Για ελάτε εδώ οδηγάρες μου...

Αυτοκίνητα, μηχανές, μηχανοκίνητος αθλητισμός.
Άβαταρ μέλους
Προέλλην
WEF Fella
WEF Fella
Δημοσιεύσεις: 17440
Τοποθεσία: Great Hall, WEF Headquarters

Re: Για ελάτε εδώ οδηγάρες μου...

Δημοσίευσηαπό Προέλλην » 06 Δεκ 2023, 20:46

Άδμιν εδώ στις προαλπικές περιοχές, χιόνι = κανονικότητα :D

Όταν τους λέω ότι στην ΕΛλάδα κλείνουν τα σχολεία αν πέσουν 20 εκ. χιόνι, με κοιτάνε με γουρλωμένα μάτια.

ΑΛΛΑ, ντάγκα ντάγκα κάθε σεζόν, πρέπει να πλερώ σαν κοινόχρηστα έξοδα καθαρισμού χιονιού, ο τσάμπας δεν υπάρχει.
0 .
- The world must become aware of the fantastic transformational power of social entrepreneurship and the Foundation will work as a catalyst in this effort.
- The problem that we have is not globalization. The Problem is a lack of global governance.
- A new world could emerge, the contours of which it is incumbent on us to re-imagine and to re-draw.

Άβαταρ μέλους
Adminović
Sloboda Narodu
Sloboda Narodu
Δημοσιεύσεις: 14355
Τοποθεσία: F.R. Liberland

Re: Για ελάτε εδώ οδηγάρες μου...

Δημοσίευσηαπό Adminović » 06 Δεκ 2023, 20:50

Προέλλην έγραψε:Άδμιν εδώ στις προαλπικές περιοχές, χιόνι = κανονικότητα :D

Όταν τους λέω ότι στην ΕΛλάδα κλείνουν τα σχολεία αν πέσουν 20 εκ. χιόνι, με κοιτάνε με γουρλωμένα μάτια.

ΑΛΛΑ, ντάγκα ντάγκα κάθε σεζόν, πρέπει να πλερώ σαν κοινόχρηστα έξοδα καθαρισμού χιονιού, ο τσάμπας δεν υπάρχει.


Το ξέρω.
Κι ακόμα χειρότερα είναι οι σκανδιναβικές χώρες.

Θέλουμε να ζούμε σε χώρες που οι 10°C θεωρούνται πολικό ψύχος και σε κοιτάνε με τρόμο όταν λες ότι ζεις κάπου που πιάνει θερμοκρασίες γύρω στο 0. :yesyes:
0 .
Ο ψεκασμός είναι υγεία, είναι πολιτισμός!

Σκοτώνει βακτήρια, ιούς, μύκητες, ζιζάνια, καθώς και πάσης φύσεως παράσιτα
. :yesyes:

Άβαταρ μέλους
bizeli
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 9693

Re: Για ελάτε εδώ οδηγάρες μου...

Δημοσίευσηαπό bizeli » 06 Δεκ 2023, 21:04

Ραν ταν πλαν έγραψε:οδηγάμε σαν ''κότες''


Δεν μπορώ να φανταστώ άλλον τρόπο οδήγησης σε πάγο και χιόνι.
0 .

Άβαταρ μέλους
bizeli
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 9693

Re: Για ελάτε εδώ οδηγάρες μου...

Δημοσίευσηαπό bizeli » 06 Δεκ 2023, 21:09

Λοιπόν παιδιά έχω οδηγήσει σε κατηφόρα με πάγο.

Προσκυνήστε το είδωλο.
:laugh1:


ΥΓ: Μάγκες δεν είμαι μεγαλομανής. Αλήθεια μου χουν τύχει.
0 .

Άβαταρ μέλους
Adminović
Sloboda Narodu
Sloboda Narodu
Δημοσιεύσεις: 14355
Τοποθεσία: F.R. Liberland

Re: Για ελάτε εδώ οδηγάρες μου...

Δημοσίευσηαπό Adminović » 06 Δεκ 2023, 21:11

Οδηγατε δηλαδή με τσιγάρο στο χέρι; :D

ΚΡΥΦΟ ΚΕΙΜΕΝΟ: ΕΜΦΑΝΙΣΗ
Εικόνα
1 .
Ο ψεκασμός είναι υγεία, είναι πολιτισμός!

Σκοτώνει βακτήρια, ιούς, μύκητες, ζιζάνια, καθώς και πάσης φύσεως παράσιτα
. :yesyes:

Άβαταρ μέλους
bizeli
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 9693

Re: Για ελάτε εδώ οδηγάρες μου...

Δημοσίευσηαπό bizeli » 06 Δεκ 2023, 21:29

Λοιπόν παιδιά σας έχω πει αυτήν την χιονοϊστορία;

Είμαι δασκάλα σε ένα ορεινό χωριό. Ορεινό λέμε. Μονοθέσιο σχολείο κτλ. Για να φτάσεις εκεί πάνω ο δρόμος φίδι, γκρεμοί, cliffs και τέτοια.
Είναι νομίζω 5η ώρα και έχουμε μάθημα. Εγώ απορροφημένη στο μάθημα γιατί συνδιδασκαλία και τέτοια.
Σε κάποια φάση μου φωνάζουν τα παιδιά "Κυρία χιονίιιιιιιιζει".
Αλλά δεν ήταν αυτό το "χιονίζει" ένδειξη ενθουσιασμού όπως θα φώναζε ένα παιδί της πόλης που βλέπει χιόνι μια φορά στα 100 χρόνια.
Γυρνάω το κεφάλι μου προς το παράθυρο και όντως είχε ξεκινήσει να ρίχνει κάποιες παχουλές νιφάδες.
"Καλά, καλά..." εγώ και ξαναέσκυψα στις ασκήσεις που λύναμε με ένα άλλο παιδάκι.

