ΕΠΙΤΑΚΤΙΚΗ Η ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ ΑΝΑΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ ΤΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ

Πολιτικά συστήματα, πολιτική επιστήμη, πολιτικές ιδεολογίες κλπ.
Άβαταρ μέλους
Ραν ταν πλαν
Kalamata Lover
Kalamata Lover
Δημοσιεύσεις: 13195
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: ΕΠΙΤΑΚΤΙΚΗ Η ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ ΑΝΑΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ ΤΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό Ραν ταν πλαν » 22 Απρ 2021, 21:09

ΜΥΘΗΡΑ έγραψε:σχόλιο 96


....στο στρατονομικο συστημα οραματίζομαι στρατιωτικές δυνάμεις στις αποφάσεις των οποίων θα πέρνουν μέρος και οι πολίτες .. τόσο ""απλά"" !!!!
...και οι διοικητές με ειδικες στρατιωτικές σπουδές των στρατιωτικών σωμάτων θα λογοδοτούν στα σώματα πολιτιτοφυλακών για την κάθε τους απόφαση ....

....μπορειτε να φανταστειτε στην θεση των στρατιωτικων σωματων των ολιγαρχουμενο με σιδερενια τυφλη υπακοη ...χμ τις στρατονομικες κοινοτητες με βιοσοφικο πνευμα ???αλλο πραγμα...

[/size]


Έχεις κόψει καπίστρι. Αυτό δεν είναι στρατός αλλά μπαλέτο του φολί μπερζέρ. :fico:
0 .
Εθνικόφρων σταλινικός κομμουνιστής.

Άβαταρ μέλους
nemo
Supreme poster
Supreme poster
Δημοσιεύσεις: 16596

Re: ΕΠΙΤΑΚΤΙΚΗ Η ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ ΑΝΑΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ ΤΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό nemo » 22 Απρ 2021, 21:43

Ραν ταν πλαν έγραψε:

αλλά μπαλέτο του φολί μπερζέρ. :fico:

ουτε καν αυτο -το εψαξα στο γουγλι- δεν το ηξερα
για αυτο της λεω να τα δουλεψει και αναποδα ωστε να βρει τις παθογενειες της σκεψης
αλλα πολυ καλυτερα να συζητω για το βιοσοφιστικοδημοκρατικο πολιτευμα
παρα με κεκεδες στο φεις εκει να δεις καπιστρια που εχουν κοψει
αν δεν με μπλοκαρουν αυτοι θα το κανω εγω ....με νικησαν στο τελος- το ομολογω :yesyes:
0 .
το απόλυτο ένα που συχαίνομαι είναι οι αυταπάτες
επειδη είναι και ο λόγος της ύπαρξής μου

Άβαταρ μέλους
ΜΥΘΗΡΑ
Extreme poster
Extreme poster
Δημοσιεύσεις: 3214

Re: ΕΠΙΤΑΚΤΙΚΗ Η ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ ΑΝΑΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ ΤΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό ΜΥΘΗΡΑ » 23 Απρ 2021, 09:08

Ραν ταν πλαν έγραψε:
ΜΥΘΗΡΑ έγραψε:σχόλιο 96


....στο στρατονομικο συστημα οραματίζομαι στρατιωτικές δυνάμεις στις αποφάσεις των οποίων θα πέρνουν μέρος και οι πολίτες .. τόσο ""απλά"" !!!!
...και οι διοικητές με ειδικες στρατιωτικές σπουδές των στρατιωτικών σωμάτων θα λογοδοτούν στα σώματα πολιτιτοφυλακών για την κάθε τους απόφαση ....

....μπορειτε να φανταστειτε στην θεση των στρατιωτικων σωματων των ολιγαρχουμενο με σιδερενια τυφλη υπακοη ...χμ τις στρατονομικες κοινοτητες με βιοσοφικο πνευμα ???αλλο πραγμα...

[/size]


Έχεις κόψει καπίστρι. Αυτό δεν είναι στρατός αλλά μπαλέτο του φολί μπερζέρ. :fico:



αναριθμητο σχολιο


...σου θυμίζω οτι εισαι αποκλεισμενος απο τα νηματα μου εξαιτιας του μπουλινγκ και του μυγοχεσματος που εχεις προκαλεσει στα θεματα μου ..καταρχην αυτο.. κι ο νεμο ηταν εκαιτιας καποιων ακραιων αποψεων του για την δημοκρατια ... αλλα ανακαλεσε και τον ξαναδεχτηκα .. κι ετσι συνεχιζουμε να μιλουμε ....
...ανακαλεσε κι εσυ αν θες να σου μιλω κανονικα στα νηματα μου εννοειται ...


