• Ενεργά Θέματα 
Η περιήγηση στον παρόντα ιστότοπο συνεπάγεται ότι συμφωνείτε με τους Όρους Χρήσης και την Πολιτική Χρήσης Cookies.

Οι πολυαγαπημένοι μας ιθαγενείς

Κοινωνικά θέματα.
Άβαταρ μέλους
Προέλλην
WEF Fella
WEF Fella
Δημοσιεύσεις: 17239
Τοποθεσία: Great Hall, WEF Headquarters
Επικοινωνία:

Re: Οι πολυαγαπημένοι μας ιθαγενείς

Δημοσίευσηαπό Προέλλην » 12 Οκτ 2021, 22:12

6χρονο κορίτσι έπεσε θύμα ασέλγειας από ηλικιωμένο

Μία ακόμα περίπτωση ασέλγειας σε ανήλικο κορίτσι εξετάζει τις τελευταίες ώρες η ΕΛ.ΑΣ.

Σύμφωνα με πληροφορίες του cretapost, ένα 6χρονο κορίτσι φαίνεται να έπεσε θύμα ασέλγειας από έναν 72χρονο σε χωριό της ενδοχώρας του Ηρακλείου.

Όπως κατήγγειλε η μητέρα του κοριτσιού, ο 72χρονος ήταν φίλος της οικογένειας και προχώρησε σε ασελγείς πράξεις εναντίον του μικρού κοριτσιού. Η μητέρα το αντιλήφθηκε όταν είδε μία περίεργη συμπεριφορά της κόρης της με το μικρό κορίτσι να αναφέρει παράλληλα ότι πονούσε σε κάποια σημεία.

Τότε το κορίτσι περιέγραψε στη μητέρα της κάποιες άσεμνες κινήσεις που προχώρησε ο 72χρονος σε βάρος της.

Η μητέρα χωρίς καθυστέρηση πήγε στην αστυνομία και κατήγγειλε το περιστατικό.

Όπως αναφέρουν οι πληροφορίες, το κορίτσι φαίνεται να έπεσε θύμα ασέλγεια κατά το χρονικό διάστημα από 1 Ιουνίου έως 31 Αυγούστου.

Οι αστυνομικές αρχές μέσα σε ελάχιστο χρόνο εντόπισαν και συνέλαβαν τον 72χρονο καθώς προχώρησαν σε έλεγχο στο σπίτι του όπου βρήκαν ένα μαχαίρι.

Η προανάκριση βρίσκεται σε πλήρη εξέλιξη ενώ αναμένεται η εξέταση του κοριτσιού από ιατροδικαστή καθώς και από παιδοψυχίατρο.


https://www.cretapost.gr/649425/6chrono ... likiomeno/
0 .
- The world must become aware of the fantastic transformational power of social entrepreneurship and the Foundation will work as a catalyst in this effort.
- The problem that we have is not globalization. The Problem is a lack of global governance.
- A new world could emerge, the contours of which it is incumbent on us to re-imagine and to re-draw.

Άβαταρ μέλους
Προέλλην
WEF Fella
WEF Fella
Δημοσιεύσεις: 17239
Τοποθεσία: Great Hall, WEF Headquarters
Επικοινωνία:

Re: Οι πολυαγαπημένοι μας ιθαγενείς

Δημοσίευσηαπό Προέλλην » 13 Οκτ 2021, 13:54

Σε ίδρυμα της Ρόδου νοσηλεύεται υπό την εποπτεία κοινωνικής λειτουργού και παιδιάτρου ένα κορίτσι 8 ετών, έπειτα από καταγγελία πως έπεσε θύμα βιασμού. Πρόκειται για κορίτσι που κατάγεται από χωριό της Ρόδου.

Σύμφωνα με την εφημερίδα «Ροδιακή», η προϊσταμένη της Εισαγγελίας Πλημμελειοδικών Ρόδου έχει δώσει εντολή σε κάθε αρμόδια υπηρεσία να κινηθούν οι προβλεπόμενες διαδικασίες.

Βάσει πληροφοριών του ίδιου μέσου, σε πρώτη φάση διαπιστώθηκε ότι έχει τελεστεί βιασμός παρά φύση και ενεργοποιήθηκε άμεσα η διαδικασία διώξεων και κατεπείγουσας έρευνας.

