Γιατί αντιπαθώ τον αθεισμό

Συζήτηση για θεούς, θρησκείες, κοσμογονία κλπ.
Άβαταρ μέλους
Λαχουρένιος
Ultimate Stalker
Ultimate Stalker
Δημοσιεύσεις: 47621
Τοποθεσία: Γεφυρα

Re: Γιατί αντιπαθώ τον αθεισμό

Δημοσίευσηαπό Λαχουρένιος » 15 Απρ 2018, 18:58

ΜΠΕΤΑΤΖΗΣ έγραψε:Κοίτα , φαίνεται απ αυτά που γράφεις ,ότι έχεις άρνηση ενηλικίωσης και θες ένα μπαμπάκα στον ουρανό να σου δίνει εντολές ώστε αν είσαι καλό σκυλί θα πάρεις την ανταμοιβή που ελπίζεις. Κανένα ,πρόβλημα αλλά οι μεγάλοι έχουμε σοβαρότερες δουλειές.


Αν εχεις νορμαλ ζωη, την ανταμοιβη την παιρνεις εδω και τωρα

Παρεες, εκδρομες, σεξ, ερωτες, φαι, ποτο κλπ, και ολα αυτα χωρις να σπασεις την μεση σου σε μετανοιες σε ενα φανταστικο παππουλη γιατι εφαγες κεμπαπ μια Τεταρτη ή την επαιξες με την παντρεμενη γειτονισσα.
0 .
Προέλλην έγραψε:Zηλεύετε τα προσεχώς ζουμερά ακτινίδια του νεοφυούς αγρότη ΓΓ,

Μη δείτε άνθρωπο που ξεφεύγει απο τα στεγανα του τυπικού σκιντζή ΕΛ δήθεν αγρότη, άνθρωπο που θα συνεισφέρει άμεσα στις εξαγωγές της χώρας.

Τι είστε; Aυτοί ακριβως :dunno:

Άβαταρ μέλους
nik_killthemall
Extreme poster
Extreme poster
Δημοσιεύσεις: 2328

Re: Γιατί αντιπαθώ τον αθεισμό

Δημοσίευσηαπό nik_killthemall » 15 Απρ 2018, 18:59

stavmanr έγραψε:
ΜΠΕΤΑΤΖΗΣ έγραψε:Η Παρθενογένεση απο ανήλικη που παράτησαν οι γονείς της σε ναό , ο σαδιστής Αγγελος στη Βηθεσδά που έβαζε τους ΑΜΕΑ να κάνουν σπρίντ ποιος θα πέσει στο νερό , η ανάσταση του Λαζάρου , η αγιοποίηση παιδοκτόνων , η κόλαση επειδή τον έπαιξες για τη μαμά του συμμαθητή σου κλπ κλπ. Για γιδοβοσκούς όλα αυτά ήταν ταμάμ. Για ανθρώπους που γνωρίζουμε ότι ζούμε σε έναν κόκκο απ τους 200.000.000.000 του γαλαξία μας ο οποίος είναι ένας απ τους 200.000.000.000 γαλαξίες του γνωστού μόνο σύμπαντος ,όχι.Η μικρή πιθανότητα να υπάρχει μια συνέχεια της συνείδησης δεν έχει σχέση με τις αρλούμπες των θρησκειών που έχουν αποκλειστικό σκοπό τη χειραγώγηση.


Και τί προτιμάς; Το παραμύθι ότι δήθεν προέρχεσαι από τυχαίες συνενώσεις άνθρακα και υδρογόνου; Ότι όσα σκέφτεσαι και γράφεις είναι βίτσια αμινοξέων; Ή μήπως ότι όπως έλεγε κι ο Ντώκινς "στην πραγματικότητα δεν υπάρχει καλό και κακό" (δηλαδή αν σε φονεύσουν ή βιάσουν δεν είναι κάτι το κακό, είναι απλές αλληλεπιδράσεις αμινοξέων...) ;
Αυτά σου φαίνονται φυσιολογικά και τα άλλα περίεργα;


Δεν σε ενδιαφέρει το τι προτιμά ο κάθε μπετατζής, γιατί αν αυτός σου απαντήσει

"προτιμάω να τηρήσω αγνωστικιστική τάση σε όλη μου την ζωή ελλείψει αποδείξεων, υπάρχει καποιος ή κάτι που εμποδίζει μια τέτοια στάση για όλους τους ανθρώπους ? "

τότε αντι να απαντήσεις θα το βάλεις στα πόδια και θα αλλάξεις θέμα με την ταχύτητα του ευφυους σχεδιαστικά φωτος !

