με μπογιές κιμωλίας

Χειροποίητες κατασκευές.
Λαχουρένιος
Ultimate Stalker
Ultimate Stalker
Δημοσιεύσεις: 47365
Τοποθεσία: Γεφυρα

Re: με μπογιές κιμωλίας

Δημοσίευσηαπό Λαχουρένιος » 27 Απρ 2022, 07:36

bizeli έγραψε:Κοίτα το να πάρω το μπαουλοντίβανο της γιαγιάς μου από το χωριό είναι παλιατζούρα και μιζέρια. Αυτό δεν είναι βιντατζ ούτε καν της μόδας.
Βίνταζ θαρρώ πως είναι μια ολόκληρη "σχολή" στον τομέα της διακόσμησης.

Είναι κάποιοι που "το χουν" στο θέμα αυτό και μπορούν ακόμα κι ένα παλιό πατζούρι να το κάνουν έργο τέχνης και γενικά να το ταιριάξουν στον χώρο.

Εγώ πάλι που είμαι τελείως ανίδεη άμα επιχειρήσω να κάνω το σπίτι μου vintage θα δείχνω σαν ρακοσυλλέκτρια.

Βαριέμαι αφόρητα να ασχολούμαι με τέτοια. Με πιάνει πονοκέφαλος.


Μπορει να μην ειναι ακομα της μοδας και σε μερικα χρονια να γινει. Δεν ειναι κατι απολυτο. Καθε τι που ειναι σημερα βινταζ ειχε περασει απο μια περιοδο που ηταν απλα παλιαντζουρα. Δες τι γινεται με τα ψηλοκαβαλα παντελονια τα τελευταια χρονια.
0 .
Προέλλην έγραψε:Zηλεύετε τα προσεχώς ζουμερά ακτινίδια του νεοφυούς αγρότη ΓΓ,

Μη δείτε άνθρωπο που ξεφεύγει απο τα στεγανα του τυπικού σκιντζή ΕΛ δήθεν αγρότη, άνθρωπο που θα συνεισφέρει άμεσα στις εξαγωγές της χώρας.

Τι είστε; Aυτοί ακριβως :dunno:

Άβαταρ μέλους
bizeli
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 9636

Re: με μπογιές κιμωλίας

Δημοσίευσηαπό bizeli » 27 Απρ 2022, 15:47

vallon έγραψε:Εάν θέλεις να αρχίσεις να μαθαίνεις από μπογιές κάπου στη Θεσσαλονίκη θα έχει μια αντιπρόσωπο της annie sloan . Στην συστήνω ανεπιφύλακτα να πας και με καμιά τριανταριά ευρώπουλα να κάνεις το μάθημα που έχουν εκεί για το πως βάφεις και πως χρησιμοποιείς τις μπογιές. αληθινά θα σε βοηθήσει και θα δεις ότι δεν χρειάζεται να έχεις και μεγάλη κλίση στα ..τεχνικά θέματα.


Ούτε με σφαίρες.
0 .

Άβαταρ μέλους
bizeli
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 9636

Re: με μπογιές κιμωλίας

Δημοσίευσηαπό bizeli » 27 Απρ 2022, 15:50

Λαχουρένιος έγραψε:Μπορει να μην ειναι ακομα της μοδας και σε μερικα χρονια να γινει. Δεν ειναι κατι απολυτο. Καθε τι που ειναι σημερα βινταζ ειχε περασει απο μια περιοδο που ηταν απλα παλιαντζουρα. Δες τι γινεται με τα ψηλοκαβαλα παντελονια τα τελευταια χρονια.


Ναι καταλαβαίνω ότι μόδα είναι και γυρίζει αλλά δε νομίζω ποτέ λαχουρένιε να γίνει της μόδας σπίτι που θα θυμίζει τρώγλη με παλιατζούρες.

Ελπίζω να καταλαβαίνεις τη μια κατάσταση από την άλλη.
0 .

Λαχουρένιος
Ultimate Stalker
Ultimate Stalker
Δημοσιεύσεις: 47365
Τοποθεσία: Γεφυρα

Re: με μπογιές κιμωλίας

Δημοσίευσηαπό Λαχουρένιος » 27 Απρ 2022, 15:55

bizeli έγραψε:
Λαχουρένιος έγραψε:Μπορει να μην ειναι ακομα της μοδας και σε μερικα χρονια να γινει. Δεν ειναι κατι απολυτο. Καθε τι που ειναι σημερα βινταζ ειχε περασει απο μια περιοδο που ηταν απλα παλιαντζουρα. Δες τι γινεται με τα ψηλοκαβαλα παντελονια τα τελευταια χρονια.


Ναι καταλαβαίνω ότι μόδα είναι και γυρίζει αλλά δε νομίζω ποτέ λαχουρένιε να γίνει της μόδας σπίτι που θα θυμίζει τρώγλη με παλιατζούρες.

