Όλα μπορώ να τα ανεχτώ...

Αυτοκίνητα, μηχανές, μηχανοκίνητος αθλητισμός.
'71
Crazy poster
Crazy poster
Δημοσιεύσεις: 1671

Re: Όλα μπορώ να τα ανεχτώ...

Δημοσίευσηαπό '71 » 21 Μαρ 2019, 12:30

Airman68 έγραψε:
'71 έγραψε:Εγώ μπορεί να είμαι πολλά και κακά συνάμα...δεν αναιρούν όλα μαζί το γεγονός όμως ότι ούτε επόπτης της κοινότητας είσαι ούτε βλέπω κανένα μπιζέλι να διαμαρτύρεται ότι του χαλάω το νήμα.Αν διαμαρτυρηθεί θα απευθυνθεί στους επόπτες να σβήσουν ότι κριθεί (εάν κριθεί) εκτός θέματος.Αυτά για την ώρα.


Κουράζεις όμως...
Αν θες άνοιξε νήμα για τους κακούς Αθηναίους και τους καλούς... ε όλους τους άλλους...

Είναι απλό,είτε κάνεις αναφορά σε ότι δε σου αρέσει πατώντας το κατάλληλο πλήκτρο στην οθόνη του τερματικού είτε με προσθέτεις λίστα εχθρών και ξεμπερδεύεις οριστικά με τις δημοσιεύσεις μου και εμένα.Η λογική είναι διαλέχτε και πάρτε...το ότι λέει ηβ το προφίλ δε με αγγίζει προσωπικά ούτε το κάνει να φαντάζει κάπως.Αυτά.
0 .

Άβαταρ μέλους
itteithe
Extreme poster
Extreme poster
Δημοσιεύσεις: 2348
Τοποθεσία: Τρίπολη

Re: Όλα μπορώ να τα ανεχτώ...

Δημοσίευσηαπό itteithe » 21 Μαρ 2019, 12:31

'71 έγραψε:Ρε ιττειθες έχεις ζήσει αθήνα ποτέ;Το ακούω συχνά αυτό με τη γενίκευση "οι Αθηναίοι" και αρρωσταίνω.Δεν υφίσταται ο όρος.Μιλάμε στην ουσία για μια χαβούζα επαρχιωτών.Τεσπα.


Ούτως ή άλλως, κανένας δεν κατάγεται από το μέρος που έχει γεννηθεί και έχει μεγαλώσει. Στις μικρές επαρχιακές πόλεις ο κόσμος κατάγεται με τον έναν ή τον άλλο τρόπο από τα γύρω χωριά, και στις πρωτεύουσες των νομών από τις γύρω κωμοπόλεις και τα αντίστοιχα χωριά. Δεν είναι περίεργο που δεν υπάρχουν πολλοί αυτόχθονες Αθηναίοι, αλλά αυτό δεν σημαίνει πως οι υπόλοιποι που ζουν και έχουν μεγαλώσει εκεί, δεν είναι Αθηναίοι.
1 .
Δῶς μοι πᾶ στῶ καὶ τὰν γᾶν κινάσω

Habemus filium

Άβαταρ μέλους
Airman68
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 32
Τοποθεσία: Μ. Βρετανία

Re: Όλα μπορώ να τα ανεχτώ...

Δημοσίευσηαπό Airman68 » 21 Μαρ 2019, 12:38

'71 έγραψε:
Airman68 έγραψε:
Κουράζεις όμως...
Αν θες άνοιξε νήμα για τους κακούς Αθηναίους και τους καλούς... ε όλους τους άλλους...

Είναι απλό,είτε κάνεις αναφορά σε ότι δε σου αρέσει πατώντας το κατάλληλο πλήκτρο στην οθόνη του τερματικού είτε με προσθέτεις λίστα εχθρών και ξεμπερδεύεις οριστικά με τις δημοσιεύσεις μου και εμένα.Η λογική είναι διαλέχτε και πάρτε...το ότι λέει ηβ το προφίλ δε με αγγίζει προσωπικά ούτε το κάνει να φαντάζει κάπως.Αυτά.


Προτιμώ να διασκεδάζω με τον αντι-Αθηναϊσμό σου και την λανθάνουσα ανασφάλειά σου...
0 .
Yippie Kay Yay

Άβαταρ μέλους
Λαχουρένιος
Ultimate Stalker
Ultimate Stalker
Δημοσιεύσεις: 47621
Τοποθεσία: Γεφυρα

Re: Όλα μπορώ να τα ανεχτώ...

