• Ενεργά Θέματα 
Η περιήγηση στον παρόντα ιστότοπο συνεπάγεται ότι συμφωνείτε με τους Όρους Χρήσης και την Πολιτική Χρήσης Cookies.

Ελληνικός μπολιτιζμόζ

Κοινωνικά θέματα.
Άβαταρ μέλους
mixaliss
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 455

Re: Ελληνικός μπολιτιζμόζ

Δημοσίευσηαπό mixaliss » 14 Ιαν 2024, 13:21

H αδερφή μου μένει σε επαρχιακή πόλη. Τα ρούχα το χειμώνα δεν μπορείς να τα απλώσεις στο μπαλκόνι γιατί βρωμίζουν από την κάπνα. Σκέφτεται για στεγνωτήριο.
0 .

Άβαταρ μέλους
Προέλλην
WEF Fella
WEF Fella
Δημοσιεύσεις: 17239
Τοποθεσία: Great Hall, WEF Headquarters
Επικοινωνία:

Re: Ελληνικός μπολιτιζμόζ

Δημοσίευσηαπό Προέλλην » 16 Ιαν 2024, 10:43

Συλλήψεις αστυνομικών για τη διαρροή βίντεο μετά την εκτέλεση Ζαμπούνη

ύο αστυνομικοί της ΔΙΑΣ συνελήφθησαν, σύμφωνα με πληροφορίες της «Κ», για διαρροή βίντεο που δείχνει τον Βαγγέλη Ζαμπούνη νεκρό λίγο μετά το μαφιόζικο χτύπημα στον Νέο Κόσμο.

Οι ένστολοι συνελήφθησαν από την υπηρεσία Εσωτερικών Υποθέσεων για παραβίαση υπηρεσιακού απορρήτου.

Σύμφωνα με ανακοίνωση της ΕΛ.ΑΣ., πρόκειται για τα μέλη πληρώματος το οποίο προσέτρεξε στο σημείο που έλαβε χώρα το εν λόγω περιστατικό, σε βάρος των οποίων σχηματίσθηκε δικογραφία αυτόφωρης διαδικασίας για παραβίαση υπηρεσιακού απορρήτου από κοινού.

Οπως προέκυψε, ο ένας αστυνομικός βιντεοσκόπησε το χώρο του περιστατικού με το κινητό του τηλέφωνο και απέστειλε το υλικό στον έτερο κατηγορούμενο, ο οποίος στη συνέχεια προέβη στη διακίνησή του σε τρεις επιπλέον αστυνομικούς.

Κατά τις έρευνες κατασχέθηκαν τα κινητά τηλέφωνα των κατηγορουμένων, τα οποία θα αποσταλούν στη Διεύθυνση Εγκληματολογικών Ερευνών.

Οι συλληφθέντες οδηγήθηκαν στην αρμόδια εισαγγελική Αρχή.

https://www.kathimerini.gr/society/5628 ... -zampoyni/
0 .
- The world must become aware of the fantastic transformational power of social entrepreneurship and the Foundation will work as a catalyst in this effort.
- The problem that we have is not globalization. The Problem is a lack of global governance.
- A new world could emerge, the contours of which it is incumbent on us to re-imagine and to re-draw.

Άβαταρ μέλους
Προέλλην
WEF Fella
WEF Fella
Δημοσιεύσεις: 17239
Τοποθεσία: Great Hall, WEF Headquarters
Επικοινωνία:

Re: Ελληνικός μπολιτιζμόζ

Δημοσίευσηαπό Προέλλην » 16 Ιαν 2024, 10:45

Η γειτονιά ανήκει στα Ι.Χ. και στα τραπέζια της

Παρκαδόροι χωρίς πάρκινγκ. Πεζοδρόμια κατειλημμένα από σαμπανιέρες. Πώς οι δρόμοι και οι πλατείες της πόλης έχουν παραδοθεί στην αγορά της νύχτας

Αυτοκίνητα σκαρφαλωµένα στα –έτσι και αλλιώς– στενά πεζοδρόμια, μπάρες αναπήρων που γίνονται «θεσούλα ευκαιρίας», δρόμοι που μετατρέπονται σε πάρκινγκ με το «έτσι θέλω», τραπεζοκαθίσματα που καταλαμβάνουν πεζοδρόμους και πλατείες και πολλά σκουπίδια συνθέτουν το σκηνικό για τους κατοίκους ή τους διερχόμενους πεζή σε γειτονιές όπου η κατοικία στριμώχνεται ασφυκτικά από την εξάπλωση εστιατορίων και μπαρ χωρίς περιορισμούς και κανόνες

...

https://www.kathimerini.gr/society/5628 ... pezia-tis/


Kαι πως θα πιπιλάει ο λαός καφεζούμια με καλαμάκια δηλαδή;

#Σαν την Ελλάδα δεν έχει.
1 .
- The world must become aware of the fantastic transformational power of social entrepreneurship and the Foundation will work as a catalyst in this effort.
- The problem that we have is not globalization. The Problem is a lack of global governance.
- A new world could emerge, the contours of which it is incumbent on us to re-imagine and to re-draw.

