Λαγκαδάς : Πρόστιμο 30.000 ευρώ γιατί σκότωσε αδέσποτο σκύλο που του επιτέθηκε μεσα στο κοτέτσι του

Κοινωνικά θέματα.
Άβαταρ μέλους
Φασολαδα
Basic poster
Basic poster
Δημοσιεύσεις: 561

Λαγκαδάς : Πρόστιμο 30.000 ευρώ γιατί σκότωσε αδέσποτο σκύλο που του επιτέθηκε μεσα στο κοτέτσι του

Δημοσίευσηαπό Φασολαδα » 21 Απρ 2023, 12:18

Εικόνα

Το καημένο το σκυλάκι. Κοίτα όμορφη φατσούλα που πήγε χαμένη.
0 .

Άβαταρ μέλους
Προέλλην
WEF Fella
WEF Fella
Δημοσιεύσεις: 17440
Τοποθεσία: Great Hall, WEF Headquarters

Re: Λαγκαδάς : Πρόστιμο 30.000 ευρώ γιατί σκότωσε αδέσποτο σκύλο που του επιτέθηκε μεσα στο κοτέτσι του

Δημοσίευσηαπό Προέλλην » 22 Απρ 2023, 05:59

Tα πρόστιμα αυτά τα πληρώνουν ή έχει τίποτε αναστολές όπως με τις φυλακίσεις;
0 .
- The world must become aware of the fantastic transformational power of social entrepreneurship and the Foundation will work as a catalyst in this effort.
- The problem that we have is not globalization. The Problem is a lack of global governance.
- A new world could emerge, the contours of which it is incumbent on us to re-imagine and to re-draw.

Άβαταρ μέλους
nemo
Supreme poster
Supreme poster
Δημοσιεύσεις: 16590

Re: Λαγκαδάς : Πρόστιμο 30.000 ευρώ γιατί σκότωσε αδέσποτο σκύλο που του επιτέθηκε μεσα στο κοτέτσι του

Δημοσίευσηαπό nemo » 22 Απρ 2023, 08:57

μονο και μονο να το ακουσεις φτανει να παθεις εγκεφαλικο

το καλοκαιρι ενα τσοπανοσκυλο απο ενα γειτονα καπου πεντακοσια μετρα απο μενα
μου εφαγε τον σκυλο 9 μηνων λαγοσκυλο στους πρωτους εξοδους που εκανα μαζι του
δεν εκανα τιποτα παρα μονο τους μιλησα να προσεξουν και να το περιορίσουν
πριν απο ενα μηνα περιπου πιο περα απο τα συνορα του οικοπεδου βλεπω τον σκυλο
του να εχει βαλει κατω ενα σκυλο μου και να τον δαγκωνει -το γλιτωσα
τελευταια στιγμη και ξαναπηγα παλι να τους μιλησω -δεν ιδρωσαν καν
και μαλλον αδιαφορησαν ......η μονη λυση ειναι καταγγελια αλλα εχει ενα κακο
γινομαι εχθρος και θα με μισουν η αλλη λυση ειναι η φολα


και καθησα και το σκεφτηκα το ζητημα =ενας εξυπνος ανθρωπος τι θα εκανε
στην θεση μου; φυσικα θα δοκιμαζε την φολα χωρις να κανει καμια διαμαρτυρια
για να μην δωσει στοχο -ησυχα και ωραια θα εξαφανιζε το προβλημα
0 .
το απόλυτο ένα που συχαίνομαι είναι οι αυταπάτες
επειδη είναι και ο λόγος της ύπαρξής μου

Άβαταρ μέλους
BaKXOS_Lysios
Extreme poster
Extreme poster
Δημοσιεύσεις: 2633

Re: Λαγκαδάς : Πρόστιμο 30.000 ευρώ γιατί σκότωσε αδέσποτο σκύλο που του επιτέθηκε μεσα στο κοτέτσι του

Δημοσίευσηαπό BaKXOS_Lysios » 22 Απρ 2023, 14:48

nemo έγραψε:και καθησα και το σκεφτηκα το ζητημα =ενας εξυπνος ανθρωπος τι θα εκανε
στην θεση μου; φυσικα θα δοκιμαζε την φολα χωρις να κανει καμια διαμαρτυρια
για να μην δωσει στοχο -ησυχα και ωραια θα εξαφανιζε το προβλημα

Πέρα από το ότι είναι απάνθρωπη η φολα (λυπάμαι ειλικρινά που υπάρχουν άνθρωποι που σκέφτονται "φόλες" στις μέρες μας) δεν θα λύσει κανένα πρόβλημα γιατί πολύ απλά θα καταλάβει ότι το έκανες εσύ. Τότε θα αρχίσει κι αυτός την αντεκδίκηση είτε με φόλες στα δικά σου, είτε (αν είναι κανένας πειραγμενος) σε σένα τον ίδιο κι ο φαύλος κύκλος συνεχίζεται....
Έχουμε και λέμε:
Α. Σκύλοι ασυνόδευτοι χωρίς λουρί δια νόμου απαγορεύονται, άρα στην προκειμένη φταίτε και οι δύο. Κι εσύ που τον έβγαλες χωρίς λουρί κι αυτός που τον έχει χύμα.
Β. Αφού είναι κυνηγόσκυλο θα το αφήνεις εντελώς ελεύθερο μόνο σε περίπτωση που έχεις απομακρυνθεί πάρα πολύ από οποιαδήποτε κατοικημένη περιοχή.
Γ. Πες του το ευγενικά ότι δεν επιτρέπεται να τον έχει ελεύθερο γιατί υπάρχει νόμος, μήπως αντιληφθεί ότι αν θες μπορείς να του κάνεις καταγγελία.
Δ. Αν δεν συμμορφώνεται προσπάθησε έστω να έχεις τους δικούς σου κοντά σου με λουριά τουλάχιστον ένα χιλιόμετρο αφού απομακρυνθείς από το τσοπανόσκυλο.
0 .