..εννοειται δεν θα εκανες για ενα τετοιο στρατιωτικο σωμα ...ετσι ανταγωνιστικος εγωπαρμενος που εισαι .. ευσ εισαι μονο για ορδες ποντινων .. που με μια πορδη βιοσοφικη το βαζουν στα ποδια ...η πουτ αρχιζουν τα τρωκτικα τους κολπα ... τα λαμογιστικα τα αλληλομαχιαρωματα τ απισωπλατα ...υπουλος αντεντιμος υποκριτης ... με χαφιεδιστικες τασεις παρακμιακες μονο στο βασιλειο των ποντικαρων θα ειχες νοημα υπαρξης ...

...
:madwoman:
0 .
ΤΟ ΣΧΕΔΙΟ ΤΗΣ ΑΠΟΚΛΙΣΗΣ
viewtopic.php?f=23&t=5843
ΤΡΕΜΟΥΝΤΑΝΑ, ΜΕΓΙΣΤΗ ΤΑΛΑΝΤΩΣΗ ΒΑΡΥΤΙΚΟΥ ΠΕΔΙΟΥ ΤΗΣ ΓΗΣ
viewtopic.php?f=23&t=5865&p=182131#p182131
ΤΟ ΤΕΙΧΟΣ
viewtopic.php?f=23&t=12429

Άβαταρ μέλους
ΜΥΘΗΡΑ
Extreme poster
Extreme poster
Δημοσιεύσεις: 3214

Re: ΕΠΙΤΑΚΤΙΚΗ Η ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ ΑΝΑΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ ΤΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό ΜΥΘΗΡΑ » 23 Απρ 2021, 09:20

nemo έγραψε:
Ραν ταν πλαν έγραψε:

αλλά μπαλέτο του φολί μπερζέρ. :fico:

ουτε καν αυτο -το εψαξα στο γουγλι- δεν το ηξερα
για αυτο της λεω να τα δουλεψει και αναποδα ωστε να βρει τις παθογενειες της σκεψης
αλλα πολυ καλυτερα να συζητω για το βιοσοφιστικοδημοκρατικο πολιτευμα
παρα με κεκεδες στο φεις εκει να δεις καπιστρια που εχουν κοψει
αν δεν με μπλοκαρουν αυτοι θα το κανω εγω ....με νικησαν στο τελος- το ομολογω :yesyes:


σχολιο 97

....... ο στρατιωτης πρεπει να ειναι συντονισμενος με τους συμπολεμιστες οπως ενα μπαλετο χορευτων γιατι τοτε παραγεται το καλυτερο αποτελεσμα οχι οταν ειναι απλα με το φοβο της τιμωριας η απο το δελεαρ ενος μισθου μεγαλου ευθυγραμμισμενος ...τοτε δεν ειναι παρα ενας ποντικος και ο στρατος ενα κοπαδι ευθυγραμισμενων ποντικων .. που με το πρωτο μπουμ τρεπονται σε ατακτη φυγη ...
γιαυτο και οι στρατοι του ανισορροπου συστηματος εχουν τρομερο κοστος συντηρησης γιατι στηριζονται στην ποσοτητα και το πληθος ολων και στρατιωτων γιατι εχουν σοβαρο ελειμμα συνεκτικης δυναμης .. συντονισμου και αλληλεγγυης ..