Άβαταρ μέλους
Adminović
Sloboda Narodu
Sloboda Narodu
Δημοσιεύσεις: 14321
Τοποθεσία: F.R. Liberland
Επικοινωνία:

Re: Ελληνικός μπολιτιζμόζ

Δημοσίευσηαπό Adminović » 24 Ιαν 2024, 00:15

Ελληνόψυχοι μπαντριώτες Δανεζομπάν... :ehmmm:

0 .
Ο ψεκασμός είναι υγεία, είναι πολιτισμός!

Σκοτώνει βακτήρια, ιούς, μύκητες, ζιζάνια, καθώς και πάσης φύσεως παράσιτα
. :yesyes:

Άβαταρ μέλους
bizeli
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 9636

Re: Ελληνικός μπολιτιζμόζ

Δημοσίευσηαπό bizeli » 24 Ιαν 2024, 21:33

Λοιπόν ακούστε :laugh1:
Ρε δεν μπορώ άλλο.

Είμαι στο πεζοδρόμιο, τονίζω στο ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ. Πάνω. Πεζή.

Στέκομαι απλά στο πεζοδρόμιο. Μπορώ;
Ενοχλώ κανέναν; Και χαζεύω στο κινητό μου.

Και ξαφνικά εκεί που στέκομαι σηκώνω το βλέμμα μου και βλέπω μπροστά μου ένα αυτοκίνητο να με περιμένει και να με κοιτάει με αγριεμένο ύφος.

Ο λόγος; Γιατί του έκλεινα τον δρόμο και δεν μπορούσε να ανεβάσει ολόκληρο το αυτοκίνητο πάνω στο πεζοδρόμιο. Ολόκληρο όμως ε; Όχι παράλληλα με το πεζοδρόμιο που λίγο το καβαλάμε όπως κάνουμε συνήθως. Όλο πάνω κάθετα κανονικό πάρκινγκ.

Πάω πιο κει ή μάλλον πέρασα απέναντι τελικά και συνέχιζε να με κοιτάει με τόσο άγριο ύφος του στυλ καλά δε βλέπεις ... κάθεσαι και χαζεύεις στο κινητό;

Σόρι δεν ήξερα ότι στο ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ έπρεπε να είχα τον νου μου μήπως θέλει να ανέβει κανένα αυτοκίνητο. Νόμιζα ότι ήταν για τους ΠΕΖΟΥΣ το ΠΕΖΟδρόμιο.
Έκανα κορυφαία παράβαση να βρίσκομαι στο πεζοδρόμιο ως πεζός. Κανονικά έπρεπε να είναι το αυτοκίνητο.

Και μάλιστα ήμουν και σε διάβαση πεζών.


Το λίπος που έχει συγκεντρωθεί στον εγκέφαλο μερικών από τα πολλά κοψίδια νομίζω ότι δεν τους βοηθάει να σκέφτονται σωστά.
0 .

Άβαταρ μέλους
Προέλλην
WEF Fella
WEF Fella
Δημοσιεύσεις: 17239
Τοποθεσία: Great Hall, WEF Headquarters
Επικοινωνία:

Re: Ελληνικός μπολιτιζμόζ

Δημοσίευσηαπό Προέλλην » 24 Ιαν 2024, 23:33

bizeli έγραψε:Λοιπόν ακούστε :laugh1:
Ρε δεν μπορώ άλλο.

Είμαι στο πεζοδρόμιο, τονίζω στο ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ. Πάνω. Πεζή.

Στέκομαι απλά στο πεζοδρόμιο. Μπορώ;
Ενοχλώ κανέναν; Και χαζεύω στο κινητό μου.

Και ξαφνικά εκεί που στέκομαι σηκώνω το βλέμμα μου και βλέπω μπροστά μου ένα αυτοκίνητο να με περιμένει και να με κοιτάει με αγριεμένο ύφος.