Θα κάνεις εν ολίγοις ακριβώς ό,τι μου λες ΔΗΘΕΝ να μην εγώ εδώ

Άλλο πράγμα έγραφε η ερώτηση, σε άλλο απαντάς προσπαθώντας μάλιστα να πυρπολήσεις το θέμα.
0 .
Αρίστος έγραψε:Καλα εκανε ο Τσιπρας κι ελεγε ενα καρο ψεματα .

Love Ready's

Re: Γιατί αντιπαθώ τον αθεισμό

Δημοσίευσηαπό Love Ready's » 15 Απρ 2018, 19:05

Λαχουρένιος έγραψε:
ΜΠΕΤΑΤΖΗΣ έγραψε:Κοίτα , φαίνεται απ αυτά που γράφεις ,ότι έχεις άρνηση ενηλικίωσης και θες ένα μπαμπάκα στον ουρανό να σου δίνει εντολές ώστε αν είσαι καλό σκυλί θα πάρεις την ανταμοιβή που ελπίζεις. Κανένα ,πρόβλημα αλλά οι μεγάλοι έχουμε σοβαρότερες δουλειές.


Αν εχεις νορμαλ ζωη, την ανταμοιβη την παιρνεις εδω και τωρα

Παρεες, εκδρομες, σεξ, ερωτες, φαι, ποτο κλπ, και ολα αυτα χωρις να σπασεις την μεση σου σε μετανοιες σε ενα φανταστικο παππουλη γιατι εφαγες κεμπαπ μια Τεταρτη ή την επαιξες με την παντρεμενη γειτονισσα.


Ακριβώς. Αν υπήρχε κάπου ο παππούλης στα αλήθεια ,θα έλεγε ,ρε μαλάκα σε έστειλα εκεί κάτω για να μου κάνεις τον καραγκιόζη? Ασε που θα ξέρναγε απ την ιδιοτέλεια. Αν ο Χριστός ήταν πραγματικός Μεσσίας ,λογικά θα είχε ξανασκάσει μύτη και θα είχε πει . Ηρθα ,είμαι όντως ο γιος του Θεού, αλλά σας έχω μια έκπληξη. Ζωή μετά Θάνατον για εσας γιοκ. Θα σου έλεγε εγώ μετά πόσοι θα τον ακολουθούσαν χωρίς ανταμοιβή. Μόνο τίποτα κομμούνια της φιλοσοφίας θα τον θέλαν και τίποτα αστροφυσικοί.
0 .

stavmanr
Extreme poster
Extreme poster
Δημοσιεύσεις: 3379

Re: Γιατί αντιπαθώ τον αθεισμό

Δημοσίευσηαπό stavmanr » 15 Απρ 2018, 19:08

ΜΠΕΤΑΤΖΗΣ έγραψε:
stavmanr έγραψε:
Και τί προτιμάς; Το παραμύθι ότι δήθεν προέρχεσαι από τυχαίες συνενώσεις άνθρακα και υδρογόνου; Ότι όσα σκέφτεσαι και γράφεις είναι βίτσια αμινοξέων; Ή μήπως ότι όπως έλεγε κι ο Ντώκινς "στην πραγματικότητα δεν υπάρχει καλό και κακό" (δηλαδή αν σε φονεύσουν ή βιάσουν δεν είναι κάτι το κακό, είναι απλές αλληλεπιδράσεις αμινοξέων...) ;
Αυτά σου φαίνονται φυσιολογικά και τα άλλα περίεργα;


Εχμ ,προέρχομαι όντως από πολύ πιο πολύπλοκες τυχαίες συνενώσεις δισεκατομμυρίων ετών. Και όντως στην πραγματικότητα δισεκατομμυρίων χρόνων δεν υπάρχει καλό η κακό.


