• Ενεργά Θέματα 
Η περιήγηση στον παρόντα ιστότοπο συνεπάγεται ότι συμφωνείτε με τους Όρους Χρήσης και την Πολιτική Χρήσης Cookies.

Τεσλα

Αυτοκίνητα, μηχανές, μηχανοκίνητος αθλητισμός.
Άβαταρ μέλους
Ερμής
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 271
Τοποθεσία: Καταυλισμός

Τεσλα

Δημοσίευσηαπό Ερμής » 22 Μαρ 2018, 13:00

τις προάλλες με πήγαν μια βόλτα με ενα Tesla Model X, ήθελα να το οδηγήσω αλλά δε μου το έδωσε επειδή ηταν παραγγελία για πελάτη του μαντρά.
Λοιπόν εν ολίγοις
Με ξένισε το αθόρυβο, μου θύμισε το ηλεκτρικο wrangler της 4χρονης ανιψιάς μου.
Το εσωτερικό το βρήκα πάρα πολύ λιτό, αν εξαιρέσεις την μεγάλη οθόνη στην κονσόλα.
τα καθίσματα ήταν σα φλίδες απο πλαστικό και δέρμα που νομίζεις οτι είσαι στον αέρα.
Αυτά τα ολίγα σαν αίσθηση επιβάτη - συνοδηγού.
Ο μαντράς που με έκανε βόλτα μου είπε οτι δε πρόκειται να έδινε αντίστοιχα χρήματα για ένα αυτοκίνητο το οποίο δε βγάζει Αθήνα-Λάρισα σε απόσταση, αν θέλεις να το πηγαίνεις όπως θες. Επίσης μου είπε οτι επειδή δεν υπάρχει ούτε αντιπροσωπία ούτε εξουσιοδοτημένο σέρβις, σε περίπτωση βλάβης σου στέλνουν τεχνικό απο το εξωτερικό και θα τον πληρώσεις χρυσάφι.
1 .

Spark
Extreme poster
Extreme poster
Δημοσιεύσεις: 3727
Τοποθεσία: space

Re: Τεσλα

Δημοσίευσηαπό Spark » 22 Μαρ 2018, 13:16

ο πελάτης του μαντρά ειναι τραπεζίτης ή συνεργάτης των κλεφτων ή κληρονόμος άμυαλος ή κάτι άλλο ηλίθιο
και δεν εχει δουλέψει με κόπο να δει πως βγαινουν τα λεφτά,
γι αυτό πηρε αμάξι Τεσλα όχι βέβαια απο τον κορυφαίο εφευρέτη Ν.Τέσλα που εφευρε τους επαγωγικους κινητήρες και το εναλασσόμενο ρευμα αλλά
απο τους αμερικάνους που χρησιμοποιούν το όνομα του για να πωλουν στους άσχετους πλούσιους που θελουν να επιδείξουν αμερικάνικη τεχνολογία.
αμερικλανάκια θελουν να κανουν μπιζνες στην ελλάδα...
0 .

Άβαταρ μέλους
stergiosbik
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 69
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Τεσλα

Δημοσίευσηαπό stergiosbik » 22 Μαρ 2018, 13:43

Αφου τα 'παμε και παλιοτερα.
Οι ανθρωποι ειναι για κλωτσιες.



Νέες καταγγελίες για ελαττωματικά εξαρτήματα του Tesla Model 3


Αναφορές που προέρχονται από πρώην και νυν υπαλλήλους της Tesla και κάνουν λόγο για την αδυναμία της αμερικανικής φίρμας να εξασφαλίζει στη γραμμή παραγωγής υψηλά στάνταρ ποιότητας.

Ειδικότερα, στις καταγγελίες των υπαλλήλων της αμερικανικής φίρμας γίνεται λόγος για υψηλά ποσοστά ελαττωματικών εξαρτημάτων που φτάνουν στη μονάδα συναρμολόγησης του Model 3 από το Freemont.

Σύμφωνα με μηχανολόγο μηχανικό της Tesla το 40% των εξαρτημάτων δεν διαθέτουν τις απαραίτητες προδιαγραφές και απαιτούν περαιτέρω επεξεργασία, γεγονός που προκαλεί σημαντικές καθυστερήσεις στη γραμμή παραγωγής του αυτοκινήτου.

Μάλιστα, σε ορισμένες περιπτώσεις τα ελαττωματικά εξαρτήματα οδηγούνται σε άλλη μονάδα της αμερικανικής φίρμας, σε απόσταση περίπου 80 χιλιομέτρων, ώστε να επιδιορθωθούν.

Αξίζει να σημειωθεί ότι τον Φεβρουάριο η Tesla αναγκάστηκε να διακόψει την παραγωγή του Model 3 για την απαραίτητη συντήρηση των εγκαταστάσεων και του εξοπλισμού, γεγονός που πολύ συνέδεσαν με τα προβλήματα που αντιμετωπίζει τόσο στις γραμμές παραγωγής του Model 3 όσο και των μπαταριών στο περίφημο Gigafactory.

auto.in.gr


http://auto.in.gr/news/world/article/?aid=1500206846
0 .

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 271
Τοποθεσία: Καταυλισμός

Re: Τεσλα

Δημοσίευσηαπό Ερμής » 22 Μαρ 2018, 16:46

Πρέπει να μπεις για να το δεις. Σου λέω δε το οδήγησα για να έχω μια εμπεριστατωμένη άποψη, αλλά σαν επιβάτη δε με ενθουσίασε, ίσα ίσα μου φάνηκε "φτηνοκατασκευή".
Ιδιαίτερη αρνητική εντύπωση μου έκαναν τα καθίσματα.
0 .

