Υπερθέρμανση

Αυτοκίνητα, μηχανές, μηχανοκίνητος αθλητισμός.
Στύγιος

Re: Υπερθέρμανση

Δημοσίευσηαπό Στύγιος » 27 Μαρ 2018, 19:08

Awesomatic έγραψε:Το πρόβλημα έγινε τραγικό, πήγα σε μηχανικό και η διάγνωση ήταν καμμένη φλάντζα και ραγισμένο κεφαλάρι...

Όντως όταν το ανάψαμε χωρίς την τάπα του ψυγείου πέταξε νερά σε 1-1.5 μέτρο. Παίρνει νερά τουλάχιστον ο ένας κύλινδρος και γι αυτό είχα και πρόβλημα όταν ξεκινούσε το αυτοκίνητο που ζοριζόταν... Γεμίζε συνέχεια λόγω της πίεσης και το δοχείο αναπλήρωσης αλλά δεν το είχα συνδυάσει.

Τώρα; Los poulos;


Άμα έχει κάψει φλάντζα κεφαλής ,κλάφτα Χαράλαμπε . Θες ένα 300αρι περίπου για ρεκτιφιέ ( το έπαθα παλιά με άλλο αμάξι) :s_no . Θεωρώ ότι είναι πέραν οικονομικής επισκευής...
0 .

Άβαταρ μέλους
asevastos
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 401

Re: Υπερθέρμανση

Δημοσίευσηαπό asevastos » 28 Μαρ 2018, 09:29

το μονο οικονομικα λογικο που μπορεις να κανεις ειναι να αλλαξεις ολοκληρο το μοτερ. αν βεβαια το υπολοιπο αυτοκινητο ειναι σε καλη κατασταση και κρινεις οτι θα σε βγαλει για καποια χρονια ακομη.
0 .

Στύγιος

Re: Υπερθέρμανση

Δημοσίευσηαπό Στύγιος » 28 Μαρ 2018, 19:05

Αλλαγή μοτέρ ( εννοείται μεταχειρισμένου) σε αυτοκίνητο εικοσαετίας + τα εργατικά =700-800 ευρώ, δε συμφέρει.
0 .

Άβαταρ μέλους
stergiosbik
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 69
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Υπερθέρμανση

Δημοσίευσηαπό stergiosbik » 28 Μαρ 2018, 20:14

Και τι θα κανει;
Μπορει με 7-8 κατοσταρικα να παρει αλλο καλυτερο αυτοκινητο;
Μαλλον αδυνατο.
Αμα εχει μηχανικο που τον εμπιστευεται θα του βρει εναν κινητηρα σε καλη κατασταση και θα τον φορεσει στο αμαξι.
1 .

Στύγιος

Re: Υπερθέρμανση

Δημοσίευσηαπό Στύγιος » 28 Μαρ 2018, 20:48

stergiosbik έγραψε:Και τι θα κανει;
Μπορει με 7-8 κατοσταρικα να παρει αλλο καλυτερο αυτοκινητο;
Μαλλον αδυνατο.
Αμα εχει μηχανικο που τον εμπιστευεται θα του βρει εναν κινητηρα σε καλη κατασταση και θα τον φορεσει στο αμαξι.


Δε συμφέρει ρε φίλε, εγώ τον "Χάρο" viewtopic.php?f=62&t=4534 τον κρατάω ακόμα για συναισθηματικούς λόγους, κάθε μήνα πλέον βγάζει και μια βλάβη μέχρι να "παραδώσει το πνεύμα" :priest_z:
0 .

Άβαταρ μέλους
stergiosbik
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 69
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Υπερθέρμανση

Δημοσίευσηαπό stergiosbik » 28 Μαρ 2018, 21:14

Συμφερει δε συμφερει,αμα ο ανθρωπος δεν εχει την δυνατοτητα ν' αγορασει αλλο τι θα κανει;
1 .

Στύγιος

Re: Υπερθέρμανση

Δημοσίευσηαπό Στύγιος » 28 Μαρ 2018, 21:21

stergiosbik έγραψε:Συμφερει δε συμφερει,αμα ο ανθρωπος δεν εχει την δυνατοτητα ν' αγορασει αλλο τι θα κανει;


Δεν ξέρω ,πάντως εγώ όταν θα κάψει ( που έρχεται ,κατά Ιούνιο-Ιούλιο το βλέπω) φλάντζα θα του κάνω και την "κηδεία"...
0 .

Άβαταρ μέλους
Awesomatic
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 93

Re: Υπερθέρμανση

Δημοσίευσηαπό Awesomatic » 28 Μαρ 2018, 23:53

Παιδιά πάμε για επισκευή γιατί χρήματα για καινούριο ή αξιόπιστο μεταχειρισμένο δεν παίζουν... Το μάστορα τον εμπιστεύομαι, τους προμηθευτές του μάστορα όμως... Δεν ξέρω αν θα το ρίσκαρα για ολόκληρο κινητήρα. Αν δούμε ότι έχει ζημιά και εσωτερικά στα πιστόνια από την υπερθέρμανση εκεί αναγκαστικά πάμε για ολόκληρο κινητήρα.

Μέχρι τώρα γύρω στα 600 μια πρώτη εκτίμηση, ανάλογα αν βρούμε μεταχειρισμένη κεφαλή και σε τι κατάσταση
0 .

Στύγιος

Re: Υπερθέρμανση

Δημοσίευσηαπό Στύγιος » 29 Μαρ 2018, 00:08

600; εμένα για τογιότα κορόλλα μοντέλο 88 μου πήρε 300 συνολικά ,με κανονικό ρεκτιφιέ μηχανής.

Εντάξει είναι παλιό το μοντέλο, αλλά τόση διαφορά δεν δικαιολογείται...
0 .

Ελληγεννής
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 393

Re: Υπερθέρμανση

Δημοσίευσηαπό Ελληγεννής » 29 Μαρ 2018, 03:02

300 είναι και η δική μου εμπειρία (Micra του '91).
0 .


Επιστροφή σε “Αυτοκίνηση”