Άβαταρ μέλους
BaKXOS_Lysios
Extreme poster
Extreme poster
Δημοσιεύσεις: 2633

Re: Λαγκαδάς : Πρόστιμο 30.000 ευρώ γιατί σκότωσε αδέσποτο σκύλο που του επιτέθηκε μεσα στο κοτέτσι του

Δημοσίευσηαπό BaKXOS_Lysios » 22 Απρ 2023, 14:50

Προέλλην έγραψε:Tα πρόστιμα αυτά τα πληρώνουν ή έχει τίποτε αναστολές όπως με τις φυλακίσεις;

Υποθέτω με δικαστήρια κλπ θα εκπίπτει τελικά το ποσό από ελάχιστο ως καθόλου (δυστυχώς). :nono:
0 .

Άβαταρ μέλους
nemo
Supreme poster
Supreme poster
Δημοσιεύσεις: 16590

Re: Λαγκαδάς : Πρόστιμο 30.000 ευρώ γιατί σκότωσε αδέσποτο σκύλο που του επιτέθηκε μεσα στο κοτέτσι του

Δημοσίευσηαπό nemo » 22 Απρ 2023, 15:15

BaKXOS_Lysios έγραψε:
nemo έγραψε:και καθησα και το σκεφτηκα το ζητημα =ενας εξυπνος ανθρωπος τι θα εκανε
στην θεση μου; φυσικα θα δοκιμαζε την φολα χωρις να κανει καμια διαμαρτυρια
για να μην δωσει στοχο -ησυχα και ωραια θα εξαφανιζε το προβλημα

Πέρα από το ότι είναι απάνθρωπη η φολα (λυπάμαι ειλικρινά που υπάρχουν άνθρωποι που σκέφτονται "φόλες" στις μέρες μας) δεν θα λύσει κανένα πρόβλημα γιατί πολύ απλά θα καταλάβει ότι το έκανες εσύ. Τότε θα αρχίσει κι αυτός την αντεκδίκηση είτε με φόλες στα δικά σου, είτε (αν είναι κανένας πειραγμενος) σε σένα τον ίδιο κι ο φαύλος κύκλος συνεχίζεται....
Έχουμε και λέμε:
Α. Σκύλοι ασυνόδευτοι χωρίς λουρί δια νόμου απαγορεύονται, άρα στην προκειμένη φταίτε και οι δύο. Κι εσύ που τον έβγαλες χωρίς λουρί κι αυτός που τον έχει χύμα.
Β. Αφού είναι κυνηγόσκυλο θα το αφήνεις εντελώς ελεύθερο μόνο σε περίπτωση που έχεις απομακρυνθεί πάρα πολύ από οποιαδήποτε κατοικημένη περιοχή.
Γ. Πες του το ευγενικά ότι δεν επιτρέπεται να τον έχει ελεύθερο γιατί υπάρχει νόμος, μήπως αντιληφθεί ότι αν θες μπορείς να του κάνεις καταγγελία.
Δ. Αν δεν συμμορφώνεται προσπάθησε έστω να έχεις τους δικούς σου κοντά σου με λουριά τουλάχιστον ένα χιλιόμετρο αφού απομακρυνθείς από το τσοπανόσκυλο.


αφου το εξηγω γμτ μου γιατι δεν καταλαβαινετε; πχ οταν βγεις απο ενα οικισμο
υπαρχουν παντου τσοπανοσκυλα και υπαρχουν πολλες περιπτωσεις που η φολα
ειναι το μοναδικο μεσον να γλιτωσει καποιος απο πολλα προβληματα
και χαιρω πολυ οτι η φολα δεν ειναι και οτι λογικο υπαρχει
0 .
το απόλυτο ένα που συχαίνομαι είναι οι αυταπάτες
επειδη είναι και ο λόγος της ύπαρξής μου

Άβαταρ μέλους
BaKXOS_Lysios
Extreme poster
Extreme poster
Δημοσιεύσεις: 2633

Re: Λαγκαδάς : Πρόστιμο 30.000 ευρώ γιατί σκότωσε αδέσποτο σκύλο που του επιτέθηκε μεσα στο κοτέτσι του

Δημοσίευσηαπό BaKXOS_Lysios » 22 Απρ 2023, 15:32

nemo έγραψε:αφου το εξηγω γμτ μου γιατι δεν καταλαβαινετε; πχ οταν βγεις απο ενα οικισμο
υπαρχουν παντου τσοπανοσκυλα

Δεν υπάρχουν παντού τσοπανόσκυλα, απλά υπάρχουν εκεί που σε βολεύει εσένα να πας. Ε λοιπόν αυτά τα "σπορ" αν δεν μπορείτε να τηρείτε κάποιες προϋποθέσεις μην τα κάνετε και καθόλου.
Και όχι, η φόλα δεν είναι κανενός είδους λύση. Καμία δικαιολογία. :s_mad
0 .


Επιστροφή σε “Κοινωνία”