• Ενεργά Θέματα 
Η περιήγηση στον παρόντα ιστότοπο συνεπάγεται ότι συμφωνείτε με τους Όρους Χρήσης και την Πολιτική Χρήσης Cookies.

➤ ECOPOLY οικοκοινότητα

Κατασκευές που δεν εμπίπτουν στις παραπάνω κατηγορίες.
Spark
Extreme poster
Extreme poster
Δημοσιεύσεις: 3727
Τοποθεσία: space

➤ ECOPOLY οικοκοινότητα

Δημοσίευσηαπό Spark » 24 Ιούλ 2020, 11:09

Παρουσιάζω εδω το πρόγραμμα για η/υ ECOPOLY 2020 που είναι παιχνίδι και όνειρο για μια φανταστική πόλη ή οικοκοινότητα.

ΚΡΥΦΟ ΚΕΙΜΕΝΟ: ΕΜΦΑΝΙΣΗ
Με τον όρο οικοκοινότητες (ecovillages) εννοούμε κοινότητες που παρουσιάζουν λόγω της κοινωνικής, οικονομικής και οικολογικής τους οργάνωσης (μεθόδους κατασκευής, λειτουργίας και των δηλωμένων τους στόχων) κάποια σημαντικά διαφορετικά χαρακτηριστικά από το μέσο όρο των ανθρώπινων κοινοτήτων σε μία ευρύτερη περιοχή προς την κατεύθυνση της βιωσιμότητας και της οικολογίας.

Υπάρχουν πολλά παραδείγματα τέτοιων κοινοτήτων που έχουν δομηθεί από την αρχή ή αναδομηθεί σε υπάρχουσα υποδομή, και τα οποία διατείνονται ότι λειτουργούν ως ισχυρά εναλλακτικά εργαλεία αειφορικής ανάπτυξης.
Η αειφόρος ανάπτυξη ή βιώσιμη ανάπτυξη αναφέρεται στην οικονομική ανάπτυξη που σχεδιάζεται και υλοποιείται λαμβάνοντας υπόψη την προστασία του περιβάλλοντος και τη βιωσιμότητα. Γνώμονας της αειφορίας είναι η μέγιστη δυνατή απολαβή αγαθών από το περιβάλλον σε σχέση με οικολογικό τρόπο ζωής. Η βιώσιμη ανάπτυξη προϋποθέτει ανάπτυξη των παραγωγικών δομών της οικονομίας παράλληλα με τις υποδομές για μία ευαίσθητη στάση απέναντι στο φυσικό περιβάλλον και στα οικολογικά προβλήματα

Σε πολλές περιπτώσεις η στάση και η φιλοσοφία τέτοιων κοινοτήτων έχει διατυπωθεί ως ο αντίποδας πολλών χαρακτηριστικών μίας σύνθετης πραγματικότητας όπως αυτής της σημερινής μορφής του παγκοσμιοποιημένου πλανήτη και του σύγχρονου καπιταλισμού. Οι κάτοικοι τέτοιων κοινοτήτων έχουν συνειδητές θέσεις σε σχέση με την κατανάλωση αγαθών, τη διατροφική και ενεργειακή αυτονομία, τον σεβασμό και την προστασία του περιβάλλοντος.
απο: Wikipedia


Tο πρόγραμμα ECOPOLY έχω σχεδιάσει έτσι ώστε να περιλαμβάνει όλες τις απαραίτητες δομές για την λειτουργία μιας μικρής πόλης ή οικοκοινότητας. H σχεδίαση της ECOPOLY περιλαμβάνει αυτόνομο ενεργειακό σύστημα βασισμένο σε Α.Π.Ε. και φωτοβολταϊκά πάνελ, αυτονομία και αυτάρκεια αγαθών που προέρχονται από σύγχρονες καλλιέργειες σε θερμοκήπια.