Ζεις απλά το δικό σου μύθο. Δεν είναι απαραίτητα κακό...
Καταρχήν η αβιογένεση δεν έχει αποδειχτεί ποτέ. Μάλιστα, στα πειράματα που έγιναν, υπό απίστευτα πλεονεκτικές συνθήκες, δεν δημιουργήθηκε ούτε ένα στοιχειώδες μόριο που θα μπορούσε να χαρακτηριστεί βιολογικό. Κι έχουν γίνει απίστευτα εκτεταμένα πειράματα.
Παρόλα αυτά εσύ επιμένεις να πηγαίνεις κόντρα στην επιστήμη και να θεωρείς ότι η αβιογένεση είναι αποδεδειγμένη.

Πώς θα χαρακτήριζες αυτή τη στάση σου; Βγες έξω από τον εαυτό σου, αντιμετώπισέ τον και κρίνε τον εσύ ο ίδιος: πιστεύεις σε κάτι που έχει αποδειχτεί λάθος σε κάθε ευκαιρία που μελετήθηκε.

Ο ήλιος κάποια στιγμή θα καταπιεί τη γη ,όχι απο μίσος αλλά επειδή θα ξεμείνει από καύσιμα.

Πότε σου έγραψε το "δόγμα", που κατακρίνεις, ότι ο ήλιος σε μισεί;
Σου θυμίζω ότι σου έγραψα πως πιθανότατα τα βάζεις με "δόγμα" της φαντασίας σου...

Κοίτα , φαίνεται απ αυτά που γράφεις ,ότι έχεις άρνηση ενηλικίωσης και θες ένα μπαμπάκα στον ουρανό να σου δίνει εντολές ώστε αν είσαι καλό σκυλί θα πάρεις την ανταμοιβή που ελπίζεις.

Σου έγραψα εγώ ποτέ για σκυλιά και για μπαμπάκες;
Αν όχι προς τί όλη αυτή η φαντασίωση με σκυλάκια του Παυλώφ;

Το ειρωνικό είναι ότι περνάς όλη την επίγεια ζωή σου κάτω από ζωικά πάθη, εντολές και ανταμοιβές... Όμως, κρίνεις τον διπλανό σου για άλλα που δεν γνωρίζεις.

Κανένα ,πρόβλημα αλλά οι μεγάλοι έχουμε σοβαρότερες δουλειές.Το τι είναι καλό και τι κακό το ορίζει η ατομική μας ηθική ,όχι το τι επέβαλε κάποτε ένας Ρωμαίος αυτοκράτωρ.

Για ποια ηθική μου γράφεις; Εσύ δεν αυτοθεωρείσαι ένα σύνολο αμινοξέων και αλλων υλικών;
Από πότε ο άνθρακας, το υδρογόνο, το οξυγόνο, το πυρίτιο έχουν ηθική;
0 .

Love Ready's

Re: Γιατί αντιπαθώ τον αθεισμό

Δημοσίευσηαπό Love Ready's » 15 Απρ 2018, 19:15

stavmanr έγραψε:
ΜΠΕΤΑΤΖΗΣ έγραψε:
Εχμ ,προέρχομαι όντως από πολύ πιο πολύπλοκες τυχαίες συνενώσεις δισεκατομμυρίων ετών. Και όντως στην πραγματικότητα δισεκατομμυρίων χρόνων δεν υπάρχει καλό η κακό.


Ζεις απλά το δικό σου μύθο. Δεν είναι απαραίτητα κακό...
Καταρχήν η αβιογένεση δεν έχει αποδειχτεί ποτέ. Μάλιστα, στα πειράματα που έγιναν, υπό απίστευτα πλεονεκτικές συνθήκες, δεν δημιουργήθηκε ούτε ένα στοιχειώδες μόριο που θα μπορούσε να χαρακτηριστεί βιολογικό. Κι έχουν γίνει απίστευτα εκτεταμένα πειράματα.
Παρόλα αυτά εσύ επιμένεις να πηγαίνεις κόντρα στην επιστήμη και να θεωρείς ότι η αβιογένεση είναι αποδεδειγμένη.

