Η ΠΕΡΙΕΚΤΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ του Φωτοπουλου στο μικροσκοπιο

Πολιτικά συστήματα, πολιτική επιστήμη, πολιτικές ιδεολογίες κλπ.
Άβαταρ μέλους
Industrial
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 7

Re: Η ΠΕΡΙΕΚΤΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ του Φωτοπουλου στο μικροσκοπιο

Δημοσίευσηαπό Industrial » 14 Μάιος 2018, 10:42

Συνοψίζοντας τα όσα έχουμε πει μέχρι τώρα και κλείνοντας από τη μεριά μας τον δήθεν "διάλογο” για την Περιεκτική Δημοκρατία που ανοίξατε, θέλουμε να τονίσουμε τα έξης:

α) Ο πραγματικός πολιτικός διάλογος, ιδιαίτερα πάνω σε ένα νέο κοινωνικό πρόταγμα για το οποίο έχουν γραφτεί βιβλία αλλά και πάρα πολλά άρθρα σε πολλές γλώσσες προϋποθέτει σοβαρή μελέτη και κατανόηση των απόψεων και των θέσεων του άλλου και εν προκείμενου του βιβλίου για την Περιεκτική Δημοκρατία που πραγματεύεται ένα νέο κοινωνικό πρόταγμα με λεπτομερή τεκμηρίωση, και τεράστια βιβλιογραφική αναφορά κλπ

β) Έτσι μόνο θα αποφεύγονται παρανοήσεις ,διαστρεβλώσεις, αοριστολογίες (σκόπιμα ή ακουσία) ή και προπαγάνδα.

Από ότι σας έχουμε πει μέχρι τώρα, ενώ εσείς δεν έχετε κάνει ακόμα ούτε το πρώτο, δηλαδή μία σοβαρή μελέτη του βιβλίου, προχωρήσατε στο δεύτερο ασύστολα και κακόπιστα, έχοντας "κολλήσει" σε ένα πράγμα το οποίο επαναλαμβάνετε συνεχώς διαστρεβλώνοντας το νόημα του βιβλίου και όχι μονό αυτό, αλλά κάνοντας συνεχώς και υβριστικούς αν όχι και συκοφαντικούς χαρακτηρισμούς ("ψυχοσυμπλεγματικά άτομα, τυχάρπαστος χαρακτήρας ",κλπ κλπ), όλα αυτά κατά τη γνώμη μας είναι απλώς γελοία, ιδιαίτερα όταν έχετε και την απαίτηση να συνεχίσουμε τον "διάλογο" αυτό επ' αόριστο.

Σας είπαμε ότι δεν έχουμε χρόνο, αλλά και να είχαμε δεν έχει κανένα νόημα ένας "διάλογος", όπου εσείς διαστρεβλώνετε κατάφωρα το βιβλίο για να λέτε τα δικά σας και μάλιστα να επαναλαμβάνετε συνέχεια και εντελώς αφοριστικά, χωρίς να το στηρίζετε βέβαια πουθενά, πάρα μονό στις μισοχωνεμένες αντιλήψεις σας, το ίδιο πράγμα: η εξισωτική δημοκρατία δεν είναι καλή για τις κοινωνίες! (ενώ η ΠΔ που περιγράφεται στο βιβλιο δεν έχει βέβαια καμία σχέση με αυτά που λέτε για τον φανταστικό σας "εξισωτισμό)


Επειδή σοφόν το σαφές, σας καλούμε λοιπόν αν θέλετε να κάνετε σοβαρή κριτική ώστε να γίνει ένας πραγματικός διάλογος (έκτος αν όπως υποπτευόμαστε άπλα θέλετε να συκοφαντήσετε ένα απολυτά τεκμηριωμένο κοινωνικό πρόταγμα) να γράψετε ένα άρθρο, ένα κείμενο με την δική σας εμπεριστατωμένη και ανάλογα τεκμηριωμένη κριτική στο πρόταγμα της Περιεκτικής Δημοκρατίας, και εμείς αναλαμβάνουμε την υποχρέωση όχι μόνο να δημοσιεύσουμε το άρθρο σας στην ιστοσελίδα μας αλλά και να απαντήσουμε σε αυτό , για να δοθεί έτσι μία σαφής εικόνα στο δημόσιο διάλογο και να μην δημιουργούνται παρανοήσεις. Αν δεν το κάνετε αυτό, απλά θα κάνετε φανερή σε όλους τη κακοπιστία σας αλλά και την πρόθεση σας απλά να συκοφαντήσετε ένα πρόταγμα για το οποίο έχει χυθεί τόνος μελάνι, σε πολλές γλώσσες . Αυτά από εμάς και δεν πρόκειται να μετάσχουμε σε αυτή τη καφενοκουβέντα, ιδιαίτερα όταν εμείς καλόπιστα σας συστήσαμε πηγές τις οποίες θα έπρεπε να διαβάσετε για να κάνετε σοβαρή κουβέντα πάνω στο θέμα και εσείς τις αγνοήσατε, απλά για να μας πείτε τον φετφά σας για την Περιεκτική Δημοκρατία, που τον είχατε σίγουρα βγάλει πριν καν ακόμη διαβάστε γραμμή από το βιβλίο!
0 .