Στο επίκεντρο της έρευνας, σύμφωνα με τις ίδιες πληροφορίες, βρίσκονται πρόσωπα με τα οποία είχε επαφές η 8χρονη, ενώ θα κληθούν να δώσουν καταθέσεις συγγενικά πρόσωπα του κοριτσιού.

https://www.kathimerini.gr/society/5615 ... se-idryma/
0 .
- The world must become aware of the fantastic transformational power of social entrepreneurship and the Foundation will work as a catalyst in this effort.
- The problem that we have is not globalization. The Problem is a lack of global governance.
- A new world could emerge, the contours of which it is incumbent on us to re-imagine and to re-draw.

Άβαταρ μέλους
Προέλλην
WEF Fella
WEF Fella
Δημοσιεύσεις: 17239
Τοποθεσία: Great Hall, WEF Headquarters
Επικοινωνία:

Re: Οι πολυαγαπημένοι μας ιθαγενείς

Δημοσίευσηαπό Προέλλην » 16 Οκτ 2021, 12:51

Θύμα άγριου ξυλοδαρμού έπεσε η γνωστή food blogger στην Κρήτη, Στεφανία Τζαφέρη.

Η food blogger, η οποία ζει στην Κρήτη, έδωσε στη δημοσιότητα μία φωτογραφία, στην οποία διακρίνονται τα σημάδια κακοκποίησης στο πρόσωπό της με το δεξί της μάτι να έχει μελανιάσει και να είναι τόσο πρησμένο που σχεδόν έχει κλείσει.

https://www.cnn.gr/ellada/story/285570/ ... od-blogger
0 .
- The world must become aware of the fantastic transformational power of social entrepreneurship and the Foundation will work as a catalyst in this effort.
- The problem that we have is not globalization. The Problem is a lack of global governance.
- A new world could emerge, the contours of which it is incumbent on us to re-imagine and to re-draw.

Άβαταρ μέλους
Προέλλην
WEF Fella
WEF Fella
Δημοσιεύσεις: 17239
Τοποθεσία: Great Hall, WEF Headquarters
Επικοινωνία:

Re: Οι πολυαγαπημένοι μας ιθαγενείς

Δημοσίευσηαπό Προέλλην » 19 Οκτ 2021, 22:46

51χρονος άνδρας παραδέχτηκε ότι ασελγούσε για χρόνια στα ανήλικα ανίψια του και υποστηρίζει πως έχει μετανιώσει για όλα αυτά και πως έχει ζητήσει συγχώρεση από το Θεό.

Το απόσπασμα της δικογραφίας Σοκ προκαλούν επίσης και όσα αναφέρονται στη συνέχεια της δικογραφίας και στην απολογία του ίδιου: «Έχω μετανιώσει για όλα αυτά. Τα έκανα, αλλά πλέον τα έχω μετανιώσει και έχω ζητήσει συγχώρεση από το Θεό. Έχω πειράξει μόνο το αγόρι και το ένα κορίτσι. Το κορίτσι το φιλούσα στο στόμα και τη χάιδευα. (…) Το αγόρι το χάιδευα (…) Τον έβγαλα και βίντεο, ήταν γυμνός. Το άλλο αγόρι το χάιδεψα στα πόδια και το φίλησα στο μάγουλο. (…) Δώρα δεν έκανα. Μόνο Χριστούγεννα και Πάσχα. Τα βίντεο με τα ανίψια μου τα έδειξα σε ένα φίλο μου. Δεν ξέρω αν τα αποθήκευσε, γιατί τον άφηνα μόνο με το κινητό μου για να πηγαίνω τουαλέτα.

Μου είχε πει ότι του αρέσει να βλέπει τέτοια» απολογήθηκε ο άντρας. Η κατάθεση του δεκαοχτώ ετών, σήμερα, νεαρού, που κατήγγειλε αρχικά τα εγκλήματα, φαίνεται να δικαιώνει την δικογραφία που περιλαμβάνει «γενετήσια πράξη με ανήλικο έναντι αμοιβής, πορνογραφία ανηλίκων, γενετήσιες πράξεις με ανήλικους, κατάχρηση ανηλίκων και προσβολή γενετήσιας αξιοπρέπειας»:

Η κατάθεση που ανατριχιάζει «Έκλεισα τα 18 μου χρόνια πριν από ένα μήνα και τότε έκανα μια συζήτηση με τον μπαμπά μου και συνειδητοποίησα ότι ο θείος μου παραμένει ατιμώρητος για αυτά που έκανε και για αυτό το καταγγέλω. Είναι αδελφός του μπαμπά μου και μένει με τους γονείς του.

