Παιδόφιλα κυκλώματα και παιδόφιλες ελίτ

Κοινωνικά θέματα.
Άβαταρ μέλους
pluton
Supreme poster
Supreme poster
Δημοσιεύσεις: 15430

Re: Παιδόφιλα κυκλώματα και παιδόφιλες ελίτ

Δημοσίευσηαπό pluton » 21 Νοέμ 2021, 11:32

Λαχουρένιος έγραψε:
pluton έγραψε:Δηλαδή συν τοις άλλοις είσαι και ρατσιστής.

Δηλαδή τι θες να πεις ότι οι μουσουλμάνοι που δεν επιτρέπουν ψήφο στις γυναίκες τι είναι κατώτεροι και οι Χριστιανοί είναι οι σωστοί που δίνουν στις γυναίκες περισσότερα δικαιώματα από τους άνδρες;

Θα πρέπει να ξέρεις ότι οι Χριστιανοί είναι υπέρ της ανεξιθρησκείας.


Παλι μεθυσμενος γραφεις?


Πάλι αδυνατείς να αρθρώσεις λόγο και επιχειρήματα;

Νομίζεις ότι τα δικαιώματα και ο τρόπος ζωής είναι άσχετος με τις θρησκευτικές ρίζες των λαών;

Δεν σου κάνει εντύπωση ότι τα δικαιώματα των γυναικών και γενικότερα των λαών λειτουργούν σε κοινωνίες χριστιανικές. Στις μουσουλμανικές, βουδιστικές κλπ θρησκείες τα δικαιώματα αυτά είναι ανύπαρκτα.

Με δεδομένο αυτό βλέπω να κάνεις ρατσιστικές τοποθετήσεις εις βάρος των θρησκειών προβάλλοντας τα κεκτημένα της χριστιανικής θρησκείας. Ρατσιστάκο.
0 .
ΑΝΑΓΝΩΣΤΟΠΟΥΛΟΥ: «Τελειώνουμε σήμερα ότι δεν κατάφερε να ολοκληρώσει το ΕΑΜ. Είναι δική μας επιλογή οι Πρέσπες».

Λαχουρένιος
Ultimate Stalker
Ultimate Stalker
Δημοσιεύσεις: 47363
Τοποθεσία: Γεφυρα

Re: Παιδόφιλα κυκλώματα και παιδόφιλες ελίτ

Δημοσίευσηαπό Λαχουρένιος » 21 Νοέμ 2021, 16:51

pluton έγραψε:
Λαχουρένιος έγραψε:
Παλι μεθυσμενος γραφεις?


Πάλι αδυνατείς να αρθρώσεις λόγο και επιχειρήματα;

Νομίζεις ότι τα δικαιώματα και ο τρόπος ζωής είναι άσχετος με τις θρησκευτικές ρίζες των λαών;

Δεν σου κάνει εντύπωση ότι τα δικαιώματα των γυναικών και γενικότερα των λαών λειτουργούν σε κοινωνίες χριστιανικές. Στις μουσουλμανικές, βουδιστικές κλπ θρησκείες τα δικαιώματα αυτά είναι ανύπαρκτα.

Με δεδομένο αυτό βλέπω να κάνεις ρατσιστικές τοποθετήσεις εις βάρος των θρησκειών προβάλλοντας τα κεκτημένα της χριστιανικής θρησκείας. Ρατσιστάκο.


Εσυ δεν πινεις το τσιπουρο, αυτο πινει εσενα :D
0 .
Προέλλην έγραψε:Zηλεύετε τα προσεχώς ζουμερά ακτινίδια του νεοφυούς αγρότη ΓΓ,

Μη δείτε άνθρωπο που ξεφεύγει απο τα στεγανα του τυπικού σκιντζή ΕΛ δήθεν αγρότη, άνθρωπο που θα συνεισφέρει άμεσα στις εξαγωγές της χώρας.

