Σουπερ μαρκετ

Κοινωνικά θέματα.
Άβαταρ μέλους
Προέλλην
WEF Fella
WEF Fella
Δημοσιεύσεις: 17440
Τοποθεσία: Great Hall, WEF Headquarters

Re: Σουπερ μαρκετ

Δημοσίευσηαπό Προέλλην » 29 Οκτ 2022, 18:42

Εικόνα
0 .
- The world must become aware of the fantastic transformational power of social entrepreneurship and the Foundation will work as a catalyst in this effort.
- The problem that we have is not globalization. The Problem is a lack of global governance.
- A new world could emerge, the contours of which it is incumbent on us to re-imagine and to re-draw.

Άβαταρ μέλους
bizeli
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 9693

Re: Σουπερ μαρκετ

Δημοσίευσηαπό bizeli » 29 Οκτ 2022, 23:16

vallon έγραψε:σε μένα πάντως το σουπερ φτάνει το πεντακοσάρικο το μήνα
εσείς πόσα ;


Δεν ξέρω και δεν θέλω να το σκέφτομαι. Αυτό που ξέρω είναι ότι δεν φτάνουν. Πας με ένα 50αρικο και παίρνεις 3 πράγματα και το ψυγείο πάλι άδειο είναι. Δλδ ένα 50αρικο φεύγει μες στο νερό.
Αυτό που κάνουμε με τον Γιώργη πλέον είναι να μην ψωνίζουμε μαζικά. Πχ ψωνίζουμε για τις επόμενες 2-3 μέρες. Έτσι αισθανόμαστε ότι έχουμε μεγαλύτερο έλεγχο. Του στυλ τι χρειαζόμαστε; Αυτό.
Σε σχέση με παλιότερα που αγοράζαμε με το κιλό πράγματα μπας και τα χρειαστούμε και μετά τα πετούσαμε.
Από την άλλη είναι κουραστικό να πηγαίνεις τρεις και λίγο σούπερ μάρκετ.

Αλλά ναι. Η κατάσταση είναι τραγική ρε παιδιά. Δε θέλω να σκέφτομαι πώς την βγάζουν οικογένειες με παιδιά.
Δλδ μιλάμε για είδη πρώτης ανάγκης.
Και αυτή η λογική της κυβέρνησης κάνω τον μαλάκα, κόψτε το λαιμό σας, κάτι θα βρείτε να την βγάλετε... άρχισε πολύ να μου την σπάει.

Για ψωμί και γάλα μιλάμε ρε αλήτες.
:s_mad
Δεν ντρέπεστε λίγο;
Τι τιμές είναι αυτές;
Καβουροπόδαρα αγοράζουμε;
0 .

Άβαταρ μέλους
bizeli
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 9693

Re: Σουπερ μαρκετ

Δημοσίευσηαπό bizeli » 29 Οκτ 2022, 23:19

Προέλλην έγραψε:Εικόνα


:(
:ohno343:

not a good answer
1 .

Άβαταρ μέλους
nemo
Supreme poster
Supreme poster
Δημοσιεύσεις: 16590

Re: Σουπερ μαρκετ

Δημοσίευσηαπό nemo » 30 Οκτ 2022, 02:48

vallon έγραψε:σε μένα πάντως το σουπερ φτάνει το πεντακοσάρικο το μήνα
εσείς πόσα ;

επειδη και μεις τα παιρναμε λιγα λιγα δεν διναμε βαση και ειπα αυτον τον μηνα να ψωνίσω εγω για να μην τρεχουμε
συνεχεια στο σμ ......εγραψα ενα κατεβατο με λεπτομερειες και στο τελος τα εσβησα γιατι αποδειχτηκε οτι δεν ξερουμε
ποσα μας στοιχιζει σε εξοδα ο μηνας -χασαμε τον μπουσουλα που λενε

πρεπει επειγόντως να προγραμματιστουμε !!!!!!!!!!! :s_mad
0 .
το απόλυτο ένα που συχαίνομαι είναι οι αυταπάτες
επειδη είναι και ο λόγος της ύπαρξής μου

Άβαταρ μέλους
Προέλλην
WEF Fella
WEF Fella
Δημοσιεύσεις: 17440
Τοποθεσία: Great Hall, WEF Headquarters

Re: Σουπερ μαρκετ

Δημοσίευσηαπό Προέλλην » 31 Οκτ 2022, 19:07

Η ορθολογικοποίηση των τιμών που συντελείται αποτελεί το ισχυρότερο κίνητρο κατά της υπερκατανάλωσης και της έλλειψης σχεδιασμού και εκτέλεσης ατομικού ή οικογενειακού προϋπολογισμού.
0 .
- The world must become aware of the fantastic transformational power of social entrepreneurship and the Foundation will work as a catalyst in this effort.
- The problem that we have is not globalization. The Problem is a lack of global governance.
- A new world could emerge, the contours of which it is incumbent on us to re-imagine and to re-draw.

