Γιατί αντιπαθώ τον αθεισμό

Συζήτηση για θεούς, θρησκείες, κοσμογονία κλπ.
stavmanr
Extreme poster
Extreme poster
Δημοσιεύσεις: 3379

Re: Γιατί αντιπαθώ τον αθεισμό

Δημοσίευσηαπό stavmanr » 25 Μάιος 2018, 19:15

Nandros έγραψε:
stavmanr έγραψε:Τότε είσαι εκτός θέματος κι εκτός νήματος, για πολλοστή φορά.
Το θέμα είναι θεολογικό και η θεματική ενότητα ονομάζεται Θεολογία, στη θεματολογία Επιστήμες.Γιατί πιστεύεις ότι αυτό που εσύ φαντάζεσαι ότι γίνονταν είναι αυτό που εγώ ξέρω ότι γίνονταν; :D
Δεν πιστεύω να συνεχίσεις για πολύ ακόμα αυτή την στάση του δήθεν ενοχικού συνδρόμου "έλα τώρα...αφού ξέρεις...". Δεν πιάνει σε εμένα Νάνδρε. ;)
Γράψε ποιο είναι το πρόβλημά σου ή το ερώτημά σου ακριβώς για να σου το σχολιάσω.

Σαν άθεος εντός θέματος είμαι
.

Σαν άθεος είσαι μόνιμα εκτός θέματος.
Το να δίνει άποψη ένας άθεος για θεολογικά ζητήματα είναι σαν να δίνει άποψη για τις κοπέλες στα καλλιστεία κάποιος αρνητής της ύπαρξης της ομορφιάς ... ;) :laugh1:

Έχω επισημάνει πολλές φορές αυτό το τραγελαφικό παράδοξο του αθειστή που χώνεται σε κάθε θέμα θεολογίας...
0 .

Άβαταρ μέλους
relativer777
Basic poster
Basic poster
Δημοσιεύσεις: 851

Re: Γιατί αντιπαθώ τον αθεισμό

Δημοσίευσηαπό relativer777 » 22 Ιούλ 2018, 20:55

Φίλε itteithe καλησπέρα.
Βγάζεις εύκολα συμπεράσματα και
Χωρίς την γνώση του τί πιστεύουν οι αθεϊστές.
Αυτοί δεν κάνουν προσηλυτισμό της αθεΐας, σε αντίθεση με τους Θρησκευόμενους.
Όπως είναι δικαίωμά σας να πιστεύετε σε Θεό, είναι και το δικό μας δικαίωμα να μήν πιστεύουμε σε ότι αναγνωρίζουμε πως είναι μύθος.
Και κάτι ακόμα.
Οι άθεοι δεν είμαστε όπως μας χαρακτηρίζετε οι Θεϊστές.
Είμαστε και ηθικοί και με ανθρωπιά χωρίς την ανάγκη του εκφοβισμού της τιμωρίας εάν δεν συμπεριφερόμαστε όπως ορίζει κάποιος δημιουργός Θεός.
1 .

Άβαταρ μέλους
relativer777
Basic poster
Basic poster
Δημοσιεύσεις: 851

Re: Γιατί αντιπαθώ τον αθεισμό

Δημοσίευσηαπό relativer777 » 22 Ιούλ 2018, 21:03

Φίλε Stav. Καλησπέρα.
Σου διαφεύγει μάλλον ότι ο θεϊσμός και αθεϊσμός είναι δύο αντικρουόμενες δοξασίες.
Οπότε Είμαστε απόλυτα εντός θέματος.
Ο Nandros είναι απολύτως εντός θέματος.
Απλά δεν σας αρέσει να σας κάνουν κριτική.
Την κριτική την θέλετε να την μονοπωλείτε οι θεϊστές
0 .

Άβαταρ μέλους
Λαχουρένιος
Ultimate Stalker
Ultimate Stalker
Δημοσιεύσεις: 47621
Τοποθεσία: Γεφυρα

Re: Γιατί αντιπαθώ τον αθεισμό

Δημοσίευσηαπό Λαχουρένιος » 22 Ιούλ 2018, 21:15

relativer777 έγραψε:Φίλε itteithe καλησπέρα.
Βγάζεις εύκολα συμπεράσματα και
Χωρίς την γνώση του τί πιστεύουν οι αθεϊστές.
Αυτοί δεν κάνουν προσηλυτισμό της αθεΐας, σε αντίθεση με τους Θρησκευόμενους.
Όπως είναι δικαίωμά σας να πιστεύετε σε Θεό, είναι και το δικό μας δικαίωμα να μήν πιστεύουμε σε ότι αναγνωρίζουμε πως είναι μύθος.
Και κάτι ακόμα.
Οι άθεοι δεν είμαστε όπως μας χαρακτηρίζεται οι Θεϊστές.
Είμαστε και ηθικοί και με ανθρωπιά χωρίς την ανάγκη του εκφοβισμού της τιμωρίας εάν δεν συμπεριφερόμαστε όπως ορίζει κάποιος δημιουργός Θεός.