Τι είστε; Aυτοί ακριβως :dunno:

Άβαταρ μέλους
pluton
Supreme poster
Supreme poster
Δημοσιεύσεις: 15430

Re: Παιδόφιλα κυκλώματα και παιδόφιλες ελίτ

Δημοσίευσηαπό pluton » 21 Νοέμ 2021, 17:32

Λαχουρένιος έγραψε:
pluton έγραψε:
Πάλι αδυνατείς να αρθρώσεις λόγο και επιχειρήματα;

Νομίζεις ότι τα δικαιώματα και ο τρόπος ζωής είναι άσχετος με τις θρησκευτικές ρίζες των λαών;

Δεν σου κάνει εντύπωση ότι τα δικαιώματα των γυναικών και γενικότερα των λαών λειτουργούν σε κοινωνίες χριστιανικές. Στις μουσουλμανικές, βουδιστικές κλπ θρησκείες τα δικαιώματα αυτά είναι ανύπαρκτα.

Με δεδομένο αυτό βλέπω να κάνεις ρατσιστικές τοποθετήσεις εις βάρος των θρησκειών προβάλλοντας τα κεκτημένα της χριστιανικής θρησκείας. Ρατσιστάκο.


Εσυ δεν πινεις το τσιπουρο, αυτο πινει εσενα :D


Βρε ακόμα και ο κομμουνισμός εκεί που υπήρχε Χριστιανισμός μπόρεσε να ευδοκιμήσει, στις ισλαμικές δημορατίες της ΕΣΣΔ επιβλήθηκε (εισήχθηκε) από τους Χριστιανούς και τους Εβραίους, προσπάθησε ο Μπρέσνιεφ να κάνει κομμουνισμό στο Αφγανιστάν με τον σύντροφο Νουρ Μουχαμάντ Ταρακί και έφαγε τα μούτρα του.

Ξέρω, ξέρω το τσίπουρο... σας απονευρώνουν τον εγκέφαλο στις ΚΟΒες.
0 .
ΑΝΑΓΝΩΣΤΟΠΟΥΛΟΥ: «Τελειώνουμε σήμερα ότι δεν κατάφερε να ολοκληρώσει το ΕΑΜ. Είναι δική μας επιλογή οι Πρέσπες».

Λαχουρένιος
Ultimate Stalker
Ultimate Stalker
Δημοσιεύσεις: 47363
Τοποθεσία: Γεφυρα

Re: Παιδόφιλα κυκλώματα και παιδόφιλες ελίτ

Δημοσίευσηαπό Λαχουρένιος » 22 Νοέμ 2021, 12:17

pluton έγραψε:
Λαχουρένιος έγραψε:
Εσυ δεν πινεις το τσιπουρο, αυτο πινει εσενα :D


Βρε ακόμα και ο κομμουνισμός εκεί που υπήρχε Χριστιανισμός μπόρεσε να ευδοκιμήσει, στις ισλαμικές δημορατίες της ΕΣΣΔ επιβλήθηκε (εισήχθηκε) από τους Χριστιανούς και τους Εβραίους, προσπάθησε ο Μπρέσνιεφ να κάνει κομμουνισμό στο Αφγανιστάν με τον σύντροφο Νουρ Μουχαμάντ Ταρακί και έφαγε τα μούτρα του.

Ξέρω, ξέρω το τσίπουρο... σας απονευρώνουν τον εγκέφαλο στις ΚΟΒες.


Και το παραμιλητο συνεχιζεται...
0 .
Προέλλην έγραψε:Zηλεύετε τα προσεχώς ζουμερά ακτινίδια του νεοφυούς αγρότη ΓΓ,

Μη δείτε άνθρωπο που ξεφεύγει απο τα στεγανα του τυπικού σκιντζή ΕΛ δήθεν αγρότη, άνθρωπο που θα συνεισφέρει άμεσα στις εξαγωγές της χώρας.

Τι είστε; Aυτοί ακριβως :dunno:

Άβαταρ μέλους
Alien_ex_forums
Basic poster
Basic poster
Δημοσιεύσεις: 914

Re: Παιδόφιλα κυκλώματα και παιδόφιλες ελίτ

Δημοσίευσηαπό Alien_ex_forums » 29 Νοέμ 2021, 20:26

Ασύλληπτης νοσηρότητας αποκαλύψεις έρχονται στην επιφάνεια για την κατηγορούμενη στην υπόθεση απαγωγής της μικρής Μαρκέλλας, του κοριτσιού που κακοποιήθηκε σεξουαλικά ύστερα από χορήγηση ναρκωτικών ουσιών. Η υπόθεση που συγκλόνισε το πανελλήνιο για την ειδεχθή φύση της εξακολουθεί να προκαλεί αποτροπιασμό, δυο μέρες προτού δικαστεί η 34χρονη απαγωγέας που βρίσκεται προφυλακισμένη στις Γυναικείες Φυλακές Ελαιώνα. Το νέο ανατριχαστικό στοιχείο που προκύπτει από τη δικογραφία, την οποία φέρνει στο φως το protothema.gr, είναι ότι η δράστρια είχε βιάσει ακόμη και την ίδια της τη μητέρα αφότου την ξυλοκόπησε.

