Για ελάτε εδώ οδηγάρες μου...

Αυτοκίνητα, μηχανές, μηχανοκίνητος αθλητισμός.
Άβαταρ μέλους
Προέλλην
WEF Fella
WEF Fella
Δημοσιεύσεις: 17472
Τοποθεσία: Great Hall, WEF Headquarters

Re: Για ελάτε εδώ οδηγάρες μου...

Δημοσίευσηαπό Προέλλην » 14 Δεκ 2023, 22:02

Για να αρχίζουμε να συνηθίζουμε στην ιδέα των ηλεκτρικών, για να αρχίζουμε.
0 .
- The world must become aware of the fantastic transformational power of social entrepreneurship and the Foundation will work as a catalyst in this effort.
- The problem that we have is not globalization. The Problem is a lack of global governance.
- A new world could emerge, the contours of which it is incumbent on us to re-imagine and to re-draw.

Άβαταρ μέλους
Adminović
Sloboda Narodu
Sloboda Narodu
Δημοσιεύσεις: 14359
Τοποθεσία: F.R. Liberland

Re: Για ελάτε εδώ οδηγάρες μου...

Δημοσίευσηαπό Adminović » 14 Δεκ 2023, 22:30

Προέλλην έγραψε:Για να αρχίζουμε να συνηθίζουμε στην ιδέα των ηλεκτρικών, για να αρχίζουμε.


Εικόνα
0 .
Ο ψεκασμός είναι υγεία, είναι πολιτισμός!

Σκοτώνει βακτήρια, ιούς, μύκητες, ζιζάνια, καθώς και πάσης φύσεως παράσιτα
. :yesyes:

Άβαταρ μέλους
bizeli
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 9703

Re: Για ελάτε εδώ οδηγάρες μου...

Δημοσίευσηαπό bizeli » 23 Δεκ 2023, 23:55

Παιδιά σόρι που άργησα να απαντήσω εξαιτίας του γεγονότος της my fucked up life.
Όλο έλεγα να μπω να απαντήσω αλλά πού κουράγιο;
Τώρα πάλιωσε και μπαγιάτεψε το πράμα και βαριέμαι να ανατρέξω στα σημεία που ήθελα να απαντήσω.

Anyway,για τις στροφές και τις ταχύτητες που αναφέρθηκαν πιο πριν έχω να πω ότι αν και γενικά ισχύουν κάποιοι γενικοί κανόνες ωστόσο προφανώς παίζει ρόλο και το μοντέλο και ο τύπος του αυτοκινήτου.

Για παράδειγμα έχω οδηγήσει γερμανικό αυτοκίνητο που πήγαινε πολύ smooth και έχω οδηγήσει και γαλλικό που ήμουν σε φάση ηρέμησε κουκλίτσα μου.
Ανέβαζε στροφές δίχως αύριο.
Πχ για μια απόσταση που το γερμανικό αυτοκίνητο την πήγαινε με 3η το γαλλικό ήθελε 4η. Αντιστοίχως για μια απόσταση που το γερμανικό την πήγαινε με 4η το γαλλικό την πήγαινε με 5η και πάει λέγοντας.
0 .

Άβαταρ μέλους
Ραν ταν πλαν
Kalamata Lover
Kalamata Lover
Δημοσιεύσεις: 13195
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Για ελάτε εδώ οδηγάρες μου...

Δημοσίευσηαπό Ραν ταν πλαν » 26 Δεκ 2023, 11:22

bizeli έγραψε:Για παράδειγμα έχω οδηγήσει γερμανικό αυτοκίνητο που πήγαινε πολύ smooth και έχω οδηγήσει και γαλλικό που ήμουν σε φάση ηρέμησε κουκλίτσα μου.
Ανέβαζε στροφές δίχως αύριο.
Πχ για μια απόσταση που το γερμανικό αυτοκίνητο την πήγαινε με 3η το γαλλικό ήθελε 4η. Αντιστοίχως για μια απόσταση που το γερμανικό την πήγαινε με 4η το γαλλικό την πήγαινε με 5η και πάει λέγοντας.


Δε λες τι αυτοκίνητα τεστάρησες αλλά σίγουρα στη δεύτερη περίπτωση οδήγησες αυτοκίνητο δεκαετίας
με πολύ χαμηλά τη ροπή λόγω υπερτροφοδότησης ή κομπρέσορα αλλά και πάλι σίγουρα στην πρώτη περίπτωση και σε διάρκεια δρόμου θα έτρωγες τη σκόνη του παλαιότερου; γερμανικού λόγω μεγαλύτερης ιπποδύναμης.
0 .
Εθνικόφρων σταλινικός κομμουνιστής.

Άβαταρ μέλους
bizeli
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 9703

Re: Για ελάτε εδώ οδηγάρες μου...