Άβαταρ μέλους
ΜΥΘΗΡΑ
Extreme poster
Extreme poster
Δημοσιεύσεις: 3214

Re: Η ΠΕΡΙΕΚΤΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ του Φωτοπουλου στο μικροσκοπιο

Δημοσίευσηαπό ΜΥΘΗΡΑ » 14 Μάιος 2018, 14:54

σχολιο 23


...οι χαρακτηρισμοι ειναι καπως υπερβολικοι αλλα αυτο γινεται για να αναψουμε λιγο τα αιματα ....επιτηδευμενα ...αλλα σε ενα διαλογο που θεωρει κανεις μη σοβαρο γιατι να κολλαει στους χαρακτηρισμους ενας διαλογος επι της ουσιας γινεται δυστυχως μονολογωντας τελικα .. ενας διαλογος χωρις ακαδημαικη επισημοτητα .. σιγα βρε παιδια δεν βλεπετε πως ουτε τονους δεν βαζω καν...ειναι απλ διαλογικο εγχιερημα διαδικτυακο με ανεπισημοτητα χωρις τα τυπικα τα ακαδημαικα εννοειται ..θιγουμε καποια θεμτα για τα οποια επιμενετε να μη περνετε θεση και αναλωνεστε στο να μας θυμιζετε αυτο που ξερουμε ηδη ,,,οτι δηλαδη ενας διαλογος μεσα σε ενα λαικο φορουμ δεν μπορει να εχει την επισημοτητα και τυπικοτητα που ζητατε .. μας ζητατε να βαλουμε κοστουμι για να εμφανιστουμε σε ενα κοτετσι .. χμμ παραλογο δεν ειναι αυτο ??? ..

.. και γραμμες πολλες εχουμε διαβασει μεχρι τωρα ... σχεδον 100 σελιδες ...

προχωραμε ...
..επισημαναμε την παραλογη εμμονη στην μη ιεραρχια και την εξισωτικη εξουσια ,, την ανεδαφικοτητα της διαδικασιας κληρωσης των εντολοδοχων καθως αυτο θα μπορουσε να αναδειξει συντονιστες και διαχειριστες των αποφασεων τα πιο ακαταλληλα ατομα ...
επισης ανεδαφικη ειναι η εμμονη οι αποφασεις των ειδικων να μην εχουν ιδιαιτερη βαρυτητα κια να μη θεσμοθετουνται θεσεις ειδικων ωστε να μη γινεται καταχρηση της εξουσιας τους

...συγκεκριμενα θεματα που αναφερονται στις σελιδες απο 350 ως 380 του βιβλιου.. επι των θεματων αυτων απαξιωσατε καθε διαλογο με προσχημα οτι δεν ειμαστε σοβαροι κια καλοπιστοι παρεξηγωντας προφανως την εννοια της καλοπιστιας συγχεοντας της με την συγκαταβαση και την μη αρνητικη κριτικη .. χμμ ναι τετοια καλοπιστια δεν εχουμε θα ηταν περα απο τους σκοπους της αναλυσης μας αυτο ...


..δεν γραφουμε εδω μεσα σε ακαδημαικο annals που πρεπει να τηρηθουν καποιες προδιαγραφες ακαδηματικης παρουσιασης .. φευ ... ενα διαικιτυακος διαλογος σε ενα δημοσιο ανοικτο προς ολους λαικο θα το λεγα φορουμ ειμαστε ( μη επιστημονικο ) .. ριχτε τον πηχυ ....μη γινετσε ανεδαφικοι και σε αυτο ...

ΤΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΜΠΛΟΥΤΙΖΟΥΜΕ ΤΟ ΔΙΑΔΙΚΤΥΑΚΟ ΥΛΙΚΟ ΜΕ ΚΡΙΤΙΚΗ ΕΠΙ ΤΗΣ ΟΥΣΙΑΣ ΤΟΥ ΕΡΓΟΥ ΠΟΥ ΟΜΟΙΑ ΤΗΣ ΔΕ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΚΙ ΑΝ ΕΧΕΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΑ ΠΡΟΣΒΑΣΙΜΗ

ΟΣΟ για την συγγραφη ενος <<εμπεριστατωμενου>> με το γαντι ελαφροισκιωτου αρθρου που να αναμασα τα λογια του και να μη λεει τα συκα συκα και τη σκαφη σκαφη ,,καταλληλου για δημοσιευση στο περιοδικο σας δεν ειναι του ενδιαφεροντος μας αυτη την στιγμη ...


συνεχιζουμε ...θα εξετασουμε παραπερα τις υπονοιες που αφηνει το εργο -προταγμα για την ηλεκτρονικη αμεσοδημοκρατια την πιο οικτρη μορφη που μπορουν να παρουν οι ψευδοδημοκρατιες
0 .
ΤΟ ΣΧΕΔΙΟ ΤΗΣ ΑΠΟΚΛΙΣΗΣ
viewtopic.php?f=23&t=5843
ΤΡΕΜΟΥΝΤΑΝΑ, ΜΕΓΙΣΤΗ ΤΑΛΑΝΤΩΣΗ ΒΑΡΥΤΙΚΟΥ ΠΕΔΙΟΥ ΤΗΣ ΓΗΣ
viewtopic.php?f=23&t=5865&p=182131#p182131
ΤΟ ΤΕΙΧΟΣ
viewtopic.php?f=23&t=12429

Sui Generis
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 1

Re: Η ΠΕΡΙΕΚΤΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ του Φωτοπουλου στο μικροσκοπιο

Δημοσίευσηαπό Sui Generis » 14 Μάιος 2018, 23:23

Παρακολουθώ το ΜΕΚΕΑ τα τελευταία 5 χρόνια και μαζί του έμαθα και την ΠΔ, παρά τις επιμέρους διαφωνίες γενικά συμφωνώ σε αρκετά. Πρώτιστο καθήκον στις σημερινές συνθήκες η δημιουργία ενός πλατιού μετώπου.

Έφαγα κάποιο χρόνο να διαβάσω τόσα μηνύματα μεζεμένα και φαντάζομαι ότι λίγη εμπειρία θα έχετε με νετ αφού εδώ και μέρες μιλάτε με ένα τρολ με τον αυστηρό ορισμό του όρου αφού δεν πρόκειται να σταματήσει τη συζήτηση στο αιώνα τον άπαντα. Κάντε μια αναζήτηση ρε παιδιά να δείτε την παρουσία του ΜΥΘΗΡΑ και τον ρόλο του, σε όλα τα "εσωτερικά" φόρουμ μαζί με άλλους "αναζητητές" βρίσκεται και έχει άποψη για ναούς, ροδόσταυρους, τελετουργίες και για βιβλία που δεν έχει διαβάσει πάνω από 3 σελίδες..


Εικόνα
0 .

Άβαταρ μέλους
ΜΥΘΗΡΑ
Extreme poster
Extreme poster
Δημοσιεύσεις: 3214

Re: Η ΠΕΡΙΕΚΤΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ του Φωτοπουλου στο μικροσκοπιο

Δημοσίευσηαπό ΜΥΘΗΡΑ » 15 Μάιος 2018, 11:18

Sui Generis έγραψε:Παρακολουθώ το ΜΕΚΕΑ τα τελευταία 5 χρόνια και μαζί του έμαθα και την ΠΔ, παρά τις επιμέρους διαφωνίες γενικά συμφωνώ σε αρκετά. Πρώτιστο καθήκον στις σημερινές συνθήκες η δημιουργία ενός πλατιού μετώπου.

Έφαγα κάποιο χρόνο να διαβάσω τόσα μηνύματα μεζεμένα και φαντάζομαι ότι λίγη εμπειρία θα έχετε με νετ αφού εδώ και μέρες μιλάτε με ένα τρολ με τον αυστηρό ορισμό του όρου αφού δεν πρόκειται να σταματήσει τη συζήτηση στο αιώνα τον άπαντα. Κάντε μια αναζήτηση ρε παιδιά να δείτε την παρουσία του ΜΥΘΗΡΑ και τον ρόλο του, σε όλα τα "εσωτερικά" φόρουμ μαζί με άλλους "αναζητητές" βρίσκεται και έχει άποψη για ναούς, ροδόσταυρους, τελετουργίες και για βιβλία που δεν έχει διαβάσει πάνω από 3 σελίδες..