Για τρία ολόκληρα χρόνια, από όταν πήγαινα Α Δημοτικού έως και Γ Δημοτικού, οι γονείς μου επειδή εργαζόντουσαν, ουσιαστικά τον πρώτο χρόνο καθημερινά, ενώ τα επόμενα μόνο κάθε Σαβ/κο, με πηγαίναν στο σπίτι του παππού και της γιαγιάς, όπου έμενε και ο θείος για να με προσέχουν.

Έμενα πολλές ώρες και κατά κύριο λόγο διανυκτέρευα. Εκεί με κακοποιούσε σεξουαλικά. Άρχισε από απλες θωπείες σε διάφορα μέρη του σώματος μου όπως κεφάλι ή τα πόδια, όμως μετά από κάποιο διάστημα, άρχισε να με χαϊδεύει στα γεννητικά όργανα. Μέτα άρχισε να μου κάνει κι αλλά πράγματα (…).

Στις απλες θωπείες ήταν μέσα στο σπίτι, αλλά όχι στο ίδιο δωμάτιο, ο παππούς και η γιαγιά, απουσίαζαν για διάφορους λόγους, αλλά δεν καταλάβαιναν τι γινόταν. Όταν όμως έκανε χοντρά πράγματα απουσίαζαν.

Αρκετές φορές τα βιντεοσκοπούσε με το κινητό του τηλέφωνο το οποίο στερέωνε σε έπιπλο. Δεν μου τα έδειχνε ποτέ. Κάποιες φορές μου έβαζε να βλέπω βίντεο πορνογραφικού περιεχόμενου με ενήλικες να κάνουν σεξ. Είχε καταφέρει όμως με τον τρόπο του να με κάνει να τον αγαπώ.

Κάθε φορά μου έδινε δώρα, όπως γλυκά, πατατάκια ή χαρτάκια από συλλογές παικτών ποδοσφαίρου. Πολλές φορές με πήγαινε βόλτες με το αυτοκίνητο και με θώπευε όσο καθόμουν στη θέση του συνοδηγού πάνω από τα ρούχα μου και μια φορά με οδήγησε σε ερημικό μέρος, δεν θυμάμαι που ακριβώς, και άρχισε να με θωπεύει γιατί του έλεγα επανειλημμένα ότι θέλω να πάω σπίτι. Στη Γ Δημοτικού συνέβη ένα περιστατικό που ήταν αφορμή για να μάθουν οι γονείς.

Ο κατά τρία χρόνια μικρότερος ξάδελφός μου είπε στον μπαμπά μου ότι ο θείος πήγε μια φορά να τον φιλήσει στο στόμα του, ή τον φίλησε, δεν θυμάμαι. Τότε ο θείος πήρε το κινητό του άλλου θείου και βρήκε το βίντεο με εμένα στη μπανιέρα γυμνό και τον θείο να παίζουμε ένα παιχνίδι στη μπανιέρα. Ο θείος θώπευε και την ξαδέλφη μου και επίσης τη βιντεοσκοπούσε. Στα περιστατικά εμπλέκεται και ένας φίλος του θείου».

Πηγή: https://dimosio.gr/anatrichila-me-ton-5 ... -chaideya/
0 .
- The world must become aware of the fantastic transformational power of social entrepreneurship and the Foundation will work as a catalyst in this effort.
- The problem that we have is not globalization. The Problem is a lack of global governance.
- A new world could emerge, the contours of which it is incumbent on us to re-imagine and to re-draw.

Άβαταρ μέλους
Προέλλην
WEF Fella
WEF Fella
Δημοσιεύσεις: 17239
Τοποθεσία: Great Hall, WEF Headquarters
Επικοινωνία:

Re: Οι πολυαγαπημένοι μας ιθαγενείς

Δημοσίευσηαπό Προέλλην » 24 Οκτ 2021, 13:02

Λάρισα: Κάθειρξη 28 ετών σε 50χρονο που ασέλγησε σε ανήλικες ανιψιές του

Το Μικτό Ορκωτό Εφετείο Λάρισας καταδίκασε σε κάθειρξη 28 ετών έναν 50χρονο Αλβανό υπήκοο, ο οποίος το 2013 στα Τρίκαλα ασέλγησε σε βάρος δύο ανήλικων ανιψιών του.

