• Ενεργά Θέματα 
Η περιήγηση στον παρόντα ιστότοπο συνεπάγεται ότι συμφωνείτε με τους Όρους Χρήσης και την Πολιτική Χρήσης Cookies.

Θερμάστρα λαδιού-πετρελαίου

Φτιάξε μόνος σου κάτι ή δείξε πώς το φτιάχνουν.

Συντονιστής: Spark

Άβαταρ μέλους
Spark
Συντονιστής Κατασκευών
Συντονιστής Κατασκευών

Θερμάστρα λαδιού-πετρελαίου

Δημοσίευσηαπό Spark » 22 Οκτ 2022, 14:57

Είναι μια θερμάστρα που ζεσταίνει τον χώρο ενός δωματίου και κάνει καύση λαδιών, πετρελαίου ή όποιου άλλου καύσιμου υγρού.
Η κατασκευή δεν είναι εύκολη, μπορούν να την κάνουν όσοι είναι τεχνίτες μετάλλου-σιδεράδες.
Η θερμάστρα έχει 10 φυτίλια λάμπας που ανάβουν αντίστοιχες φλογίτσες και ζεσταίνουν μεταλλικό αεραγωγό μέσα στον οποίο μπαίνει από αριστερά κρύος αέρας με ανεμιστήρα 12 βολτ και στην έξοδο βγαίνει ζεστός αέρας από δεξιά.
Φυσικά πρέπει να υπάρχει μπουρί σόμπας για έξοδο των καυσαερίων.
Όλη η κατασκευή βήμα προς βήμα φαίνεται στο παρακάτω βίντεο. Όποιος δεν μπορεί να φτιάξει ας αγοράσει μια έτοιμη σόμπα εάν θέλει να καίει πετρέλαιο ή άλλο καύσιμο.

1 .

Άβαταρ μέλους
vallon
Supreme poster
Supreme poster

Re: Θερμάστρα λαδιού-πετρελαίου

Δημοσίευσηαπό vallon » 22 Οκτ 2022, 15:15

welcome back bro
:thuuumbsup: :helloo:
0 .
Έχουμε γεμίσει από βλάκες, που ψάχνουν για πιο βλάκες.

Άβαταρ μέλους
nemo
Supreme poster
Supreme poster

Δημοσίευσηαπό nemo » 22 Οκτ 2022, 19:27

εχω παρει ξυλοσομπα με μασινα αλλα βαρεθηκα να την τοποθετησω και ακομη την εχω στην ακρη
επισης εχω υγραεριου κεροζαν-συν το τζακι εβαλα και κοτες κουνελια -δεν φοβαμαι τιποτα
ξανα συν εσπειρα ραδικια φυτεψα μαρουλια και πατατες κρεμμυδια σελινο μαιντανο ανιθο
και σκεφτομαι για λαχανα και κουνουπιδια :laugh1:
0 .
το απόλυτο ένα που συχαίνομαι είναι οι αυταπάτες
επειδη είναι και ο λόγος της ύπαρξής μου

Άβαταρ μέλους
Spark
Συντονιστής Κατασκευών
Συντονιστής Κατασκευών

Δημοσίευσηαπό Spark » 22 Οκτ 2022, 20:31

nemo έγραψε:εχω παρει ξυλοσομπα με μασινα αλλα βαρεθηκα να την τοποθετησω και ακομη την εχω στην ακρη
επισης εχω υγραεριου κεροζαν-συν το τζακι εβαλα και κοτες κουνελια -δεν φοβαμαι τιποτα
ξανα συν εσπειρα ραδικια φυτεψα μαρουλια και πατατες κρεμμυδια σελινο μαιντανο ανιθο

Γράφεις άσχετα με το θέμα αλλά δεν πειράζει, δεν είσαι ο μοναδικός, σου απαντώ από ευγένεια.
Δεν σκοτώνω ζωντανά ούτε τρώω κότες κ κουνέλια και δεν αγοράζω κοτόπουλα από την αγορά διότι τα ταϊζουν βρομιές.
Το να καθαρίζεις τα σκατά από κουνέλια δεν με ενδιαφέρει με απωθεί.
Είχα βάλει κάποτε μαρούλια και μου τα έφαγαν οι κάμπιες τα σαλιγκάρια και τα πουλιά πάνε και τα τσιμπάνε.
Δεν ξαναβάζω λαχανικά διότι δεν γουστάρω να τα φροντίζω, προτιμώ να κάνω ταξίδια.
Για τον ίδιο λόγο δεν έχω κανένα κατοικίδιο, είμαι ελεύθερος δίχως υποχρεώσεις :axakaloe:
Λοιπόν εσύ να καις ξύλα στο τζάκι σου, η κατασκευή δεν είναι για εσένα.
0 .

Άβαταρ μέλους
nemo
Supreme poster
Supreme poster

Δημοσίευσηαπό nemo » 23 Οκτ 2022, 18:57

Spark έγραψε:
nemo έγραψε:εχω παρει ξυλοσομπα με μασινα αλλα βαρεθηκα να την τοποθετησω και ακομη την εχω στην ακρη

Γράφεις άσχετα με το θέμα αλλά δεν πειράζει, δεν είσαι ο μοναδικός, σου απαντώ από ευγένεια.
Δεν σκοτώνω ζωντανά ούτε τρώω κότες κ κουνέλια και δεν αγοράζω κοτόπουλα από την αγορά διότι τα ταϊζουν βρομιές.
Το να καθαρίζεις τα σκατά από κουνέλια δεν με ενδιαφέρει με απωθεί.
Είχα βάλει κάποτε μαρούλια και μου τα έφαγαν οι κάμπιες τα σαλιγκάρια και τα πουλιά πάνε και τα τσιμπάνε.
Δεν ξαναβάζω λαχανικά διότι δεν γουστάρω να τα φροντίζω, προτιμώ να κάνω ταξίδια.
Για τον ίδιο λόγο δεν έχω κανένα κατοικίδιο, είμαι ελεύθερος δίχως υποχρεώσεις :axakaloe:
Λοιπόν εσύ να καις ξύλα στο τζάκι σου, η κατασκευή δεν είναι για εσένα.

τι το ηθελες αυτο με τις υποχρεωσεις ; ειναι σαν να μπηγεις το καρφι στην καρδια
να υπηρχε ενα διακοπτης καλα θα ηταν
0 .
το απόλυτο ένα που συχαίνομαι είναι οι αυταπάτες
επειδη είναι και ο λόγος της ύπαρξής μου

Άβαταρ μέλους
Προέλλην
NAFO Fella
NAFO Fella

Δημοσίευσηαπό Προέλλην » 25 Οκτ 2022, 21:30

.... :nocomment5:
0 .
https://twitter.com/Official_NAFO
Eισφορές για την ταπείνωση του πουτλερισμού εδώ, πάρε την ιστορία στα χέρια σου, όπλισε τους Ουκρανούς!: https://linktr.ee/wearenafo

Επιστροφή σε “Do It Yourself”