O Ιτεθ δεν εκανε επιθεση στους αθεους. Απ'οτι καταλαβα ειναι και ο ιδιος αθεος. Διαφωνουσα μαζι του πανω στο κατα ποσο οι σημερινοι νεοι ειναι αθεοι ή οχι.

Εδω να προσθεσω οτι αυτη η συζητηση ειναι απο τις πρωτες μερες που ηταν ο Ιτεθ εδω και δεν περιμενα οτι θα ηταν ενας τοσο καλος χρηστης. Χαιρομαι που γραφει εδω. Το ιδιο και εσυ Ρελατιβερ.

Ησασταν απο τους καλους χρηστες που ηρθαν εδω τον Μαρτιο.
0 .
Προέλλην έγραψε:Zηλεύετε τα προσεχώς ζουμερά ακτινίδια του νεοφυούς αγρότη ΓΓ,

Μη δείτε άνθρωπο που ξεφεύγει απο τα στεγανα του τυπικού σκιντζή ΕΛ δήθεν αγρότη, άνθρωπο που θα συνεισφέρει άμεσα στις εξαγωγές της χώρας.

Τι είστε; Aυτοί ακριβως :dunno:

Άβαταρ μέλους
relativer777
Basic poster
Basic poster
Δημοσιεύσεις: 851

Re: Γιατί αντιπαθώ τον αθεισμό

Δημοσίευσηαπό relativer777 » 22 Ιούλ 2018, 21:26

Φίλε μου Λαχουρένιε καλησπέρα.
Σ'ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια.
Το θέμα είναι να σεβόμαστε τους χρήστες που έχουν αντίθετη άποψη και
στην διαφωνία μας να μήν είμαστε εριστικοί ή προσβλητικοί.
Πρέπει να αναγνωρίζουμε την διαφορετικότητα και να έχουμε ανοχές.
Θεϊστές και Αθεϊστές έχουμαι τα επιχειρήματά μας η κάθε πλευρά.
0 .

stavmanr
Extreme poster
Extreme poster
Δημοσιεύσεις: 3379

Re: Γιατί αντιπαθώ τον αθεισμό

Δημοσίευσηαπό stavmanr » 22 Ιούλ 2018, 21:43

relativer777 έγραψε:Φίλε Stav. Καλησπέρα.
Σου διαφεύγει μάλλον ότι ο θεϊσμός και αθεϊσμός είναι δύο αντικρουόμενες δοξασίες.


Εγώ τα βλέπω ως τις δύο όψεις του ίδιου νομίσματος...
Ο ένας θεωρεί ότι ο άλλος είναι εξίσου παιδί του Θεού αλλά δεν το ξέρει, κι ο άλλος θεωρεί ότι ο πρώτος είναι άθεος που απλά δεν το ξέρει... :D
0 .

Άβαταρ μέλους
itteithe
Extreme poster
Extreme poster
Δημοσιεύσεις: 2348
Τοποθεσία: Τρίπολη

Re: Γιατί αντιπαθώ τον αθεισμό

Δημοσίευσηαπό itteithe » 22 Ιούλ 2018, 21:54

relativer777 έγραψε:Φίλε itteithe καλησπέρα.
Βγάζεις εύκολα συμπεράσματα και
Χωρίς την γνώση του τί πιστεύουν οι αθεϊστές.
Αυτοί δεν κάνουν προσηλυτισμό της αθεΐας, σε αντίθεση με τους Θρησκευόμενους.
Όπως είναι δικαίωμά σας να πιστεύετε σε Θεό, είναι και το δικό μας δικαίωμα να μήν πιστεύουμε σε ότι αναγνωρίζουμε πως είναι μύθος.
Και κάτι ακόμα.
Οι άθεοι δεν είμαστε όπως μας χαρακτηρίζεται οι Θεϊστές.
Είμαστε και ηθικοί και με ανθρωπιά χωρίς την ανάγκη του εκφοβισμού της τιμωρίας εάν δεν συμπεριφερόμαστε όπως ορίζει κάποιος δημιουργός Θεός.


Καλησπέρα φίλε relativer777 (ο εικονιζόμενος στo avatar σου και οι εικονιζόμενος στο avatar μου ήταν όντως δύο πάρα πολύ καλοί φίλοι).

Δεν είμαι θεϊστής, περισσότερο άθεο θα με χαρακτήριζα. Έχω αρκετές μεταφυσικές ανησυχίες, αλλά απέχουν πολύ από το αφήγημα του αόρατου όντος που καθορίζει της ζωές μας και μας βάζει σε δοκιμασίες. Σε καμία περίπτωση βέβαια δεν μπορώ να ισχυριστώ πως είμαι αγνωστικιστής. Γενικά σ' αυτές της συζητήσεις προτιμώ ακόμη και να αποφεύγω την λέξη πίστη, προτιμώ τη λέξη αποδοχή.