Συγκεκριμένα, σε βάρος του πρώτου κοριτσιού, μιας 6χρονης, αποπειράθηκε να προχωρήσει σε γενετήσιες χειρονομίες.

Προσφέρθηκε να τη μεταφέρει σπίτι της, αλλά με το αυτοκίνητό του την οδήγησε σε ένα χωράφι και προσπάθησε να τη φιλήσει. Η 6χρονη αντέδρασε, έβαλε τις φωνές και ο 50χρονος παραιτήθηκε της προσπάθειας.

Όταν η 6χρονη είπε στη γιαγιά της τι συνέβη, τότε -σύμφωνα με πληροφορίες της εφημερίδας «Ελευθερία»- αποδείχθηκε ότι ο 50χρονος «συστηματικά» ασελγούσε σε ένα ακόμα κορίτσι από το ίδιο οικογενειακό περιβάλλον.

Επί τέσσερα έτη, δύο έως τρεις φορές την εβδομάδα, ασελγούσε στη δεύτερη ανιψιά από τότε που ήταν 7 ετών έως ότου έγινε 11 ετών.

Οι μητέρες των κοριτσιών καταθέτοντας προχθές στο Δικαστήριο, η μία με δάκρυα στα μάτια και η άλλη με περίσσια ψυχραιμία, περιέγραψαν τα όσα βίωσαν τα κορίτσια τους για να αφήσουν άφωνους τους ενόρκους, προκαλώντας οργή και στο ακροατήριο.

«Ψύχραιμος» ο κατηγορούμενος, έχοντας ομολογήσει τις πράξεις του σε βάρος της 7χρονης και αρνούμενος την κατηγορία σε βάρος της 6χρονης, ζήτησε «συγγνώμη» όταν η πρόεδρος του δικαστηρίου τον ρώτησε, «ένας πατέρας με 4 κορίτσια πως μπορούσατε να το κάνετε αυτό»;

Το Μικτό Ορκωτό Εφετείο Λάρισας όπως αναφέρει η «Ελευθερία», τον κήρυξε τελικά ένοχο για τρεις κατηγορίες επιβάλλοντας συνολική κάθειρξη 28 ετών (εκτιτέα τα 20 έτη) και χρηματική ποινή 36.000 ευρώ, με αποτέλεσμα ο δράστης να επιστρέψει στις φυλακές.


https://www.cnn.gr/ellada/story/286591/ ... ipsies-toy
0 .
- The world must become aware of the fantastic transformational power of social entrepreneurship and the Foundation will work as a catalyst in this effort.
- The problem that we have is not globalization. The Problem is a lack of global governance.
- A new world could emerge, the contours of which it is incumbent on us to re-imagine and to re-draw.

Άβαταρ μέλους
Προέλλην
WEF Fella
WEF Fella
Δημοσιεύσεις: 17239
Τοποθεσία: Great Hall, WEF Headquarters
Επικοινωνία:

Re: Οι πολυαγαπημένοι μας ιθαγενείς

Δημοσίευσηαπό Προέλλην » 02 Νοέμ 2021, 20:06

Προφυλακιστέος κρίθηκε μετά την απολογία του ο 54χρονος συζυγοκτόνος, που δολοφόνησε με 16 μαχαιριές την 48χρονη Νεκταρία στην Ιεράπετρα

https://www.cnn.gr/ellada/story/287773/ ... taniomenos
0 .
- The world must become aware of the fantastic transformational power of social entrepreneurship and the Foundation will work as a catalyst in this effort.
- The problem that we have is not globalization. The Problem is a lack of global governance.
- A new world could emerge, the contours of which it is incumbent on us to re-imagine and to re-draw.