Η ECOPOLY έχει τις εξής βασικές δομές:
1> νοσοκομείο
2> σχολείο
3> στάδιο-γυμναστήριο
4> μέγαρο μουσικής
5> κέντρο τεχνών
6> θέατρο-εκδηλώσεις
7> εργοστάσιο ηλεκτρικής ενέργειας
8> εργοστάσιο ανακύκλωσης
9> κτίρια τάξης και διοίκησης
10> αποθήκες
11> εργαστήρια
12> θερμοκήπια

H ECOPOLY είναι σχεδιασμένη γύρω απο ένα μεγάλο πάρκο με δέντρα που προσφέρουν οξυγόνο και τροφή στους πολίτες που μπορούν να χαίρονται την φύση στο κέντρο της πόλης τους, εκεί βρίσκεται και η μεγάλη τεχνητή λίμνη που συγκεντρώνει τα νερά και τροφοδοτεί την πόλη.
σε όλες τις υποδομές, στα κτήρια, στις οροφές, στους πεζόδρομους και όπου υπάρχει χώρος έχουν τοποθετηθεί ηλιακά πάνελ. αυτά συλλέγουν την ηλεκτρική ενέργεια και την διοχετεύουν στο εργοστάσιο όπου γίνεται επεξεργασία μετατροπή και μεταφορά της ενέργειας στους καταναλωτές.

H ECOPOLY είναι μικρογραφία πόλης όμως διαθέτει ευκολίες στους πολίτες όπως δικτυακές δομές και οικονομικό σύστημα δίχως μετρητά αλλά με πλαστικό χρήμα-κάρτες συναλλαγών.
ακόμα διαθέτει σύστημα μετακίνησης υπόγειο Μετρό, σταθμούς λεωφορείων που κινούνται με βιοκαύσιμο που παράγουν τα εργαστήρια και το εργοστάσιο ανακύκλωσης.

H ECOPOLY διαθέτει πλήθος καταστημάτων που καλύπτουν τις ανάγκες των πολιτών, διαθέτει λαϊκή αγορά, πάρκο παιχνιδιών και χώρους γνωριμιών όπου νέοι άνθρωποι αναζητούν ταίρι.

Στην ECOPOLY το εικονικό νόμισμα συναλλαγής ονομάζεται Δραχμές και υπάρχει σύστημα συλλογής πόρων όπως η φορολόγηση εισοδήματος 10% και η προσφορά στους οικονομικά αδύνατους πολίτες 20%.
υπάρχει μηνιαίο εισόδημα για όλους τους πολίτες και οικονομικές δραστηριότητες σε κάθε οικοδομικό τετράγωνο.

Το όραμα της ECOPOLY έκανα λειτουργικό σύστημα και παιχνίδι, μπορείτε να δείτε την φανταστική πόλη και τον τρόπο κίνησης των πολιτών-παικτών στο βιντεο επίδειξης διάρκειας 6 λεπτών



ελπίζω να σας αρέσει η ECOPOLY και να σας εμπνεύσει οικολογική συνείδηση και αλλαγή τρόπου ζωής.
στόχος είναι η ψυχική εφορία που προέρχεται απο την διαβίωση σε ιδανικό περιβάλλον.
για εμένα είναι σπουδαία ικανότητα να μετατρέπω την φαντασία σε πραγματικότητα, θεωρώ πως είναι το καλύτερο χαρακτηριστικό μου :)
0 .

Άβαταρ μέλους
ΜΥΘΗΡΑ
Extreme poster
Extreme poster
Δημοσιεύσεις: 3214

Re: ECOPOLY οικοκοινότητα

Δημοσίευσηαπό ΜΥΘΗΡΑ » 24 Ιούλ 2020, 20:05

σχολιο 1

...ας βαλω την πινελια μου σε αυτο το θεμα ....

...θα θεσω αρχικα καποια βασικα ερωτηματα που οι απαντησεις που θα δωσουμε ειναι και βασικοι αξονες της οικοδομησης μιας κοινοτητας -πολιτειας ...

-ποιος ο αποτερος σκοπος της πολης - πολιτειας αυτης για ποιο λογο αξιζει να ζει ενα ανθρωπινο ον μεσα σε αυτην ;
-πως λαμβανονται οι αποφασεις της ;
-πως ιεραρχουνται οι πολιτες της πως διανεμωνται τα αξιωματα ;
-ποιο ειναι το αγαθο-προιον αυτο που αποτελει την βαση του συστηματος οικονομιας της ;
-ποια ειναι τα δικαιωματα κι οι υποχρεωσεις των ατομων απεναντι στην πολιτεια κοινοτητα ;

-και τι ΠΡΩΤΙΣΤΩΣ οριζουμε ως κοινοτητα και πολη-πολιτεια ??