...ο βιοσοφιστης ηλιακος πολεμιστης ειναι συντονισμενος με τις αορατες δυναμεις της ζωηςναι ειναι ενας χορευτης ...οπως τον εννουν οι ινδοι γκουρου ... ...με εννοειτε ?? η να το κανω πιο λιανο ???,,, ειναι εκπαιδευμενος διαλογιστης εσωτεριστης ... παει να πει διαχειριστης της διαχυτης και διακριτης βιονεργειας κι ετσι μπορει να μονος να τα βαλει με 100 ποντικους στρατιωτες μισθοφορους η ιδεοληπτικα παραλογισμενους πανοπλους με μαραφετια κατατσρφικα καθε λογης αρχηστα μπροστα στις δυναμεις της ζωης ....ασχετους με τις δυναμεις της ζωης και εκβιαστε ςτης ζωης ...φανταστειτε τι μπορει να κανει μια ομαδα τετοιων πολεμιστων ..χμμμ...
0 .
ΤΟ ΣΧΕΔΙΟ ΤΗΣ ΑΠΟΚΛΙΣΗΣ
viewtopic.php?f=23&t=5843
ΤΡΕΜΟΥΝΤΑΝΑ, ΜΕΓΙΣΤΗ ΤΑΛΑΝΤΩΣΗ ΒΑΡΥΤΙΚΟΥ ΠΕΔΙΟΥ ΤΗΣ ΓΗΣ
viewtopic.php?f=23&t=5865&p=182131#p182131
ΤΟ ΤΕΙΧΟΣ
viewtopic.php?f=23&t=12429

Άβαταρ μέλους
Ραν ταν πλαν
Kalamata Lover
Kalamata Lover
Δημοσιεύσεις: 13195
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: ΕΠΙΤΑΚΤΙΚΗ Η ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ ΑΝΑΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ ΤΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό Ραν ταν πλαν » 23 Απρ 2021, 09:31

nemo έγραψε:
Ραν ταν πλαν έγραψε:

αλλά μπαλέτο του φολί μπερζέρ. :fico:

ουτε καν αυτο -το εψαξα στο γουγλι- δεν το ηξερα
για αυτο της λεω να τα δουλεψει και αναποδα ωστε να βρει τις παθογενειες της σκεψης
αλλα πολυ καλυτερα να συζητω για το βιοσοφιστικοδημοκρατικο πολιτευμα
παρα με κεκεδες στο φεις εκει να δεις καπιστρια που εχουν κοψει
αν δεν με μπλοκαρουν αυτοι θα το κανω εγω ....με νικησαν στο τελος- το ομολογω :yesyes:


Τι βιοπαπάντζες και πράσινα άλογα ρε που κάθεσαι και παίρνεις τοις μετρητοίς τις βλακείες σοβαρός άνθρωπος.
Εντάξει, μας έχει στείλει αδιάβαστους με τις τραμουντάνες και τις άλλες παρλαπίπες της αλλά το ότι φαντάζεται και στρατό που θα βρίσκεται κάτω από τον έλεγχο της κάθε ξεμωραμένης κυρά Κατίνας θα έπρεπε να σε κάνει να είσαι απόλυτα σίγουρος ότι κάτι δεν πάει καλά στην περίπτωση της και να την αντιμετωπίσεις ανάλογα.
0 .
Εθνικόφρων σταλινικός κομμουνιστής.

Άβαταρ μέλους
ΜΥΘΗΡΑ
Extreme poster
Extreme poster
Δημοσιεύσεις: 3214

Re: ΕΠΙΤΑΚΤΙΚΗ Η ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ ΑΝΑΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ ΤΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό ΜΥΘΗΡΑ » 23 Απρ 2021, 09:43

σχόλιο 98


για τον ηλιακό βιοσοφικά οργανωμένο στρατό
η γυναικεία άποψη της στρατονομίας

...το στρατιωτικό συστημα το επεξεργαζομαι αυτο το καιρο ...υπολογίζω γυρω στις 20 με 30 σελιδες στο βιβλιο μου αλλα οι γενικη δομη του υπαρχει ως συνοψη .. .. οπως και για το οικονομικο συστημα το εκπαιδευτικο, το δικαινομικο ακομη και το ψυχαγωγικο κτλ εχουμε 8 συστηματα οσα και οι κοινωνικες δραστηριοτητες και τα πεδια διαχειρισης ...ειπαμε δεν είμαι μόνο καλη συνωμοσιολογος και μυθολογος αποκρυφολογος κτλ κτλ κτλ αλλα και κοινωνιολογος οραματιστρια μαλιστα οχι απλα της κριτικης και της γκρινια για το υπαρχον κουτσαβλο συστημα αλλα χμμ...δημιουργος ενος οραματικου συστηματος...

...το λεω ΗΛΙΑΙΑ ΜΙΑ ΒΙΟΣΟΦΙΚΗ ΑΝΑΔΙΑΝΕΜΗΤΙΚΗ κτλ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ....

...ιδια ειναι η εφαρμογη της αναλογικης δημοκρατιας με βιοσοφικο πνευμα και στα 8 πεδια κοινωνικης δραστηριοποιησης ...