Εικόνα


σχολιο 24

....δεν εκρυψα την διαδικτυακη μου περσονα την πολυπροσωπη και πολυπλευρη .. αν ηθελα να κρυφτω θα το εκανα και δεν θα εμπαινα σε διαλογο μαζι σας με ενα ψευδωνυμο που αποκαλυπτει τις πλευρες της διαδικτυακης μου δρασης ,, ναι εχω γενικες γνωσεις αρκετες χωρις αν ειμαι ειδικα κι ιδιαιτερως διαβασμενη ,,περισσοτερο εχω μια νοητικη βιβλιοθηκη φτιαξει μεσα στο κεφαλι μου ως κατασκευη κι αυτο με βοηθαει να εχω γνωμη και κριση πολλες φορες για ολα ...

...για την μεταφυσικη, τον εσωτερισμο και τα ταγματα του, τη φιλοσοφια, την πολιτικη , τις επιστημες κτλ κτλ χωρις να ειμαι ιδιαιτερως διαβασμενη .. ειμαι δηλαδη της πανεπιστημοσυνης οπως και οι αρχαιοι μας φιλοσοφοι που μιλουσαν γα ολα ...κια μπορω μεσα σε πολυ λιγο χρονο με εστιαση επι ειδικων θεματων και μιλησω και σαν ειδικος ...

...εχω κι αλλα ψευδωνυμα διαδικτυακα ... τη προσκληση ομως στους περιεκτικους την εκανα με το προσωπικο κοσμικο μου ονομα με το οποιο εχω δημοσιευσει επισης αρθρα στο διαδικτυο τα <<συνετα- μετριοπαθη >> μου για διαφορα θεματα ...ανηκω στις ακτιβιστριες- κινηματιες της εθελοντικης δημοσιογραφιας της αυτοβουλης κι αυτονομης ...χμμ

...να μερικα αλλα διαδικτυακα μου προσωπα απο την δεκαχρονη διαδικτυακη μου δραση για να με ψαξετε καλυτερα ...

Ζωη Κυριακιδου στο facebook

καθεκαστην στο .....gr δυστυχως εκλεισε και δεν μπορω να σας παραπεμψω στα δεκαδες θεματα που ειχα ανοιξει εκει .. οι διαχειριστες του φορουμ αυτου εδω απο εκει με ξερουν ...

EKATHΡΑ , ΜΠΟΥΚΑΛΑΣ, wallbroker στο forum.gr

ΚΑΘΗΡΑ στο metafysiko.gr

ΜΥΘΗΡΑ στο esoterica.gr και σε αλλα φορουμ που εχουν κλεισει

Wallbroker στο φορουμ της Μyphone εκει μιλαω για τον κινδυνο απο τις ηλεκτρομαγνητικες ακτινοβολιες ...

κτλ κτλ




...δεν ειμαι κανουρια ειμαι παλια στο κουρμπετι το διαδικτυακο μοναχικη κι αυτονομη κι ετσι μπορω να διαχειριζομαi ανετα και ψυχραιμα διαλογους μονη εναντιον πολλων χωρις να δινω λογαριασμο σε κανενα και χωρις να δεχομαι απο κανεναν εντολες ......ΜΕ ΤΙΜΗΜΑ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΟΝ ΑΠΟΚΛΕΙΣΜΟ ΜΟΥ και οντως εχω αποκλειστει απο πολλΑ φορουμ ...για τις απαντησεις που εδινα σε διαχειριστες ....ειδικα τα μεγαλα αποκρυφιστικα φορουμ με εχουν μπαναρει ...


...δεν ειμαι ενα απλο τρολ καθως διανεμω ολοκληρες θεωριες με κατεβατα απο σκεψεις και ιδεες ολοτελα πρωτοτυπες και δικες μου ....ειμαι μια ΔΙΑΔΙΚΤΥΩΜΕΝΗ ΠΕΡΙΘΩΡΙΑΚΗ ΦΙΛΟΣΟΦΟΣ ΠΟΥ ΑΠΛΑ ΔΙΑΚΙΝΩ ΤΙΣ ΙΔΕΕς ΜΟΥ και παραλληλα κατακραζω καταστασεις που μυρισουν πτωμα σηψη παρακμη ...

...τι προβλημα εχετε με αυτο ??? παλι εκτος ουσιας των ζητηματων που θιγωνται στις ΣΗΜΑΝΣΕΙΣ βρισκεστε ....μα επιτελους αφηστε τα παραπλευρα και πιαστε την ουσια ...