Ελπίζω να καταλαβαίνεις τη μια κατάσταση από την άλλη.


Tι να σου πω, υποκειμενικο ειναι. Αυτα τα καθοριζουν αλλοι και οι υπολοιποι αντιγραφουμε. Εσυ περιμενες πριν 10 χρονια οτι θα ειναι της μοδας τα πολυ χοντρα φρυδια, τα ψηλοκαβαλα παντελονια και τα τεραστια χειλια? Εγω σιγουρα οχι.

Ουτε οτι η τραπ θα γινοταν mainstream ειδος και ο Μαντ Κλιπ λαικο ειδωλο.
0 .
Προέλλην έγραψε:Zηλεύετε τα προσεχώς ζουμερά ακτινίδια του νεοφυούς αγρότη ΓΓ,

Μη δείτε άνθρωπο που ξεφεύγει απο τα στεγανα του τυπικού σκιντζή ΕΛ δήθεν αγρότη, άνθρωπο που θα συνεισφέρει άμεσα στις εξαγωγές της χώρας.

Τι είστε; Aυτοί ακριβως :dunno:

Άβαταρ μέλους
bizeli
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 9636

Re: με μπογιές κιμωλίας

Δημοσίευσηαπό bizeli » 27 Απρ 2022, 15:59

Λαχουρένιος έγραψε:
Tι να σου πω, υποκειμενικο ειναι. Αυτα τα καθοριζουν αλλοι και οι υπολοιποι αντιγραφουμε. Εσυ περιμενες πριν 10 χρονια οτι θα ειναι της μοδας τα πολυ χοντρα φρυδια, τα ψηλοκαβαλα παντελονια και τα τεραστια χειλια? Εγω σιγουρα οχι.


Τα χοντρά χείλια όχι. Αυτό είναι νέα κατάσταση με πλαστικές και τέτοια.
Όλα τα υπόλοιπα φυσικά και τα περίμενα. Και προσωπικά επειδή είμαι γενιά 80-90, ήξερα ότι κάποια στιγμή θα επιστρέψουν γιατί αυτές οι δεκαετίες ήταν τεράστιο κεφάλαιο.
0 .

Άβαταρ μέλους
bizeli
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 9636

Re: με μπογιές κιμωλίας

Δημοσίευσηαπό bizeli » 27 Απρ 2022, 16:41

Λαχουρένιος έγραψε:Ουτε οτι η τραπ θα γινοταν mainstream ειδος και ο Μαντ Κλιπ λαικο ειδωλο.


Ναι αλλά συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα ίσως.
Η μόδα στα σπίτια πέρα από την αισθητική αφορά και τη λειτουργικότητα και γενικά τις συνθήκες διαβίωσης.
Λες να έρθει στη μόδα η μιζέρια; Γιατί αν ας πούμε γίνει στη μόδα ένα ανώγειο σπίτι, ανήλιο μέσα στην υγρασία και στις παλιατζούρες (έχεις δει κάτι τέτοια σπίτια που νοικιάζονται;) ... αυτό δεν είναι μόδα ούτε vintage.
0 .

Λαχουρένιος
Ultimate Stalker
Ultimate Stalker
Δημοσιεύσεις: 47365
Τοποθεσία: Γεφυρα

Re: με μπογιές κιμωλίας

Δημοσίευσηαπό Λαχουρένιος » 27 Απρ 2022, 20:33

bizeli έγραψε:
Λαχουρένιος έγραψε:Ουτε οτι η τραπ θα γινοταν mainstream ειδος και ο Μαντ Κλιπ λαικο ειδωλο.


Ναι αλλά συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα ίσως.
Η μόδα στα σπίτια πέρα από την αισθητική αφορά και τη λειτουργικότητα και γενικά τις συνθήκες διαβίωσης.
Λες να έρθει στη μόδα η μιζέρια; Γιατί αν ας πούμε γίνει στη μόδα ένα ανώγειο σπίτι, ανήλιο μέσα στην υγρασία και στις παλιατζούρες (έχεις δει κάτι τέτοια σπίτια που νοικιάζονται;) ... αυτό δεν είναι μόδα ούτε vintage.


E νταξει, φυσικα αναφερομαι σε ζητηματα αισθητικης και οχι λειτουργικοτητας. Παντως το γεγονος οτι η αισθητικη και η τεχνολογια εξελισσονται πιο αργα στις μερες μας ισως κανει πιο ευκολη την ανακυκλωση των τασεων. Σκεψου οτι ακομα και τα 90s θα θεωρουνται vintage σε μερικα χρονια. Ενα σπιτι που εχει να ανακαινιστει απο το '90 μας φαινεται σημερα πιο αξιοπρεπες απο οτι θα μας φαινοταν ενα σπιτι του '60 στα '90s.
0 .
Προέλλην έγραψε:Zηλεύετε τα προσεχώς ζουμερά ακτινίδια του νεοφυούς αγρότη ΓΓ,

Μη δείτε άνθρωπο που ξεφεύγει απο τα στεγανα του τυπικού σκιντζή ΕΛ δήθεν αγρότη, άνθρωπο που θα συνεισφέρει άμεσα στις εξαγωγές της χώρας.