-στην πολιτική
-στην εκπαίδευση
-στην έρευνα και την επιστήμη
-στην δικαιοσύνη
-στην οικονομία και παραγωγή
-στην υγεία
-στην φύλαξη και ασφάλεια στρατιωτική
-στην ψυχαγωγία


...σου αποδειξα νεμο ελπιζω επαρκως οτι δεν θεωρητικολογω απλως γενικα κι αόριστα ... ετσι ??
.. οτι ιδέα ή κριτικη εχετε... καλο δεχουμενη... θα βοηθησει στην αναπτυξη του νηματος αυτου και στην βελτιωση του Βιβλιου μου σελιδες απο το οποιο αναρτησα στα προηγουμενα σχολια ... αν και ειναι σχεδον τελειωμενο ...ως ιδεα επαρκως αναπτυγμενη ...

..μακαρι να επερνε μέρος κι ο Φορμιγξ ο επιστημονας .. δυστυχως τον καταπιει η παιδιαστικη ευθιξια του ...και η σοβαροφανεια του η μικυ μαουδιστικη ...


...να εδω η γενικη δομηση του στρατιωτικου συστηματος ...

Στο Στρατιωτικό Σύστημα Διαχείρισης της Ασφάλειας μιας Ηλιαίας Βιοσοφικής Κοινωνίας διακρίνουμε τα :
-επίπεδα στρατιωτικής οργάνωσης
-τις στρατιωτικές δυνάμεις κάθε επιπέδου
-τα βασικά σώματα κάθε δύναμης
-τα τμήματα κάθε σώματος


Το δίκτυο των στρατιώτικών φορέων – κοινοτήτων του συνολικού Στρατιωτικού Συστήματος αποτελεί δίκτυο εξωπολιτειακών φορέων άμεσα ελεγχόμενων από την Πολιτεία που οργανώνεται και διοικείται με τρόπους που ακολουθούν τα αναλογικά αναδιανεμητικά πρότυπα οργάνωσης και διοίκησης της Πολιτείας .

Το δίκτυο αυτό αρθρώνεται σε τόσα κοινωνικά επίπεδα όσα είναι τα αντίστοιχα πολιτειακά και σε κάθε επίπεδο έχουμε τη συγκρότηση διαφόρων τύπων ειδικών δυνάμεων, έτσι ανά επίπεδο διακρίνουμε τις παρακάτω ειδικές δυνάμεις :

-σε συνοικιακό επίπεδο έχουμε τις δυνάμεις πολιτοφυλακής

-σε δημοτικό επίπεδο έχουμε τις δυνάμεις πολιτοφυλακής, αγροφυλακής –δασοφυλακής , ακτοφυλακής, λιμενοφυλακής

-σε επίπεδο πόλης έχουμε επίσης δυνάμεις πολιτοφυλακής , αγροφυλακής – δασοφυλακής, ακτοφυλακής, λιμενοφυλακής

-σε συμπολιτειακό επίπεδο έχουμε τις δυνάμεις στρατού ξηράς, θάλασσας, αέρος

-σε ομοσπονδιακό επίπεδο έχουμε τις δυνάμεις στρατού ξηράς, θάλασσας, αέρος και διαστήματος

-σε συνομοσπονδιακό επίπεδο έχουμε τις δυνάμεις στρατού ξηράς, θάλασσας, αέρος και διαστήματος

τέλος
-σε οικουμενικό επίπεδο έχουμε τις δυνάμεις στρατού ξηράς, θάλασσας, αέρος και διαστήματος




Σε κάθε δύναμη διακρίνουμε το σώμα των παροδικών - κληρωτών πολιτών που υποχρεώνονται να μετέχουν στο Σύστημα Ασφαλείας και βέβαια το ειδικό σώμα των μόνιμα υπηρετούντων στην δύναμη

Σε κάθε σώμα διακρίνουμε, τέλος, τις διευθυνσεις-κατευθυνσεις :

-ελέγχου και πληροφοριών

-έρευνας κι ανίχνευσης

-μεταφορών, προστασίας διάσωσης κι αποκατάστασης διασωθέντων

-καταστολής, υποστολής


πχ αν σου πει ενας βιοσοφικος ηλιακος στρατιωτης οτι ανηκει στη δυναμη στρατου ξηράς δε σημαινει τιποτε ...πρεπει να σου πει ποιο ειναι το επιπεδο της δυναμης του ... αν ειναι συμπολιτειακη η δυναμη , ομοσπονδιακη , συνομοσπονδιακη η οικουμενικη ...

