Υπάρχει κανείς Εβραίος για να μου εξηγήσει

Συζήτηση για θεούς, θρησκείες, κοσμογονία κλπ.
Άβαταρ μέλους
nik_killthemall
Extreme poster
Extreme poster
Δημοσιεύσεις: 2328

Re: Υπάρχει κανείς Εβραίος για να μου εξηγήσει

Δημοσίευσηαπό nik_killthemall » 22 Απρ 2018, 16:45

karhergr έγραψε:τι εννοεί ο παίκτης;

https://twitter.com/conradhackett/status/981198176475598848

Μπορεί λέει να είσαι Εβραίος και να μην πιστεύεις στον Θεό, αλλά δεν μπορεί να είσαι και να πιστεύεις στον Χριστό.

Εντάξει, από τη μία λέμε ότι αν πιστεύει κάποιος στον Χριστό, αυτόματα είναι χριστιανός. Από την άλλη όμως, δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι ο χριστιανισμός τις πρώτες δεκαετίες της ιστορίας του ήταν μια αποκλειστικά εβραϊκή υπόθεση. Αν πάλι ο παίκτης εννοεί ότι ο ιουδαϊσμός είναι περισσότερο μια κουλτούρα και ένας τρόπος ζωής, γεγονός που τον κάνει να μη μπορεί να συνυπάρξει με την πίστη στον Ιησού ως Μεσσία, πώς μπορεί αυτή η πολιτισμική στάση να συμβιβάζεται με τον αγνωστικισμό ή τον αθεϊσμό;


Most Jews say you don't need to believe in God to be Jewish
But if you think Jesus was messiah, that's a deal breaker


Διαβάζοντας την αυτολεξή φράση εγώ δεν καταλαβαίνω πως διατυπώνει ισχυρισμό (και μάλιστα αυτόν που λες), αλλά καταλαβαίνω πως καταδεικνύει την οπαδική (και μάλλον αμοιβαία) αντιπάθεια των παραδοσιακών εβραίων στο θέμα με τον χριστιανισμό.

Δηλ. οι εβραίοι έχουν φτάσει στην απόλυτη και αξιοθαύμαστη υπέρβαση να λένε πως δεν χρειάζεται να πιστέψεις στον θεό για να είσαι εβραίος * αλλά ωστόσο αν έρθεις αντιμέτωπος με τον ισχυρισμό πως ο τζιζους ήταν ο θεός-μεσσίας τότε κάθε αξιοθαύμαστη υπέρβαση που έκαναν σπάει και ξαναγυρνάνε στα προηγούμενα.

* δηλ. ακόμα και οι ίδιοι οι εβραίοι ξεπερνούν κατά τόπους τον σκοταδισμό της καταγωγής τους 2000 χρόνια μετά
0 .
Αρίστος έγραψε:Καλα εκανε ο Τσιπρας κι ελεγε ενα καρο ψεματα .

Άβαταρ μέλους
karhergr
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 184

Re: Υπάρχει κανείς Εβραίος για να μου εξηγήσει

Δημοσίευσηαπό karhergr » 23 Απρ 2018, 07:12

nik_killthemall έγραψε:>
Διαβάζοντας την αυτολεξή φράση εγώ δεν καταλαβαίνω πως διατυπώνει ισχυρισμό (και μάλιστα αυτόν που λες), αλλά καταλαβαίνω πως καταδεικνύει την οπαδική (και μάλλον αμοιβαία) αντιπάθεια των παραδοσιακών εβραίων στο θέμα με τον χριστιανισμό.
>


thanks για τα σχόλια. Αυτό που καταλαβαίνω, είναι ότι το κεντρικό στοιχείο στην εβραίκή πολιτισμική παράδοση, είναι η έλευση του Μεσσία. Δηλαδή, από τη στιγμή που κάποιος πιστεύει ότι ο Μεσσίας έχει ήδη ζήσει, (είτε αυτός είναι ο Ιησούς, είτε ο Μπόζο ο κλόουν, είτε ο Μάικλ Τζάκσον, κλπ), δεν μπορεί να θεωρηθεί Εβραίος.
0 .

Άβαταρ μέλους
Χρίστος Έλ
Extreme poster
Extreme poster
Δημοσιεύσεις: 2436

Re: Υπάρχει κανείς Εβραίος για να μου εξηγήσει

Δημοσίευσηαπό Χρίστος Έλ » 27 Απρ 2018, 13:34

karhergr έγραψε:
Λαχουρένιος έγραψε:Iσως θεωρει τον χριστιανισμο εξ ορισμου αντι-εβραικο, ενω την ελλειψη πιστης την δεχεται στα πλαισια ενος ''πολιτισμικου ιουδαισμου'' οπως λες.


Μπορεί, αλλά πάλι υπάρχει πρόβλημα. Ένας άλλος λέει, ότι μπορεί να είσαι Εβραίος και κάλλιστα ταυτόχρονα να είσαι βουδιστής, όχι όμως χριστιανός.


Πολύ απλά.

Δουλεύουν όλους τους μη εβραίους έτσι ώστε να πιστεύεις ότι θέλουν αυτοί. Πράγματα που οι ίδιοι ΔΕΝ τα πιστεύουν, αλλά τα διδάσκουν στην υπόλοιπη ανθρωπότητα που θεωρούν ΚΤΗΝΩΔΗ.

Δεν γίνεται Ιουδαίος να μην δέχεται τον Ιουδαισμό και να είναι άθεος. Εσύ θέλουν να είσαι άθεος και να μην πιστεύεις στον Χριστό.
0 .

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 377
Τοποθεσία: ΗΗ.

Re: Υπάρχει κανείς Εβραίος για να μου εξηγήσει

Δημοσίευσηαπό Cavaliere » 24 Μάιος 2018, 21:19

Υπάρχει ένα κίνημα στον Ιουδαϊσμό που δεν πιστεύει σε αυτά όλα που γράφουν οι Γραφές τους, αλλά πιστεύει στο νόημα της συνέχισης της παράδοσης και της διατήρησης ταυτότητας. Κάτι σαν κάποιους προτεστάντες ιερείς που δεν πιστεύουν πως υπάρχει Θεός, αλλά υποστηρίζουν το νόημα διατήρησης της Εκκλησίας για ηθικούς, κοινωνικούς, και άλλους λόγους -και κυρίως την κονομισιά.
0 .
Ordem e Progresso.
Σκληρή αρχή μιας σκληρής μέρας.
Δόξα τω Θεώ.


Επιστροφή σε “Θεολογία”