Γονέας 1 και γονέας 2

Κοινωνικά θέματα.
Άβαταρ μέλους
pluton
Supreme poster
Supreme poster
Δημοσιεύσεις: 15490

Re: Γονέας 1 και γονέας 2

Δημοσίευσηαπό pluton » 02 Μαρ 2024, 07:29

Προέλλην έγραψε:Άλλο τι θες εσύ ο πλανημένος απο τον σατανά, άλλο το τι κάνει το Άγιο Πνεύμα με τους Ποιμένες της Εκκλησίας. Περί Ορθοδοξίας, Δόγματος, πρόκειται, όχι περί προσωπικών θέλω και πολιτικών απόψεων.
Να τα συζητήσεις με τον Μητροπολίτη σου αυτά. Με το μαλακό όμως γιατί σε βλέπω να τον αρπάζεις τον αφορισμό.



Αναμενόμενο δεν κατάλαβες και κάνεις φτηνό πνεύμα παίζοντας με λόγια..... Αυτά που γράφεις είναι έξω από την λογική της εκκλησίας. Πιο λιανα δεν γίνεται.
0 .
ΑΝΑΓΝΩΣΤΟΠΟΥΛΟΥ: «Τελειώνουμε σήμερα ότι δεν κατάφερε να ολοκληρώσει το ΕΑΜ. Είναι δική μας επιλογή οι Πρέσπες».

Άβαταρ μέλους
Ραν ταν πλαν
Kalamata Lover
Kalamata Lover
Δημοσιεύσεις: 13123
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Γονέας 1 και γονέας 2

Δημοσίευσηαπό Ραν ταν πλαν » 02 Μαρ 2024, 10:22

pluton έγραψε:
Προέλλην έγραψε:Άλλο τι θες εσύ ο πλανημένος απο τον σατανά, άλλο το τι κάνει το Άγιο Πνεύμα με τους Ποιμένες της Εκκλησίας. Περί Ορθοδοξίας, Δόγματος, πρόκειται, όχι περί προσωπικών θέλω και πολιτικών απόψεων.
Να τα συζητήσεις με τον Μητροπολίτη σου αυτά. Με το μαλακό όμως γιατί σε βλέπω να τον αρπάζεις τον αφορισμό.



Αναμενόμενο δεν κατάλαβες και κάνεις φτηνό πνεύμα παίζοντας με λόγια..... Αυτά που γράφεις είναι έξω από την λογική της εκκλησίας. Πιο λιανα δεν γίνεται.



Λιανά ξελιανά σε πήραμε χαμπάρι τι καπνό φουμάρεις.
Αιρετικός γιαχωβάς είσαι που αρνείται τη σοφία του αγίου πνεύματος που καταλαμβάνει τους μητροπολίτες όταν εκλέγουν αρχιεπίσκοπο.
Μας λες ξεδιάντροπα ότι κατά την εκλογή Ιερώνυμου απουσίαζε το άγιο πνεύμα και οι μεγαλοπαπάδες τον ψήφισαν
για να εξυπηρετήσουν πολιτικά και ατομικά συμφέροντα.
Αύριο μεθαύριο θα αμφισβητήσεις και το αλάνθαστο της κρίσης του πατέρα και του υιού κατά την ανάδειξη του CEO της ελληνικής ορθόδοξης
εκκλησίας.
Ντροπή σου.
0 .
Εθνικόφρων σταλινικός κομμουνιστής.

Λαχουρένιος
Ultimate Stalker
Ultimate Stalker
Δημοσιεύσεις: 47435
Τοποθεσία: Γεφυρα

Re: Γονέας 1 και γονέας 2

Δημοσίευσηαπό Λαχουρένιος » 02 Μαρ 2024, 17:19

pluton έγραψε:Αναμενόμενο δεν κατάλαβες και κάνεις φτηνό πνεύμα παίζοντας με λόγια..... Αυτά που γράφεις είναι έξω από την λογική της εκκλησίας. Πιο λιανα δεν γίνεται.