Ο βαθμός του αποτροπιασμού κλιμακώνεται με την κατάθεση της μητέρας της 34χρονης, η οποία μιλώντας για την κόρη της αναφέρεται στη γενικότερη προβληματική συμπεριφορά της, τις σεξουαλικές της διαστροφές, τη σκληρότητα προς το παιδί της αλλά και την ξαφνική οικονομική άνεση που απέκτησε.

Σπαραγμό προκαλεί, την ίδια στιγμή, το γεγονός ότι η μητέρα της δράστριας, την ημέρα της απόπειρας βιασμού σε βάρος της αναγκάστηκε να καλέσει την αστυνομία καταγγέλλοντας την κόρη της Ειρήνη Μούρθου που στη συνέχεια απήγαγε και κακοποίησε την μικρή Μαρκέλλα, αφού της είχε χορηγήσει και ναρκωτικές ουσίες.

Σημαντικό ενδιαφέρον παρουσιάζει και η κατάθεση του πρώην συζύγου της 34χρονης Ειρήνης Μούρθου, μέσα από την οποία αποδεικνύεται, με έναν τρόπο, η ύπαρξη συνεργού στην απαγωγή της Μαρκέλλας, καθώς όπως υποστηρίζει ο άντρας η κατηγορούμενη είχε συνάψει σχέσεις με έναν εύπορο γύρω στα 40 έτη και χωρίς δουλειά μπορούσε να κινείται με άνεση.

Αξίζει να σημειωθεί, σε αυτό το σημείο, πως μαζί με την 34χρονη παραπέμφθηκε να δικαστεί κι ένας άντρας 41 ετών, που φέρεται ως συνεργός στις πράξεις αρπαγής της Μαρκέλλας.

Σε παλαιότερο, δε, διαβιβαστικό της δικογραφίας, το οποίο είχε φέρει στο φως το protothema.gr, προέκυπτε ότι ο άντρας-συνεργός ενίσχυε οικονομικά τη δράστρια, επικοινωνούσε τόσο πριν όσο και μετά την αρπαγή τακτικά μαζί της, ενώ είχε στην κατοχή του ποσότητα κοκαΐνης.

«Ντρεπόμουν να πω ότι με βίασε η κόρη μου»

Στην κατάθεση της μητέρας της κατηγορούμενης συμπυκνώνεται ο σκοτεινός κόσμος της δράστριας: «Αντιμετώπιζε πολλά προβλήματα στον γάμο, κυρίως οικονομικά και προσωπικά καθώς μου έλεγαν ότι δεν είχαν τα απαραίτητα έσοδα για να ζήσουν όπως θέλουν. Σε μια από τις τελευταίες επισκέψεις μου, τον Σεπτέμβριο του 2019, ο άντρας της μου είπε ότι εκδίδεται και ότι έχει εξωσυζυγική σχέση με άλλον».

Προκαλώντας φρίκη η μητέρα της κατηγορούμενης υποστηρίζει ότι η ίδια της η κόρη αποπειράθηκε να τη βιάσει: «Θυμάμαι να με εγκαταλείπουν οι δυνάμεις μου και τότε με βίασε κολπικά με δονητή»...

Ξεδιπλώνοντας το χρονικό της απεχθούς ενέργειας ισχυρίζεται τα εξής για την κόρη της: «Μου είπε να κάνω μπάνιο το παιδί της. Δέχθηκα, δεν βγήκε από το μπάνιο, είπε ότι θα κάτσει να βλέπει. Μου είπε να ξεντυθώ να μπω κι εγώ για μπάνιο μαζί της, να της κάνω εγώ μπάνιο, να της τρίψω τα γεννητικά όργανα κατά τη διάρκεια του μπάνιου και μετά να μου το κάνει αυτή. Φυσικά αντέδρασα και αρνήθηκα. Εκείνη μου επιτέθηκε, μου τραβούσε τα ρούχα να με ξεντύσει με το ζόρι. Μετά από αυτό έφυγε και γύρισε στο σπίτι με άλλη γυναίκα».

