ΕΠΙΤΑΚΤΙΚΗ Η ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ ΑΝΑΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ ΤΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ

Πολιτικά συστήματα, πολιτική επιστήμη, πολιτικές ιδεολογίες κλπ.
Άβαταρ μέλους
Ραν ταν πλαν
Kalamata Lover
Kalamata Lover
Δημοσιεύσεις: 13195
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: ΕΠΙΤΑΚΤΙΚΗ Η ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ ΑΝΑΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ ΤΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό Ραν ταν πλαν » 23 Απρ 2021, 19:03

nemo έγραψε:επειδη εχω διαβασει πολλα επιστημονικα βιβλια και ιστορια και τα εχω σκεφτει
καταλαβαινω τι θες να πεις..


Παίζει να είσαι και ο μοναδικός από τα δισεκατομμύρια χρηστών του διαδικτύου που την καταλαβαίνεις ρε.
Ή λόγω των επιστημονικών βιβλίων που έχεις διαβάσει ή συνέβη αυτό που λένε ''κύλησε ο τέντζερης και βρήκε το καπάκι'' ή απλούστερα ''βρήκε ο γιάννης το γιοβάνη''. :D
Μόνο στο φρη θα μπορούσε να συμβεί αυτό. :fico:
0 .
Εθνικόφρων σταλινικός κομμουνιστής.

Άβαταρ μέλους
nemo
Supreme poster
Supreme poster
Δημοσιεύσεις: 16596

Re: ΕΠΙΤΑΚΤΙΚΗ Η ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ ΑΝΑΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ ΤΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό nemo » 23 Απρ 2021, 20:29

Ραν ταν πλαν έγραψε:
nemo έγραψε:επειδη εχω διαβασει πολλα επιστημονικα βιβλια και ιστορια και τα εχω σκεφτει
καταλαβαινω τι θες να πεις..


Παίζει να είσαι και ο μοναδικός από τα δισεκατομμύρια χρηστών του διαδικτύου που την καταλαβαίνεις ρε.
Ή λόγω των επιστημονικών βιβλίων που έχεις διαβάσει ή συνέβη αυτό που λένε ''κύλησε ο τέντζερης και βρήκε το καπάκι'' ή απλούστερα ''βρήκε ο γιάννης το γιοβάνη''. :D
Μόνο στο φρη θα μπορούσε να συμβεί αυτό. :fico:

κανε βρε παπαρα κανενα αγιασμο στο ελευθερο μην τυχον και κλεισει
και κατα δευτερο λιγα τα κυβικά σας για να πιάσετε τι νοει η μυθηρα
με την τρεμουντα και το βιοσοφιστικο κοινωνικο συστημα αγαθων νοημάτων :angry:

δωσε βαση στην συγκληση τόσων γραφών με οσα γραφει και πιστευει η μυθηρα
που εχουν ηδη γραφτει με λιγο διαφορετικα λογια επειδη ανηκουν στα αρχετυπα
δηλαδη σκεψεις που ενωνουν τους χρονους και τους χωρους και σημερα τα εντασσουμε
στα μυστηρια και στα αινιγματα που εχει κληρονομησει η ανθρωποτητα

(Kάθε αντίθετη δυναμική δεν έχει καμμιά δυνατότητα να σταθεί εμπόδιο σ' όσους επιθυμούν την πραγμάτωση αγαθού, εκτός κι αν αυτοί οι ίδιοι τους παρέξουν "λαβή" σ' αυτού του είδους την πολυμήχανη αυτή αντίθετη δυναμική. Κάθε ορμή επιθυμίας πραγμάτωσης αγαθού, συνοδεύεται ήδη από την έναρξη κίνησής της από όρεξη - ζήλο πυρωμένη σαν αναμμένο κάρβουνο. Αυτή η "όρεξη" έχει την ιδιότητα να περιτειχίζει την ενόρμηση της επιθυμίας για αγαθό, διώχνοντας μακριά της κάθε ενδεχόμενο εμπόδιο, γιατί κατέχει απέραντου μεγέθους δυναμική, που μ' αυτήν περιχαρακώνει την εντός νοερή φύση του ανθρώπου, ώστε να μην εξασθενεί ούτε να κλονίζεται από "εφόδους" κάθε είδους δυσκολιών.
Η αρχική εκδήλωση της δυναμικής της ορμής από τη νοερή φύση οφείλεται ).