θα δωσω ορισματα ...

ΑΛΛΑ αυτα αφορουν σε μια αληθινη κοινοτητα ....δεν ξερω αν εχουν θεση σε ενα ηλκετρονικο παιχνιδι...
0 .
ΤΟ ΣΧΕΔΙΟ ΤΗΣ ΑΠΟΚΛΙΣΗΣ
viewtopic.php?f=23&t=5843
ΤΡΕΜΟΥΝΤΑΝΑ, ΜΕΓΙΣΤΗ ΤΑΛΑΝΤΩΣΗ ΒΑΡΥΤΙΚΟΥ ΠΕΔΙΟΥ ΤΗΣ ΓΗΣ
viewtopic.php?f=23&t=5865&p=182131#p182131
ΤΟ ΤΕΙΧΟΣ
viewtopic.php?f=23&t=12429

Spark
Extreme poster
Extreme poster
Δημοσιεύσεις: 3727
Τοποθεσία: space

Re: ECOPOLY οικοκοινότητα

Δημοσίευσηαπό Spark » 24 Ιούλ 2020, 21:08

ΜΥΘΗΡΑ έγραψε:σχολιο 1

...ας βαλω την πινελια μου σε αυτο το θεμα ....
...θα θεσω αρχικα καποια βασικα ερωτηματα που οι απαντησεις που θα δωσουμε ειναι και βασικοι αξονες της οικοδομησης μιας κοινοτητας-πολιτειας ...

-ποιος ο απωτερος σκοπος της πολης - πολιτειας αυτης για ποιο λογο αξιζει να ζει ενα ανθρωπινο ον μεσα σε αυτην ;
στόχος είναι η ψυχική εφορία που προέρχεται απο την διαβίωση σε ιδανικό περιβάλλον (το γράφω στο πρώτο ποστ).

-πως λαμβανονται οι αποφασεις της ;
αποφάσεις λαμβάνονται καθημερινά με αδιάβλητο σύστημα δικτυακής ψηφοφορίας σε οθόνη η/υ που κάθε σπίτι διαθέτει.

-πως ιεραρχουνται οι πολιτες της πως διανεμωνται τα αξιωματα ;
δεν έχω προβλέψει αξιώματα, πρόβλεψη υπάρχει μόνο για ισότιμες θέσεις εργασίας κατανεμημένες ανάλογα με τις ικανότητες και τις προτιμήσεις των πολιτών.

-ποιο ειναι το αγαθο-προιον αυτο που αποτελει την βαση του συστηματος οικονομιας της ;
πολλά αγαθά παράγονται στα εργοστάσια, γίνεται εκμετάλλευση όλων των φυσικών πόρων και προϊόντων που παράγονται σε θερμοκήπια, σε εργαστήρια και προωθούνται στα καταστήματα.

-ποια ειναι τα δικαιωματα κι οι υποχρεωσεις των ατομων απεναντι στην πολιτεια κοινοτητα ;
οι πολίτες δικαιούνται καθημερινή ψηφοφορία για όλα τα θέματα που απασχολούν την οικοκοινότητα.
όλοι οι πολίτες δικαιούνται μηνιαίο εισόδημα που δίνεται ως διανομή πλούτου που συγκεντρώνει η κοινότητα,
υπάρχει και η εισφορά 20% προς τους οικονομικά αδύνατους πολίτες.
όλοι οι πολίτες που μπορούν εργάζονται ένα "μήνα" στα εργοστάσια και εργαστήρια ή σε άλλες υπηρεσίες.
τον επόμενο "μήνα" μπορούν να λειτουργούν καταστήματα να κάνουν εμπόριο ή άλλη ασχολία.
"μήνας" είναι ορισμένη χρονική διάρκεια. δεν έχω πρόβλεψη για ηλικιωμένους και ανήμπορους.


-και τι ΠΡΩΤΙΣΤΩΣ οριζουμε ως κοινοτητα και πολη-πολιτεια ??
γενικός ορισμός υπάρχει στο πρώτο ποστ στη θέση spoiler που προέρχεται απο την Wikipedia

θα δωσω ορισματα ...
μπράβο δώσε ειδικούς ορισμούς

είναι ένα πρόγραμμα η/υ τύπου matrix που καθορίζει τις λειτουργίες της συγκεκριμένης φανταστικής οικοκοινότητας, δοκιμάζει τους κανόνες και τον τρόπο ζωής.
έχει αξία διότι είναι παιχνίδι αλλά και εργαλείο εκπαίδευσης και προσομοίωσης.