Ο λόγος; Γιατί του έκλεινα τον δρόμο και δεν μπορούσε να ανεβάσει ολόκληρο το αυτοκίνητο πάνω στο πεζοδρόμιο. Ολόκληρο όμως ε; Όχι παράλληλα με το πεζοδρόμιο που λίγο το καβαλάμε όπως κάνουμε συνήθως. Όλο πάνω κάθετα κανονικό πάρκινγκ. .

Τηλέφωνο στην τροχαία και καταγγελία. Το έχω κάνει πολλές φορές στην Θεσσαλονίκη, συνήθως για παρκαρίσματα σε ράμπες. Περίπου τις μισές αξιώθηκε και ήρθε μάλιστα η τροχαία και έδωσε κλήση. Ξενέρα είναι όταν έρχεται η τροχαία και ο αλητάμπουρας δεν είναι μακριά και προλαβαίνει να το πάρει με μια επίπληξη μόνο.
0 .
- The world must become aware of the fantastic transformational power of social entrepreneurship and the Foundation will work as a catalyst in this effort.
- The problem that we have is not globalization. The Problem is a lack of global governance.
- A new world could emerge, the contours of which it is incumbent on us to re-imagine and to re-draw.

Άβαταρ μέλους
bizeli
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 9636

Re: Ελληνικός μπολιτιζμόζ

Δημοσίευσηαπό bizeli » 25 Ιαν 2024, 19:14

Προέλλην έγραψε:Τηλέφωνο στην τροχαία και καταγγελία. Το έχω κάνει πολλές φορές στην Θεσσαλονίκη, συνήθως για παρκαρίσματα σε ράμπες. Περίπου τις μισές αξιώθηκε και ήρθε μάλιστα η τροχαία και έδωσε κλήση. Ξενέρα είναι όταν έρχεται η τροχαία και ο αλητάμπουρας δεν είναι μακριά και προλαβαίνει να το πάρει με μια επίπληξη μόνο.


Φίλε δεν μπορώ να ασχολούμαι με τον κάθε τριμάλακα που συναντώ στον δρόμο μου. Αν ήταν έτσι θα έπρεπε να είμαι με ένα τηλ συνέχεια στο χέρι.

Ως ένα σημείο είμαι ενεργός πολίτης και καταγγέλλω περιστατικά ή τέλος πάντων απευθύνομαι στις αρμόδιες υπηρεσίες αλλά δεν μπορώ και σε κάθε γαμημένη μικρή βόλτα που βγαίνω να μπλέκω με αστυνομίες κτλ.

Ε νισάφι πια.
Δεν μπορώ να ασχολούμαι άλλο με την ηλιθιότητα του κόσμου και να μου γαμάνε τη μέρα κάθε που βγαίνω από το σπίτι.

Κάπου και ένα όριο.

Στο τέλος η αστυνομία θα μάθει το τηλ μου. Την έχω πάρει άπειρες φορές για στραβά και ανάποδα.
Ε δεν μπορώ να είμαι ο σπιούνος συνέχεια. Ας κάνει ο καθένας ό,τι θέλει πια σε αυτή την μπουρδελοχώρα. Θα κάτσω εγώ να βάλω μυαλό στον καθένα;
0 .

Άβαταρ μέλους
Προέλλην
WEF Fella
WEF Fella
Δημοσιεύσεις: 17239
Τοποθεσία: Great Hall, WEF Headquarters
Επικοινωνία:

Re: Ελληνικός μπολιτιζμόζ

Δημοσίευσηαπό Προέλλην » 25 Ιαν 2024, 20:32

bizeli έγραψε:
Προέλλην έγραψε:Τηλέφωνο στην τροχαία και καταγγελία. Το έχω κάνει πολλές φορές στην Θεσσαλονίκη, συνήθως για παρκαρίσματα σε ράμπες. Περίπου τις μισές αξιώθηκε και ήρθε μάλιστα η τροχαία και έδωσε κλήση. Ξενέρα είναι όταν έρχεται η τροχαία και ο αλητάμπουρας δεν είναι μακριά και προλαβαίνει να το πάρει με μια επίπληξη μόνο.


Φίλε δεν μπορώ να ασχολούμαι με τον κάθε τριμάλακα που συναντώ στον δρόμο μου. Αν ήταν έτσι θα έπρεπε να είμαι με ένα τηλ συνέχεια στο χέρι.