θα σου το δωσω με εικονες φαντασου δεκα ανθρωπους να ξεκινουν ενα ταξιδι
απο διαφορετικες αφετηριες για να ανεβουν στην κορφη του βουνου φορτωμένοι
με σακους με ειδη που ο καθενας θα υπολογιζε οτι θα του χρειαστουν
να μην τα πολυλογω γιατι δεν εχω ορεξη για σοβαρη γραφη
- ο καθενας θα αφηνει και κατι πισω του λογω την δυσκολια της διαδρομης
στο τελος τα ατομα που θα ανεβουν στην κορφη θα εχουν τα ιδια
ειδη στο σακιδιο -γιατι θα ηταν τα πιο αναγκαια που θα τους ειχαν χρησιμεψει
στην διαδρομη

με αυτο θελω να πω οτι τα παντα που στην αρχη φαινονται και ειναι διαφορετικα στο τελος
θα συγκλινουν και θα οφειλεται στο συλλογικο υποσυνειδητο
δεν το καταλαβαινουμε δεν το νιωθουμε καν αλλα υπαρχει ενας νοητικος μηχανισμος
που μας οδηγει καπου τα υπολοιπα σκεψου τα
0 .
το απόλυτο ένα που συχαίνομαι είναι οι αυταπάτες
επειδη είναι και ο λόγος της ύπαρξής μου

Άβαταρ μέλους
ΜΥΘΗΡΑ
Extreme poster
Extreme poster
Δημοσιεύσεις: 3214

Re: ΕΠΙΤΑΚΤΙΚΗ Η ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ ΑΝΑΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ ΤΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό ΜΥΘΗΡΑ » 23 Απρ 2021, 21:33

nemo έγραψε:κανε βρε παπαρα κανενα αγιασμο στο ελευθερο μην τυχον και κλεισει
και κατα δευτερο λιγα τα κυβικά σας για να πιάσετε τι νοει η μυθηρα
με την τρεμουντα και το βιοσοφιστικο κοινωνικο συστημα αγαθων νοημάτων :angry:

δωσε βαση στην συγκληση τόσων γραφών με οσα γραφει και πιστευει η μυθηρα
που εχουν ηδη γραφτει με λιγο διαφορετικα λογια επειδη ανηκουν στα αρχετυπα
δηλαδη σκεψεις που ενωνουν τους χρονους και τους χωρους και σημερα τα εντασσουμε
στα μυστηρια και στα αινιγματα που εχει κληρονομησει η ανθρωποτητα

(Kάθε αντίθετη δυναμική δεν έχει καμμιά δυνατότητα να σταθεί εμπόδιο σ' όσους επιθυμούν την πραγμάτωση αγαθού, εκτός κι αν αυτοί οι ίδιοι τους παρέξουν "λαβή" σ' αυτού του είδους την πολυμήχανη αυτή αντίθετη δυναμική. Κάθε ορμή επιθυμίας πραγμάτωσης αγαθού, συνοδεύεται ήδη από την έναρξη κίνησής της από όρεξη - ζήλο πυρωμένη σαν αναμμένο κάρβουνο. Αυτή η "όρεξη" έχει την ιδιότητα να περιτειχίζει την ενόρμηση της επιθυμίας για αγαθό, διώχνοντας μακριά της κάθε ενδεχόμενο εμπόδιο, γιατί κατέχει απέραντου μεγέθους δυναμική, που μ' αυτήν περιχαρακώνει την εντός νοερή φύση του ανθρώπου, ώστε να μην εξασθενεί ούτε να κλονίζεται από "εφόδους" κάθε είδους δυσκολιών.
Η αρχική εκδήλωση της δυναμικής της ορμής από τη νοερή φύση οφείλεται ).