...και το σωστο ειναι <<της>> ΜΥΘΗΡΑΣ οχι <<του>> ΜΥΘΗΡΑ... ειμαι γυναικα... μη αλλαζετε το φυλο μου ... :ciao5:
0 .
ΤΟ ΣΧΕΔΙΟ ΤΗΣ ΑΠΟΚΛΙΣΗΣ
viewtopic.php?f=23&t=5843
ΤΡΕΜΟΥΝΤΑΝΑ, ΜΕΓΙΣΤΗ ΤΑΛΑΝΤΩΣΗ ΒΑΡΥΤΙΚΟΥ ΠΕΔΙΟΥ ΤΗΣ ΓΗΣ
viewtopic.php?f=23&t=5865&p=182131#p182131
ΤΟ ΤΕΙΧΟΣ
viewtopic.php?f=23&t=12429

Άβαταρ μέλους
ΜΥΘΗΡΑ
Extreme poster
Extreme poster
Δημοσιεύσεις: 3214

Re: Η ΠΕΡΙΕΚΤΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ του Φωτοπουλου στο μικροσκοπιο

Δημοσίευσηαπό ΜΥΘΗΡΑ » 15 Μάιος 2018, 14:48

σχολιο 25

...μια ανασκοπηση των σημανσεων για τις οποιες οι περιεκτικοι δημοκρατες αρνηθηκαν καθε διαλογο με προσχημα τη μη σοβαροτητας της νηματοθετριας εξαιτιας των μεταφυσικων και εσωτερικων αναζητησεων και παρεμβασεων σε αλλα σημεια του διαιδικτυου και εξαιτιας του μη ακαδημαικου τυπικου υφους του παροντος διαλογου .... λες και εχουμε επιστημονικο συνεδριο εδω περα ...χμμμ...δηλαδη μια ακρως λαθεμενη αντιληψη για το τι ειναι ενας ελευθερος διαδικτυακος διαλογος σε ενα μη επιστημονικο δημοσιο φορουμ....


οι σημανσεις ειναι ....

...ο αδοκιμος ορος <<περιεκτικη δημοκρατια >> που δημιουργει παρανοησεις ως προς τις αποτερες στοχευσεις της και δεν εκφραζει με κανενα τροπο τον αναδιανεμητικο χαρακτηρα μιας κοινωνιας δικαιου

...η παραλογη κι ανεδαφικη κατα τη γνωμη μας εμμονη στην μη ιεραρχηση και στην εξισωτικη εξουσια παραγνωριζοντας τις υφισταμενες βιογενεις και κοινωνιογενεις διαφοροποιησεις

...η παραλογη κι ανεδαφικη επιλογη μεσω κληρωσεων ( ο τυχαρπαστισμος στην επιλογη των ατομων που θα αναλαμβανουν την διαχειριση κι εκτελεση αποφασεων ) στελεχων συντονιστων κι εντολοδοχων για τα τα ανωτερα επιπεδα οργανωσης της συνομοσπονδιακης δημοκρατιας

...η παραλογη κι ανεδαφικη εμμονη στον αποκλεισμο των ατομων με ειδικες γνωσεις και ικανοτητες απο θεσεις εξουσιας που τους διαφοροποιουν απο τα υπολοιπα απλα μελη της δημοκρατικης κοινοτητας και δινουν ιδιαιτερο βαρος στις αποφασεις τους ...κατα τους περιεκτικους οι ειδικοι δνε δικαιουνται τετοια διαφοροποιση εξουσιας ( κατι που ακυρωνει την αξια της ειδικης γνωσης και των ειδικων ικανοτητων μεσα στην περιεκτικη κοινωνια )
0 .
ΤΟ ΣΧΕΔΙΟ ΤΗΣ ΑΠΟΚΛΙΣΗΣ
viewtopic.php?f=23&t=5843
ΤΡΕΜΟΥΝΤΑΝΑ, ΜΕΓΙΣΤΗ ΤΑΛΑΝΤΩΣΗ ΒΑΡΥΤΙΚΟΥ ΠΕΔΙΟΥ ΤΗΣ ΓΗΣ
viewtopic.php?f=23&t=5865&p=182131#p182131
ΤΟ ΤΕΙΧΟΣ
viewtopic.php?f=23&t=12429

Άβαταρ μέλους
ΜΥΘΗΡΑ
Extreme poster
Extreme poster
Δημοσιεύσεις: 3214

Re: Η ΠΕΡΙΕΚΤΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ του Φωτοπουλου στο μικροσκοπιο