Πώς θα χαρακτήριζες αυτή τη στάση σου; Βγες έξω από τον εαυτό σου, αντιμετώπισέ τον και κρίνε τον εσύ ο ίδιος: πιστεύεις σε κάτι που έχει αποδειχτεί λάθος σε κάθε ευκαιρία που μελετήθηκε.

Ο ήλιος κάποια στιγμή θα καταπιεί τη γη ,όχι απο μίσος αλλά επειδή θα ξεμείνει από καύσιμα.

Πότε σου έγραψε το "δόγμα", που κατακρίνεις, ότι ο ήλιος σε μισεί;
Σου θυμίζω ότι σου έγραψα πως πιθανότατα τα βάζεις με "δόγμα" της φαντασίας σου...

Κοίτα , φαίνεται απ αυτά που γράφεις ,ότι έχεις άρνηση ενηλικίωσης και θες ένα μπαμπάκα στον ουρανό να σου δίνει εντολές ώστε αν είσαι καλό σκυλί θα πάρεις την ανταμοιβή που ελπίζεις.

Σου έγραψα εγώ ποτέ για σκυλιά και για μπαμπάκες;
Αν όχι προς τί όλη αυτή η φαντασίωση με σκυλάκια του Παυλώφ;

Το ειρωνικό είναι ότι περνάς όλη την επίγεια ζωή σου κάτω από ζωικά πάθη, εντολές και ανταμοιβές... Όμως, κρίνεις τον διπλανό σου για άλλα που δεν γνωρίζεις.

Κανένα ,πρόβλημα αλλά οι μεγάλοι έχουμε σοβαρότερες δουλειές.Το τι είναι καλό και τι κακό το ορίζει η ατομική μας ηθική ,όχι το τι επέβαλε κάποτε ένας Ρωμαίος αυτοκράτωρ.

Για ποια ηθική μου γράφεις; Εσύ δεν αυτοθεωρείσαι ένα σύνολο αμινοξέων και αλλων υλικών;
Από πότε ο άνθρακας, το υδρογόνο, το οξυγόνο, το πυρίτιο έχουν ηθική;


Δεν έγινε κανένα πείραμα για 2.000.000.000 χρόνια . Πώς χαρακτηρίζω τη στάση μου λοιπόν. Οκ βγαίνω απ τον εαυτό μου . Είμαι παράλυτος στη Βηθεσδά. Σκάει ο άφυλος με τα φτερά και αρχίζω πάλι να σέρνομαι προς το νερό ,όπως πάντα εδώ και 10 χρόνια. Φτου πάλι δεν πρόλαβα. Εντελώς μαλακία θρησκείς. Ξαναμπαίνω στον εαυτό μου και πληκτρολογώ σε μηχάνημα που ούτε κατα διάνοια δεν φαντάστικε ποτέ ο Χριστούλης. Σου γράφω για ανώτερη ηθική ,που έχουμε εμεις τα σύνολα αμινοξέων,άνθρακα ,υδρογόνου ,οξυγόνου και άλλων υλικών. Λέγεται ανιδιοτέλεια. Την έχουμε από τότε που αρχίσαμε να μιλάμε , Δεν θα καταλάβεις ,ούτε εμας ,ούτε τους ποιητές,είμαστε άλλα είδη.
1 .

stavmanr
Extreme poster
Extreme poster
Δημοσιεύσεις: 3379

Re: Γιατί αντιπαθώ τον αθεισμό

Δημοσίευσηαπό stavmanr » 15 Απρ 2018, 19:15

Λαχουρένιος έγραψε:
ΜΠΕΤΑΤΖΗΣ έγραψε:Κοίτα , φαίνεται απ αυτά που γράφεις ,ότι έχεις άρνηση ενηλικίωσης και θες ένα μπαμπάκα στον ουρανό να σου δίνει εντολές ώστε αν είσαι καλό σκυλί θα πάρεις την ανταμοιβή που ελπίζεις. Κανένα ,πρόβλημα αλλά οι μεγάλοι έχουμε σοβαρότερες δουλειές.