θα σου το δωσω με εικονες φαντασου δεκα ανθρωπους να ξεκινουν ενα ταξιδι
απο διαφορετικες αφετηριες για να ανεβουν στην κορφη του βουνου φορτωμένοι
με σακους με ειδη που ο καθενας θα υπολογιζε οτι θα του χρειαστουν
να μην τα πολυλογω γιατι δεν εχω ορεξη για σοβαρη γραφη
- ο καθενας θα αφηνει και κατι πισω του λογω την δυσκολια της διαδρομης
στο τελος τα ατομα που θα ανεβουν στην κορφη θα εχουν τα ιδια
ειδη στο σακιδιο -γιατι θα ηταν τα πιο αναγκαια που θα τους ειχαν χρησιμεψει
στην διαδρομη

με αυτο θελω να πω οτι τα παντα που στην αρχη φαινονται και ειναι διαφορετικα στο τελος
θα συγκλινουν και θα οφειλεται στο συλλογικο υποσυνειδητο
δεν το καταλαβαινουμε δεν το νιωθουμε καν αλλα υπαρχει ενας νοητικος μηχανισμος
που μας οδηγει καπου τα υπολοιπα σκεψου τα



σχολιο 100

...με την παρεμβαση σου αυτη νεμο ...βγαζεις μεγαλη βιοσοφικη σοφια ... εντυπωσιαστηκα με το παραδειγμα σου ...νομιζω οτι σημασια δεν εχουν καποιες ακραιες δηλωσεις σου ... καθως με την σοφια σου εβγαλες δινεις πιστοποιηση βιοσοφιας .. δεν ειναι τυχαιο που περνεις σοιβαρα τα λεγομενα μου ..χμμμμ...

εδω εδωσες ρεστα ...
θα σου το δωσω με εικονες φαντασου δεκα ανθρωπους να ξεκινουν ενα ταξιδι
απο διαφορετικες αφετηριες για να ανεβουν στην κορφη του βουνου φορτωμένοι
με σακους με ειδη που ο καθενας θα υπολογιζε οτι θα του χρειαστουν
να μην τα πολυλογω γιατι δεν εχω ορεξη για σοβαρη γραφη
- ο καθενας θα αφηνει και κατι πισω του λογω την δυσκολια της διαδρομης
στο τελος τα ατομα που θα ανεβουν στην κορφη θα εχουν τα ιδια
ειδη στο σακιδιο -γιατι θα ηταν τα πιο αναγκαια που θα τους ειχαν χρησιμεψει
στην διαδρομη

με αυτο θελω να πω οτι τα παντα που στην αρχη φαινονται και ειναι διαφορετικα στο τελος
θα συγκλινουν και θα οφειλεται στο συλλογικο υποσυνειδητο

δεν το καταλαβαινουμε δεν το νιωθουμε καν αλλα υπαρχει ενας νοητικος μηχανισμος
που μας οδηγει καπου τα υπολοιπα σκεψου τα


....αυτο ακριβως εινα ενα υπερτατο βιοσοφικο πορισμα παει αν πει εισαι ηδη μεσα απο δικους σου δρομους μυημενος βιοσοφιστης ...πραγματικα εντυπωσιακό..αν και καποιοι απο την επιμονη να κουβαλαν αχρηστα ... και εχωνατας παρει μονο αυτα εξ αρχης απλα δνε τα καταφερνουν ... παρακμαζουν λιμοκτονουν τσακιζονται τελικα ..η μενουν στα μισα της διαδρομης .. η ανθρωπινη ιδιοτηα ειναι αυτη του ορειβατη αλλα ανθρωπινα οντα δεν ειναι ολοι ..χμμ.. στην πορεια οι χασομερηδες και παρακμιακοι αυτοι που σταματουν την ανοδο τους προσπαθουν να σταματησουν και οσους αλλους ανεβαινουν .. απο εκει προερχεται η ζηλοφθονη αντισταση τους δεν ανεχονται να ειναι εμονο αυτοι οι χαμενοι και ανικανοι να ανεβουν ...
..βεβαια ανατροπες υπαρχουν ...