Άβαταρ μέλους
Προέλλην
WEF Fella
WEF Fella
Δημοσιεύσεις: 17440
Τοποθεσία: Great Hall, WEF Headquarters

Re: Σουπερ μαρκετ

Δημοσίευσηαπό Προέλλην » 31 Οκτ 2022, 19:09

bizeli έγραψε:Δεν ξέρω και δεν θέλω να το σκέφτομαι. Αυτό που ξέρω είναι ότι δεν φτάνουν. Πας με ένα 50αρικο και παίρνεις 3 πράγματα και το ψυγείο πάλι άδειο είναι. Δλδ ένα 50αρικο φεύγει μες στο νερό.
Αυτό που κάνουμε με τον Γιώργη πλέον είναι να μην ψωνίζουμε μαζικά. Πχ ψωνίζουμε για τις επόμενες 2-3 μέρες. Έτσι αισθανόμαστε ότι έχουμε μεγαλύτερο έλεγχο. Του στυλ τι χρειαζόμαστε; Αυτό.
Σε σχέση με παλιότερα που αγοράζαμε με το κιλό πράγματα μπας και τα χρειαστούμε και μετά τα πετούσαμε.
Από την άλλη είναι κουραστικό να πηγαίνεις τρεις και λίγο σούπερ μάρκετ.

Αλλά ναι. Η κατάσταση είναι τραγική ρε παιδιά. Δε θέλω να σκέφτομαι πώς την βγάζουν οικογένειες με παιδιά.
Δλδ μιλάμε για είδη πρώτης ανάγκης.
Και αυτή η λογική της κυβέρνησης κάνω τον μαλάκα, κόψτε το λαιμό σας, κάτι θα βρείτε να την βγάλετε... άρχισε πολύ να μου την σπάει.

Για ψωμί και γάλα μιλάμε ρε αλήτες.
:s_mad
Δεν ντρέπεστε λίγο;
Τι τιμές είναι αυτές;
Καβουροπόδαρα αγοράζουμε;

:hmmm

Να, τέτοια γράφετε και θα μας κάνετε να βγούμε στους δρόμους να απαιτούμε και άλλες αυξήσεις.
0 .
- The world must become aware of the fantastic transformational power of social entrepreneurship and the Foundation will work as a catalyst in this effort.
- The problem that we have is not globalization. The Problem is a lack of global governance.
- A new world could emerge, the contours of which it is incumbent on us to re-imagine and to re-draw.

vallon
Supreme poster
Supreme poster
Δημοσιεύσεις: 13683

Re: Σουπερ μαρκετ

Δημοσίευσηαπό vallon » 01 Νοέμ 2022, 05:26

Προέλλην έγραψε:Η ορθολογικοποίηση των τιμών που συντελείται αποτελεί το ισχυρότερο κίνητρο κατά της υπερκατανάλωσης και της έλλειψης σχεδιασμού και εκτέλεσης ατομικού ή οικογενειακού προϋπολογισμού.





:xaxax:

σουργελο...!!!!!!
0 .
Αν ο κομπλεξισμός ήταν άθλημα, κάποιοι θα είχαν πάρει πανηγυρικά το πρωτάθλημα.

Λαχουρένιος
Ultimate Stalker
Ultimate Stalker
Δημοσιεύσεις: 47587
Τοποθεσία: Γεφυρα

Re: Σουπερ μαρκετ

Δημοσίευσηαπό Λαχουρένιος » 01 Νοέμ 2022, 07:04

bizeli έγραψε:Δεν ξέρω και δεν θέλω να το σκέφτομαι. Αυτό που ξέρω είναι ότι δεν φτάνουν. Πας με ένα 50αρικο και παίρνεις 3 πράγματα και το ψυγείο πάλι άδειο είναι. Δλδ ένα 50αρικο φεύγει μες στο νερό.
Αυτό που κάνουμε με τον Γιώργη πλέον είναι να μην ψωνίζουμε μαζικά. Πχ ψωνίζουμε για τις επόμενες 2-3 μέρες. Έτσι αισθανόμαστε ότι έχουμε μεγαλύτερο έλεγχο. Του στυλ τι χρειαζόμαστε; Αυτό.
Σε σχέση με παλιότερα που αγοράζαμε με το κιλό πράγματα μπας και τα χρειαστούμε και μετά τα πετούσαμε.
Από την άλλη είναι κουραστικό να πηγαίνεις τρεις και λίγο σούπερ μάρκετ.