...επισης πρεπει να σου πει αν ανηκει στο σωμα ειδικων επιστημονικα εκπαιδευμενων μονιμων στρατιωτικων ή στο σωμα των επιταγμενων περιστασιακα με κληρωση πολιτων...

...επίσης πρεπει να σου πει σε ποια διευθυνση ανηκει ( ελεγχου πληροφοριων , καταστολης υποστολης , διασωσης, ανιχνευσης )

...4 στοιχεια απαιτουνται για την παρουσιαση του ..
επιπεδο πολιτειακο
δυναμη
σωμα
διευθυνση
τμημα

αντε να μπει λιγο γυναικειο νοικοκυρεμα στον πατσατσουφικο αντροκρατουμενο κοσμο
0 .
ΤΟ ΣΧΕΔΙΟ ΤΗΣ ΑΠΟΚΛΙΣΗΣ
viewtopic.php?f=23&t=5843
ΤΡΕΜΟΥΝΤΑΝΑ, ΜΕΓΙΣΤΗ ΤΑΛΑΝΤΩΣΗ ΒΑΡΥΤΙΚΟΥ ΠΕΔΙΟΥ ΤΗΣ ΓΗΣ
viewtopic.php?f=23&t=5865&p=182131#p182131
ΤΟ ΤΕΙΧΟΣ
viewtopic.php?f=23&t=12429

Άβαταρ μέλους
ΜΥΘΗΡΑ
Extreme poster
Extreme poster
Δημοσιεύσεις: 3214

Re: ΕΠΙΤΑΚΤΙΚΗ Η ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ ΑΝΑΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ ΤΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό ΜΥΘΗΡΑ » 23 Απρ 2021, 10:29

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΚΙ ΕΠΑΝΕΡΧΟΜΑΣΤΕ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΚΑΙ ΘΕΜΑΤΑ ΑΛΛΑ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΑΝΑΠΤΥΞΗ .. ΠΡΙΝ ΚΛΕΙΣΕΙ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΝΑ ΤΑ ΕΧΩ ΑΝΑΠΤΥΞΕΙ ΕΠΑΡΚΩΣ !!!

.....ελπιζω να ανοιξει νεο φορουμ και να με καλεσετε !!! αυτοι που με καλεσαν και σε αυτο ...και με βιοσοφικο αναδιανεμητικο νευμΑ αυτοδιαχειρισης ελπιζω ....
:pardon:
0 .
ΤΟ ΣΧΕΔΙΟ ΤΗΣ ΑΠΟΚΛΙΣΗΣ
viewtopic.php?f=23&t=5843
ΤΡΕΜΟΥΝΤΑΝΑ, ΜΕΓΙΣΤΗ ΤΑΛΑΝΤΩΣΗ ΒΑΡΥΤΙΚΟΥ ΠΕΔΙΟΥ ΤΗΣ ΓΗΣ
viewtopic.php?f=23&t=5865&p=182131#p182131
ΤΟ ΤΕΙΧΟΣ
viewtopic.php?f=23&t=12429

Άβαταρ μέλους
nemo
Supreme poster
Supreme poster
Δημοσιεύσεις: 16596

Re: ΕΠΙΤΑΚΤΙΚΗ Η ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ ΑΝΑΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ ΤΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό nemo » 23 Απρ 2021, 11:15

ΜΥΘΗΡΑ έγραψε:
nemo έγραψε:ουτε καν αυτο -το εψαξα στο γουγλι- δεν το ηξερα
για αυτο της λεω να τα δουλεψει και αναποδα ωστε να βρει τις παθογενειες της σκεψης
αλλα πολυ καλυτερα να συζητω για το βιοσοφιστικοδημοκρατικο πολιτευμα
παρα με κεκεδες στο φεις εκει να δεις καπιστρια που εχουν κοψει
αν δεν με μπλοκαρουν αυτοι θα το κανω εγω ....με νικησαν στο τελος- το ομολογω :yesyes:


σχολιο 97

....... ο στρατιωτης πρεπει να ειναι συντονισμενος με τους συμπολεμιστες οπως ενα μπαλετο χορευτων γιατι τοτε παραγεται το καλυτερο αποτελεσμα οχι οταν ειναι απλα με το φοβο της τιμωριας η απο το δελεαρ ενος μισθου μεγαλου ευθυγραμμισμενος ...τοτε δεν ειναι παρα ενας ποντικος και ο στρατος ενα κοπαδι ευθυγραμισμενων ποντικων .. που με το πρωτο μπουμ τρεπονται σε ατακτη φυγη ...
γιαυτο και οι στρατοι του ανισορροπου συστηματος εχουν τρομερο κοστος συντηρησης γιατι στηριζονται στην ποσοτητα και το πληθος ολων και στρατιωτων γιατι εχουν σοβαρο ελειμμα συνεκτικης δυναμης .. συντονισμου και αλληλεγγυης ..

...ο βιοσοφιστης ηλιακος πολεμιστης ειναι συντονισμενος με τις αορατες δυναμεις της ζωηςναι ειναι ενας χορευτης ...οπως τον εννουν οι ινδοι γκουρου ... ...με εννοειτε ?? η να το κανω πιο λιανο ???,,, ειναι εκπαιδευμενος διαλογιστης εσωτεριστης ... παει να πει διαχειριστης της διαχυτης και διακριτης βιονεργειας κι ετσι μπορει να μονος να τα βαλει με 100 ποντικους στρατιωτες μισθοφορους η ιδεοληπτικα παραλογισμενους πανοπλους με μαραφετια κατατσρφικα καθε λογης αρχηστα μπροστα στις δυναμεις της ζωης ....ασχετους με τις δυναμεις της ζωης και εκβιαστε ςτης ζωης ...φανταστειτε τι μπορει να κανει μια ομαδα τετοιων πολεμιστων ..χμμμ...

επειδη εχω διαβασει πολλα επιστημονικα βιβλια και ιστορια και τα εχω σκεφτει
καταλαβαινω τι θες να πεις ισως φταιει και ο τροπος του καθενος να μπορει
δηλαδη να γινεται κατανοητος αυτο συμβαινει γιατι δεν εχουμε την καταλληλη
μορφωση δηλαδη να γνωριζουμε αριστα την γλωσσα μας
εγω αυτο που λες θα το περιεγραφα αλλιως και μαλλον θα ημουν ακαταληπτος για τους περισσοτερους το λαθος που κανεις ειναι να το παρουσιαζεις σαν μια θεια φωτηση
και οχι με τον μοχθο και την βια που θα χρειαστει
0 .
το απόλυτο ένα που συχαίνομαι είναι οι αυταπάτες
επειδη είναι και ο λόγος της ύπαρξής μου

Άβαταρ μέλους
ΜΥΘΗΡΑ
Extreme poster
Extreme poster
Δημοσιεύσεις: 3214

Re: ΕΠΙΤΑΚΤΙΚΗ Η ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ ΑΝΑΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ ΤΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό ΜΥΘΗΡΑ » 23 Απρ 2021, 16:05

nemo έγραψε:επειδη εχω διαβασει πολλα επιστημονικα βιβλια και ιστορια και τα εχω σκεφτει
καταλαβαινω τι θες να πεις ισως φταιει και ο τροπος του καθενος να μπορει
δηλαδη να γινεται κατανοητος αυτο συμβαινει γιατι δεν εχουμε την καταλληλη
μορφωση δηλαδη να γνωριζουμε αριστα την γλωσσα μας
εγω αυτο που λες θα το περιεγραφα αλλιως και μαλλον θα ημουν ακαταληπτος για τους περισσοτερους το λαθος που κανεις ειναι να το παρουσιαζεις σαν μια θεια φωτηση
και οχι με τον μοχθο και την βια που θα χρειαστει


σχόλιο 99


...καμμία βια αλλιως δεν θα ισχυε η πρωτη αρχη της επαρκους λογικής και ηθικης κια η δευτερη της κοινωνικης συνειδητοτητας ... καταρχην ...ακομη και να ηθελε καποιος να μετεχει σε μια τεοια κοινοτηατ οι δρομοι πρεπει να κλεισουν αν δεν ικανοποιουνται οι δυο πρωτες αρχες ...πρεπει κανει να διαπιστευτει οτι ειναι ικανος να ζησει σε μια τετοια κοινοτητα ..