...φανταζεσαι αν ξεσπασει τελικα η ""τρεμουντανα"" τι θα παθουν αυτοι που κοροιδευαν ??εχει ο καιρος γυρισματα...για οσους αγνοουν η προσβαλουν το βιοσοφικο πνευμα .. ειναι νομος ....που λειτουργει μονος του ...
0 .
ΤΟ ΣΧΕΔΙΟ ΤΗΣ ΑΠΟΚΛΙΣΗΣ
viewtopic.php?f=23&t=5843
ΤΡΕΜΟΥΝΤΑΝΑ, ΜΕΓΙΣΤΗ ΤΑΛΑΝΤΩΣΗ ΒΑΡΥΤΙΚΟΥ ΠΕΔΙΟΥ ΤΗΣ ΓΗΣ
viewtopic.php?f=23&t=5865&p=182131#p182131
ΤΟ ΤΕΙΧΟΣ
viewtopic.php?f=23&t=12429

Άβαταρ μέλους
ΜΥΘΗΡΑ
Extreme poster
Extreme poster
Δημοσιεύσεις: 3214

Re: ΕΠΙΤΑΚΤΙΚΗ Η ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ ΑΝΑΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ ΤΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό ΜΥΘΗΡΑ » 24 Απρ 2021, 09:36

nemo έγραψε:
Ραν ταν πλαν έγραψε:

αλλά μπαλέτο του φολί μπερζέρ. :fico:

ουτε καν αυτο -το εψαξα στο γουγλι- δεν το ηξερα
για αυτο της λεω να τα δουλεψει και αναποδα ωστε να βρει τις παθογενειες της σκεψης
αλλα πολυ καλυτερα να συζητω για το βιοσοφιστικοδημοκρατικο πολιτευμα
παρα με κεκεδες στο φεις εκει να δεις καπιστρια που εχουν κοψει
αν δεν με μπλοκαρουν αυτοι θα το κανω εγω ....με νικησαν στο τελος- το ομολογω :yesyes:

σχόλιο 101

...για πες μου τι παθογενειες βρισκεις... ειμαι ολη αυτια ...τωρα μετα τα βιοσφικα σημαινοντα που εεγραψες σε προηγουμενο σχολιο σου καταρχην περνω πισω οσα αρνητικα σου εχω προσαψει ... θεωρω οτι μεσα απο σενα μιλα το πνευμα ενος γερου δασκαλου ....αν και οχι σαν το πνευμα που μιλα μεσα απο εμενα ...το δικο σου ειναι μεσα απο μια αλλη κατευθυνση βιοσοφιζον πνευμα ...σε ακουω .. λοιπον ...πες μου για τις παθογενειες της σκεψη μου ...

...αυτο το καιρο αναστοχαζομαι πανω στις πιθανες υπερβολες και τα στρεβλα σημεια της βιοσοφικης κοινωνικης αυτης θεωριας και πρακτικης ...θελω μια κριτικη επι της ουσιας ...
0 .
ΤΟ ΣΧΕΔΙΟ ΤΗΣ ΑΠΟΚΛΙΣΗΣ
viewtopic.php?f=23&t=5843
ΤΡΕΜΟΥΝΤΑΝΑ, ΜΕΓΙΣΤΗ ΤΑΛΑΝΤΩΣΗ ΒΑΡΥΤΙΚΟΥ ΠΕΔΙΟΥ ΤΗΣ ΓΗΣ
viewtopic.php?f=23&t=5865&p=182131#p182131
ΤΟ ΤΕΙΧΟΣ
viewtopic.php?f=23&t=12429