«Είπα στην κόρη της ένα παραμύθι και αποκοιμήθηκε. Αποκοιμήθηκα κι εγώ δίπλα της. Ήρθε αργότερα μέσα στη νύχτα και με τραβούσε να σηκωθώ. Για μην ξυπνήσει το παιδί έφυγα από το δωμάτιο και την ακολούθησα. Με χτύπησε και ξαναπροσπάθησε να με βιάσει καθώς την χτυπούσα κι εγώ και αντιστεκόμουν. Την επόμενη μέρα το μεσημέρι δεν άντεξα άλλο και κάλεσα το 100. Στους αστυνομικούς που ήρθαν δεν είπα τίποτα για τον βιασμό μου. Ντρεπόμουν να πω ότι με βίασε η κόρη μου» συνεχίζει η μητέρα της κατηγορούμενης προκαλώντας αποτροπιασμό με τα λεγόμενά της.

«Για την υπόθεση της Μαρκέλλας δεν είχα καμία πληροφορία, δεν είχα επικοινωνία με την κόρη μου αυτό το χρονικό διάστημα όμως σαν από μητρικό ένστικτο όταν είδα την εξαφάνιση του παιδιού στην τηλεόραση, το μυαλό μου πήγε σε εκείνη», πρόσθεσε ακόμη για την πολύκροτη υπόθεση αρπαγής.

Αναφερόμενη στην ξαφνική οικονομική άνεση που απέκτησε η κόρη της, η μητέρα της κατηγορούμενης υποστηρίζει:
«Τον Νοέμβριο του 2018 χώρισε. Mετά ήταν υπερβολικά χαρούμενη. Εμφάνισε μια οικονομική ευχέρεια αφύσικη. Μου είπε ότι έχει σχέση με κάποιον πολύ ισχυρό οικονομικά. Μου έκανε εντύπωση η οικονομική της ευχέρεια, συνδυαστικά με το γεγονός ότι είχε παραιτηθεί από τη δουλειά της»...

«Τον Φεβρουάριο του 2020 μου είπε ότι δεν ήθελε το παιδί της», ισχυρίζεται ακόμη η γυναίκα για την κόρη της.

«Κάναμε χρήση ναρκωτικών»

Η αδιανόητη συμπεριφορά της και η αναλγησία που έδειχνε προς της ίδια της την κόρη η κατηγορούμενη αποτυπώνεται ξεκάθαρα στα λόγια του πρώην συζύγου της.

Είχε εκφράσει την επιθυμία να δώσει το παιδί της σε ίδρυμα, το οποίο είχε καταλήξει να είναι μελαγχολικό και να μην μιλά λόγω της αρρωστημένης κατάστασης που βίωνε με τη μητέρα του.

«Κάναμε περιστασιακή χρήση ναρκωτικών», παραδέχεται στην κατάθεσή του ο πρώην σύζυγος της δράστριας, ο οποίος αναφέρεται εκτενώς στα οικονομικά προβλήματα που αντιμετώπιζαν αλλά και στις διαστροφές της 34χρονης.

«Το 2018 έμεινα άνεργος. Χρωστούσαμε δυο ενοίκια και το ρεύμα», υποστηρίζει.

33AXRONH-MARKELA-ARTHROU


Σε άλλο σημείο της κατάθεσής του ισχυρίζεται: «Παλαιότερα κατά τη διάρκεια του σεξ μού είχε ζητήσει τη συμμετοχή τρίτου ατόμου, άλλοτε άντρα άλλοτε γυναίκας».

Αναφέρεται, ακόμη, στην ύπαρξη εύπορου συντρόφου της κατηγορούμενης. «Τον Ιανουάριο του 2020 πρώην γείτονας με καλεί και μου λέει ότι εμφανίζεται με χρήματα, γουναρικά και άνεση και ότι στο σπίτι μπαίνει ένας φαλακρός, ηλικίας 40-45 ετών με στυλάκι γυμναστηρίου που οδηγούσε τζιπάκι».

Δεν παραλείπει να μιλήσει και για την ημέρα που βρήκε σε άθλια ψυχολογική κατάσταση την πεθερά του, επιβεβαιώνοντας έτσι την κακοποιητική φύση της συμπεριφορά της δράστριδας.


https://www.protothema.gr/greece/articl ... in-mitera/
0 .

