Για ελάτε εδώ οδηγάρες μου...

Αυτοκίνητα, μηχανές, μηχανοκίνητος αθλητισμός.
Άβαταρ μέλους
bizeli
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 9703

Για ελάτε εδώ οδηγάρες μου...

Δημοσίευσηαπό bizeli » 05 Δεκ 2023, 01:21

Ξέρετε να οδηγείτε πάνω στον πάγο και στο χιόνι;
Για πείτε εμπειρίες, γνώσεις, συμβουλές.

Εμένα φυσικά δε μου χρειάζονται γιατί είμαι οδηγάρα με μεγάλη εμπειρία αλλά για πείτε έτσι κουβέντα να γίνεται.
Τώρα που χειμωνιάζει κιόλας... ένα χειμερινό τόπικ.

0 .

Άβαταρ μέλους
Adminović
Sloboda Narodu
Sloboda Narodu
Δημοσιεύσεις: 14359
Τοποθεσία: F.R. Liberland

Re: Για ελάτε εδώ οδηγάρες μου...

Δημοσίευσηαπό Adminović » 05 Δεκ 2023, 13:37

Δεν μου έχει χρειαστεί ποτέ να οδηγήσω κάτω από ακραίες συνθήκες παγετού. Λίγο χιονάκι στη χειρότερη.
Ακόμα κι όταν χιονίζει έντονα στην Αθήνα, εδώ συνήθως λίγο χιόνι ρίχνει και λιώνει γρήγορα.
Αυτό που με έχει πει ο φαδερ είναι ότι στον πάγο στρίβεις πχ το τιμόνι δεξιά όταν θες να πας αριστερά.

Τώρα αν έχει καλυφθεί όλος ο δρόμος με πάγο και αν έχει και τίποτα κατηφόρες, δεν νομίζω ότι μπορείς να αποφύγεις τη γλίστρα (όπως αυτά που δείχνει το βίντεο). :dunno:
0 .
Ο ψεκασμός είναι υγεία, είναι πολιτισμός!

Σκοτώνει βακτήρια, ιούς, μύκητες, ζιζάνια, καθώς και πάσης φύσεως παράσιτα
. :yesyes:

Άβαταρ μέλους
bizeli
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 9703

Re: Για ελάτε εδώ οδηγάρες μου...

Δημοσίευσηαπό bizeli » 05 Δεκ 2023, 23:16

Adminović έγραψε:Δεν μου έχει χρειαστεί ποτέ να οδηγήσω κάτω από ακραίες συνθήκες παγετού.


Έχω οδηγήσει σε οποιαδήποτε συνθήκη μπορείς να φανταστείς. You name it.

Αν με ρωτήσεις τι έκανα I have no fucking idea.

Το ένστικτο επιβίωσης, η καλή οδηγική αντίληψη και η πολύ καλή σχέση με το αμάξι μου μάλλον με έσωσαν.
0 .

Άβαταρ μέλους
bizeli
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 9703

Re: Για ελάτε εδώ οδηγάρες μου...

Δημοσίευσηαπό bizeli » 05 Δεκ 2023, 23:22

Η μόνη περίπτωση που σφίγγει κάπως το στομάχι μου (όχι ότι δεν θα ανταπεξέλθω αλλά δεν είναι και το καλύτερο μου) είναι όταν βρίσκομαι σε δρόμο με πολύ κάθετη κλίση.
Με πολύ κάθετη όμως. Έχει κάτι ανηφόρες που είναι λες και σκαρφαλώνεις το Έβερεστ.

Και ειδικά όταν χρειάζεται να παρκάρω ή να ξεπαρκάρω σε ένα τέτοιο σημείο που φυσικά προσπαθώ να το αποφύγω βεβαίως βεβαίως αλλά καμιά φορά χρειάζεται.

Άσχετο με το θέμα του νήματος αλλά είπα να το πω.
0 .

Άβαταρ μέλους
nemo
Supreme poster
Supreme poster
Δημοσιεύσεις: 16596

Re: Για ελάτε εδώ οδηγάρες μου...

Δημοσίευσηαπό nemo » 05 Δεκ 2023, 23:41

καποτε ειχα πισωκινητο το τι τραβαγα να περασω απο διονυσο δεν λεγεται
μπορει στα χαμηλα να ειχε καλο καιρο εκει πανω ομως ειχε χιονι και παγωμενο μαλιστα
και ειδικα δυο χειμωνες χιονιζε συνεχως ειδα απειρα ατυχηματα
μια φορα ειδα ενα φορτηγο να ερχεται με ζικ ζακ πανωμου δεν ξερω πως το απεφυγα
κανα δυο φορες στην κατηφορα αν και πηγαινα πολυ σιγα επεσα σε χαντακι
και οχι σε γκρεμο πχ στα πεντε μετρα πιο περα
αλλα μολις πηρα τα μαζντα φ 23 τα προβληματα λυθηκαν πηγαινε σφαιρα
και σε χιονι και σε νερο
0 .
το απόλυτο ένα που συχαίνομαι είναι οι αυταπάτες
επειδη είναι και ο λόγος της ύπαρξής μου

Άβαταρ μέλους
Ραν ταν πλαν
Kalamata Lover
Kalamata Lover
Δημοσιεύσεις: 13195
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Για ελάτε εδώ οδηγάρες μου...