Δημοσίευσηαπό bizeli » 26 Δεκ 2023, 17:43

Ραν ταν πλαν έγραψε:Δε λες τι αυτοκίνητα τεστάρησες αλλά σίγουρα στη δεύτερη περίπτωση οδήγησες αυτοκίνητο δεκαετίας
με πολύ χαμηλά τη ροπή λόγω υπερτροφοδότησης ή κομπρέσορα αλλά και πάλι σίγουρα στην πρώτη περίπτωση και σε διάρκεια δρόμου θα έτρωγες τη σκόνη του παλαιότερου; γερμανικού λόγω μεγαλύτερης ιπποδύναμης.

Άμα σε πω εδώ τι αμάξια είναι σε λίγο θα σας βγάλω και την ταυτότητά μου και θα μπορεί ο καθένας να καταλάβει ποια είμαι.
Έχω δώσει αρκετές πληροφορίες για το άτομό μου κατά καιρούς που με φωτογραφίζουν. Ας κρατήσω και κάτι :laugh1:
Για αυτό σας λέω γερμανικό και γαλλικό αυτοκίνητο ίδιας χρονιάς περίπου.
Δεν χρειάζεται να πω περισσότερα.
Καταλαβαίνει κανείς ποιο είναι το σκυλί και ποια η μπακατέλα.
0 .

Άβαταρ μέλους
Ραν ταν πλαν
Kalamata Lover
Kalamata Lover
Δημοσιεύσεις: 13195
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Για ελάτε εδώ οδηγάρες μου...

Δημοσίευσηαπό Ραν ταν πλαν » 27 Δεκ 2023, 18:39

bizeli έγραψε:
Ραν ταν πλαν έγραψε:Δε λες τι αυτοκίνητα τεστάρησες αλλά σίγουρα στη δεύτερη περίπτωση οδήγησες αυτοκίνητο δεκαετίας
με πολύ χαμηλά τη ροπή λόγω υπερτροφοδότησης ή κομπρέσορα αλλά και πάλι σίγουρα στην πρώτη περίπτωση και σε διάρκεια δρόμου θα έτρωγες τη σκόνη του παλαιότερου; γερμανικού λόγω μεγαλύτερης ιπποδύναμης.

Άμα σε πω εδώ τι αμάξια είναι σε λίγο θα σας βγάλω και την ταυτότητά μου και θα μπορεί ο καθένας να καταλάβει ποια είμαι.
Έχω δώσει αρκετές πληροφορίες για το άτομό μου κατά καιρούς που με φωτογραφίζουν. Ας κρατήσω και κάτι :laugh1:
Για αυτό σας λέω γερμανικό και γαλλικό αυτοκίνητο ίδιας χρονιάς περίπου.
Δεν χρειάζεται να πω περισσότερα.
Καταλαβαίνει κανείς ποιο είναι το σκυλί και ποια η μπακατέλα.


Είναι αργά πλέον. :D
Σύσσωμη η Καλαμάτα που χρόνια τώρα αγωνιούσε να μάθει την ταυτότητα του εκ Θεσσαλονίκης ορμώμενου ''Μπιζελιού''
έχει ενημερωθεί μέσω εφημερίδων τοίχου (γιατί στην Καλαμάτα τιμούμε τις κομμουνιστικές παραδόσεις μας)
ότι ''μπιζέλι'' εστί εκπαιδευτικός 46 κιλών που έχει οδηγήσει στο παρελθόν και στα όρια γαλλικό ''σκυλί'' και γερμανική μπακατέλα
και έχει απωθημένο την απόκτηση ενός seat leon ή εναλλακτικά ενός mazda rx8 για να πουλάει μούρη στους ρωσοπόντιους κατσίβελους της δυτικής πλευράς της Θεσσαλονίκης. :fico:
1 .
Εθνικόφρων σταλινικός κομμουνιστής.

Άβαταρ μέλους
bizeli
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 9703

Re: Για ελάτε εδώ οδηγάρες μου...

Δημοσίευσηαπό bizeli » 04 Ιαν 2024, 12:20

Ραν ταν πλαν έγραψε:Είναι αργά πλέον. :D
Σύσσωμη η Καλαμάτα που χρόνια τώρα αγωνιούσε να μάθει την ταυτότητα του εκ Θεσσαλονίκης ορμώμενου ''Μπιζελιού''
έχει ενημερωθεί μέσω εφημερίδων τοίχου (γιατί στην Καλαμάτα τιμούμε τις κομμουνιστικές παραδόσεις μας)
ότι ''μπιζέλι'' εστί εκπαιδευτικός 46 κιλών που έχει οδηγήσει στο παρελθόν και στα όρια γαλλικό ''σκυλί'' και γερμανική μπακατέλα
και έχει απωθημένο την απόκτηση ενός seat leon ή εναλλακτικά ενός mazda rx8 για να πουλάει μούρη στους ρωσοπόντιους κατσίβελους της δυτικής πλευράς της Θεσσαλονίκης. :fico:


Καλά όλα τ'άλλα ... αλλά έβγαλες το γαλλικό "σκυλί" και το γερμανικό "μπακατέλα";

Με απογοητεύεις φίλτατε.
0 .


Επιστροφή σε “Αυτοκίνηση”