Στην ορθοδοξία η εκκλησία διοικείται από τους ιεράρχες που αποτελούν κομμάτι της αποστολικής διαδοχής. Εσύ θες να εκλέγουν οι πιστοί τους ιερωμένους όπως κάνουν κάποια προτεσταντικά δόγματα.
0 .
Προέλλην έγραψε:Zηλεύετε τα προσεχώς ζουμερά ακτινίδια του νεοφυούς αγρότη ΓΓ,

Μη δείτε άνθρωπο που ξεφεύγει απο τα στεγανα του τυπικού σκιντζή ΕΛ δήθεν αγρότη, άνθρωπο που θα συνεισφέρει άμεσα στις εξαγωγές της χώρας.

Τι είστε; Aυτοί ακριβως :dunno:

Λαχουρένιος
Ultimate Stalker
Ultimate Stalker
Δημοσιεύσεις: 47435
Τοποθεσία: Γεφυρα

Re: Γονέας 1 και γονέας 2

Δημοσίευσηαπό Λαχουρένιος » 02 Μαρ 2024, 17:20

pluton έγραψε:Άκουσε έχεις μπερδέψει πράγματα.

Στα κόμματα υπάρχει κομματική πειθαρχία, σε εμάς υπάρχει ελευθερία, αν αύριο μου βγει ο ιερέας και μου πει πράγματα πχ που λέει ο Μπιμπιλας θα του γεια και να μου γράφεις, κατάλαβες; Εμείς δεν είμαστε δεξιοί, κομμουνιστές, νεοδημοκρατες, πασοκτζηδες. Είμαστε χριστιανοί.

Όλα αυτά τώρα που μου λες με διάφορους όσο ψηλά και αν είναι έχουν συμβεί χιλιάδες φορές, έρχεται η ώρα που ο κάθε ένας μπαίνει στην θέση του.

Εγώ καταλαβαίνω ότι πολλές φορές οι ιεράρχες πρέπει να μανουβραρουν πράγματα, εμείς θέλουμε Χριστόδουλο, αλλά οι καιροί απαιτούν Ιερώνυμο, εγώ δεν έχω πληροφόρηση τι παίζεται, ναι δεν μου αρέσει ο χειρισμός Ιερωνύμου, όπως δεν αρέσει στην συντριπτική πλειοψηφία της εκκλησίας, αλλά δεν ξέρουμε μπορεί αυτό να πρέπει να γίνει.... Πέρα τούτου δεν γινόμαστε αγενείς διότι η ιεροκατακριση είναι σοβαρό παράπτωμα, έχω εμπιστοσύνη ότι αυτοί που προστατεύουν την εκκλησία, έχουν γνώση.

Δεν ξέρω αν μπορείς να καταλάβεις, πιο λιανα δεν μπορώ να στα κάνω.


Το να υποστήριζε η εκκλησία ανοιχτά τους ΛΟΑΤΚΙ θα ήταν πράγματι αιρετικό. Σε δογματικό επίπεδο όμως που και πως παρεκκλίνει ο Ιερώνυμος από την ορθοδοξία? Ο μόνος λόγος που δεν αρέσει σε εσένα και σε άλλους είναι επειδή δεν είναι ακροδεξιός όπως ο Χριστόδουλος.
0 .
Προέλλην έγραψε:Zηλεύετε τα προσεχώς ζουμερά ακτινίδια του νεοφυούς αγρότη ΓΓ,

Μη δείτε άνθρωπο που ξεφεύγει απο τα στεγανα του τυπικού σκιντζή ΕΛ δήθεν αγρότη, άνθρωπο που θα συνεισφέρει άμεσα στις εξαγωγές της χώρας.

Τι είστε; Aυτοί ακριβως :dunno:

Άβαταρ μέλους
pluton
Supreme poster
Supreme poster
Δημοσιεύσεις: 15490

Re: Γονέας 1 και γονέας 2

Δημοσίευσηαπό pluton » 02 Μαρ 2024, 20:11

Λαχουρένιος έγραψε:
pluton έγραψε:Άκουσε έχεις μπερδέψει πράγματα.