ΑΛΛΑ αυτα αφορουν σε μια αληθινη κοινοτητα ....δεν ξερω αν εχουν θεση σε ενα ηλεκτρονικο παιχνιδι...

ΜΥΘΗΡΑ ξέρω ότι δεν είσαι θετική σε παιχνίδια, το ξέρω απο τις αντιδράσεις σου σε άλλα παιχνίδια,
είναι πιθανό να παίζεις μόνο με τις λέξεις, όμως εγω έχω ειδικότητα να παίζω με τα pixels με τα bytes με τα ηλεκτρόνια, παίζω και με τις λέξεις αφού ένα πρόγραμμα όπως αυτό έχει μέγεθος πηγαίου κώδικα (source) 33KB ή 33792 bytes που ορίζουν την λογική και εάν ένα bit ή byte είναι λανθασμένο τότε το πρόγραμμα δεν λειτουργεί σωστά ή δεν λειτουργεί καθόλου, έτσι η δουλειά μου έχει σχέση με την απόλυτη ψηφιακή λογική αλλά και την καλλιτεχνική μεταφορά της φαντασίας μου σε γραφικά.
να δεχτείς την αξία των ψηφιακών τεχνών και να μην είσαι προκατειλημμένη επειδή δεν παίζεις..

0 .

Άβαταρ μέλους
ΜΥΘΗΡΑ
Extreme poster
Extreme poster
Δημοσιεύσεις: 3214

Re: ECOPOLY οικοκοινότητα

Δημοσίευσηαπό ΜΥΘΗΡΑ » 25 Ιούλ 2020, 07:59

ΜΥΘΗΡΑ έγραψε:σχολιο 1

...ας βαλω την πινελια μου σε αυτο το θεμα ....

...θα θεσω αρχικα καποια βασικα ερωτηματα που οι απαντησεις που θα δωσουμε ειναι και βασικοι αξονες της οικοδομησης μιας κοινοτητας -πολιτειας ...

-ποιος ο αποτερος σκοπος της πολης - πολιτειας αυτης για ποιο λογο αξιζει να ζει ενα ανθρωπινο ον μεσα σε αυτην ;
-πως λαμβανονται οι αποφασεις της ;
-πως ιεραρχουνται οι πολιτες της πως διανεμωνται τα αξιωματα ;
-ποιο ειναι το αγαθο-προιον αυτο που αποτελει την βαση του συστηματος οικονομιας της ;
-ποια ειναι τα δικαιωματα κι οι υποχρεωσεις των ατομων απεναντι στην πολιτεια κοινοτητα ;

-και τι ΠΡΩΤΙΣΤΩΣ οριζουμε ως κοινοτητα και πολη-πολιτεια ??

θα δωσω ορισματα ...

ΑΛΛΑ αυτα αφορουν σε μια αληθινη κοινοτητα ....δεν ξερω αν εχουν θεση σε ενα ηλκετρονικο παιχνιδι...


-πως λαμβανονται οι αποφασεις της ;


..οι αποφασεις λαμβανονται με αναλογικα αναδιανεμητικο της εξουσιας τροπο .. δηλαδη καθε πολιτης μελος της πολης-πολιτειας συμβαλει στην ληψη των συλλογικων αποφασεων στο μετρο των ατομικων αναγκων και δυνατοτητων του...οι πιο ικανοι αναλαμβανουν περα απο το θεμελιωδες αξιωμα του πολιτη και επιπλεον αξιωματα ( ανακλητα κυκλικα και παροδικα ) για τα οποια αποζημιωνονται αναλογως του χρονου και του κοπου που καταβαλουν ...

ας δωσω κι εγω τις δικες μου απαντησεις στα τιθεμενα ερωτηματα για να παμε παραπερα ...σε αλλα ερωτηματα ...