Άβαταρ μέλους
Alien_ex_forums
Basic poster
Basic poster
Δημοσιεύσεις: 914

Re: Παιδόφιλα κυκλώματα και παιδόφιλες ελίτ

Δημοσίευσηαπό Alien_ex_forums » 04 Δεκ 2022, 11:03

Σκάνδαλο Balenciaga

Σκάνδαλο Balenciaga: από την πρωτοπορία της υψηλής ραπτικής, στην καταναλωτική ειρωνεία, το «show λάσπης» και το μεγάλο ατόπημα με την παιδική πορνογραφία

Πώς η εμμονή με την δυστοπία και οι ακραίες επιλογές του Demna Gvasalia απειλούν τώρα το μέλλον του οίκου

Εικόνα

Ο οίκος κατηγορείται στο διαδίκτυο για προώθηση παιδικής πορνογραφίας και κακοποίησης αλλά οι επώνυμοι δεν παίρνουν ξεκάθαρη θέση.

Επτά ολόκληρα χρόνια. Τόσα συμπληρώνονται από τότε που ο Demna Gvasalia πήρε το «χρίσμα» ως καλλιτεχνικός διευθυντής του οίκου Balenciaga και τον έβαλε στην «Χρυσή Εποχή» του. Ο εκκεντρικός Γεωργιανός σχεδιαστής φαινόταν να έχει το «κοκκαλάκι της νυχτερίδας». Οτιδήποτε λάνσαρε γινόταν αυτομάτως viral. Όλοι θα ήθελαν να έχουν στην γκαρνταρόμπα τους ένα κομμάτι από τη συλλογή του. Του άρεσε να προκαλεί. Να προβοκάρει. Να καταπιάνεται με θέματα της επικαιρότητας, όπως το αντιπολεμικό fashion show του περασμένου Μαρτίου στην Εβδομάδα Μόδας του Παρισιού, εκεί όπου έντυσε τα μοντέλα ως «πρόσφυγες». Η δίνη του πολέμου ως project. Αυτό μας μάρανε.

Ωστόσο όταν πετάς αρκετά ψηλά, όταν πλησιάζεις τον ήλιο, τότε υπάρχει ο φόβος να καείς. Ο Demna πίστεψε πως ήταν άτρωτος. Ξεπέρασε τα όρια, έκανε μόδα την παιδοφιλία και εκεί δεν υπάρχουν γκρίζες ζώνες. Εκεί καίγεσαι.

«Ο ισπανικός οίκος Balenciaga κατηγορείται για δημοσίευση φωτογραφικού υλικού που παραπέμπει σε παιδική πορνογραφία». Ο τίτλος ήταν αρκετός ώστε το επόμενο cancel culture να βρίσκει πρόσωπο στον οίκο Balenciaga και τον Demna Gvasalia. Παιδιά να ποζάρουν με prop ένα δικαστικό έγγραφο του Ανώτατου Δικαστηρίου των ΗΠΑ για υπόθεση διαδικτυακής παιδικής πορνογραφίας από το 2008 και να κρατούν στα χέρια τους BDSM αρκουδάκια. Η υπόθεση έγινε viral μέσω του Twitter και έφτασε μέχρι το «Fox News», με χρήστες και τηλεθεατές να κατηγορούν τον οίκο για το προφανές: «Προώθηση παιδικής πορνογραφίας και κακοποίησης». Ποιος θα αναλάβει την ευθύνη; Σε ποια χέρια θα σκάσει η ωρολογιακή βόμβα; Ο οίκος δίνει τον σκηνογράφο Nicholas Des Jardins, κάνει αγωγή στην εταιρεία παραγωγής North Six που διαχειρίστηκε τα logistics και ζητάει αποζημίωση 25.000.000 δολάρια. Ταυτόχρονα απολογήθηκε μέσω Instagram με μία διπλή συγγνώμη.