Δημοσίευσηαπό Ραν ταν πλαν » 06 Δεκ 2023, 11:34

Δεν υπάρχουν ''οδηγάρες'' στο χιόνι εκτός κι αν είσαι ο Φιλανδός παγκόσμιος πρωταθλητής του WRC Kalle Rovanperä
και αυτό μόνο με ειδικά εξοπλισμένο για οδήγηση στο χιόνι και στον πάγο αυτοκίνητο.
Υπάρχουν μόνο άσχετοι μαλάκες που βγαίνοντας σε χιόνι και πάγο μην ξέροντας πως να χειριστούν το αυτοκίνητο τους
ακόμα και φορώντας αλυσίδες μαζεύουν οτιδήποτε βρεθεί μπροστά τους από κολωνάκια, δέντρα και αυτοκίνητα.
Οι χειρότεροι όλων οι τζιπάτοι τετρακίνητοι με τα φαρδιά λάστιχα που αγνοούν ότι το 225άρι λάστιχο στο χιόνι μετατρέπεται
σε σκι χάνοντας την όποια πρόσφυση προσφέρει στο στεγνό.
Το χιόνι και ο πάγος απαιτούν για μέγιστη ασφάλεια όσο το δυνατόν στενότερο λάστιχο ειδικό για χιόνι ή αλυσιδωμένο ή ντυμένο με χιονοκουβέρτα και ταχύτητα οδήγησης σαν κι αυτή ακολουθίας κηδείας.
Τεχνικές συμβουλές ανάποδων τιμονιών και λοιπών μπουρδολογιών δεν ισχύουν πέρα από τον αυστηρό κανόνα του ότι
οδηγάμε σαν ''κότες'' χαϊδευοντας γκάζι και φρενάρισμα με ταχύτητα και κρατώντας εφταπλάσια απόσταση από ότι σε στεγνό
δρόμο και αυτό με ταχύτητα λίγο πάνω από τη συνήθη του βαδίσματος αποφεύγοντας σαν το διάολο τη χρήση χειρόφρενου.
Ο Έλληνας δεν ξέρει πώς να περπατήσει στο χιόνι ή να ξεκινήσει σε στεγνή ανηφόρα με κλίση 10% και θα καταφέρει να κρατήσει
στο δρόμο όχημα με τέσσερις ρόδες που αγνοεί που πατάει η κάθε μία όταν οδηγεί;
Απόδειξη το ότι ούτε δέκα στους εκατό δεν μπορεί να πατήσει νεράτζι στο δρόμο με μια από τις μπροστινές του ρόδες
σκόπιμα.

Πάρτε συμβουλές από τον άνθρωπο που όταν αγωνιζόταν μπορούσε να βγάλει απόλυτα ελεγχόμενη στροφή στο χώμα
με διακόσια και ανάποδο με την ανάλογη μπροστά ή πίσω ρόδα ένα μέτρο μέσα στο γκρεμό.


2 .
Εθνικόφρων σταλινικός κομμουνιστής.

Άβαταρ μέλους
nemo
Supreme poster
Supreme poster
Δημοσιεύσεις: 16596

Re: Για ελάτε εδώ οδηγάρες μου...

Δημοσίευσηαπό nemo » 06 Δεκ 2023, 15:39

το μαλακο χιονι οχι και τοσο εκεινο που ειναι ζημιάρικο ειναι ο παγος
δεν σε σωνει ουτε και το βαδην ..κατεβαινοντας μια κατηφορα οσο πιο σιγα πηγαινε
η μηχανη ισα ισα να μην σβησει και ξαφνικα φτανω σε στροφη που κραταγε υγρασια
και παγο μαζι αρχισα να κατηφοριζω με την φορα που ειχα και ετυχως με εσωσε
το μαλακο χιονι και τα χορτα με πετρες που βρηκαν οι τροχοι στην ακρη του γκρεμου
αν ειχα λιγη ταχυτητα παραπανω θα επεφτα στο γκρεμο
0 .
το απόλυτο ένα που συχαίνομαι είναι οι αυταπάτες
επειδη είναι και ο λόγος της ύπαρξής μου

Άβαταρ μέλους
Λαχουρένιος
Ultimate Stalker
Ultimate Stalker
Δημοσιεύσεις: 47621
Τοποθεσία: Γεφυρα

Re: Για ελάτε εδώ οδηγάρες μου...

Δημοσίευσηαπό Λαχουρένιος » 06 Δεκ 2023, 17:07

bizeli έγραψε:Η μόνη περίπτωση που σφίγγει κάπως το στομάχι μου (όχι ότι δεν θα ανταπεξέλθω αλλά δεν είναι και το καλύτερο μου) είναι όταν βρίσκομαι σε δρόμο με πολύ κάθετη κλίση.
Με πολύ κάθετη όμως. Έχει κάτι ανηφόρες που είναι λες και σκαρφαλώνεις το Έβερεστ.