Άβαταρ μέλους
Προέλλην
WEF Fella
WEF Fella
Δημοσιεύσεις: 17239
Τοποθεσία: Great Hall, WEF Headquarters
Επικοινωνία:

Re: Οι πολυαγαπημένοι μας ιθαγενείς

Δημοσίευσηαπό Προέλλην » 02 Νοέμ 2021, 20:06

Μοσχάτο: Φυλάκιση 20 μηνών με αναστολή σε καθηγητή για σεξουαλική παρενόχληση 12χρονης μαθήτριας

https://www.cnn.gr/ellada/story/287814/ ... mathitrias
0 .
- The world must become aware of the fantastic transformational power of social entrepreneurship and the Foundation will work as a catalyst in this effort.
- The problem that we have is not globalization. The Problem is a lack of global governance.
- A new world could emerge, the contours of which it is incumbent on us to re-imagine and to re-draw.

ισόθεος
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 15

Re: Οι πολυαγαπημένοι μας ιθαγενείς

Δημοσίευσηαπό ισόθεος » 02 Νοέμ 2021, 23:40

Προέλλην έγραψε:
Λάρισα: Κάθειρξη 28 ετών σε 50χρονο που ασέλγησε σε ανήλικες ανιψιές του

Το Μικτό Ορκωτό Εφετείο Λάρισας καταδίκασε σε κάθειρξη 28 ετών έναν 50χρονο Αλβανό
]


το θέμα είναι για ιθαγενείς
αμόρφωτε
επίσης δε μας νοιάζει τι κάνουν μεταξύ τους
0 .

Άβαταρ μέλους
Προέλλην
WEF Fella
WEF Fella
Δημοσιεύσεις: 17239
Τοποθεσία: Great Hall, WEF Headquarters
Επικοινωνία:

Re: Οι πολυαγαπημένοι μας ιθαγενείς

Δημοσίευσηαπό Προέλλην » 03 Νοέμ 2021, 22:15

Εικόνα
0 .
- The world must become aware of the fantastic transformational power of social entrepreneurship and the Foundation will work as a catalyst in this effort.
- The problem that we have is not globalization. The Problem is a lack of global governance.
- A new world could emerge, the contours of which it is incumbent on us to re-imagine and to re-draw.

Άβαταρ μέλους
Τλαξκαλτέκος
Extreme poster
Extreme poster
Δημοσιεύσεις: 3145

Re: Οι πολυαγαπημένοι μας ιθαγενείς

Δημοσίευσηαπό Τλαξκαλτέκος » 04 Νοέμ 2021, 09:27

Προέλλην έγραψε:Εικόνα


Πάντως οι εθνικιστές στον Εμφύλιο δεν το πίστευαν αυτό.

Η Αλβανία , αυτό το ρυπαρό κρατίδιο της Βαλκανικής , βάση των συμμοριτών.
Εικόνα

Ελληνικές σφαίρες μολύνονται από αλβανικό αίμα. Κατσικοκλέφτες. Οι Αλβανοί σε κλουβιά. Χοιροστάσιο του Χότζα. Αλβανικά καθάρματα.
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

Διαφορά Ελλάδας και Αλβανίας στον πόλεμο του '40
Εικόνα

Με την ρήξη Τίτο - Στάλιν οι Αλβανοί τάχθηκαν με τον Στάλιν. Φυσικά οι Έλληνες εθνικιστές έδειξαν την επιφυλακτική τους προτίμηση στον Τίτο. Ο Χότζας χέζεται μπροστά στον Τίτο :
Εικόνα

Και τα ίδια πίστευαν κάποιοι Βυζαντινοί.

Ανώνυμος του 15ου αι. για τους Αλβανούς :

Νομαδικόν γάρ τό γένος καί λυπρόβιον, ου πόλεσιν, ου φρουρίοις, ου κώμαις, ουκ αγροίς, ουκ άμπελώσιν, αλλ’ όρεσι χαίρον καί πεδιάσιν.


( λυπρόβιος = αυτός που ζει άθλια ζωή, στερημένα, στενόχωρα )

Ο Σφραντζής τον 15ο αι. :

τὸ κάκιστον καὶ ἀφελέστατον γένος τῶν Ἀλβανιτῶν
1 .
Τους μεν κενούς ασκούς το πνεύμα διίστησι , τους δε ανοήτους ανθρώπους το οίημα. ( Σωκράτης [ στον Στοβαίο ] )


Επιστροφή σε “Κοινωνία”