«Απολογούμαστε από καρδιάς σε όλους όσοι προσβλήθηκαν λόγω της χριστουγεννιάτικης καμπάνιας μας. Οι τσάντες-αρκουδάκια δεν έπρεπε να εμφανίζονται στα χέρια παιδιών. Έχουμε αφαιρέσει την καμπάνια από όλες τις πλατφόρμες», έγραψε στην πρώτη δημόσια συγγνώμη για να επανέλθει με δεύτερο post. «Ζητούμε συγγνώμη για την εμφάνιση των δικαστικών εγγράφων στην καμπάνια μας. Λαμβάνουμε όλο αυτό το θέμα που έχει ανακύψει πολύ σοβαρά και θα κινηθούμε νομικά κατά των μερών που είναι υπεύθυνα για τη δημιουργία του σετ και τη συμπερίληψη μη εγκεκριμένων αντικειμένων για τη φωτογράφιση της καμπάνιας μας Garde-Robe. Καταδικάζουμε την κακοποίηση παιδιών σε οποιαδήποτε μορφή της. Υποστηρίζουμε την ασφάλεια και την ευημερία των παιδιών».

Από τότε που ο Demna Gvasalia ανέλαβε καλλιτεχνικός διευθυντής του Balenciaga το 2015, o φημισμένος οίκος απασχολούσε συχνά την ειδησεογραφία. Και αυτό έμοιαζε να είναι πάντα ο σκοπός του Γεωργιανού σχεδιαστή που εξάλλου ποτέ δεν έκρυψε ότι δεν τον ενδιαφέρει η μόδα αλλά το να κάνει κοινωνική κριτική και παρέμβαση. Υποτίθεται πως αυτό εξυπηρετούσαν όλες οι προκλητικές προτάσεις, η μετατροπή της τσάντας των 99 λεπτών του ΙΚΕΑ σε πολυτελές προϊόν, τα Crocs με τακούνια, τα κατεστραμμένα αθλητικά παπούτσια των 1.850 ευρώ που ειπώθηκε ότι ωραιοποιούσαν την φτώχεια, ή το πρόσφατο δυστοπικό “mud show” στα περίχωρα του Παρισιού όπου ταλαιπωρημένα σαν πρόσφυγες μοντέλα περπατούσαν πιτσιλώντας με αληθινή λάσπη τα ρούχα και τα παπούτσια τους κρατώντας σακούλες σκουπιδιών από ακριβό δέρμα. Όλα αυτά έχτισαν τα τελευταία χρόνια τη φήμη του Balenciaga ως ένα brand που αναγκάζει τους καταναλωτές να αντιμετωπίσουν την ίδια την έννοια του γούστου αν όχι να δουν τον εαυτό τους στον καθρέφτη: ειρωνεία ή φάρσα, ό,τι κι αν δημιουργούσε ο Gvasalia, οι φαν και συλλέκτες έσπευαν να το αποκτήσουν.

Τώρα ωστόσο, δύο νέες καμπάνιες του οίκου, έχουν ξεπεράσει τις κόκκινες γραμμές. Η μία περιελάμβανε μικρά παιδιά με τα χνουδωτά μικρά αρκουδάκια του οίκου στα χέρια, τα οποία είχαν εμφανιστεί αρχικά στην επίδειξη του Balenciaga τον περασμένο Σεπτέμβριο. Το πρόβλημα όμως ήταν ότι αυτά τα αρκουδάκια ήταν στολισμένα με λουριά και BDSM αξεσουάρ.

Η δεύτερη καμπάνια έμοιαζε αρκετά αθώα με την πρώτη ματιά. Πρωταγωνίστρια ήταν η Γαλλίδα σταρ του κινηματογράφου Isabelle Huppert, η οποία έγερνε αυστηρά πάνω από ένα ακατάστατο γραφείο σε ένα πολυώροφο κτήριο. Μέχρι στιγμής, όλα καλά. Αλλά κοιτώντας πιο προσεκτικά σε μια από τις φωτογραφίες της καμπάνιας μια τσάντα Balenciaga x Adidas Hourglass αξίας 3.000 δολαρίων εμφανιζόταν σε ένα γραφείο μαζί με τυπωμένα αντίγραφα της απόφασης του Ανώτατου Δικαστηρίου του 2008 στην υπόθεση U.S. κατά Williams η οποία εξέτασε κατά πόσο οι νόμοι που απαγόρευαν την προώθηση της παιδικής πορνογραφίας περιόρισαν τα δικαιώματα της ελευθερίας του λόγου της πρώτης τροποποίησης. Προβοκατόρικη επιλογή ή τεράστια παράβλεψη όπως τώρα προσπαθεί ο οίκος να δικαιολογηθεί;


Εικόνα
Η ένοχη σιωπή των celebrities

Από τότε που βγήκε η συγγνώμη, ξέρουμε όλοι τι χάθηκε, σωστά; Το ίδιο μονοπάτι θέλησε να διαβεί και η πρέσβειρα του οίκου Balenciaga, Kim Kardashian.