Στα κόμματα υπάρχει κομματική πειθαρχία, σε εμάς υπάρχει ελευθερία, αν αύριο μου βγει ο ιερέας και μου πει πράγματα πχ που λέει ο Μπιμπιλας θα του γεια και να μου γράφεις, κατάλαβες; Εμείς δεν είμαστε δεξιοί, κομμουνιστές, νεοδημοκρατες, πασοκτζηδες. Είμαστε χριστιανοί.

Όλα αυτά τώρα που μου λες με διάφορους όσο ψηλά και αν είναι έχουν συμβεί χιλιάδες φορές, έρχεται η ώρα που ο κάθε ένας μπαίνει στην θέση του.

Εγώ καταλαβαίνω ότι πολλές φορές οι ιεράρχες πρέπει να μανουβραρουν πράγματα, εμείς θέλουμε Χριστόδουλο, αλλά οι καιροί απαιτούν Ιερώνυμο, εγώ δεν έχω πληροφόρηση τι παίζεται, ναι δεν μου αρέσει ο χειρισμός Ιερωνύμου, όπως δεν αρέσει στην συντριπτική πλειοψηφία της εκκλησίας, αλλά δεν ξέρουμε μπορεί αυτό να πρέπει να γίνει.... Πέρα τούτου δεν γινόμαστε αγενείς διότι η ιεροκατακριση είναι σοβαρό παράπτωμα, έχω εμπιστοσύνη ότι αυτοί που προστατεύουν την εκκλησία, έχουν γνώση.

Δεν ξέρω αν μπορείς να καταλάβεις, πιο λιανα δεν μπορώ να στα κάνω.


Το να υποστήριζε η εκκλησία ανοιχτά τους ΛΟΑΤΚΙ θα ήταν πράγματι αιρετικό. Σε δογματικό επίπεδο όμως που και πως παρεκκλίνει ο Ιερώνυμος από την ορθοδοξία? Ο μόνος λόγος που δεν αρέσει σε εσένα και σε άλλους είναι επειδή δεν είναι ακροδεξιός όπως ο Χριστόδουλος.


Σε εμένα δεν αρέσει; μπες στο ιντερνετ να δεις τι μπινελικι τρώει.

Έτσι για την πλάκα σου μπες εδώ και δες σχόλια τι του γράφουν. Αν βρεις κάποιον να του λέει καλή κουβέντα πες το μου.

https://www.facebook.com/share/p/rCVnMTvQgho2q1FC/


https://www.facebook.com/share/p/w6FzTsJDUXy1G5ZU/



Αυτό συμβαίνει παντού.
0 .
ΑΝΑΓΝΩΣΤΟΠΟΥΛΟΥ: «Τελειώνουμε σήμερα ότι δεν κατάφερε να ολοκληρώσει το ΕΑΜ. Είναι δική μας επιλογή οι Πρέσπες».

Άβαταρ μέλους
pluton
Supreme poster
Supreme poster
Δημοσιεύσεις: 15490

Re: Γονέας 1 και γονέας 2

Δημοσίευσηαπό pluton » 03 Μαρ 2024, 10:40

Η Βάσια Τριφύλλη η κομμουνίστρια έχει θεολογική άποψη:


«Α είναι πολύ μα…κας. Θεέ μου, συγχώρεσέ με για τον ιερέα σου. Δεν υπάρχει περίπτωση άνθρωπος σώφρων και ιερέας να κάνει τέτοια ηλίθια απαγόρευση. Εν ονόματι ποιου; Του Θεού;» απάντησε και τέλος, η Βάσια Τριφύλλη τόνισε: «Η Εκκλησία θα έπρεπε να μη μιλάει και πολύ, γιατί έχει πολλούς ομοφυλόφιλους στους κόλπους της. Γνωρίζω και άλλους που είναι παντρεμένοι με παιδιά και ομοφυλόφιλοι».


:D :D :D
0 .
ΑΝΑΓΝΩΣΤΟΠΟΥΛΟΥ: «Τελειώνουμε σήμερα ότι δεν κατάφερε να ολοκληρώσει το ΕΑΜ. Είναι δική μας επιλογή οι Πρέσπες».