Αλλά ναι. Η κατάσταση είναι τραγική ρε παιδιά. Δε θέλω να σκέφτομαι πώς την βγάζουν οικογένειες με παιδιά.
Δλδ μιλάμε για είδη πρώτης ανάγκης.
Και αυτή η λογική της κυβέρνησης κάνω τον μαλάκα, κόψτε το λαιμό σας, κάτι θα βρείτε να την βγάλετε... άρχισε πολύ να μου την σπάει.

Για ψωμί και γάλα μιλάμε ρε αλήτες.
:s_mad
Δεν ντρέπεστε λίγο;
Τι τιμές είναι αυτές;
Καβουροπόδαρα αγοράζουμε;


Γιναμε Βουλγαρια. Τα χρονια των μνημονιων το λεγαμε σαν μελλοντικο ενδεχομενο αλλα τωρα το ζουμε. Σε 10 χρονια δε θα ειμαστε Βουλγαρια αλλα Αλβανια.
2 .
Προέλλην έγραψε:Zηλεύετε τα προσεχώς ζουμερά ακτινίδια του νεοφυούς αγρότη ΓΓ,

Μη δείτε άνθρωπο που ξεφεύγει απο τα στεγανα του τυπικού σκιντζή ΕΛ δήθεν αγρότη, άνθρωπο που θα συνεισφέρει άμεσα στις εξαγωγές της χώρας.

Τι είστε; Aυτοί ακριβως :dunno:

Perseus1966
Extreme poster
Extreme poster
Δημοσιεύσεις: 2913

Re: Σουπερ μαρκετ

Δημοσίευσηαπό Perseus1966 » 01 Νοέμ 2022, 11:01

Λαχουρένιος έγραψε:
bizeli έγραψε:Δεν ξέρω και δεν θέλω να το σκέφτομαι. Αυτό που ξέρω είναι ότι δεν φτάνουν. Πας με ένα 50αρικο και παίρνεις 3 πράγματα και το ψυγείο πάλι άδειο είναι. Δλδ ένα 50αρικο φεύγει μες στο νερό.
Αυτό που κάνουμε με τον Γιώργη πλέον είναι να μην ψωνίζουμε μαζικά. Πχ ψωνίζουμε για τις επόμενες 2-3 μέρες. Έτσι αισθανόμαστε ότι έχουμε μεγαλύτερο έλεγχο. Του στυλ τι χρειαζόμαστε; Αυτό.
Σε σχέση με παλιότερα που αγοράζαμε με το κιλό πράγματα μπας και τα χρειαστούμε και μετά τα πετούσαμε.
Από την άλλη είναι κουραστικό να πηγαίνεις τρεις και λίγο σούπερ μάρκετ.

Αλλά ναι. Η κατάσταση είναι τραγική ρε παιδιά. Δε θέλω να σκέφτομαι πώς την βγάζουν οικογένειες με παιδιά.
Δλδ μιλάμε για είδη πρώτης ανάγκης.
Και αυτή η λογική της κυβέρνησης κάνω τον μαλάκα, κόψτε το λαιμό σας, κάτι θα βρείτε να την βγάλετε... άρχισε πολύ να μου την σπάει.

Για ψωμί και γάλα μιλάμε ρε αλήτες.
:s_mad
Δεν ντρέπεστε λίγο;
Τι τιμές είναι αυτές;
Καβουροπόδαρα αγοράζουμε;


Γιναμε Βουλγαρια. Τα χρονια των μνημονιων το λεγαμε σαν μελλοντικο ενδεχομενο αλλα τωρα το ζουμε. Σε 10 χρονια δε θα ειμαστε Βουλγαρια αλλα Αλβανια.

Ουτε βουλγαρια εισαι ,ο κουριερ που δουλευει στην αδερφη της γυναικας πσιρνει μισθο 2000 λεβα 8ωρο.
0 .

Άβαταρ μέλους
bizeli
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 9693

Re: Σουπερ μαρκετ

Δημοσίευσηαπό bizeli » 02 Νοέμ 2022, 01:23

Προέλλην έγραψε: :hmmm
Να, τέτοια γράφετε και θα μας κάνετε να βγούμε στους δρόμους να απαιτούμε και άλλες αυξήσεις.


Καλά μη φανταστείς τρελά πράγματα.
Απλά κάποιες φορές πέφταμε έξω στους υπολογισμούς μας. Πχ να μην προλάβουμε να φάμε πράγματα που χαλάνε σχετικά γρήγορα.
Και όλα αυτά για να γλιτώσουμε τα πήγαινελα στο σούπερ. Που εδώ που τα λέμε είναι πολύ κουραστικό.
Δλδ αυτό που κάνουμε τώρα άρχισε να με κουράζει λίγο. Τρεις και λίγο στο σούπερ για να αγοράζω λίγα λίγα.
Αφού με έμαθαν και οι υπάλληλοι πλέον τόσο συχνά που πάω.
0 .


Επιστροφή σε “Κοινωνία”