Η περιήγηση στον παρόντα ιστότοπο συνεπάγεται ότι συμφωνείτε με τους Όρους Χρήσης και την Πολιτική Χρήσης Cookies.

Γιατί αντιπαθώ τον αθεισμό

Συζήτηση για θεούς, θρησκείες, κοσμογονία κλπ.
Άβαταρ μέλους
Λαχουρένιος
Ultimate Stalker
Ultimate Stalker

Re: Γιατί αντιπαθώ τον αθεισμό

Δημοσίευσηαπό Λαχουρένιος » 24 Μαρ 2019, 16:07

pluton έγραψε:Τον αφελή κάνεις, εμείς ξέρουμε τι υπάρχει μετά τον τοκετό .... τα μωρά δεν το ξέρουν. Τα επιχειρήματα του πρώτου μωρού είναι όλα αυτά που υποστηρίζουν οι άθεοι, ο συσχετισμός είναι πολύ σαφής σχετικά με την ύπαρξη ή όχι Θεού.

Ακυρος συσχετισμος γιατι εμεις ξερουμε που βρισκονται οι νεκροι: στα νεκροταφεια
0 .

Άβαταρ μέλους
pluton
Supreme poster
Supreme poster

Δημοσίευσηαπό pluton » 24 Μαρ 2019, 16:12

Λαχουρένιος έγραψε:
pluton έγραψε:Τον αφελή κάνεις, εμείς ξέρουμε τι υπάρχει μετά τον τοκετό .... τα μωρά δεν το ξέρουν. Τα επιχειρήματα του πρώτου μωρού είναι όλα αυτά που υποστηρίζουν οι άθεοι, ο συσχετισμός είναι πολύ σαφής σχετικά με την ύπαρξη ή όχι Θεού.

Ακυρος συσχετισμος γιατι εμεις ξερουμε που βρισκονται οι νεκροι: στα νεκροταφεια

Στα νεκροταφεία βρίσκονται τα σαρκία μας, όχι η ψυχή μας.... όπως στις ντουλάπες βρίσκονται τα ενδύματά μας όχι το σώμα μας.
0 .
ΑΝΑΓΝΩΣΤΟΠΟΥΛΟΥ: «Τελειώνουμε σήμερα ότι δεν κατάφερε να ολοκληρώσει το ΕΑΜ. Είναι δική μας επιλογή οι Πρέσπες».

Άβαταρ μέλους
Λαχουρένιος
Ultimate Stalker
Ultimate Stalker

Δημοσίευσηαπό Λαχουρένιος » 24 Μαρ 2019, 16:14

pluton έγραψε:Στα νεκροταφεία βρίσκονται τα σαρκία μας, όχι η ψυχή μας.... όπως στις ντουλάπες βρίσκονται τα ενδύματά μας όχι το σώμα μας.

H ''ψυχη'' εδραζεται στον εγκεφαλο και πεθαινει μαζι με το σωμα
0 .

Άβαταρ μέλους
pluton
Supreme poster
Supreme poster

Δημοσίευσηαπό pluton » 24 Μαρ 2019, 16:21

Λαχουρένιος έγραψε:
pluton έγραψε:Στα νεκροταφεία βρίσκονται τα σαρκία μας, όχι η ψυχή μας.... όπως στις ντουλάπες βρίσκονται τα ενδύματά μας όχι το σώμα μας.

H ''ψυχη'' εδραζεται στον εγκεφαλο και πεθαινει μαζι με το σωμα

Στον εγκέφαλο; Σε ποιο σημείο; Τι είναι ψυχή; Υπάρχει ψυχή; Και αν δεν υπάρχει πως η αθεϊστική ΕΣΣΔ είχε στα πανεπιστήμιά της τμήματα ψυχιατρικής;
0 .
ΑΝΑΓΝΩΣΤΟΠΟΥΛΟΥ: «Τελειώνουμε σήμερα ότι δεν κατάφερε να ολοκληρώσει το ΕΑΜ. Είναι δική μας επιλογή οι Πρέσπες».