«Τις τελευταίες μέρες σιωπούσα, όχι γιατί δεν σοκαρίστηκα και δεν εξοργίστηκα με την πρόσφατη καμπάνια, αλλά επειδή ήθελα μια ευκαιρία να μιλήσω με την ομάδα του οίκου και να καταλάβω κι εγώ πώς ακριβώς συνέβη αυτό. Ως μητέρα τεσσάρων παιδιών, με αναστάτωσαν αυτές οι ενοχλητικές εικόνες. Η ασφάλεια των παιδιών πρέπει να αντιμετωπιστεί με το μεγαλύτερο σεβασμό και οτιδήποτε εναντίον της δεν πρέπει να έχει θέση στην κοινωνία μας – τελεία και παύλα. Εκτιμώ την απόσυρση της καμπάνιας και τη συγγνώμη του οίκου. Μιλώντας μαζί τους, πιστεύω ότι κατανοούν πόσο σοβαρό είναι το ζήτημα και θα λάβουν τα απαραίτητα μέτρα αυτό να μη συμβεί ποτέ ξανά. Σχετικά με το μέλλον μου στον Balenciaga, αυτή τη στιγμή αναθεωρώ τη σχέση μου με το brand, σύμφωνα με την προθυμία τους να αναλάβουν ευθύνες για κάτι που δεν θα έπρεπε να συμβεί ποτέ – και με τις δράσεις που περιμένω να δω να παίρνουν για να προστατεύσουν τα παιδιά», έγραψε χαρακτηριστικά μέσω του αγαπημένου της Instagram.

Τι πάει να πει... αναθεωρώ; Όταν αναφερόμαστε σε παιδικές ψυχές, σε παιδική κακοποίηση, παιδική πορνογραφία και παιδική σεξουαλικοποίηση, δεν υπάρχει χώρος ούτε και διάθεση για μετριοπαθή στάση. Τα παιδιά δεν είναι πρωταγωνιστές για σεξουαλικά φετίχ και BDSM παιχνίδια. Δεν υπάρχουν γκρίζες ζώνες. Η γραμμή είναι κατακόκκινη. Δεν την περνάς, δεν την αγγίζεις, δε μετατρέπεις τα παιδιά σε αξεσουάρ για να προωθήσεις τα παπούτσια και τις ζακέτες σου. Κόβεις κάθε σχέση με εταιρείες που προωθούν την παιδοφιλία.

Η σιωπή των celebrities είναι εκκωφαντική. Τα σπουδαιότερα μοντέλα και ηθοποιοί του πλανήτη έχουν συνεργαστεί με την Balenciaga. Ποιος είναι ο λόγος που δεν έχει ξεκινήσει ήδη ένα κίνημα απέναντι στην πιο άρρωστη μορφή διαφήμισης που είδαμε ποτέ στις οθόνες μας; Αυτή η... διακριτική και μετριοπαθή στάση είναι σημάδι πως δεν θέλουν να σπάσουν αυγά; Το σκάνδαλο του Balenciaga ξέφυγε από τα όρια της μόδας γιατί άγγιξε ευαίσθητη χορδή της κοινωνίας. Με τις παιδικές ψυχές δεν μπορεί να παίζει κανένας σχεδιαστής και κανένας διαφημιστής. Ο Demna Gvasalia και ο οίκος Balenciaga έκαναν ένα μοιραίο λάθος. Οι celebrities θα πρέπει να αποφασίσουν άμεσα σε ποια πλευρά της ιστορίας θα σταθούν και να δράσουν. Όσο αργούν, τόσο πιο υποκριτική θα είναι η όποια αντίδρασή τους. Διότι ο κόσμος έχει αποφασίσει ήδη. Και το ποτάμι της οργής θα τους παρασύρει και θα τους πνίξει όλους μαζί.



https://www.ratpack.gr/buzz/story/29428 ... aidofilias
0 .


Επιστροφή σε “Κοινωνία”