Άβαταρ μέλους
Ραν ταν πλαν
Kalamata Lover
Kalamata Lover
Δημοσιεύσεις: 13123
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Γονέας 1 και γονέας 2

Δημοσίευσηαπό Ραν ταν πλαν » 03 Μαρ 2024, 11:00

pluton έγραψε:Η Βάσια Τριφύλλη η κομμουνίστρια ...
:D :D :D


Από πότε;
Από τότε που κι εσύ ήσουν στην ΚΝΕ; :giggle02:
1 .
Εθνικόφρων σταλινικός κομμουνιστής.

Άβαταρ μέλους
Ραν ταν πλαν
Kalamata Lover
Kalamata Lover
Δημοσιεύσεις: 13123
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Γονέας 1 και γονέας 2

Δημοσίευσηαπό Ραν ταν πλαν » 03 Μαρ 2024, 11:10

Λαχουρένιος έγραψε:
pluton έγραψε:Αναμενόμενο δεν κατάλαβες και κάνεις φτηνό πνεύμα παίζοντας με λόγια..... Αυτά που γράφεις είναι έξω από την λογική της εκκλησίας. Πιο λιανα δεν γίνεται.


Στην ορθοδοξία η εκκλησία διοικείται από τους ιεράρχες που αποτελούν κομμάτι της αποστολικής διαδοχής. Εσύ θες να εκλέγουν οι πιστοί τους ιερωμένους όπως κάνουν κάποια προτεσταντικά δόγματα.


Οι κατά τόπους CEO της εκκλησίας αρχίζουν την καριέρα τους μπατίρια και στο τέλος της έχουν χρήμα να προικίσουν πλουσιοπάροχα από είκοσι
''ανιψιές και βαφτιστήρες'' ο καθένας τους.
Και κάποιοι προικίζουν και ''ανιψιούς''. :fico:
Τώρα αυτό πώς συνδυάζεται με το ρόλο τους ως διαδόχων των πρώτων αποστόλων είναι φαινόμενο που μπορεί να εξηγήσει μόνο
η ορθόδοξη θεολογία και κάτι ''Πλούτωνες''. :D
1 .
Εθνικόφρων σταλινικός κομμουνιστής.

Άβαταρ μέλους
pluton
Supreme poster
Supreme poster
Δημοσιεύσεις: 15490

Re: Γονέας 1 και γονέας 2

Δημοσίευσηαπό pluton » 03 Μαρ 2024, 12:39

Ραν ταν πλαν έγραψε:
Λαχουρένιος έγραψε:
Στην ορθοδοξία η εκκλησία διοικείται από τους ιεράρχες που αποτελούν κομμάτι της αποστολικής διαδοχής. Εσύ θες να εκλέγουν οι πιστοί τους ιερωμένους όπως κάνουν κάποια προτεσταντικά δόγματα.


Οι κατά τόπους CEO της εκκλησίας αρχίζουν την καριέρα τους μπατίρια και στο τέλος της έχουν χρήμα να προικίσουν πλουσιοπάροχα από είκοσι
''ανιψιές και βαφτιστήρες'' ο καθένας τους.
Και κάποιοι προικίζουν και ''ανιψιούς''. :fico:
Τώρα αυτό πώς συνδυάζεται με το ρόλο τους ως διαδόχων των πρώτων αποστόλων είναι φαινόμενο που μπορεί να εξηγήσει μόνο
η ορθόδοξη θεολογία και κάτι ''Πλούτωνες''. :D



Α! Αυτό είναι πολύ απλό, να στο εξηγήσω:

Ένας ιεράρχης ας πούμε παίρνει 1.300 μισθό, είναι ταυτόχρονα καθηγητης φιλολογος και παίρνει αλλά 1.500 μισθό. Δηλαδή 3.000 τον μήνα. Τον χρόνο εισόδημα 35.000€

Δεν είναι παντρεμένος, δεν έχει υποχρεώσεις, η ζωή του είναι σπίτι, εκκλησία, σχολείο.... Δεν ξοδεύει δηλαδή μια....

Σε μια δεκαετία είναι σε θέση να έχει 350.000€ άρα μπορεί να προικίσει πέντε κορίτσια, να σπουδάσει πέντε φτωχά παιδιά.