Άβαταρ μέλους
ΜΥΘΗΡΑ
Extreme poster
Extreme poster
Δημοσιεύσεις: 3214

Re: ΕΠΙΤΑΚΤΙΚΗ Η ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ ΑΝΑΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ ΤΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό ΜΥΘΗΡΑ » 24 Απρ 2021, 09:48

σχολιο 102

....η δημοκρατικη αναλογικα αναδιανεμητικη του πλουτου, της εξουσιας και της γνωσης οργανωση δεν ειναι αρκετη για να ειναι ετιτυχης και ωφελιμη για τον ανθρωπο και την ζωη εν γενει .. χρειαζεται το βιοσοφικο πνευμα ..

...δεν φτανει να οργανωθουν με ουσιαστικη δημοκρατια οι κοινοτητες,, αλλα θα πρεπει να εχουν βιοσοφικο πνευμα μεσα στο οποιο ενυπαρχει η θεοσοφια και ανθρωποσοφια μαζι με την σοφια της ζωης γενικα διαχυτης και διακριτης ( ζωη=ζεν=τζι ) ...για να μπορουν οι κοινοτητες να επιτελεσουν τον υψηλο στοχο και προορισμο τους να γινουν οχηματα συντηρησης της ζωης ανθρωποθεικης εξελιξης και πλοηγοι περιφρουρητες της ανελιξης της ζωης γενικα μεσα το κοσμο μας και στο Γαλαξια μας ....

...γιαυτο πλεον πρεπει να το τονιζουμε ,,, μιλαμε για τις βιοσοφικες ηλιακες αναλογικα αναδιανεμητικες κοινωνίες δικαίου οχι απλα για την δημοκρατικες κοινοτητες ..

...μιλαμε για ενα κοινοτισμο-κοινοβισμο -κομμουνισμο με βιοσοφικο προσανατολισμο ....δηλαδη θεμελιωμενο σε υψηλες οντολογικες αρχες για το τι ειναι η ζωη, ο θεος, ο κοσμος, ο ανθρωπος ...

....δεν μιλαμε για το αναρχοκοινοβισμο η τον καλυμενο ολιγαρχοκομματοκοινοβισμο
αλλα για τον βιοσοφικα αρχουμενο κοινοβισμο ....
0 .
ΤΟ ΣΧΕΔΙΟ ΤΗΣ ΑΠΟΚΛΙΣΗΣ
viewtopic.php?f=23&t=5843
ΤΡΕΜΟΥΝΤΑΝΑ, ΜΕΓΙΣΤΗ ΤΑΛΑΝΤΩΣΗ ΒΑΡΥΤΙΚΟΥ ΠΕΔΙΟΥ ΤΗΣ ΓΗΣ
viewtopic.php?f=23&t=5865&p=182131#p182131
ΤΟ ΤΕΙΧΟΣ
viewtopic.php?f=23&t=12429

Άβαταρ μέλους
Ραν ταν πλαν
Kalamata Lover
Kalamata Lover
Δημοσιεύσεις: 13195
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: ΕΠΙΤΑΚΤΙΚΗ Η ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ ΑΝΑΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ ΤΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό Ραν ταν πλαν » 24 Απρ 2021, 09:56

Βασικά μαλακίες λέμε για να περνάει η ώρα αλλά ας μην το κάνουμε θέμα τώρα. :fico:
0 .
Εθνικόφρων σταλινικός κομμουνιστής.