καμμια σχεση με το μαρξολενινισμοο που επιβληθηκε με στρατιωτικη βια .. σε ανθρωπους μαζες ασυνειδητες και απειρες και ανυποψιαστες για το τι εινα ο κομμουνισμος .. τους αρπακτηκε με το ζορι η ατομικη περιουσια σφαγιαστηκαν οσοι αντισταθηκαν η σταλθηκαν στις εξοριες ...

...ο βιοσοφιστης δημοκρατης τραβαει μια κοκκινη γραμμη ..οοοοοουπς... εδω δεν ειναι για ολους ...υπαρχει το συστημα ναυαγιο για ολους ανεξαιρετως εδω εινα μονο για τους πιο εξελιγμενους απο πνευματικη κια ηθικη αποψη ...

ο βιοσοφιστης δνε θελει να επιβληθει να αναγκασει κανεναν να ενταχθει ισα ισα διωχνει ακαταλληλους ελεγχει αυστηρα πιο μπορει αν ενταχθει και ποιος οχι ...η ενταξη ειναι οικειοθελης .. οι βιοσοφικες κοινοτητες πολεμουν το κυριαρχο συστημα σε ολους τους τομεις που κανει την ζωη των ανθρωπων δυσβασταχτη και αμυνονται γιατι κινδυνευουν απο αυτο ...αλλα φευ δε θελουν να κυβερνησουν το σαπιο καραβο πουεινα προορισμενο να πιασει πατο θαλασσας με την κλιση που έχιε παρει...

...οι βιοσοφικες ηλιακες κοινοτητες ειναι οι σωτηριες λεμβοι ...ενω βεβαιως ακομη το σαπιοκαραβιο ταξιδευει ...οποιος ειναι ικανος κι εχιε καταλαβει τι συμβαινει με το συστημα και προς τα που πηγαινει επιβιβάζεται ...με κατανοεις ???

..τωρα τι θα γινουν τα εκατομμυρια των αθρωπων οταν το συστημα καταβαθρωθει ???χμμμ αυτο εινα ενα αλλο ζητημα που αφορα την οργανωση κοινοτητων σε κατασταση εκτακτης αναγκης οταν το συστημα θα εχιε καταρρευσει .. εκει θα υπαρξουν αλλα στρατηγικε ςπροτεραιότητες αυτο θα γινει ομως σε βαθος χιλιετιας ...η λογικη των συστημικων κομμουνιστω να αρπαξουν την εξουσια και να τους εκπαιδευσουν ολους να ζησουν στο συστημα μας ειναι γεννημα θρεμα του ιδιου του σαπιοκαραβου ...αλα ο υπαρκτος κομμουνισμος αφιλοσοφητος οντας δνε μπρουσε να καταλαβει οτι οντολογικα ολοι οι ανθρωποι δεν κανουν για να ζησουν με συλλογικο πνευμα δεν εχουν επαρκως αναπτυγμενη την συλλογικη ανωτερη νοημοσύνη προς την οποια εξελισσεται η ατομικη νοημοσυνη

...κανενας βιοσοφιστης δικαιονομος δε θελει να καθησει στους σαπιους θωκους εξουσιας του συστηματος ουτε να αρπαξει το τιμονι ενος καραβιου με καταστροφικο προγεγραμμενο πεπρωμενο ...αρα ο βιοσοφιστης ενω πολεμα διαρκως το συστημα αφυπνιζοντας την ανθρωποτητα και ακυρωνοντας τις σαθρες πολτικες του συστηματος που ταλαιπωρουν τους ανθρωπους ..ωστοσο ποτε δεν ονειρευεται την μεγαλη στιγμη μιας επανασταστικη ρηξη υφαρπαγης της εξουσιας .... δεν θελει να κυβερνησει το σαπιο καραβο ....οργανωνει και μοχθει να προστατεψει απο το συστημα, τα δικα του πλοιαρια που σε αυτα θα ενταχθουν οικειοθελως οσοι θεωρουνται καταλληλοι ....να το χαιρονται τετοιο που ειναι αλλα δεν θα το χαιρονται για πολυ εχει την καταρα να αυτοκαταστρεφεται μεσα απο τις εσωτερικες αντιφασεις του ....