Δημοσίευσηαπό ΜΥΘΗΡΑ » 20 Ιουν 2018, 18:49

ΣΗΜΑΝΣΗ 6

Εικόνα

........μια αλλη σημανση στο εργο του Φωτοπουλου <<Περιεκτικη Δημοκρατια>> ειναι οτι αφηνει ανοικτο το ενδεχομενο του εκφυλισμου της λογω πολυπλοκοτητας σε ηλεκτρονικη ψηφιακη αμεσοδημοκρατια οπως ολα τα αμεσοδημοκρατικα προταγματα κατα βαθος υπονοουν ...
...μια εκδοχη δηλαδη της δημοκρατιας που αποτελει την πιο οικτρη, πλανερη μορφη που μπορουν να λαβουν οι συγχρονες ψευδοδημοκρατιες ουσιαστικα απαλλοτριωνοντας εντελως την εννοια του πολιτη και των πολιτικων δικαιωματων και υποχρεωσεων και αρα της πολιτικης του εξουσιας δημιουργωντας εικονικα περιβαλλοντα συνελευσεων και ψηφοφοριων μετατρεποντας τον σε απλο εικονιδιο μια ηλεκτρονικης πλατφορμας που ο ελεγχος της περνα σε ενα αλλο επιπεδο με την παρεμβολη μιας αδιαγνωστη υψηλης τεχνολογιας και των ειδικων χειριστων της πολυ μακραν απο την δυνατοτητα να ελεγχθει απο τον απλο πολιτη η νομιμοτητα κι εγκυροτητα της ...η μορφη αυτη πολιτικης διαχειρισης ουσιαστικα ειναι δυνατον να δρασει διαλυτικα και καταστροφικα σε αυτο που ειναι η βαση της δημοκρατικης ζωης ,, η παρουσια η φυσικη σε χωρο πραγματικο συνελευσεων,, η προσωπο με προσωπο συνδιαλλαγη κι επικοινωνια ...


...στην σελιδα 379 διαβαζουμε
https://www.ebooks4greeks.gr/%CF%80%CE% ... E%BF%CF%85

<<Ακομα όσον αφορα το προβλημα των τροπων με τους οποιους θα μπορουσε να αποτραπει ο εκφυλισμος των περιφερειακων και συνομοσπονδιακων συνελευσεων σε νεες εξουσιαστικες δομές η συγχρονη τεχνολογια θα μπορουσε να παιξει ενα αποφασιστικο ρολο.
Ενα ηλεκτρονικο δικτυο θα μπορουσε να συνδεει συνελευσεις σε διαφορα επιπεδα, για την επιλυση προβληματων συντονισμου κτλ αποτελωντας στην πραξη μια πελωρια <<συνελευση>> των συνελευσεων.
Ετσι θα γινοταν ακομη ευκολοτερο να περιοριστουν τα μελη των περιφερειακων και συνομοσπονδιακων συνελευσεων σε καθαρα διοικητικα καθηκοντα και συντονισμου κι εκτελεσης των πολιτικων που εχουν υιοθετησει οι δημοτικες συνελευσεις . >>


...για να αποφυγουμε λοιπον το τερας της ιεραρχησης κι δομησης της εξουσιας,, το μεγαλο ταμπου του κρυπτομoναρχικου μας Φωτοπουλου ( αν κρινουμε απο την μοναρχια του ως διανοουμενου μεσα στους αδιαλλακτους θρησκευτικου τυπου φορεις που εχει συστησει )..για να αποφυγουμε αυτο το τερας προσφευγουμε σε ενα αλλο τερας το ηλεκτρονικο τερας των μεγασυνελευσεων των εικονικων χωρις την απαιτηση της φυσικης παρουσιας των μελων ..χμμμ................
.... με οτι μπορει να σημαινει αυτο για την αυθεντικοτητα κι εγκυροτητα της δημοκρατικης διακυβερνησης,, δεδομενου οτι η παρεμβολη της υψηλης τεχνολογιας μετατρεπει τις δημοκρατικες διεργασιες σε εντελως ανεξιχνιαστες και ελεγχομενες διεργασιες απο μια ολιγαρχια ειδικων σε θεματα ηλεκτρονικης διακυβερνησης ..χμμμ... ετσι θα αποφυγουμε το τερας της ιεραρχησης, με το να παραδοθουν οι συνελευσεις στην δικαιοδοσια ενος συστηματος δρακοντιου και αναγκαστικα λογω της ειδικης του φυσης αυστηρα ολιγαρχουμενου;;;;...
0 .
ΤΟ ΣΧΕΔΙΟ ΤΗΣ ΑΠΟΚΛΙΣΗΣ
viewtopic.php?f=23&t=5843
ΤΡΕΜΟΥΝΤΑΝΑ, ΜΕΓΙΣΤΗ ΤΑΛΑΝΤΩΣΗ ΒΑΡΥΤΙΚΟΥ ΠΕΔΙΟΥ ΤΗΣ ΓΗΣ
viewtopic.php?f=23&t=5865&p=182131#p182131
ΤΟ ΤΕΙΧΟΣ
viewtopic.php?f=23&t=12429