"Κυρία χιονίζει" πιο έντονα αυτή τη φορά.

Εντάξει ρε παιδιά, εγώ. Ήθελα να τελειώσω την άσκηση. :laugh1:
"Κυρία πρέπει να φύγουμε"

Εγώ "Τι λέτε καλέ;"

Κυρία μέχρι να φύγουμε θα το στρώσει.

Εγώ σε φάση "χμμμ...υπερβολές".

Εεεε τη συνέχεια την φαντάζεστε. Σε χρόνο dt το είχε στρώσει.

Ευτυχώς οι γονείς, μαθημένοι και αυτοί, ήρθαν και πήραν τα παιδιά τους πιο νωρίς.

Κι έμεινε η χαζή δασκάλα να προσπαθεί να φύγει από το χωριό.
Απ' όσο θυμάμαι ξεκίνησα χωρίς αλυσίδες, σε κάποια φάση αντιλήφθηκα ότι χρειαζόταν οπωσδήποτε αλυσίδες, προσπάθησα να τις βάλω αλλά τα χέρια μου ήταν τόσο παγωμένα που είπα fuck it. Και το πήρα όλο έτσι. Να κατεβαίνω το βουνό σε κατηφόρα χωρίς αλυσίδες και να βλέπω τον γκρεμό σε απόσταση αναπνοής.

Σε κάποια φάση είπα όχι ... δεν γίνεται να προχωρήσω άλλο έτσι. Άσε που δεν πήγαινε και ο δρόμος άλλο δλδ. Και ήρθε και με μάζεψε το περιπολικό.
:laugh1:
0 .

Άβαταρ μέλους
bizeli
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 9693

Re: Για ελάτε εδώ οδηγάρες μου...

Δημοσίευσηαπό bizeli » 06 Δεκ 2023, 21:45

Κι όμως παιδια μπορεί να μην το πιστέψετε αλλά η χειρότερη οδηγική μου εμπειρία δεν ήταν ούτε με χιόνι ούτε με πάγο.
Ήταν με βροχή.
Κατέβαινα προς Χαλκίδα και λίγο πριν φτάσω στην πόλη πατάει μια βροχή μα ΜΙΑ βροχή.... Μιλάμε θύελλα. Μαζί με χαλάζι σαν κοτρόνες. Είχε μαυρίσει ο τόπος.
Στον σταυρό που σας κάνω δεν έβλεπα ούτε στο μισό μέτρο μπροστά μου. Οι υαλοκαθαριστήρες πήγαιναν να σπάσουν. Τέτοιο πράγμα δεν είχα ξαναζήσει.

Και ήμουν λίγα μόλις χιλιόμετρα πριν μπω στην πόλη. Μου φάνηκε ατελείωτο το μαρτύριο.
Πρέπει να είχα ημικρανία για τουλάχιστον μία εβδομάδα από την πίεση.
0 .

Άβαταρ μέλους
bizeli
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 9693

Re: Για ελάτε εδώ οδηγάρες μου...

Δημοσίευσηαπό bizeli » 06 Δεκ 2023, 21:51

Λαχουρένιος έγραψε:Ούτε για αστείο δεν παρκάρω σε κλίση. Προτιμώ να περπατήσω μισή ώρα παραπάνω.


Καλά μπορεί να μη χρειαστεί να παρκάρεις αλλά να έχει stop ή φανάρι στο τέλος της ανηφόρας. :laugh1:
Πάντως πλάκα πλάκα ενώ η ανηφόρα ακούγεται πιο τρομακτική, έχεις κατέβει ποτέ απότομη κατηφόρα;
Νομίζεις ότι θα γυρίσει τούμπα το αμάξι.
:laugh1:
0 .

Άβαταρ μέλους
bizeli
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 9693

Re: Για ελάτε εδώ οδηγάρες μου...

Δημοσίευσηαπό bizeli » 06 Δεκ 2023, 22:18

Λαχουρένιος έγραψε:Ούτε για αστείο δεν παρκάρω σε κλίση. Προτιμώ να περπατήσω μισή ώρα παραπάνω.


Λαχούρ είναι ένας τύπος στο τικ τοκ που μένει σε σπίτι που βρίσκεται σε ανηφόρα. Δεν κατάλαβα πού είναι. Κάπου στην Ισπανία;
Και τι έχει κάνει ο θεούλης; :laugh1:
Έχει στήσει την κάμερά του και πιάνει στιγμές οδηγών στην ανηφόρα.
Όλο του το content είναι μόνο αυτό. Σε πληροφορώ έχει 188 Κ ακολούθους και 12.3 Μ likes.

Πάρε μια γεύση που ομολογουμένως η τύπισσα το γμσ. Εντάξει είπαμε δύσκολες οι ανηφόρες αλλά έκανε 10 ώρες να ξεπαρκάρει.

1 .

Άβαταρ μέλους
bizeli
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 9693

Re: Για ελάτε εδώ οδηγάρες μου...

Δημοσίευσηαπό bizeli » 06 Δεκ 2023, 22:27

Και βλέπεις αυτή τη γυναικούλα τώρα στο πεζοδρόμιο και σκέφτεσαι σιγά μην ξέρει να οδηγεί...

ΜΠΟΥΜ

0 .


Επιστροφή σε “Αυτοκίνηση”