-ποιος ο απωτερος σκοπος της πολης - πολιτειας αυτης για ποιο λογο αξιζει να ζει ενα ανθρωπινο ον μεσα σε αυτην ;

ο απωτερος σκοπος μια αυτοδιαχειριζομενης πολης πολιτειας ειναι η συντηρηση της ζωης των ενοικων της και η εξελιξη η ψυχοπνευματικη τους αυτό περιλαμβανει και το στοχο της η προετοιμασιας τους να γινουν ορθολογικοι συνετοι διαχειριστες της κοινωνιας τους και του οικου που πανω σε αυτον ειναι εδραιωμενη η κοινωνια τους αλλα και υποστηρικτικα παρεμβατικα θεμελιωτικα γενετικα κι αλλων ομορων οικων και κοινωνιων

-πως ιεραρχουνται οι πολιτες της πως διανεμωνται τα αξιωματα ;

...η ιεράρχηση των πολιτων λαμβανει υποψην την μορφωση κι εκπαιδευση που έχουν λαβει και την επιδοση τους μεσα σε αυτην ...οι πιο μορφωμενοι των ανωτερων εκπαιδευτικων βαθμιδων μετεχουν στα υψηλα αξιωματα της πολης ..

-ποιο ειναι το αγαθο-προιον αυτο που αποτελει την βαση του συστηματος οικονομιας της ;


...για μια οικοπολιτεια αγροτικης βασικης οικονομιας το θεμελιωδεςαγαθο με βαση το οποια οργανωνεται η οικονομια της ( χρηματικες μοναδες, πληρωμες εργασιων υπηρεσιων , τιμες προιοντων ) ειναι το αγαθο εκεινο που βρισκεται στη βαση της διατροφικης πυραμιδας και αποτελει παραγωγικο αγαθο δηλαδη δεν προσφερεται απο την φυση ελευθερα αλλα πρεπει να παραχθει για μια οικοκοινωνια αναδιανεμητικη αυτο το αγαθο ειναι το σιταρι ....

-ποια ειναι τα δικαιωματα κι οι υποχρεωσεις των ατομων απεναντι στην πολιτεια κοινοτητα ;

..διακρινουμε 7 Βασικα Κοινωνικα Καθηκοντα ( Δικαιώματα και Υποχρεώσεις ) μέσα στην αναδιανεμητική κοινωνια ( προσωπικα την αποκαλω ΗΛΙΑΙΑ-Ηλιακη πολιτεια επειδη η λογικη της ειναι αναδιανεμητικη σαν αυτη του Ηλιου , Σπαρκ θα σου στειλω καποιες σελιδες το πονημα αυτο στο εμαιλ)

-πολιτικα καθηκοντα ( συμμετοχη στην ληψη αποφασεων διαχειριστικων της πολιτειας )
-παραγωγικά ( συμμετοχης στην παραγωγη πορων προιοντων )
-δικαιονομικά ( συμμετοχη στην απονομη δικιαου )
-περιφρουρητικά ασφαλειας ( συμετοχη στην περιφρουρηση ασφαλεια )
-εκπαιδευτικά -- ερευνητικα ( συμμετοχη στην παραγωγη και διανομη της γνωσης )
-υγειονομικα ( συμμετοχη στη εξασφαλιση της υγειας )
-ψυχαγωγικα ( συμμετοχη στην ψυχαγωγια )

και τα βασικα ορισματα:

κοινοτητα-κοινωνια = μια ολοτητα ελλογων που διαχειριζεται κοινους πορους και κοινο οικο διαβιωσης, πορους και οικο που εξασφαλιζουν συντηρηση και εξελιξη της ζωης των ελλογων

πολιτεια = μια διευρυμενη οργανωση με την οποια γινεται η διαχειριση των γενικων ζητηματων προβληματων μιας κοινωνιας -κοινοτητας

αρα απο τα ορισματα προκυπτει οτι η πολιτεια ειναι η δομη που συνεχει την κοινωνια -κοινοτητα

επισης διαφορα οικου και κοσμου ...

οικος = ενα υλοενεργειακο μορφωμα που μπορει να εξασφαλισει πορους διαβιωσης για ενα πληθυσμο ελλογων

κοσμος =ο οικος που εχει νομοτελειακη ταξη και επαρκεια πορων και μπορει να γινει οχημα επιβιβασης εγκαταστασης μονιμης και τελικης για ενα πληθυσμο ελλογων

........πχ το ηλιακο μας συστημα δεν ειναι απλα ενος οικος μεσα στο Γαλαξια αλλα ενας κοσμος .. μαλιστα ενας τελειος κοσμος .. αυτη η τελειοτητα θελει επεξηγηση περεταιρω ...