Αν εχεις νορμαλ ζωη, την ανταμοιβη την παιρνεις εδω και τωρα

Παρεες, εκδρομες, σεξ, ερωτες, φαι, ποτο κλπ,

Το κακό είναι ότι τέτοια γράφουν οι πεινασμένοι ρε Λαχ... Αυτή η ιδεολογία είναι προϊόν "πείνας". Μία φαντασίωση.
"Ο νηστικός καρβέλια ονειρεύεται".
Οι χορτάτοι γράφουν άλλα... ;)
0 .

stavmanr
Extreme poster
Extreme poster
Δημοσιεύσεις: 3379

Re: Γιατί αντιπαθώ τον αθεισμό

Δημοσίευσηαπό stavmanr » 15 Απρ 2018, 19:23

ΜΠΕΤΑΤΖΗΣ έγραψε:Δεν έγινε κανένα πείραμα για 2.000.000.000 χρόνια .

Τι εννοείς; Η αβιογένεση υποτίθεται ότι έγινε σε συγκεκριμένες συνθήκες. Που τελικά δεν έγινε, ούτε σε αυτές, ούτε σε άλλες, παρότι δοκιμάσαμε όλες τις πιθανές κι ακόμη περισσότερες...
Σου ζήτησα να κρίνεις τον εαυτό σου ως ...τρίτος. Δηλαδή να πεις ότι αυτά που υποστηρίζεις εσύ τα λέει κάποιος ...Κώστας, και να τα κρίνεις.
Πιστεύεις κάτι που δεν έχει αποδειχθεί ποτέ. Μάλιστα, σε όλα τα πειράματα αποδείχθηκε το αντίθετο. Κι όμως το θεωρείς δεδομένο. Την ίδια στιγμή επικρίνεις τους συνανθρώπους σου επειδή πιστεύουν σε πράγματα που δεν έχουν αποδειχθεί με τα ίδια μέσα με το οποία αποφεύγεις να κρίνεις τον εαυτό σου...

Πώς χαρακτηρίζω τη στάση μου λοιπόν. Οκ βγαίνω απ τον εαυτό μου . Είμαι παράλυτος στη Βηθεσδά. Σκάει ο άφυλος με τα φτερά και αρχίζω πάλι να σέρνομαι προς το νερό ,όπως πάντα εδώ και 10 χρόνια. Φτου πάλι δεν πρόλαβα. Εντελώς μαλακία θρησκείς. Ξαναμπαίνω στον εαυτό μου και πληκτρολογώ σε μηχάνημα που ούτε κατα διάνοια δεν φαντάστικε ποτέ ο Χριστούλης. Σου γράφω για ανώτερη ηθική ,που έχουμε εμεις τα σύνολα αμινοξέων,άνθρακα ,υδρογόνου ,οξυγόνου και άλλων υλικών. Λέγεται ανιδιοτέλεια. Την έχουμε από τότε που αρχίσαμε να μιλάμε , Δεν θα καταλάβεις ,ούτε εμας ,ούτε τους ποιητές,είμαστε άλλα είδη.

Αυτή είναι η κρίση της στάσης σου για τον απιστευτο δογματισμό σου οποίος τέθηκε υπο το μεγεθυντικό φακό της επιστήμης και βρέθηκε λανθασμένος; Ή ντρέπεσαι πραγματικά να γράψεις για εκείνον και προσπαθείς να γελοιοποιήσεις τη συζήτηση για να κρυφτείς πίσω από εκείνη;

Σου γράφω για ανώτερη ηθική ,που έχουμε εμεις τα σύνολα αμινοξέων,άνθρακα ,υδρογόνου ,οξυγόνου και άλλων υλικών. Λέγεται ανιδιοτέλεια. Την έχουμε από τότε που αρχίσαμε να μιλάμε , Δεν θα καταλάβεις ,ούτε εμας ,ούτε τους ποιητές,είμαστε άλλα είδη.