Και ειδικά όταν χρειάζεται να παρκάρω ή να ξεπαρκάρω σε ένα τέτοιο σημείο που φυσικά προσπαθώ να το αποφύγω βεβαίως βεβαίως αλλά καμιά φορά χρειάζεται.

Άσχετο με το θέμα του νήματος αλλά είπα να το πω.


Ούτε για αστείο δεν παρκάρω σε κλίση. Προτιμώ να περπατήσω μισή ώρα παραπάνω.
0 .
Προέλλην έγραψε:Zηλεύετε τα προσεχώς ζουμερά ακτινίδια του νεοφυούς αγρότη ΓΓ,

Μη δείτε άνθρωπο που ξεφεύγει απο τα στεγανα του τυπικού σκιντζή ΕΛ δήθεν αγρότη, άνθρωπο που θα συνεισφέρει άμεσα στις εξαγωγές της χώρας.

Τι είστε; Aυτοί ακριβως :dunno:

Άβαταρ μέλους
Προέλλην
WEF Fella
WEF Fella
Δημοσιεύσεις: 17472
Τοποθεσία: Great Hall, WEF Headquarters

Re: Για ελάτε εδώ οδηγάρες μου...

Δημοσίευσηαπό Προέλλην » 06 Δεκ 2023, 20:27

Βγάζω 2-3 μήνες το χρόνο με χιόνι. Δεν θέλει πολλά, χειμερινά λάστιχα (εδώ πρέπει να έχεις χειμερινά & καλοκαιρινά και υπάρχει διορία σε κάθε εποχή να τα αλλάζεις αλλιώς γράψιμο. Γράφουν και για φθαρμένα λάστιχα φυσικά) και σωστό καθαρισμό-αλάτισμα των δρόμων.
Βέβαια, εδώ δεν είναι καθόλου δίκαιο να συγκρίνουμε. Ελλάδα τόσο χιόνι ρίχνει μια φορά στα τρία χρόνια για 5 μέρες, ενώ εδώ πέφτει κάθε χρόνο επί πολλές εβδομάδες. Μην γκρινιάζετε, συμφέρει οικονομικά πιο πολύ ελάχιστες μέρες χάος κάθε τόσα χρόνια, παρά μόνιμή υποδομή για αντιμετώπιση.
0 .
- The world must become aware of the fantastic transformational power of social entrepreneurship and the Foundation will work as a catalyst in this effort.
- The problem that we have is not globalization. The Problem is a lack of global governance.
- A new world could emerge, the contours of which it is incumbent on us to re-imagine and to re-draw.

Άβαταρ μέλους
Adminović
Sloboda Narodu
Sloboda Narodu
Δημοσιεύσεις: 14359
Τοποθεσία: F.R. Liberland

Re: Για ελάτε εδώ οδηγάρες μου...

Δημοσίευσηαπό Adminović » 06 Δεκ 2023, 20:43

Προέλλην έγραψε:σωστό καθαρισμό-αλάτισμα των δρόμων.


Χαίρω πολύ. Αν καθαριστεί ο δρόμος και πέσει αλάτι ή άλλο υλικό για να μην παγώσει, τον περνάς άνετα.
Εδώ στο Ελλάντα σπάνια να γίνει αυτό και κυρίως θα γίνει σε πολύ κεντρικούς δρόμους.

Βέβαια, εδώ δεν είναι καθόλου δίκαιο να συγκρίνουμε. Ελλάδα τόσο χιόνι ρίχνει μια φορά στα τρία χρόνια για 5 μέρες, ενώ εδώ πέφτει κάθε χρόνο επί πολλές εβδομάδες. Μην γκρινιάζετε, συμφέρει οικονομικά πιο πολύ ελάχιστες μέρες χάος κάθε τόσα χρόνια, παρά μόνιμή υποδομή για αντιμετώπιση.


Το χιόνι, όσο ωραίο είναι να το βλέπεις, άλλο τόσο ανυπόφορο είναι να ζεις με αυτό. Χιόνια θέμε μόνο στις βουνοκορφές, να πάμε για κάνα σουκου.

Έβλεπα πρόπερσι την απόγνωση στην Αττική Οδό και τα βόρεια της Αθήνας κι εδώ ήμασταν όχι απλά χωρίς χιόνι, αλλά είχε στεγνώσει κιόλας ο δρόμος μετά τη χιονόπτωση, το χιονόνερο και τον θαλασσινό αέρα που έπιασε. Φυσικό καθάρισμα - ξεπάγωμα. :thuuumbsup:
0 .
Ο ψεκασμός είναι υγεία, είναι πολιτισμός!

Σκοτώνει βακτήρια, ιούς, μύκητες, ζιζάνια, καθώς και πάσης φύσεως παράσιτα
. :yesyes:


Επιστροφή σε “Αυτοκίνηση”