Re: Γιατί αντιπαθώ τον αθεισμό

Δημοσίευσηαπό stavmanr » 15 Απρ 2018, 19:44

Λαχουρένιος έγραψε:
stavmanr έγραψε:Το κακό είναι ότι τέτοια γράφουν οι πεινασμένοι ρε Λαχ... Αυτή η ιδεολογία είναι προϊόν "πείνας". Μία φαντασίωση.
"Ο νηστικός καρβέλια ονειρεύεται".
Οι χορτάτοι γράφουν άλλα... ;)


Ενω οι χορτατοι νομιζεις περιμενουν πως και πως ποτε θα ψοφησουν και θα συναντησουν τον αορατο παππουλη. Οπως νομιζεις.

Μπα...
Εγώ απλά έγραψα ότι δεν είναι στη δική τους νοοτροπία... Η νοοτροπία του "ότι αρπάξει ο πισινός μου" είναι νοοτροπία πεινασμένου που φαντασιώνεται ότι βρίσκει την πραγματική ευτυχία στον πισινό του...
0 .

Love Ready's

Re: Γιατί αντιπαθώ τον αθεισμό

Δημοσίευσηαπό Love Ready's » 15 Απρ 2018, 19:48

stavmanr έγραψε:Γιατί δεν εξηγείς εδώ στο νήμα, ποιες φυσικές ιδιότητες των αμινοξέων συνιστούν την ηθική; Δεν θα σου είναι δύσκολο. Εδώ, ξέρεις από πού ακριβώς προέρχεσαι και πώς λειτουργείς, δεν θα κολλήσεις σε κάτι τόσο απλό! ;)
Γράψε λοιπόν ποιοι δεσμοί ή ποιες άλλες χημικές διεργασίες κάνουν ένα οργανικό πλέγμα από στοιχειώδη σωμάτια να σκέφτεται ηθικά.


Tι ακριβώς να εξηγήσω? Δεν μου είναι καθόλου δύσκολο. Εγώ το σύνολο αμινοξέων ,ατόμων και μορίων ,έφτιαξα γιουβαρλάκια που αποτελούνται από αμινοξέα ,άτομα και μόρια επειδή τα λατρεύουν τα πιτσιρίκια μου που επίσης είναι σύνολα αμινοξέων ,ατόμων και μορίων , για το λόγο ότι τα λατρεύω. Συμβαίνει απλά αυτή τη χωροχρονική στιγμή κάπου στο σύμπαν. Τόσο απλό. Εσύ για αυτή την απλή εικόνα ,χρειάζεσαι να υπάρχει κάποιος γεράκος που να στην επιβάλλει . Κι αυτό σωστό είναι ,αφού δεν είμαστε όλοι στο ίδιο σημείο στην εξελικτική διαδικασία. Τώρα σειρά σου να μου εξηγήσεις γιατί αυτό το μνπν με φτερά που προσκυνάς βασάνιζε ΑΜΕΑ. Στο είπα ,ότι τότε που βγήκα απ το σώμα μου ,τελικά τον έπιασα ,τον μάδησα και χάρη σε αυτόν δημιούργησα τις σερβιέτες με φτερά? Βέβαια.
0 .

Άβαταρ μέλους
Nandros
Crazy poster
Crazy poster
Δημοσιεύσεις: 1354

Re: Γιατί αντιπαθώ τον αθεισμό

Δημοσίευσηαπό Nandros » 15 Απρ 2018, 20:01

'
Δέσποτα, ευλόγηcον τον δούλον Σου τον Θεολόγον, ότι ενδελεχώς και αδιαλείπτως εκτελεί τας εντολάς Σου, προάγων την Πίστην και Υποταγήν στο Άγιο Θέλημά Σου! :D
.
0 .

Λαχουρένιος
Ultimate Stalker
Ultimate Stalker
Δημοσιεύσεις: 47550
Τοποθεσία: Γεφυρα

Re: Γιατί αντιπαθώ τον αθεισμό

Δημοσίευσηαπό Λαχουρένιος » 15 Απρ 2018, 20:01

stavmanr έγραψε:Μπα...
Εγώ απλά έγραψα ότι δεν είναι στη δική τους νοοτροπία... Η νοοτροπία του "ότι αρπάξει ο πισινός μου" είναι νοοτροπία πεινασμένου που φαντασιώνεται ότι βρίσκει την πραγματική ευτυχία στον πισινό του...