Δημοσίευσηαπό Λαχουρένιος » 21 Μαρ 2019, 13:50

Airman68 έγραψε:Δηλαδή ο τρόπος που κυκλοφορούν στους δρόμους οι μη-Αθηναίοι είναι ο ιδανικός;
Ελικρινά έχω βαρεθεί αυτήν την αντι-Αθηναϊκή νοοτροπία.
Όχι γιατί μεγάλωσα στην Αθήνα αλλά γιατί έζησα αρκετό καιρό εκτός Αθήνας (Πάτρα-Κυλλήνη-Καλαμάτα-Περαία Θεσ/νίκης) και είδα και τα δικά τους χάλια.
Ένα μόνο θα σου πω: αν έχεις τα κότσια, πήγαινε να οδηγήσεις στα Ζαρουχλέικα της Πάτρας... :angry:


Στην Αθηνα ειναι πιο δυσκολη η πορεια και το παρκινγκ γιατι η μιση Ελλαδα ειναι εδω και εχουμε πηξει στο αμαξι. Στην επαρχια ποια ειναι η δυσκολια? 5 αυτοκινητα εχουν, πας ανετος.
0 .
Προέλλην έγραψε:Zηλεύετε τα προσεχώς ζουμερά ακτινίδια του νεοφυούς αγρότη ΓΓ,

Μη δείτε άνθρωπο που ξεφεύγει απο τα στεγανα του τυπικού σκιντζή ΕΛ δήθεν αγρότη, άνθρωπο που θα συνεισφέρει άμεσα στις εξαγωγές της χώρας.

Τι είστε; Aυτοί ακριβως :dunno:

Άβαταρ μέλους
Airman68
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 32
Τοποθεσία: Μ. Βρετανία

Re: Όλα μπορώ να τα ανεχτώ...

Δημοσίευσηαπό Airman68 » 21 Μαρ 2019, 13:57

Λαχουρένιος έγραψε:
Airman68 έγραψε:Δηλαδή ο τρόπος που κυκλοφορούν στους δρόμους οι μη-Αθηναίοι είναι ο ιδανικός;
Ελικρινά έχω βαρεθεί αυτήν την αντι-Αθηναϊκή νοοτροπία.
Όχι γιατί μεγάλωσα στην Αθήνα αλλά γιατί έζησα αρκετό καιρό εκτός Αθήνας (Πάτρα-Κυλλήνη-Καλαμάτα-Περαία Θεσ/νίκης) και είδα και τα δικά τους χάλια.
Ένα μόνο θα σου πω: αν έχεις τα κότσια, πήγαινε να οδηγήσεις στα Ζαρουχλέικα της Πάτρας... :angry:


Στην Αθηνα ειναι πιο δυσκολη η πορεια και το παρκινγκ γιατι η μιση Ελλαδα ειναι εδω και εχουμε πηξει στο αμαξι. Στην επαρχια ποια ειναι η δυσκολια? 5 αυτοκινητα εχουν, πας ανετος.


Αν σαν επαρχία εννοείς τα χωριά ή τις μικρές κωμοπόλεις, έχεις δίκιο.
Αλλοιώς και οι μεγάλες πόλεις έχουν τα δικά τους προβλήματα (θυμάσαι το Ηράκλειο που είχε εφαρμόσει δακτύλιο λόγω ρύπανσης του αέρα από τα αυτοκίνητα;). Και στην Πάτρα το πάρκινγ ήταν μεγάλο πρόβλημα.
Αναφορικά με τα Ζαρουχλέϊκα, όποτε οδηγούσα εκεί νόμιζα ότι θα τρακάρω τουλάχιστον 3 φορές την ημέρα, κάθε μέρα!
0 .
Yippie Kay Yay

Άβαταρ μέλους
Ραν ταν πλαν
Kalamata Lover
Kalamata Lover
Δημοσιεύσεις: 13195
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Όλα μπορώ να τα ανεχτώ...

Δημοσίευσηαπό Ραν ταν πλαν » 21 Μαρ 2019, 14:21

Στους δρόμους όλα τα ανεχόμεθα, εκτός από ξανθιά που οδηγεί φορώντας 15ποντο, μαύρα γυαλιά ηλίου με συννεφιά και ταυτόχρονα μιλά στο σμαρτφον, διαβάζει το φέισμπουκ της, ανεβάζει φωτό στο ίνσταγκραμ, βγάζει φρύδι και βάζει κραγιόν και ρουφάει με πάθος δίλιτρο καπουτσίνο με καλαμάκι 12 mm.
Και οπωσδήποτε τις κωλόγριες με τα σουβ που παίρνουν κλειστά αριστερές στροφές και μπερδεύουν το γκάζι με το φρένο όταν προσπαθούν να παρκάρουν.
0 .
Εθνικόφρων σταλινικός κομμουνιστής.

Άβαταρ μέλους
bizeli
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 9703

Re: Όλα μπορώ να τα ανεχτώ...