Άβαταρ μέλους
Λαχουρένιος
Ultimate Stalker
Ultimate Stalker

Δημοσίευσηαπό Λαχουρένιος » 24 Μαρ 2019, 16:37

pluton έγραψε:Στον εγκέφαλο; Σε ποιο σημείο; Τι είναι ψυχή; Υπάρχει ψυχή;

Oλος ο εγκεφαλος λιγο πολυ εκτελει τις λειτουργιες που συσχετιζουμε με την ψυχη.

Και αν δεν υπάρχει πως η αθεϊστική ΕΣΣΔ είχε στα πανεπιστήμιά της τμήματα ψυχιατρικής;

Δεν ασχολειται με την θεολογικη ''ψυχη'' η επιστημη της ψυχιατρικης.
0 .

Άβαταρ μέλους
pluton
Supreme poster
Supreme poster

Δημοσίευσηαπό pluton » 24 Μαρ 2019, 16:42

Λαχουρένιος έγραψε:
pluton έγραψε:Στον εγκέφαλο; Σε ποιο σημείο; Τι είναι ψυχή; Υπάρχει ψυχή;

Oλος ο εγκεφαλος λιγο πολυ εκτελει τις λειτουργιες που συσχετιζουμε με την ψυχη.

Και αν δεν υπάρχει πως η αθεϊστική ΕΣΣΔ είχε στα πανεπιστήμιά της τμήματα ψυχιατρικής;

Δεν ασχολειται με την θεολογικη ''ψυχη'' η επιστημη της ψυχιατρικης.

Ο εγκέφαλος = ψυχή;

Υπάρχουν δηλαδή πολλές ψυχές;

Αχ βρε Λαχουρένιε αχ τι είναι αυτά που μου λες;
0 .

Άβαταρ μέλους
Λαχουρένιος
Ultimate Stalker
Ultimate Stalker

Δημοσίευσηαπό Λαχουρένιος » 24 Μαρ 2019, 16:43

pluton έγραψε:Ο εγκέφαλος = ψυχή;

Πρακτικα ναι. Ανθρωπος εγκεφαλικα νεκρος ειναι φυτο.

Εδω μια μπυρα πινεις και γινεσαι αλλος ανθρωπος γιατι επηρεαζει το αλκοολ τον εγκεφαλο. Υλικα ειναι ολα.
0 .

Άβαταρ μέλους
pluton
Supreme poster
Supreme poster

Δημοσίευσηαπό pluton » 24 Μαρ 2019, 16:54

Λαχουρένιος έγραψε:
pluton έγραψε:Ο εγκέφαλος = ψυχή;

Πρακτικα ναι. Ανθρωπος εγκεφαλικα νεκρος ειναι φυτο.

Εδω μια μπυρα πινεις και γινεσαι αλλος ανθρωπος γιατι επηρεαζει το αλκοολ τον εγκεφαλο. Υλικα ειναι ολα.

Για τον χρόνο θανάτου του ανθρώπου υπάρχουν 4-5 θεωρίες οι επιστήμονες δεν μπορούν να πουν με ασφάλεια πότε ακριβώς πραγματικά πεθαίνει ο άνθρωπος και εσύ βγάζεις τόσο κάθετα συμπεράσματα;

Έχουν γραφτεί πλήθος βιβλία για την μετά θάνατο ζωή, πολλά έχω και εγώ στην βιβλιοθήκη μου... μερικά χάθηκαν διότι σε κάποια οικογενειακή συμφορά γείτονα του έδωσα να διαβάσει (προς παρηγοριά) και δεν μου επιστράφηκαν .... τέλος πάντων έχουν γραφτεί εκπληκτικά πράγματα με μαρτυρίες ανθρώπων που πέθαναν (επιστημονικά εξακριβωμένα) και επέστρεψαν, αυτοί είπαν τι είδαν και σχεδόν συμπίπτουν οι διηγήσεις.
0 .