Ειναι νοοτροπια του οποιοδηποτε λογικου ανθρωπου. Δοκιμασε να κανεις κατι απο τα παραπανω που περιεγραψα, πχ να φας ενα πιτογυρο στο τοπικο σουβλατζιδικο και θα καταλαβεις τι εννοω

Δεν περιγραφω κατι εξεζητημενο, σου λεω πραγματα που εχει κανει ο οποιοσδηποτε νορμαλ ανθρωπος.
Αν σου ελεγα για απωθημενα θα ελεγα για κοκες και μοντελα αλλα δεν νομιζω να το κανω ποτε.

Αλλα και τα αλλα τα απλα ακομα ειναι 1000 φορες καλυτερα απο οτιδηποτε μπορουσε να ονειρευτει ο μεσος αγροτης του μεσαιωνα, που ζουσε για να δουλευει και πεθαινε στα 50.
0 .
Προέλλην έγραψε:Zηλεύετε τα προσεχώς ζουμερά ακτινίδια του νεοφυούς αγρότη ΓΓ,

Μη δείτε άνθρωπο που ξεφεύγει απο τα στεγανα του τυπικού σκιντζή ΕΛ δήθεν αγρότη, άνθρωπο που θα συνεισφέρει άμεσα στις εξαγωγές της χώρας.

Τι είστε; Aυτοί ακριβως :dunno:

stavmanr
Extreme poster
Extreme poster
Δημοσιεύσεις: 3379

Re: Γιατί αντιπαθώ τον αθεισμό

Δημοσίευσηαπό stavmanr » 15 Απρ 2018, 20:03

ΜΠΕΤΑΤΖΗΣ έγραψε:
stavmanr έγραψε:Γιατί δεν εξηγείς εδώ στο νήμα, ποιες φυσικές ιδιότητες των αμινοξέων συνιστούν την ηθική; Δεν θα σου είναι δύσκολο. Εδώ, ξέρεις από πού ακριβώς προέρχεσαι και πώς λειτουργείς, δεν θα κολλήσεις σε κάτι τόσο απλό! ;)
Γράψε λοιπόν ποιοι δεσμοί ή ποιες άλλες χημικές διεργασίες κάνουν ένα οργανικό πλέγμα από στοιχειώδη σωμάτια να σκέφτεται ηθικά.


Tι ακριβώς να εξηγήσω? Δεν μου είναι καθόλου δύσκολο. Εγώ το σύνολο αμινοξέων ,ατόμων και μορίων ,έφτιαξα γιουβαρλάκια που αποτελούνται από αμινοξέα ,άτομα και μόρια επειδή τα λατρεύουν τα πιτσιρίκια μου που επίσης είναι σύνολα αμινοξέων ,ατόμων και μορίων , για το λόγο ότι τα λατρεύω.

Καταρχήν σε ρωτώ για ηθικές κρίσεις και μου γράφεις για ...γιουβαρλάκια.
Έχεις αίσθηση του διαλόγου;

Συμβαίνει απλά αυτή τη χωροχρονική στιγμή κάπου στο σύμπαν. Τόσο απλό.

"Χωροχρονική στιγμή"; :D
Αρχίζω να καταλαβαίνω γιατί υποστηρίζεις τυφλά κάτι που δεν καταλαβαίνεις. :yesyes:

Εσύ για αυτή την απλή εικόνα ,χρειάζεσαι να υπάρχει κάποιος γεράκος που να στην επιβάλλει .

Ποιος σου είπε ότι κάποιος μου επιβάλλει κάτι, και μάλιστα ότι αυτός είναι γέρος;
Είδες που σου γράφω από την αρχή ότι φαντασιώνεσαι κάποιο δόγμα, και νομίζεις ότι αυτό ακολουθούν οι άλλοι;
Σου ξαναγράφω ότι κάποιοι γέροι επιβάλλουν σε όλους τί θα κάνουν καθημερινά. Με τον ένα ή τον άλλο τρόπο. Ίσως σου έμεινε από εκεί...

Κι αυτό σωστό είναι ,αφού δεν είμαστε όλοι στο ίδιο σημείο στην εξελικτική διαδικασία.