Στο θέμα απλά παρέθεσα την άποψή μου σχετικά με την μόδα τους αθεϊσμου, διαφωνώντας οτι ο αθεϊσμός πάει να γίνει must κίνημα και μόδα της εποχής. Μάλιστα από τα εμπειρικά μου δεδομένα διαπιστώνω πως συμβαίνει ακριβώς το αντίθετο (αποδεχόμενος οτι μπορεί και να είναι εσφαλμένη η άποψή μου πλέον), τείνει ο θεϊσμός να γίνει πολύ της μόδας και δυστυχώς γίνεται με τελείως λάθος τρόπο γιατί είναι κυρίως αποτέλεσμα της στροφής στον παραλογισμό που διαπιστώνεται στην εποχή μας (αντιεμβολιστές, επίπεδη γη, ομοιοπαθητική, εθνικό καταπίστευμα, ξανθό γένος, κτλπ.).

Σ' ευχαριστώ που ανακινείς αυτό το νήμα, μπας και πάρουν μπρος κι αυτές οι ενότητες γιατί η πολιτική μονοπωλεί το ενδιαφέρον μας τώρα τελευταία. Σκέφτομαι να ανοίξω κάποια στιγμή ένα νήμα με debate Krauss vs Lennox (από τους πιο αξιόλογους θεϊστές ομιλητές), Dawkins vs Lennox και να παραθέσουμε κι εμείς τις απόψεις μας.
2 .
Δῶς μοι πᾶ στῶ καὶ τὰν γᾶν κινάσω

Habemus filium

Άβαταρ μέλους
relativer777
Basic poster
Basic poster
Δημοσιεύσεις: 851

Re: Γιατί αντιπαθώ τον αθεισμό

Δημοσίευσηαπό relativer777 » 22 Ιούλ 2018, 22:23

Φίλε itteithe η συζήτηση μαζί σου ειναι απόλαυση.
Είμασται και οι δύο φάν των μεγάλων φυσικών.
Συμφωνώ με τις απόψεις σου, διότι έχω κι' εγώ της ίδιες απόψεις και ανησυχείες.
Πράγματι η πολιτική έχει μονοπωλήσει σε όλες τις ενότητες.
Τα μέλη ασχολούνται με την πεζή καθημερινότητα και τους πολιτικούς προβληματισμούς.
Τα πνευματικά θέματα δεν τους έλκουν. τα θέματα της νόησης χαίρουν πλήρους αδιαφορίας.
Όσω για τα θέματα Όπως:
(αντιεμβολιστές, επίπεδη γη, ομοιοπαθητική, εθνικό καταπίστευμα, ξανθό γένος, κτλπ.).
Είναι για ανθρώπους που δεν έχουν γνώσεις και δέχονται ότι κοτσάνες τους πετάνε κάποιοι επιτήδειοι για να εξυπηρετείσουν τους όποιους πονηρούς σκοπούς και στόχους.
Άνοιξε το νήμα που λές και θα είμαι παρών.
Αυτά προς το παρόν, με εκτίμηση.
0 .

Άβαταρ μέλους
relativer777
Basic poster
Basic poster
Δημοσιεύσεις: 851

Re: Γιατί αντιπαθώ τον αθεισμό

Δημοσίευσηαπό relativer777 » 22 Ιούλ 2018, 23:40

Φίλε Stav δέν νομίζω ότι ειναι δύο όψεις του ιδιου νομίσματος. Για να σου γινει αντιληπτό δοκιμασε να προσδιορίσεις τον ορισμό του Θεού που πιστεύεις με μια περιγραφή του.
Εάν θέλεις τροφή για σκέψη στο θέμα της πίστης, μπορείς να πάς στην ενότητα Βιβλία στο νήμα κλασική λογοτεχνία, που έχω παραθέσει ένα τμήμα του βιβλίου μου:
"το σύμβολο της παπαρούνας"
0 .

Άβαταρ μέλους
Λαχουρένιος
Ultimate Stalker
Ultimate Stalker
Δημοσιεύσεις: 47621
Τοποθεσία: Γεφυρα

Re: Γιατί αντιπαθώ τον αθεισμό

Δημοσίευσηαπό Λαχουρένιος » 23 Ιούλ 2018, 00:07

Ποιος ειναι στο αβαταρ του Ιτεθ?
0 .
Προέλλην έγραψε:Zηλεύετε τα προσεχώς ζουμερά ακτινίδια του νεοφυούς αγρότη ΓΓ,

Μη δείτε άνθρωπο που ξεφεύγει απο τα στεγανα του τυπικού σκιντζή ΕΛ δήθεν αγρότη, άνθρωπο που θα συνεισφέρει άμεσα στις εξαγωγές της χώρας.

Τι είστε; Aυτοί ακριβως :dunno:


Επιστροφή σε “Θεολογία”