Άβαταρ μέλους
ΜΥΘΗΡΑ
Extreme poster
Extreme poster
Δημοσιεύσεις: 3214

Re: Η ΠΕΡΙΕΚΤΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ του Φωτοπουλου στο μικροσκοπιο

Δημοσίευσηαπό ΜΥΘΗΡΑ » 21 Ιούλ 2018, 08:36

ΣΗΜΑΝΣΗ 7

Εικόνα

....ένα μεγάλο θέμα στην λειτουργία μιας δημοκρατικής κοινωνίας είναι η < αρχή της πλειοψηφίας> με βάση την οποία παιίρνονται οι αποφαάσεις στα συλλογικά όργανα ...

....ο Φωτόπουλος μοιάζει να θεωρεί λογική την ένσταση των ελευθεριακών στοχαστών ότι < η αρχή της πλειοψηφίας > καταπνίγει την ελεύθερη βούληση των ατόμων που ανήκουν στις μειοψήφιες μιας συλλογικότητας ,,,από κει και πέρα ξετυλίγει ένα νήμα συλλογισμών προκείμενου να αντιπαρέλθει των κωλυμμάτων αυτών που θέτουν οι ελευθεριακοί στοχαστές και να δείξει οτι υπάρχουν τρόποι να προστατευτεί η θέληση της μειοψηφίας ...και ότι δεν πρέπει να συγχέουμε την ακρατική δημοκρατία (τέτοια είναι η Περιεκτική Δημοκρατία που εισηγείται ) με τη κρατικίστικη ...κι άρα δεν είναι ίδιον της δημοκρατίας ο περιορισμός της βουλησης του ατόμου όπως πιστεύουν οι ελευθεριάκοι από την στιγμή που μετέχουν ισότιμα όλοι στις αποφάσεις https://www.ebooks4greeks.gr/%CF%80%CE% ... %BF%CF%85( σελ 380-83 ) ...

...αυτός ο συλλογισμός, για το πώς δηλαδή η ισοτιμία στης αποφάσεις υπερσκελίζει την ένσταση των ελευθεριακών για την <αρχή της πλειοψηφίας> που ισχύει στις δημοκρατίες, δεν γίνεται κατανοητός και το επιχείρημα του θολώνει εντελώς όταν ξεκινάει η ανάλυση για τις δυο παραδόσεις των ανθρώπινων δικαιωματων την φιλελεύθερη και την σοσιαλιστική.


Καταρχήν η ένσταση περί της <αρχής της πλειοψηφίας> ότι καταπιέζει τις μειοψηφίες καταμαρτυρεί μια παρεξήγηση σχετικά με τους σκοπούς της δημοκρατικής διακυβέρνησης..

..ο σκοπός της συμμετοχικής δημοκρατίας της αληθινής όχι της ψευδεπίγραφης (όπως οι πραγματωμένες ιστορικά ) δεν είναι η ανεμπόδιστη έκφραση της ατομικής βούλησης ...


φιλοσοφικά είναι ατόπημα οντολογικής φύσης το να θεωρούμε ότι η δημοκρατία είναι ένα πολιτειακό σύστημα που απελευθερώνει εντελώς την βούληση μας και μας δίνει την απόλυτη ελευθερία στην έκφραση της …αν στηρίζουμε τέτοιες θέσεις ή θεωρούμε λογικές τις ενστάσεις για την αρχή της πλειοψηφίας που απορρέουν από αυτές τις θέσεις, σημαίνει ότι δε έχουμε κατανοήσει ποιός είναι ο σκοπός κι αναγκαιότητα του συλλογικού μας βίου …

….ο συλλογικός μας βίος είναι ο μόνος βίος που μπορεί να προασπίσει με τον καλύτερο τρόπο τα δικαιώματα μας τα συλλογικά αυτά που απορρέουν από τις συλλογικές ανάγκες ζωής μας ( προσοχή ανάγκες ζωής μας κι όχι κάθε λογής αλλοτριωτική ανάγκη) …

