Ελληνικός μπολιτιζμόζ

Κοινωνικά θέματα.
Άβαταρ μέλους
bizeli
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 9693

Re: Ελληνικός μπολιτιζμόζ

Δημοσίευσηαπό bizeli » 25 Ιαν 2024, 21:10

Λοιπόν άκου τώρα.
Πριν λίγο έγινε αυτό που θα σου πω. Σήμερα το απόγευμα.
Θυμάσαι που έλεγα στον άλλον τον Πλούτωνα για τα πατίνια στο άλλο νήμα που έχει ανοίξει για τους γκέι;

Λοιπόν, είμαι με το αυτοκίνητο σταματημένη σε φανάρι εγώ και πόσα άλλα αυτοκίνητα. Ακινητοποιημένοι όλοι.

Και εκεί που είμαστε σταματημένοι και περιμένουμε να ανάψει το πράσινο φανάρι ξαφνικά ακούω μπροστά στη μούρη του αυτοκινήτου μου ένα δυνατό γκντουπ, ταρακουνιέται το αυτοκίνητο και λέω τι έγινε ρε;

Όλα αυτά που σου λέω σε κλάσματα δευτερολέπτου. Συνειδητοποιώ ότι κάποιος έχει πέσει πάνω μου. Σε εμένα και στο διπλανό αυτοκίνητο. Όπως καταλαβαίνεις είμαστε στριμόκωλα.

Δεν πρόλαβα να δω καν τι είχε συμβεί. Αρχικά νόμιζα ότι θα ήταν κάποιο μηχανάκι που έκανε ελιγμούς ανάμεσα στα αυτοκίνητα για να περάσει μπροστά και έχασε την ισορροπία του.

Ε λοιπόν σηκώνονται από τον δρόμο 3 μαντράχαλα τσογλάνια. Τα δύο σηκώνονται και αρχίζουν να τρέχουν και βλέπω και τον τρίτο ο οποίος σηκώνεται και αυτός και βλέπω ότι κρατάει ηλεκτρικό πατίνι.
Σηκώνεται και φεύγει και αυτός αμέσως για να μην αναλάβουν τις ευθύνες τους προφανώς.

Όπως καταλαβαίνεις τα 3 αληταριά, τα οποία παίζει να ήταν και ανήλικα, είχαν πάρει τρικάβαλο το ηλεκτρικό πατίνι και έκαναν ελιγμούς ανάμεσα στα αυτοκίνητα. Δλδ ήρθαν από πίσω με φόρα κιόλας, έχασαν την ισορροπία τους κι έπεσαν πάνω μας.

Προφανώς εμένα η πρώτη μου σκέψη ήταν να τα ρωτήσω αν είναι καλά παρά την τσογλαναρία τους. Αλλά εξαφανίστηκαν αμέσως.
Αφού κατάλαβα ότι ήταν μια χαρά, τους έβλεπα από μακριά που απομακρύνονταν ... άνοιξα το παράθυρο τους φώναξα ένα περιποιημένο γαμωσταυρίδι,εννοείται δεν φάνηκε να νιώθουν τίποτα και έφυγαν.

Είδα βέβαια τον τρίτο που συνέχισε να κάνει ελιγμούς και να περνάει κάθετα τους δρόμους παραβιάζοντας κάθε ΚΟΚ που υπάρχει. Στα @@ του.

Εγώ αυτή τη στιγμή είμαι με έναν κατεστραμμένο προφυλακτήρα μπροστά αριστερά.

Και χέσε τον προφυλακτήρα. Αν αυτά τα τσογλάνια τα χτυπήσει κανένας με το αμάξι του ποιος θα φταίει;

Δλδ μπορεί να μπεις και φυλακή στα καλά καθούμενα επειδή το κράτος δίνει το δικαίωμα σε κάθε κατακάθι να κυκλοφορεί στους δρόμους με ό,τι γουστάρει, όπως γουστάρει και να μην μπορείς να πάρεις και τα στοιχεία του.

Οπότε μείνε στη Γερμανία και μην έρχεσαι στην Ελλάδα ούτε για διακοπές.
0 .

Άβαταρ μέλους
bizeli
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 9693

Re: Ελληνικός μπολιτιζμόζ

Δημοσίευσηαπό bizeli » 25 Ιαν 2024, 21:20

Προέλλην έγραψε:Δεν το νομίζω.
Το έγραψα, η προσωπική μου πείρα είναι ότι αν πάρεις πχ για παράνομο παρκάρισμα, η τροχαία θα έρθει μόνο περίπου στο 50% των περιπτώσεων.
Αν πάρεις το τμήμα για παράνομα τραπεζοκαθίσματα, το ποσοστό πέφτει ραγδαία, κάπου στο 5%


Κοίτα γενικά δεν μπορώ να πω όσες φορές χρειάστηκε να απευθυνθώ στην αστυνομία ανταποκρίθηκαν, έστω και με μια μικρή καθυστέρηση αλλά έρχονταν. Και μάλιστα η νέα γραμμή είναι να σε αντιμετωπίζουν με ευγένεια κτλ στην υπηρεσία του πολίτη κι έτσι.