Άβαταρ μέλους
ΜΥΘΗΡΑ
Extreme poster
Extreme poster
Δημοσιεύσεις: 3214

Re: ΕΠΙΤΑΚΤΙΚΗ Η ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ ΑΝΑΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ ΤΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό ΜΥΘΗΡΑ » 24 Απρ 2021, 10:30

σχολιο 103

...και η θεμελιωση της βιοσοφικης κοινοτητας δνε περιμενουμε να γινει η μεγαλη επανασταση για να θεμελιωθει...αυτο εινα ενας μυθος συστημικος που τον χρησιμοποιει η συστημικη εξουσια για να αλλαζει προσωπεια και κοινωνικα στατους καταχρηστικης καταιεστικης εξουσιας .... η βιοσοφικη κοιοτητα μπορει να θεμελιωθεί σποραδικα στη αρχη ... σε επιπεδο συνοικιας, δημου, περιφερειας .. η ακομη μιας παραγωγικης μοναδας, ενος σχολειου , γενικα μιας οποιασδηποτε συλλογικοτητας ( πολτιστικης οικολογικής κτλ ) ...

... ακομη και δυο ανθρωποι μπορουν να στησουν στην μεταξυ τους επικοινωνια και αλληλοδραση και την κοινη τους δραση προς του αλλους μια βιοσοφικη ελαχιστη κοινοτητα ...

...μια οικογενεια επισης μπορει να διαχειριστει τα κοινα της προβληματα και ζητηματα διαβιωσης ως μια μικρη βιοσοφικη κοινοτητα ....αρκει ενας τουλαχιστον να ειναι εμπνευσμενος βιοσοφιστης και να μπορεσει να οργανωσει την κοινοτητα αυτη εμπνεοντας κι αλλους ..οχι κανοντας τον μοναρχη, ολιγαρχη αφεντη αλλα μοιραζοντας την εξουσια οπως απαιτει η ηλιακη βιοσοφικη αναδιανομη ...

...απο τις πανω απο 10 χιλιαδες οικοκοινοτητες τις ενεργες που εχουν καταγραφει στις μερε ςμας αλλα και αλλες πιο μικρες κι ασημες ...μη κατεγραμμενες ...ισως ισως λεω καποιες ηδη να λειτουργουν με βιοσοφικο αναδιανεμητικο πνευμα ...στο παρελθον απο τη αρχαιοτητα εννοειται οτι τετοιες κοινοτητες υπηρχαν απλα η συστημικη ιστορια για προφανειςλογους δεν κανει καμμια αναφορα ...στην εποχη μας γενικα οι εναλλακτικοι τροποι κοινωνικης οργανωσης πολλαπλασιαζονται το συστημα γενικα ακομη κρατα σιωπη ή και ελεγχει χιλιαδες απο αυτες τις κοινοτητες χρηματοδοτωντα τες ως δικα του πειραμτα νεου τροπου διαβιωσης ...και καταπιεσης εννοειται ...

ΑΡΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΓΕΝΝΙΕΤΑΙ ΚΑΙ ΚΑΘΟΡΙΖΕΙ ΤΗΝ ΝΕΑ ΕΠΟΧΗ ΜΑΣ ΔΕ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΤΟ ΣΤΕΡΝΟ ΟΙΚΤΡΟ ΣΙΔΕΡΕΝΙΟ ΣΥΣΤΗΜΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΕΙΟ ΤΟ ΥΣΤΑΤΟ ΤΟΥ ΑΝΙΣΟΡΡΟΠΟΥ ΔΙΑΩΙΝΟΒΙΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ....
ΑΛΛΑ ΓΕΝΝΙΕΤΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΜΙΑΣ ΑΛΛΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΟΡΓΑΝΩΣΗΣ ΚΑΙ ΤΟ ΚΙΝΗΜΑ ΤΗΣ ..
ΑΥΤΗ Η ΔΕΥΤΕΡΗ ΓΕΝΝΗΣΗ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ ΠΛΕΥΡΑ ΤΟΥ ΝΕΟΕΟΧΙΤΙΣΜΟΥ
...εχουμε μιλησει για αυτο ..διαβαστε ...

viewtopic.php?f=23&t=1553

...και ξαναλεμε για να υπαρχει κοινοτητα πρεπει να υπαρχουν τουλαχιστον δυο ανθρωποι αλληλεπιδρωντες και ενας κοινος πορος αναγκαιος και για τους δυο που να τον μοιραζονται ...