…μετέχουμε σε συλλογικές οντότητες για να εξασφαλίσουμε αυτόν τον καλύτερο τρόπο ικανοποίησης των κοινών μας αναγκών ζωής και να πετύχουμε άρα ένα υψηλό επίπεδο συλλογικής ικανοποίησης …θυσιάζοντας βέβαια κάτι από την ελευθερία της ατομικής βούλησης μας …
…μόνο σε συνθήκες αναρχίας και κοινωνικού χάους η ατομική βούληση δεν έχει κοινωνικούς περιορισμούς στην έκφραση της …

Δεν μετέχουμε σε συλλογικά όργανα να επιβάλουμε την ατομική μας βουληση .. αλλά για να συσταθεί από τις διαφοροποιημένες ατομικές βουλήσεις η συλλογική κοινή βούληση που προκυπτει ως ένας « ισολογισμός» των ατομικών βουλήσεων «ισολογισμός» συμφωνούντων - διαφωνούντων με βάση
την <αρχή της πλειοψηφίας> για να επιλεχθει η συλλογικά αποδεκτή λύση η πλειοψηφικά ισχυρότερη για τα κοινά μας προβλήματα ,,μια λύση που μπορεί να μην είναι κι η καλύτερη δυνατή δεδομένου ότι οι πόλλοι δεν αντιλαμβανονται στην παρούσα φάση της ανθρώπινης εξέλιξης μας απαραίτητα αυτό που είναι τα βέλτιστο ως λύση …

Εδώ έχουμε ένα μειονέκτημα της δημοκρατικής διακυβέρνησης, που έχει να κάνει με το ποιόν των συμμετεχόντων, το επίπεδο της ατομικής και κοινωνικής τους συνείδησης και το πώς ακριβώς νέμεται μεταξύ τους η κυριότητα επί των αποφάσεων
..αν σε ένα συλλογικό σώμα η πλειοψηφία των συμμετεχόντων είναι άσχετοι με το ζήτημα που τίθεται προς συναπόφαση,,αν έχουν χαμηλό επίπεδο κοινωνικής συνείδησης και έχουν ίδια κυριότητα ο ειδικός κι επιγνώστης ενός ζητήματος με τον μη ειδικό κι επιπλέον δεν υπάρχει κανένα σύστημα επηρεασμού της γνώμης των πολλών και ασχέτων, τότε οι αποφασεις δεν αναμένεται να αποτελούν βέλτιστη λύση και άρα είναι δυνατόν να μην είναι οι ορθές δηλαδή οι καλύτερες δυνατές.

Ένα μεγάλο θέμα λοιπόν για να είναι η αρχή της πλειοψηφίας λειτουργική ως προς την ορθότητα των ειλημένων αποφάσεων, είναι το πώς νέμουμε την κυριότητα τη συμμετοχική μέσα σε ένα συλλογικό σώμα και βέβαια ποια είναι η παιδεία και το επίπεδο κοινωνικής συνείδησης των συμμετεχόντων … κι όχι βέβαια το αν μπορει ή όχι να εκφράζεται η ατομική βουληση των μειοψηφιών στις αποφάσεις τις πλειοψηφικά ειλημένες …αυτό από θέση λόγω της ύπαρξης ενός συλλογικού σώματος εννοείται ότι το <<θυσιάζουμε>> από την στιγμή που δεχόμαστε να συμμετέχουμε σε αυτό το συλλογικό όργανο άρα δεχόμαστε να υπαχθούμε στην συνισταμένη ισχυρή συλλογική βούληση και τις αποφάσεις που αυτή θα λάβει.

Η απόλυτη ελευθερία της ατομικής βούλησης είναι ασυμβίβαστη με την συλλογική ζωή και την δημοκρατική διακυβέρνηση …

…όποιος θέλει να την έχει θα πρέπει να γίνει ακοινωνικό, απομονωμένο ον…αλλά και πάλι μόνο το μύθο του περί της απόλυτης ελευθερίας θα ζήσει καθώς μακρυά από την κοινωνία είναι δεκάδες οι περιοριστικές συνθήκες που απειλούν την ύπαρξη του κι άρα περιορίζουν τραγικά την ελευθερία του …
0 .
ΤΟ ΣΧΕΔΙΟ ΤΗΣ ΑΠΟΚΛΙΣΗΣ
viewtopic.php?f=23&t=5843
ΤΡΕΜΟΥΝΤΑΝΑ, ΜΕΓΙΣΤΗ ΤΑΛΑΝΤΩΣΗ ΒΑΡΥΤΙΚΟΥ ΠΕΔΙΟΥ ΤΗΣ ΓΗΣ
viewtopic.php?f=23&t=5865&p=182131#p182131
ΤΟ ΤΕΙΧΟΣ
viewtopic.php?f=23&t=12429


Επιστροφή σε “Φιλοσοφία Πολιτικής”