Αλλά πρώτον δεν μπορείς να απασχολείς την αστυνομία με το παραμικρό (που δεν είναι παραμικρό αλλά τεσπά βάσει προτεραιοτήτων το λέω) και δεύτερον ακόμα και αν έρθει πολλές φορές δεν μπορούν να κάνουν τίποτα γιατί τα χέρια τους είναι δεμένα.

Το μόνο κουφό που μου φαίνεται όταν καλείς την άμεση δράση (το 100 δλδ) είτε αργούν να το σηκώσουν είτε δεν το σηκώνουν και ποτέ.

Και χέσε τα τραπεζοκαθίσματα, δεν είναι κάτι επείγον.
Φαντάζεσαι να σε ληστεύουν δλδ ή τέλος πάντων να κινδυνεύει η ζωή σου και να μην το σηκώνει η αστυνομία; Δεν είναι κουλό;
0 .

Άβαταρ μέλους
Adminović
Sloboda Narodu
Sloboda Narodu
Δημοσιεύσεις: 14355
Τοποθεσία: F.R. Liberland

Re: Ελληνικός μπολιτιζμόζ

Δημοσίευσηαπό Adminović » 31 Ιαν 2024, 02:30

1 .
Ο ψεκασμός είναι υγεία, είναι πολιτισμός!

Σκοτώνει βακτήρια, ιούς, μύκητες, ζιζάνια, καθώς και πάσης φύσεως παράσιτα
. :yesyes:

Άβαταρ μέλους
Adminović
Sloboda Narodu
Sloboda Narodu
Δημοσιεύσεις: 14355
Τοποθεσία: F.R. Liberland

Re: Ελληνικός μπολιτιζμόζ

Δημοσίευσηαπό Adminović » 06 Φεβ 2024, 07:57

1 .
Ο ψεκασμός είναι υγεία, είναι πολιτισμός!

Σκοτώνει βακτήρια, ιούς, μύκητες, ζιζάνια, καθώς και πάσης φύσεως παράσιτα
. :yesyes:

Άβαταρ μέλους
Adminović
Sloboda Narodu
Sloboda Narodu
Δημοσιεύσεις: 14355
Τοποθεσία: F.R. Liberland

Re: Ελληνικός μπολιτιζμόζ

Δημοσίευσηαπό Adminović » 25 Φεβ 2024, 00:16

0 .
Ο ψεκασμός είναι υγεία, είναι πολιτισμός!

Σκοτώνει βακτήρια, ιούς, μύκητες, ζιζάνια, καθώς και πάσης φύσεως παράσιτα
. :yesyes:

Άβαταρ μέλους
Adminović
Sloboda Narodu
Sloboda Narodu
Δημοσιεύσεις: 14355
Τοποθεσία: F.R. Liberland

Re: Ελληνικός μπολιτιζμόζ

Δημοσίευσηαπό Adminović » 29 Φεβ 2024, 15:27

0 .
Ο ψεκασμός είναι υγεία, είναι πολιτισμός!

Σκοτώνει βακτήρια, ιούς, μύκητες, ζιζάνια, καθώς και πάσης φύσεως παράσιτα
. :yesyes:

Άβαταρ μέλους
Adminović
Sloboda Narodu
Sloboda Narodu
Δημοσιεύσεις: 14355
Τοποθεσία: F.R. Liberland

Re: Ελληνικός μπολιτιζμόζ

Δημοσίευσηαπό Adminović » 17 Μαρ 2024, 10:31

0 .
Ο ψεκασμός είναι υγεία, είναι πολιτισμός!

Σκοτώνει βακτήρια, ιούς, μύκητες, ζιζάνια, καθώς και πάσης φύσεως παράσιτα
. :yesyes:

Άβαταρ μέλους
Adminović
Sloboda Narodu
Sloboda Narodu
Δημοσιεύσεις: 14355
Τοποθεσία: F.R. Liberland

Re: Ελληνικός μπολιτιζμόζ

Δημοσίευσηαπό Adminović » 27 Απρ 2024, 23:30

Over 9000. :dunno:

0 .
Ο ψεκασμός είναι υγεία, είναι πολιτισμός!

Σκοτώνει βακτήρια, ιούς, μύκητες, ζιζάνια, καθώς και πάσης φύσεως παράσιτα
. :yesyes:


Επιστροφή σε “Κοινωνία”