Ως ένα σημείο είμαι ενεργός πολίτης και καταγγέλλω περιστατικά ή τέλος πάντων απευθύνομαι στις αρμόδιες υπηρεσίες αλλά δεν μπορώ και σε κάθε γαμημένη μικρή βόλτα που βγαίνω να μπλέκω με αστυνομίες κτλ.

Ε νισάφι πια.
Δεν μπορώ να ασχολούμαι άλλο με την ηλιθιότητα του κόσμου και να μου γαμάνε τη μέρα κάθε που βγαίνω από το σπίτι.

Κάπου και ένα όριο.

Στο τέλος η αστυνομία θα μάθει το τηλ μου. Την έχω πάρει άπειρες φορές για στραβά και ανάποδα.
Ε δεν μπορώ να είμαι ο σπιούνος συνέχεια. Ας κάνει ο καθένας ό,τι θέλει πια σε αυτή την μπουρδελοχώρα. Θα κάτσω εγώ να βάλω μυαλό στον καθένα;

Εγώ μπορώ, και κάθε φορά το ευχαριστιέμαι. Κατά τις διακοπές μου, αμολάω καταγγελίες όπου μπορώ: αστυνομία, τροχαία, πολεοδομία, κοκ :suun:

Ελάτε να γίνουμε πολλοί, ο χειρότερος εφιάλτης του μέσου ΕΛ :smoke06:
0 .
- The world must become aware of the fantastic transformational power of social entrepreneurship and the Foundation will work as a catalyst in this effort.
- The problem that we have is not globalization. The Problem is a lack of global governance.
- A new world could emerge, the contours of which it is incumbent on us to re-imagine and to re-draw.

Άβαταρ μέλους
bizeli
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 9636

Re: Ελληνικός μπολιτιζμόζ

Δημοσίευσηαπό bizeli » 25 Ιαν 2024, 20:43

Προέλλην έγραψε:
Εγώ μπορώ, και κάθε φορά το ευχαριστιέμαι. Κατά τις διακοπές μου, αμολάω καταγγελίες όπου μπορώ: αστυνομία, τροχαία, πολεοδομία, κοκ :suun:

Ελάτε να γίνουμε πολλοί, ο χειρότερος εφιάλτης του μέσου ΕΛ :smoke06:


Ναι οκ και γω το κάνω αυτό αλλά πρώτον δεν μπορώ να χαλιέμαι ακόμα και αν χρειαστεί για 5' λεπτά να βγω από το σπίτι και δεύτερον μη νομίζεις ότι αν απευθυνθείς στην αστυνομία ή σε οποιαδήποτε κρατική υπηρεσία θα βγάλεις άκρη.
0 .

Άβαταρ μέλους
Προέλλην
WEF Fella
WEF Fella
Δημοσιεύσεις: 17239
Τοποθεσία: Great Hall, WEF Headquarters
Επικοινωνία:

Re: Ελληνικός μπολιτιζμόζ

Δημοσίευσηαπό Προέλλην » 25 Ιαν 2024, 20:54

bizeli έγραψε:
Προέλλην έγραψε:
Εγώ μπορώ, και κάθε φορά το ευχαριστιέμαι. Κατά τις διακοπές μου, αμολάω καταγγελίες όπου μπορώ: αστυνομία, τροχαία, πολεοδομία, κοκ :suun:

Ελάτε να γίνουμε πολλοί, ο χειρότερος εφιάλτης του μέσου ΕΛ :smoke06:


Ναι οκ και γω το κάνω αυτό αλλά πρώτον δεν μπορώ να χαλιέμαι ακόμα και αν χρειαστεί για 5' λεπτά να βγω από το σπίτι και δεύτερον μη νομίζεις ότι αν απευθυνθείς στην αστυνομία ή σε οποιαδήποτε κρατική υπηρεσία θα βγάλεις άκρη.

Δεν το νομίζω.
Το έγραψα, η προσωπική μου πείρα είναι ότι αν πάρεις πχ για παράνομο παρκάρισμα, η τροχαία θα έρθει μόνο περίπου στο 50% των περιπτώσεων.
Αν πάρεις το τμήμα για παράνομα τραπεζοκαθίσματα, το ποσοστό πέφτει ραγδαία, κάπου στο 5%
0 .
- The world must become aware of the fantastic transformational power of social entrepreneurship and the Foundation will work as a catalyst in this effort.
- The problem that we have is not globalization. The Problem is a lack of global governance.
- A new world could emerge, the contours of which it is incumbent on us to re-imagine and to re-draw.


Επιστροφή σε “Κοινωνία”