πχ εδω μεσα στο φορουμ αυτο και στο νημα αυτο .. μπορει να μη φανηκε αλλα στησαμε μια περιστασιακη κοινοτητα μικρη ...βιοσοφικη απο την προσπαθεια που εκανα εγω εξ αρχης ...δεν πετυχε .. ομως δεν ελκυσε αλλους οι λιγοι που ελκυστηκαν αποχωρησαν ... οπως ηταν εξαλλου πιθανο εξ αρχης ...

..ειναι πολυ δυσκολο ακομη και δυο ανθρωποι αναθρεμενοι με τις υπαξιες ενος δολιοφθορου ανισορροπου συστηματος που απο την κουνια μας μονωνει μας κανει εγωιστικους και ανταγωνιστικους και μας απαξιωνει ως συλλογικα οντα διασπωντας συνεχως την συλλογικη μας δυναμη ..ειναι δυσκολο εμεις που μεγαλωσαμε σε αυτο το συστημα να συστησουμε απο μονοι μας απο τα κατω μια αυθεντικη αναδιανεμητικη και ποσο μαλλον βιοσοφικη κοινοτητα ...στηριζομενοι απλα στις εμπνευσεις μας τις εσωτερικες ...

...το θεμελιωμα αυτων των κοινοτητων θα γινει απο τα πανω αλλα κι απο τα κατω ...


...το ""απο τα κατω"" ειναι δυσκολο αλλα οχι και ακατορθωτο ...αλα συνεχώς θελει προσπαθεια χμμ...το ""απο τα πανω "" ειναι ελεγχομενο απο αρχαιαοτατους Βιοσοφιστες αλλου επιπεδου γιαυτο και εχει ευοδωθει ηδη απο αιωνες ....και υπαρχουν ανθρωποι που αξιωνονται καποια στιγμη στη ζωη τους να ενταχθουνσε τεοιε ςκοινοτητες ...
0 .
ΤΟ ΣΧΕΔΙΟ ΤΗΣ ΑΠΟΚΛΙΣΗΣ
viewtopic.php?f=23&t=5843
ΤΡΕΜΟΥΝΤΑΝΑ, ΜΕΓΙΣΤΗ ΤΑΛΑΝΤΩΣΗ ΒΑΡΥΤΙΚΟΥ ΠΕΔΙΟΥ ΤΗΣ ΓΗΣ
viewtopic.php?f=23&t=5865&p=182131#p182131
ΤΟ ΤΕΙΧΟΣ
viewtopic.php?f=23&t=12429

Άβαταρ μέλους
nemo
Supreme poster
Supreme poster
Δημοσιεύσεις: 16596

Re: ΕΠΙΤΑΚΤΙΚΗ Η ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ ΑΝΑΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ ΤΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό nemo » 25 Απρ 2021, 20:41

μυθηρα εχω πολλες εργασιες αυτον τον καιρο για να μπορεσω να ασχοληθω σοβαρα
αλλα πες κατι εχεις διαβασει το βιβλιο της ουρσουλας δεν θυμαμαι επιθετο
ο αναρχικος των δυο κοσμων -ειναι παλιο μυθιστόρημα εφ αλλα αναφερεται
σε μια δημοκρατια οπως εσυ την περιγραφεις αν το εχεις διαβασει να μου το πεις
ωστε να το κοιταξω και εγω παλι και να το ξαναθυμηθω ωστε να το συζητησουμε
0 .
το απόλυτο ένα που συχαίνομαι είναι οι αυταπάτες
επειδη είναι και ο λόγος της ύπαρξής μου

Άβαταρ μέλους
Ραν ταν πλαν
Kalamata Lover
Kalamata Lover
Δημοσιεύσεις: 13195
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: ΕΠΙΤΑΚΤΙΚΗ Η ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ ΑΝΑΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ ΤΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό Ραν ταν πλαν » 26 Απρ 2021, 13:25

ΜΥΘΗΡΑ έγραψε: ...τωρα μετα τα βιοσφικα σημαινοντα που εεγραψες σε προηγουμενο σχολιο σου καταρχην περνω πισω οσα αρνητικα σου εχω προσαψει ... θεωρω οτι μεσα απο σενα μιλα το πνευμα ενος γερου δασκαλου ....αν και οχι σαν το πνευμα που μιλα μεσα απο εμενα ...