Βασικά δεν βλέπω προς το παρόν καμία εξελικτική διαδικασία. Αν ρωτούσα τον homo erectus τί είναι η ηθική, θα μου απαντούσε με την ίδια βεβαιότητα και σιγουριά "τρώω το κρέας επειδή μου αρέσει, κι αρέσει και στο γιο μου". Και θα είχε τη βεβαιότητα ότι μου απάντησε πλήρως στο ερώτημα! :yesyes:

Αφού, λοιπόν, εσύ το ανώτερο προϊόν της εξελικτικής διαδικασίας της φαντασίας σου απάντησες σοβαρά, ήρθε και η σειρά μου, εμου του κατώτερου όντος.
Τώρα σειρά σου να μου εξηγήσεις γιατί αυτό το μνπν με φτερά που προσκυνάς βασάνιζε ΑΜΕΑ.

Δεν καταλαβαίνω σε τί αναφέρεσαι. Έγινε κάποιο περιστατικό με ΑΜΕΑ στις ειδήσεις και μου διέφυγε; :hmmm
0 .

Άβαταρ μέλους
Nandros
Crazy poster
Crazy poster
Δημοσιεύσεις: 1354

Re: Γιατί αντιπαθώ τον αθεισμό

Δημοσίευσηαπό Nandros » 15 Απρ 2018, 20:17

'
Ο Θεολόγος αγνοεί τον μύθο για την Κολυμπήθρα του Σιλωάμ; :D
.
0 .

Άβαταρ μέλους
Γύπας
Extreme poster
Extreme poster
Δημοσιεύσεις: 2752

Re: Γιατί αντιπαθώ τον αθεισμό

Δημοσίευσηαπό Γύπας » 15 Απρ 2018, 20:21

stavmanr έγραψε:Δεν είναι πραγματικά θαυμαστό;


Πολλά είναι θαυμαστά. Εσύ ποιο ρωτάς; Το ότι σε περιλαμβάνει κι εσένα; Ως κατάσταση δηλαδή ότι είσαι μέρος του όλου; Ναι θαυμαστό είναι.
Μήπως ρωτάς αν είναι θαυμαστό το ότι παλεύουμε μέσα από τις περιορισμένες μας δυνατότητες να καταλάβουμε τι είναι αυτό που μας περιβάλει; Κι αυτό θαυμαστό είναι. Αν και για το δεύτερο δηλώνω αδιάφορος. Δεν θέλω να ξέρω και τόσο πολύ. όχι ότι δεν θα μάθω αν τύχει αλλά κι αν δεν μάθω και πάλι ΟΚ.
Ματαιότητα ρε! Το υψηλότερο ιδανικό.
0 .


itteithe δεν μπορεί, κάπου θα το διαβάσεις κάποια στιγμή. Άμα δεν γυρίσεις να ποστάρεις τον παίρνεις :yesyes: Τέλος!

Love Ready's

Re: Γιατί αντιπαθώ τον αθεισμό

Δημοσίευσηαπό Love Ready's » 15 Απρ 2018, 20:31

stavmanr έγραψε:
ΜΠΕΤΑΤΖΗΣ έγραψε:
Tι ακριβώς να εξηγήσω? Δεν μου είναι καθόλου δύσκολο. Εγώ το σύνολο αμινοξέων ,ατόμων και μορίων ,έφτιαξα γιουβαρλάκια που αποτελούνται από αμινοξέα ,άτομα και μόρια επειδή τα λατρεύουν τα πιτσιρίκια μου που επίσης είναι σύνολα αμινοξέων ,ατόμων και μορίων , για το λόγο ότι τα λατρεύω.

Καταρχήν σε ρωτώ για ηθικές κρίσεις και μου γράφεις για ...γιουβαρλάκια.
Έχεις αίσθηση του διαλόγου;

Συμβαίνει απλά αυτή τη χωροχρονική στιγμή κάπου στο σύμπαν. Τόσο απλό.

"Χωροχρονική στιγμή"; :D
Αρχίζω να καταλαβαίνω γιατί υποστηρίζεις τυφλά κάτι που δεν καταλαβαίνεις. :yesyes:

Εσύ για αυτή την απλή εικόνα ,χρειάζεσαι να υπάρχει κάποιος γεράκος που να στην επιβάλλει .

Ποιος σου είπε ότι κάποιος μου επιβάλλει κάτι, και μάλιστα ότι αυτός είναι γέρος;
Είδες που σου γράφω από την αρχή ότι φαντασιώνεσαι κάποιο δόγμα, και νομίζεις ότι αυτό ακολουθούν οι άλλοι;
Σου ξαναγράφω ότι κάποιοι γέροι επιβάλλουν σε όλους τί θα κάνουν καθημερινά. Με τον ένα ή τον άλλο τρόπο. Ίσως σου έμεινε από εκεί...