Τι είστε; Aυτοί ακριβως :dunno:

Άβαταρ μέλους
bizeli
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 9636

Re: με μπογιές κιμωλίας

Δημοσίευσηαπό bizeli » 27 Απρ 2022, 21:41

Λαχουρένιος έγραψε:E νταξει, φυσικα αναφερομαι σε ζητηματα αισθητικης και οχι λειτουργικοτητας.

Βασικά μιλάμε μόνο για αισθητική. Επίτηδες έβαλα μέσα τη λειτουργικότητα, γιατί ήθελα να σου πω ότι σε ένα σπίτι ζεις μέσα σε αυτό, αλληλεπιδράς με αυτό και κατά μια έννοια και η αισθητική έχει μια λειτουργικότητα ακόμα και στην ψυχολογία σου. Μπορεί να την ρίχνει ή να στην ανεβάζει.

Ένα τραγούδι του μαντ κλιπ δεν έχει και τόσο καθοριστική επίδραση στη ζωή σου. Χωρίς να θέλω να υποβαθμίσω τον ρόλο της μουσικής (που για μένα είναι τεράστιος, θέε μου σχώρα με) αλλά θέλω να πω ότι δεν σε επηρεάζει το πώς θα ζεις στην καθημερινότητά σου.

Λαχουρένιος έγραψε: Παντως το γεγονος οτι η αισθητικη και η τεχνολογια εξελισσονται πιο αργα στις μερες μας...


Ε;
:sgrat:


Λαχουρένιος έγραψε: ισως κανει πιο ευκολη την ανακυκλωση των τασεων.

Τώρα που είπες "ανακύκλωση" θα έλεγα ότι η επαναχρησιμοποίηση αντικειμένων πέρα από μόδα, οφείλεται γενικότερα και στη καλλιέργεια μιας πιο eco - friendly κουλτούρας τα τελευταία έτη συν την αφραγκία που μαστίζει πολύ κόσμο.
Πιστεύω το vintage κλείνει μέσα του και όλα αυτά πέρα από τάση.


Λαχουρένιος έγραψε: Σκεψου οτι ακομα και τα 90s θα θεωρουνται vintage σε μερικα χρονια.

Δεν χρειάζεται καν να το σκεφτώ. Εγώ που είμαι γενιά των 90s αισθάνομαι ήδη vintage. :laugh1:
Απλά, όπως σου είπα, δεν ξέρω αν το έχεις παρατηρήσει κι εσύ αλλά στη σημερινή νεολαία παίζει πολύ η 80ίτιλα και η 90ιτίλα που σημαίνει ότι ήταν δύο γαμάτες δεκαετίες και επανήλθαν.
Για αυτό σου είπα ότι το περίμενα και μη σου πω άργησε κιόλας.




Λαχουρένιος έγραψε: Ενα σπιτι που εχει να ανακαινιστει απο το '90 μας φαινεται σημερα πιο αξιοπρεπες απο οτι θα μας φαινοταν ενα σπιτι του '60 στα '90s.

Να σου πω την αλήθεια δεν ξέρω πώς είναι ένα σπίτι των 90s. Δε θεωρώ ότι έχει αφήσει τόσο ισχυρό αποτύπωμα στον χώρο της αρχιτεκτονικής, της διακόσμησης κτλ σε αντίθεση με τις δεκατίες του 60, του 70 πχ.

Σε άλλα ναι. Πχ στα ρούχα, στη μουσική, στο lifestyle γενικότερα αλλά σε εσωτερική διακόσμηση δεν μπορώ να φέρω κάτι στο μυαλό μου από 90s. Κάτι χαρακτηριστικό εννοώ.
0 .

Άβαταρ μέλους
bizeli
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 9636

Re: με μπογιές κιμωλίας

Δημοσίευσηαπό bizeli » 27 Απρ 2022, 21:52

Ω κάτσε. Μόλις μου ήρθαν εικόνα οι καναπέδες που είχαμε. Τελείως 90ίτιλα.

Κάπως έτσι ήταν η μόδα...
Εικόνα
0 .

Άβαταρ μέλους
bizeli
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 9636

Re: με μπογιές κιμωλίας

Δημοσίευσηαπό bizeli » 27 Απρ 2022, 21:56

Αν έχει μέλλον η συζήτηση θα το χωρίσω σε άλλο νήμα. Αλλά προς το παρόν είναι λίγα τα ποστ και δεν είναι τόοοοσο άσχετα.
Παρόλα αυτά βάλλον αν θέλεις να μας σουτάρεις και σου τρώμε χώρο, πες το κι έγινε.
0 .


Επιστροφή σε “Χειροποίητα”