...παραδειγμα .. υπαρχει μια βιοσοφικη κοινοτητα στο δημο μου ...τους ζηταω να ενταχθω...εκεινοι μου λενε οτι πρεπει να τους γνωρισω πρωτα να δω αν μπορω να ζησω με τα προτυπα τους ...και βεβαια να με δεχονται σημασια δεν εχει μονο τι πιστευω εγω αλλα και τι πιστευουν οι αλλοι για μενα που ηδη ζουν μεσα στην κοινοτητα ... ετσι υπαρχει μια μικρη περιοδος εκπαιδευση και δοκιμης ...απο εκει και περα η θα με αποκλεισουν η θα με δεχτουν ...

...αν μια κοινοτητα δεχεται αδιακριτως ατομα προκειμενου να τα εκμεταλλευτει και να γινει μαζικη η δυναμη της δεν λειτουργει με βιοσοφικα κριτηρια ...ειναι ξεφραγο αμπελι ....υπαρχουν χιλιαδες κοινοτητες πακοσμιως ετσι ξεφραγες κι μαλλον ολιγαρχικα τσιφλικια που απλα στεγαζεται ο καθε πονεμενος ασχετως αν ειναι επαρκως καταλληλος απο λογικη και ηθικη αποψη να μετεχει στην κοινοτητα ...
Ο ΠΟΛΕΜΟΣ ΔΕΝ ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ ΟΙ ΒΙΟΣΟΦΙΚΕΣ ΗΛΙΑΚΕΣ ΚΟΙΝΟΤΗΤΕΣ ΕΝΑ ΜΕΡΟΣ ΤΩΝ ΔΥΝΑΜΕΩΝ ΤΟΥΣ ΤΟ ΑΝΑΛΩΝΟΥΝ ΣΤΟΝ ΒΙΟΣΦΙΚΟ ΠΟΛΕΜΟ ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΟ ΕΚΒΙΑΣΤΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ .. ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΜΕΡΟΣ ΟΜΩ ΤΩΝ ΔΥΝΑΜΕΩΝ ΤΟΥΣ ΑΝΑΛΩΝΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΚΑΙ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΤΩΝ ΒΙΟΣΟΦΙΚΩΝ ΚΟΙΝΟΤΗΤΩΝ !!!!
0 .
ΤΟ ΣΧΕΔΙΟ ΤΗΣ ΑΠΟΚΛΙΣΗΣ
viewtopic.php?f=23&t=5843
ΤΡΕΜΟΥΝΤΑΝΑ, ΜΕΓΙΣΤΗ ΤΑΛΑΝΤΩΣΗ ΒΑΡΥΤΙΚΟΥ ΠΕΔΙΟΥ ΤΗΣ ΓΗΣ
viewtopic.php?f=23&t=5865&p=182131#p182131
ΤΟ ΤΕΙΧΟΣ
viewtopic.php?f=23&t=12429

Άβαταρ μέλους
Ραν ταν πλαν
Kalamata Lover
Kalamata Lover
Δημοσιεύσεις: 13195
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: ΕΠΙΤΑΚΤΙΚΗ Η ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ ΑΝΑΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ ΤΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό Ραν ταν πλαν » 23 Απρ 2021, 18:56

ΜΥΘΗΡΑ έγραψε:[b]ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΚΙ ΕΠΑΝΕΡΧΟΜΑΣΤΕ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΚΑΙ ΘΕΜΑΤΑ ΑΛΛΑ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΑΝΑΠΤΥΞΗ .. ΠΡΙΝ ΚΛΕΙΣΕΙ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΝΑ ΤΑ ΕΧΩ ΑΝΑΠΤΥΞΕΙ ΕΠΑΡΚΩΣ !!!



Ουστ μωρή γκαντεμογρουσουζόσαυρα.
Αντί να λες ευχαριστώ που σε μαζέψαμε εδώ και έχεις κάνει το φόρουμ ψεκασμενάδικο και που ανεχόμαστε την παράνοια σου μας έγινες και μέντιουμ τώρα και προβλέπεις το κλείσιμο του φόρουμ;
Το πιο πιθανό είναι να φας σουτ από εδώ εσύ και ό,τι παρανοϊκό έχεις γράψει μέχρι τώρα.
Τη γλύτωσες την προηγούμενη φορά που ήθελες να κάνεις το ελεύθερο αυτοδιαχειριστικό κωλοχανείο αλλά τώρα πας ολοταχώς για φλιτάρισμα.
0 .
Εθνικόφρων σταλινικός κομμουνιστής.


Επιστροφή σε “Φιλοσοφία Πολιτικής”