Απλά μαθηματικά είναι, τώρα αν είσαι λαϊκιστής και θες να επενδύσεις στην κακία του κάθε ένα.... παρουσιάζεις την αρετή σαν κακία παραλείποντας τα πραγματικά γεγονότα και βγάζοντας δικά σου μέτρα σύγκρισης ... Να στο πω αγγλικά:

Sinners judging sinners for sinning differently ( οι αμαρτωλοί κρίνουν τους αμαρτωλούς επειδή αμαρτάνουν διαφορετικά )
0 .
ΑΝΑΓΝΩΣΤΟΠΟΥΛΟΥ: «Τελειώνουμε σήμερα ότι δεν κατάφερε να ολοκληρώσει το ΕΑΜ. Είναι δική μας επιλογή οι Πρέσπες».

Άβαταρ μέλους
Προέλλην
WEF Fella
WEF Fella
Δημοσιεύσεις: 17228
Τοποθεσία: Great Hall, WEF Headquarters

Re: Γονέας 1 και γονέας 2

Δημοσίευσηαπό Προέλλην » 03 Μαρ 2024, 15:09

Τελέστηκε στη Νέα Σμύρνη ο πρώτος γάμος ομόφυλου ζευγαριού

Είναι 20 χρόνια μαζί, έχουν τρία παιδιά

Για περισσότερα από 20 χρόνια, ο Σταύρος Γαβριλιάδης και ο Δημήτριος Ελευσινιώτης έχουν χτίσει μια ζωή μαζί. Το ζευγάρι αγόρασε μαζί ένα σπίτι και ξεκίνησε μια οικογένεια. Ωστόσο, μέχρι πρότινος δεν ήταν δυνατόν να παντρευτούν ή να αναγνωριστούν και οι δύο ως γονείς των τριών παιδιών τους.

Αυτό φυσικά άλλαξε με τον νέο νόμο που ψηφίστηκε στο ελληνικό κοινοβούλιο. Σε πρόσφατο αφιέρωμα του πρακτορείου Bloomberg αναναφερόταν το συγκεκριμένο ζευγάρι ως παράδειγμα για τις αλλαγές που φέρνει ο νέος νόμος στις ζωές των μελών της ΛΟΑΤΚΙ κοινότητας, περιλαμβάνοντας και δηλώσεις του Σταύρου Γαβριλιάδη.

«Τα κοστούμια και οι βέρες μας είναι ήδη έτοιμα. Ίσως είμαστε το πρώτο ζευγάρι που θα παντρευτεί» λέει μιλώντας στο πρακτορείο ο 52χρονος αλλεργιολόγος, που δεν χρειάζεται πλέον να ανησυχεί τι θα απογίνει ο γιος του εάν ο ίδιος πεθάνει πριν από τον σύντροφό του, ή εάν θα του επιτρέπεται να πηγαίνει να παίρνει τα δίδυμα (μη βιολογικά) παιδιά του από το σχολείο. Όπως αναφέρει το δημοσίευμα «οι πέντε τους θα θεωρούνται επιτέλους οικογένεια στα μάτια του νόμου, όχι "άγνωστοι"».

Το ζευγάρι βρισκόταν στα θεωρεία της βουλής κατά την ψηφοφορία στο κοινοβούλιο (κάτω αριστερά, δίπλα στον Φώτη Σεργουλόπουλο):

Εικόνα

Σε δηλώσεις του στο πρακτορείο, ο Σταύρος Γαβριλιάδης επισήμανε ότι ο νέος νόμος λύνει πολλά από τα προβλήματα της οικογένειάς του. Μετά τον γάμο, θα υιοθετήσει επίσημα τα δίδυμα παιδιά του συντρόφου του Δημήτριου. «Θα γίνουμε επιτέλους μία οικογένεια με δύο επίθετα».

https://www.protothema.gr/greece/articl ... zeugariou/
0 .
- The world must become aware of the fantastic transformational power of social entrepreneurship and the Foundation will work as a catalyst in this effort.
- The problem that we have is not globalization. The Problem is a lack of global governance.
- A new world could emerge, the contours of which it is incumbent on us to re-imagine and to re-draw.


Επιστροφή σε “Κοινωνία”