Κι αυτό σωστό είναι ,αφού δεν είμαστε όλοι στο ίδιο σημείο στην εξελικτική διαδικασία.

Βασικά δεν βλέπω προς το παρόν καμία εξελικτική διαδικασία. Αν ρωτούσα τον homo erectus τί είναι η ηθική, θα μου απαντούσε με την ίδια βεβαιότητα και σιγουριά "τρώω το κρέας επειδή μου αρέσει, κι αρέσει και στο γιο μου". Και θα είχε τη βεβαιότητα ότι μου απάντησε πλήρως στο ερώτημα! :yesyes:

Αφού, λοιπόν, εσύ το ανώτερο προϊόν της εξελικτικής διαδικασίας της φαντασίας σου απάντησες σοβαρά, ήρθε και η σειρά μου, εμου του κατώτερου όντος.
Τώρα σειρά σου να μου εξηγήσεις γιατί αυτό το μνπν με φτερά που προσκυνάς βασάνιζε ΑΜΕΑ.

Δεν καταλαβαίνω σε τί αναφέρεσαι. Έγινε κάποιο περιστατικό με ΑΜΕΑ στις ειδήσεις και μου διέφυγε; :hmmm

Οκ ανίκανος να φτιάξει γιουβαρλάκια είναι λογικό να χρειάζεται φανταστικό μπαμπά.Τι επαγγέλεσαι;
0 .

stavmanr
Extreme poster
Extreme poster
Δημοσιεύσεις: 3379

Re: Γιατί αντιπαθώ τον αθεισμό

Δημοσίευσηαπό stavmanr » 15 Απρ 2018, 20:36

Nandros έγραψε:'
Ο Θεολόγος αγνοεί τον μύθο για την Κολυμπήθρα του Σιλωάμ; :D
.

Καταρχήν, όλοι θεολογούμε στη συζήτηση. Θεολογία είναι η θεματική ενόητητα κι όποιος δεν θεολογεί είναι εκτός θέματος. Κοινώς τρολάρει ;)

Ποια σχέση έχει η κολυμβήθρα του Σιλωάμ με την αστεία περιγραφή του φίλου;
0 .

stavmanr
Extreme poster
Extreme poster
Δημοσιεύσεις: 3379

Re: Γιατί αντιπαθώ τον αθεισμό

Δημοσίευσηαπό stavmanr » 15 Απρ 2018, 20:39

Γύπας έγραψε:
stavmanr έγραψε:Δεν είναι πραγματικά θαυμαστό;


Πολλά είναι θαυμαστά. Εσύ ποιο ρωτάς; Το ότι σε περιλαμβάνει κι εσένα; Ως κατάσταση δηλαδή ότι είσαι μέρος του όλου; Ναι θαυμαστό είναι.

Ρε συ Γύπα. Μην μου το κάνεις κι εσύ αυτό με τις κομμένες προτάσεις... Σε έχω σε εκτίμηση.
"Δεν τα εξευτελίζει. Τα παράγει. Δικά του είναι.
Όλα όσα βλέπεις γύρω σου είναι προϊόντα.
Εσύ γεύεσαι μικρές δόσεις του μέσα από το λίγο μυαλό που μπορεί να σηκώσει το υλικό σώμα σου. Και παλεύεις, και μοχθείς να καταλάβεις κάτι που περιλαμβάνει κι εσένα μαζί.
Δεν είναι πραγματικά θαυμαστό;"


Μήπως ρωτάς αν είναι θαυμαστό το ότι παλεύουμε μέσα από τις περιορισμένες μας δυνατότητες να καταλάβουμε τι είναι αυτό που μας περιβάλει; Κι αυτό θαυμαστό είναι. Αν και για το δεύτερο δηλώνω αδιάφορος. Δεν θέλω να ξέρω και τόσο πολύ. όχι ότι δεν θα μάθω αν τύχει αλλά κι αν δεν μάθω και πάλι ΟΚ.
Ματαιότητα ρε! Το υψηλότερο ιδανικό.

Αν η ματαιότητα είναι το υψηλότερο ιδανικό σου, τρομάζω στην ιδέα να ακούσω τα χαμηλότερά σου. :D
0 .


Επιστροφή σε “Θεολογία”