Πως σχεδιάζουμε ένα Αυτόνομο Φ/Β Σύστημα

Φτιάξε μόνος σου κάτι ή δείξε πώς το φτιάχνουν.
vallon
Supreme poster
Supreme poster
Δημοσιεύσεις: 13644

Πως σχεδιάζουμε ένα Αυτόνομο Φ/Β Σύστημα

Δημοσίευσηαπό vallon » 09 Δεκ 2022, 13:22

0 .
Αν ο κομπλεξισμός ήταν άθλημα, κάποιοι θα είχαν πάρει πανηγυρικά το πρωτάθλημα.

Spark
Extreme poster
Extreme poster
Δημοσιεύσεις: 3727
Τοποθεσία: space

Re: Πως σχεδιάζουμε ένα Αυτόνομο Φ/Β Σύστημα

Δημοσίευσηαπό Spark » 09 Δεκ 2022, 16:40

Το παραπάνω βίντεο είναι καλό για να πάρετε ιδέες όμως οι τιμές που αναφέρει διαφέρουν από τις σημερινές, να υπολογίζετε αύξηση 30% όπως φαίνεται από την τιμή του inverter

https://www.amazon.de/-/en/gp/product/B074XYM25N?smid=A2QT5L58TGTO1&psc=1&linkCode=sl1&tag=qrusticks7219-21&linkId=f800f499ca42e997806646e5f76f1bb3&language=en_GB&ref_=as_li_ss_tl

και επειδή τα επιλεγμένα υλικά είναι από το amazon εάν κάποιος τα παραγγείλει από εκεί θα πρέπει να πληρώσει φόρο εκτελωνισμού που μπορεί να είναι +40%

εάν προσθέσετε και το κόστος των καλωδίων το σύστημα που παρουσιάζει το βίντεο στο Youtube μπορεί να κοστίσει περίπου 2000€

για την στερέωση των φωτοβολταϊκών θα χρειαστεί αρκετή δουλειά για να μην τα πάρει ο αέρας, βέβαια χρειάζονται κατάλληλη θέση κ γωνία προς τον ήλιο για να έχουν καλή απόδοση. την δουλειά της εγκατάστασης θα πρέπει να πληρώσει όποιος δεν είναι ικανός να κάνει μόνος του. εάν κάποιος τα βάλει όλα μόνος του δίχως να έχει προηγούμενη εμπειρία κάπου θα κάνει το λάθος..

το δικό μου σύστημα που έχω παρουσιάσει εδώ https://www.elefthero.net/viewtopic.php?f=65&t=8409
είναι πιο απλό και φθηνό αλλά με μικρότερες δυνατότητες. στην εξοχική μου κατοικία δεν έχω πληρώσει πάροχο για ηλεκτρικό ρεύμα αρκετά χρόνια, όμως οι συσκευές που χρησιμοποιώ είναι αυτές:
1>φωτισμός led
2>ραδιόφωνο+mp3 player+amplifier (αυτοκινήτου)
3>ανεμιστήρες
4>φορητό ψυγείο αυτοκινήτου
5>λάπτοπ
6>φορτιστή τηλ
αποφεύγω συσκευές 220V καθώς έχουν μεγάλη κατανάλωση ρεύματος και εξαντλούν τις μπαταρίες, αυτά μου αρκούν και έτσι γλύτωσα τους λογαριασμούς 12 ετών..
0 .


Επιστροφή σε “Do It Yourself”