Ακούς συχνά τη φωνή αυτού του πνεύματος;
Αρκείται μόνο στο να σου μιλάει ή προχωρά και σε άλλες πράξεις; :fico:
0 .
Εθνικόφρων σταλινικός κομμουνιστής.

Άβαταρ μέλους
ΜΥΘΗΡΑ
Extreme poster
Extreme poster
Δημοσιεύσεις: 3214

Re: ΕΠΙΤΑΚΤΙΚΗ Η ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ ΑΝΑΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ ΤΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό ΜΥΘΗΡΑ » 26 Απρ 2021, 14:06

nemo έγραψε:μυθηρα εχω πολλες εργασιες αυτον τον καιρο για να μπορεσω να ασχοληθω σοβαρα
αλλα πες κατι εχεις διαβασει το βιβλιο της ουρσουλας δεν θυμαμαι επιθετο
ο αναρχικος των δυο κοσμων -ειναι παλιο μυθιστόρημα εφ αλλα αναφερεται
σε μια δημοκρατια οπως εσυ την περιγραφεις αν το εχεις διαβασει να μου το πεις
ωστε να το κοιταξω και εγω παλι και να το ξαναθυμηθω ωστε να το συζητησουμε


σχολιο 104


... δεν το εχω διαβασει ...εχω διαβασει λιγα και καλα κυριως συνοπτικες ιστοριες τις οποιες συμβουλευομαι συχνα ,,,,τα διαβαζα σε μια αλλη ηλικια ...τωρα θελω να αρχισω να διαβαζω συστηματικα ομως οραματικους κοινωνικους συγγραφεις και αρχαια ελληνικη γραμματεια ..ειναι μεγαλη συντροφια το ανοικτο εντυπο βιβλιο ...

....γιατι ομως να μιλαμε για ιδεες αλλων εσυ δεν εχεις δικες σου ιδεες ???πχ πως εχεις φανταστει την στρατιωτικη οργανωση... μια στρατωτικη δομημενη κοινοτητα ??

....πιστευεις οτι πρεπει ο απλος στρατιωτης να περνει μερος στις αποφασεις;... βεβαια εξαρταται την κρισιμοτητα τους ...πιστευεις οτι οι βαθμοι ?πρεπει αν δινονται με ταχρονια υπηρεσιας ??
πιστευεις οτι αν ο σκοπος ειναι ιερος οι στρατιωτε ςπριε να μυουνται σε αυτο??

.. επειδη ομως το ζητουμενο ειναι ενα δημοκρατικο βιοσοφικο συνταγμα ...και το βασικο ειναι να δοθουν ορισμοι ..πως θα οριζαμε την <<ΖΩΗ>> ??
0 .
ΤΟ ΣΧΕΔΙΟ ΤΗΣ ΑΠΟΚΛΙΣΗΣ
viewtopic.php?f=23&t=5843
ΤΡΕΜΟΥΝΤΑΝΑ, ΜΕΓΙΣΤΗ ΤΑΛΑΝΤΩΣΗ ΒΑΡΥΤΙΚΟΥ ΠΕΔΙΟΥ ΤΗΣ ΓΗΣ
viewtopic.php?f=23&t=5865&p=182131#p182131
ΤΟ ΤΕΙΧΟΣ
viewtopic.php?f=23&t=12429


Επιστροφή σε “Φιλοσοφία Πολιτικής”