Δημοσίευσηαπό bizeli » 21 Μαρ 2019, 18:54

vallon έγραψε:Πάντως τις πιο ωραίες φάσεις έχω ζήσει όταν πήγαινα 36 άωρο, να ξημερώνει η μέρα πάνω στη σέλα στην εθνική...αυτό το να ζεις το να περνάς από τη νύχτα και το σκοτάδι στη μέρα και στο πρώτο φως του ήλιου το λυκαυγές πάνω στη σέλα στην εθνική και να οδηγάς ξενύχτης όλο το βράδυ γιατί έχεις συμπληρώσει κοντά μια χιλιάδα χιλιόμετρα μονοκοπανιά..


Πολύ επικίνδυνο ακούγεται.
:-/
Πώς οδηγούσες έτσι;
0 .

Άβαταρ μέλους
bizeli
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 9703

Re: Όλα μπορώ να τα ανεχτώ...

Δημοσίευσηαπό bizeli » 21 Μαρ 2019, 18:55

itteithe έγραψε:Πέρυσι το καλοκαίρι, η κυρά πήγε για καμιά βδομάδα στο χωριό της για να βοηθήσει την πεθερά μου με το τυρί και τις μυτζήθρες. Ξεκινάω λοιπόν το ταξίδι για να την πάρω. Αφού επρόκειτο να είμαι μόνος (δέχομαι καταπίεση για τις μουσικές μου προτιμήσεις), έκατσα και έφτιαξα ένα CD (ναι, δεν έχει θύρα aux ούτε παίζει mp3 το ράδιο στο αμάξι μου) με μερικά από τα αγαπημένα μου τραγούδια, όπως το Fortunate Son από Creedence Clearwater Revival, Born to be wild από Steppenwolf, το Cry to me του Solomon Burke, Buck dick από Rammstein, το Sabotage από Beastie Boys, τον Trooper από Iron Maiden, το Back in black από AC/DC, Billie Jean από Michael Jackson, το Teach Me Tiger από April Stevens και Bohemian raphsody από Queen. Btw, η διαδρομή για το χωριό της κυράς, είναι διαδρομή που κάνουν συχνά μηχανόβιοι.

Βάζω λοιπόν γυαλί και ξεκινάω το δίωρο ταξίδι μου. Αφού πιάνω της ανηφόρες στο Μαίναλο, ανοίγω παράθυρα και βάζω στα τέρματα το κομπιλέισο που έχω φτιάξει. Πάνω σε μια στροφή ακούω ένα βόμβο από πίσω. Ήταν ένα bike gang με τσοπεριές και έσκασαν μύτη την ώρα που έπαιζε το Fortunate Son. Περιττό να αναφέρω οτι με συνόδευσαν σε όλη τη διαδρομή, οι μισοί μπροστά και οι άλλοι μισοί από πίσω (δεν ακούγεται καλά αυτό), ενώ θα μπορούσαν να με είχαν προσπεράσει. Φτάνουμε σε ένα σταυροδρόμι όπου αυτοί θα έστριβαν. Χαμηλώνουμε όλοι ταχύτητα, παίρνουν την στροφή τους και με αποχαιρετούν με ένα μαζικό μαρσάρισμα. Ανταποδίδω με ένα κορνάρισμα και κάπως έτσι χώρισαν οι διαρομές μας.


Σαν κι εμένα κι εσύ.
0 .

Άβαταρ μέλους
bizeli
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 9703

Re: Όλα μπορώ να τα ανεχτώ...

Δημοσίευσηαπό bizeli » 21 Μαρ 2019, 19:08

Εγώ πάντως παιδιά Αθηναία δεν είμαι - σαλονικιά είμαι - αλλά τις καφριλιές μου τις έχω κάνει. Θα το παραδεχθώ.
Εγώ αυτό που έχω παρατηρήσει στην επαρχία είναι ότι οι οδηγοί οδηγούν σαν να έχουν λυμένα όλα τους τα προβλήματα.
Κάνε στην άκρη, κύριος. Θέλω να περάσω.
:racecar:
Έχω δουλειά.
Εσύ τι κάνεις τέτοια ώρα πρωί πρωί. Βόλτα;

Λοιπόν, πρέπει να καθιερωθεί στον ΚΟΚ οι πρωινές ώρες της ημέρας να είναι μόνο για αυτούς που βιάζονται. Όσοι πηγαίνουν χαλαρά θα τρώνε κλήση.
2 .

Άβαταρ μέλους
bizeli
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 9703

Re: Όλα μπορώ να τα ανεχτώ...

Δημοσίευσηαπό bizeli » 21 Μαρ 2019, 19:10

move it
:laugh1:

1 .


Επιστροφή σε “Αυτοκίνηση”