Άβαταρ μέλους
Λαχουρένιος
Ultimate Stalker
Ultimate Stalker

Δημοσίευσηαπό Λαχουρένιος » 24 Μαρ 2019, 16:58

pluton έγραψε:Για τον χρόνο θανάτου του ανθρώπου υπάρχουν 4-5 θεωρίες οι επιστήμονες δεν μπορούν να πουν με ασφάλεια πότε ακριβώς πραγματικά πεθαίνει ο άνθρωπος και εσύ βγάζεις τόσο κάθετα συμπεράσματα;

Αναφερομαι στον εγκεφαλικο και οχι τον συνολικο βιολογικο θανατο. Απο επιστημονικης αποψης λοιπον δεν ξερω τιποτα, αλλα η πραξη δειχνει πως οταν ο εγκεφαλος τα φτυνει τοτε ο ανθρωπος χανει ολες τις λεγομενες ψυχικες λειτουργιες. Αυτο δειχνει οτι αυτες οι λειτουργιες πορευονται απο εκει.

Έχουν γραφτεί πλήθος βιβλία για την μετά θάνατο ζωή, πολλά έχω και εγώ στην βιβλιοθήκη μου... μερικά χάθηκαν διότι σε κάποια οικογενειακή συμφορά γείτονα του έδωσα να διαβάσει (προς παρηγοριά) και δεν μου επιστράφηκαν .... τέλος πάντων έχουν γραφτεί εκπληκτικά πράγματα με μαρτυρίες ανθρώπων που πέθαναν (επιστημονικά εξακριβωμένα) και επέστρεψαν, αυτοί είπαν τι είδαν και σχεδόν συμπίπτουν οι διηγήσεις.

Και πολλα βιβλια επιστημονικης φαντασιας υπαρχουν αλλα δεν σημαινει πως ο,τι περιγραφουν ειναι αληθινο.

Σωμα με ''ψυχη'' (εγκεφαλικες λειτουργιες) εχουμε δει. Σωμα χωρις ''ψυχη'' (νεκρος δηλαδη) παλι εχουμε δει.
Αυτο που δεν εχουμε δει ποτε, ουτε θα δουμε, ειναι ψυχες χωρις σωμα :D
0 .

Άβαταρ μέλους
pluton
Supreme poster
Supreme poster

Δημοσίευσηαπό pluton » 24 Μαρ 2019, 17:06

Λαχουρένιος έγραψε:
pluton έγραψε:Για τον χρόνο θανάτου του ανθρώπου υπάρχουν 4-5 θεωρίες οι επιστήμονες δεν μπορούν να πουν με ασφάλεια πότε ακριβώς πραγματικά πεθαίνει ο άνθρωπος και εσύ βγάζεις τόσο κάθετα συμπεράσματα;

Αναφερομαι στον εγκεφαλικο και οχι τον συνολικο βιολογικο θανατο. Απο επιστημονικης αποψης λοιπον δεν ξερω τιποτα, αλλα η πραξη δειχνει πως οταν ο εγκεφαλος τα φτυνει τοτε ο ανθρωπος χανει ολες τις λεγομενες ψυχικες λειτουργιες. Αυτο δειχνει οτι αυτες οι λειτουργιες πορευονται απο εκει.

Και πολλα βιβλια επιστημονικης φαντασιας υπαρχουν αλλα δεν σημαινει πως ο,τι περιγραφουν ειναι αληθινο.

Σωμα με ''ψυχη'' (εγκεφαλικες λειτουργιες) εχουμε δει. Σωμα χωρις ''ψυχη'' (νεκρος δηλαδη) παλι εχουμε δει.
Αυτο που δεν εχουμε δει ποτε, ουτε θα δουμε, ειναι ψυχες χωρις σωμα :D

έχει δει ο Αρκάς.

Εικόνα

Αιωνιότητα είναι θα περάσει
0 .

Επιστροφή σε “Θεολογία”