Άβαταρ μέλους
stergiosbik
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 69
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Τεσλα

Δημοσίευσηαπό stergiosbik » 22 Μαρ 2018, 19:30

Λογικο δεν ειναι ρε Ερμη;
Αμα σκεφτεις το χαμηλο αναλογικα κοστος αγορας και την μηδαμινη εμπειρια και τεχνογνωσια της Tesla τοτε εξηγουνται πολλα.
0 .

Άβαταρ μέλους
itteithe
Extreme poster
Extreme poster
Δημοσιεύσεις: 2348
Τοποθεσία: Τρίπολη
Επικοινωνία:

Re: Τεσλα

Δημοσίευσηαπό itteithe » 22 Μαρ 2018, 19:45

Τα ηλεκτροκίνητα αυτοκίνητα, με την αυτονομία που προσφέρουν (μέχρι στιγμής τουλάχιστον) είναι ιδανικά για αστικό περιβάλλον. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πρέπει να φτιάξει κανείς ένα εμπορικό ηλεκτροκίνητο urban SUV με τόσο χαμηλή αυτονομία ειδικά στις ΗΠΑ (που οι αποστάσεις είναι τεράστιες). Το μόνο καλό με το Tesla είναι οτι δημιούργησε το hype και ακολούθησαν οι μεγάλες εταιρείες. Θα μπορούσε κανείς να πει πως η Tesla είναι η Apple των αυτοκινητοβιομηχανιών (με την καλή και την κακή έννοια). Δεν έφτιαξε τίποτα πρωτοποριακό, αλλά δημιούργησε τις συνθήκες του ανταγωνισμού.
0 .
Δῶς μοι πᾶ στῶ καὶ τὰν γᾶν κινάσω

Habemus filium

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 64

Re: Τεσλα

Δημοσίευσηαπό Dwarven Blacksmith » 22 Μαρ 2018, 20:01

itteithe έγραψε:Τα ηλεκτροκίνητα αυτοκίνητα, με την αυτονομία που προσφέρουν (μέχρι στιγμής τουλάχιστον) είναι ιδανικά για αστικό περιβάλλον. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πρέπει να φτιάξει κανείς ένα εμπορικό ηλεκτροκίνητο urban SUV με τόσο χαμηλή αυτονομία ειδικά στις ΗΠΑ (που οι αποστάσεις είναι τεράστιες). Το μόνο καλό με το Tesla είναι οτι δημιούργησε το hype και ακολούθησαν οι μεγάλες εταιρείες. Θα μπορούσε κανείς να πει πως η Tesla είναι η Apple των αυτοκινητοβιομηχανιών (με την καλή και την κακή έννοια). Δεν έφτιαξε τίποτα πρωτοποριακό, αλλά δημιούργησε τις συνθήκες του ανταγωνισμού.

Υπάρχει και μια άλλη οπτική. Ότι ΟΛΗ η πορεία της Τεσλα μέχρι τώρα, είναι ένα funding round για το gigafactory. Η Τεσλα μπαίνει μέσα για να κάνει την αγορά πραγματικά μαζική. Πραγματική Τεσλα = αφού το gigafactory φτάσει φουλ capacity.
Οσα έχουμε δει μέχρι τώρα είναι ένα (πολύ επιτυχημένο) beta test.
0 .

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 271
Τοποθεσία: Καταυλισμός

Re: Τεσλα

Δημοσίευσηαπό Ερμής » 23 Μαρ 2018, 10:20

παιδιά τι να σας πω, αυτο που είδα λέω.
Μα είναι δυνατόν τώρα τα καθίσματα να είναι όπως του αεροπλάνου; Για μια αυτοκινητοβιομηχανία που υποτίθεται θέλει να χτυπήσει τον ανταγωνισμό; Το όλο εσωτερικό βγάζει απίστευτη φτήνια που κάπως το σώζει η κεντρική κονσολα.
Κάρα που απευθύνονται σε γκίκουλες, κομπιουτερ ντιβελοπερς που τη βρίσκουν με σταργουορς και φωτοσπαθα. Οι πιθανότητες να είναι βέγκαν δε μπαίνουν καν για στοιχηματισμό.
0 .

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Βαλκάνιος Κούρος
Βαλκάνιος Κούρος
Δημοσιεύσεις: 5605
Τοποθεσία: Μνημονιακή Διασπορά.

Re: Τεσλα

Δημοσίευσηαπό ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 23 Μαρ 2018, 11:28

Να γράψω κι εγώ την παπάτζα μου: έχω μπει αρκετές φορές σε τέσλα γιατί εδώ, πάνω από τα μισά ταξί είναι τέτοια, και συνήθως το παίρνω από και προς το αεροδρόμιο. Το φινίρισμα και η ποιότητα του εσωτερικού σίγουρα δεν είναι το πρώτο πράγμα που μου έκανε εντύπωση, θετική ή αρνητική. Εντάξει, δεν είναι μερσέντα ες κλας, αλλά δεν είναι και του πεταματού. Σίγουρα πάνω από τον μέσο όρο. Το πάνελ είναι πράγματι ψαρωτικό, και αυτό που κάνει τη μεγαλύτερη εντύπωση είναι η απουσία θορύβου από τη μηχανή.
0 .
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 271
Τοποθεσία: Καταυλισμός

Re: Τεσλα

Δημοσίευσηαπό Ερμής » 23 Μαρ 2018, 12:39

τα καθίσματα πως τα βρήκες; δε σου θυμίζουν λίγο αεροπορικές εκονομι; τα πίσω του Μοντελ Χ είναι για κλάματα
0 .


Επιστροφή σε “Αυτοκίνηση”