Γιατί δεν εξηγείς εδώ στο νήμα, ποιες φυσικές ιδιότητες των αμινοξέων συνιστούν την ηθική; Δεν θα σου είναι δύσκολο. Εδώ, ξέρεις από πού ακριβώς προέρχεσαι και πώς λειτουργείς, δεν θα κολλήσεις σε κάτι τόσο απλό! ;)
Γράψε λοιπόν ποιοι δεσμοί ή ποιες άλλες χημικές διεργασίες κάνουν ένα οργανικό πλέγμα από στοιχειώδη σωμάτια να σκέφτεται ηθικά.
0 .

Άβαταρ μέλους
Γύπας
Extreme poster
Extreme poster
Δημοσιεύσεις: 2752

Re: Γιατί αντιπαθώ τον αθεισμό

Δημοσίευσηαπό Γύπας » 15 Απρ 2018, 19:26

Αυτό το γαμημένο κάτι,
αυτό το ανώτερο, το απώτερο, το ιδεώδες,
που δεν τρώγεται, δεν πιπιλιέται, δεν μυρίζεται, δεν γαμιέται
κι εσύ δεν απολαμβάνεις, δεν αισθάνεσαι, δεν τη βρίσκεις.

Τι σκατά είναι γαμώτο που ξέρουμε κιόλας ότι είναι τόσο ανώτερο που εξευτελίζει όλα τα υλικά; (Μέχρι και το μνι)
0 .


itteithe δεν μπορεί, κάπου θα το διαβάσεις κάποια στιγμή. Άμα δεν γυρίσεις να ποστάρεις τον παίρνεις :yesyes: Τέλος!

stavmanr
Extreme poster
Extreme poster
Δημοσιεύσεις: 3379

Re: Γιατί αντιπαθώ τον αθεισμό

Δημοσίευσηαπό stavmanr » 15 Απρ 2018, 19:29

Γύπας έγραψε:Αυτό το γαμημένο κάτι,
αυτό το ανώτερο, το απώτερο, το ιδεώδες,
που δεν τρώγεται, δεν πιπιλιέται, δεν μυρίζεται, δεν γαμιέται
κι εσύ δεν απολαμβάνεις, δεν αισθάνεσαι, δεν τη βρίσκεις.

Τι σκατά είναι γαμώτο που ξέρουμε κιόλας ότι είναι τόσο ανώτερο που εξευτελίζει όλα τα υλικά; (Μέχρι και το μνι)


Δεν τα εξευτελίζει. Τα παράγει. Δικά του είναι.
Όλα όσα βλέπεις γύρω σου είναι προϊόντα.
Εσύ γεύεσαι μικρές δόσεις του μέσα από το λίγο μυαλό που μπορεί να σηκώσει το υλικό σώμα σου. Και παλεύεις, και μοχθείς να καταλάβεις κάτι που περιλαμβάνει κι εσένα μαζί.
Δεν είναι πραγματικά θαυμαστό;
0 .

Άβαταρ μέλους
Λαχουρένιος
Ultimate Stalker
Ultimate Stalker
Δημοσιεύσεις: 47621
Τοποθεσία: Γεφυρα

Re: Γιατί αντιπαθώ τον αθεισμό

Δημοσίευσηαπό Λαχουρένιος » 15 Απρ 2018, 19:33

stavmanr έγραψε:Το κακό είναι ότι τέτοια γράφουν οι πεινασμένοι ρε Λαχ... Αυτή η ιδεολογία είναι προϊόν "πείνας". Μία φαντασίωση.
"Ο νηστικός καρβέλια ονειρεύεται".
Οι χορτάτοι γράφουν άλλα... ;)


Ενω οι χορτατοι νομιζεις περιμενουν πως και πως ποτε θα ψοφησουν και θα συναντησουν τον αορατο παππουλη. Οπως νομιζεις.
1 .
Προέλλην έγραψε:Zηλεύετε τα προσεχώς ζουμερά ακτινίδια του νεοφυούς αγρότη ΓΓ,

Μη δείτε άνθρωπο που ξεφεύγει απο τα στεγανα του τυπικού σκιντζή ΕΛ δήθεν αγρότη, άνθρωπο που θα συνεισφέρει άμεσα στις εξαγωγές της χώρας.

Τι είστε; Aυτοί ακριβως :dunno:


Επιστροφή σε “Θεολογία”