θα εξηγησουμε τι ειναι τελειος κοσμος και μετα θα θεσω κι αλλα ερωτηματα...οι απαντησεις τους δινουν γραμμες και ιδεες για την οργανωση οικοκοινοτητας αναδιανεμητικης ..που σαν εικονικο ηλεκτρονικο περιβαλλον θα μπορουσε να λειτουρησει ως διεθνης πλατφορμα προσομοιωσης και εκπαιδευσης στην ιδανικη πολιτεια ...SOLARCITY ..χμμμ .. με χιλιαδες <<παιχτες>> εκπαιδευομενους στο εικονικο αυτο περιβαλλον και με εκβαση ως πλατφορμα να γινει προτυποποιηση πραγματικων οικοκοινοτητων ...αρα Σπαρκ ναι ετσι το δεχομαι ως αξια αυτο το παιχνιδι και θελω να συμβαλλω με τι ιδεες μου στην εικονοποιηση αυτη ...
1 .
ΤΟ ΣΧΕΔΙΟ ΤΗΣ ΑΠΟΚΛΙΣΗΣ
viewtopic.php?f=23&t=5843
ΤΡΕΜΟΥΝΤΑΝΑ, ΜΕΓΙΣΤΗ ΤΑΛΑΝΤΩΣΗ ΒΑΡΥΤΙΚΟΥ ΠΕΔΙΟΥ ΤΗΣ ΓΗΣ
viewtopic.php?f=23&t=5865&p=182131#p182131
ΤΟ ΤΕΙΧΟΣ
viewtopic.php?f=23&t=12429

Άβαταρ μέλους
ΜΥΘΗΡΑ
Extreme poster
Extreme poster
Δημοσιεύσεις: 3214

Re: ECOPOLY οικοκοινότητα

Δημοσίευσηαπό ΜΥΘΗΡΑ » 25 Ιούλ 2020, 17:46

σχολιο 3

..κι αλλα ερωτηματα ...
-για ποσους πολιτες ειναι σχεδιασμενη η ιδανικη πολιτεια και πως χωριζεται διοιητικα
-ποσα συστηματα κοινωνικης διαχειρισης υπαρχουν
-πως εκπαιδευονται οι πολιτες (δικαιονομικος συστημα )
-πως γινεται η παραγωγη προιοντων ( οικονομικο συστημα)
-πως προκυπτει η τιμη τους
-ποσες εργασιακες ταξεις υπαρχουν
-πως αμοιβονται οι πολιτες εργαζομενοι


..χμ αντεχεις Σπαρκ? να συνεχισω ??..η εχω ξεφυγει απο τις προδιαγραφες ενος χαρουμενου παιχνιδιου που μας κανει να νιωθουμε <<ωραια>> ??οποτε να σταματησω εδω ...
0 .
ΤΟ ΣΧΕΔΙΟ ΤΗΣ ΑΠΟΚΛΙΣΗΣ
viewtopic.php?f=23&t=5843
ΤΡΕΜΟΥΝΤΑΝΑ, ΜΕΓΙΣΤΗ ΤΑΛΑΝΤΩΣΗ ΒΑΡΥΤΙΚΟΥ ΠΕΔΙΟΥ ΤΗΣ ΓΗΣ
viewtopic.php?f=23&t=5865&p=182131#p182131
ΤΟ ΤΕΙΧΟΣ
viewtopic.php?f=23&t=12429

Spark
Extreme poster
Extreme poster
Δημοσιεύσεις: 3727
Τοποθεσία: space

Re: ECOPOLY οικοκοινότητα

Δημοσίευσηαπό Spark » 26 Ιούλ 2020, 13:01

ΜΥΘΗΡΑ έγραψε:..χμ αντεχεις Σπαρκ? να συνεχισω ??..η εχω ξεφυγει απο τις προδιαγραφες ενος χαρουμενου παιχνιδιου που μας κανει να νιωθουμε <<ωραια>> ?? οποτε να σταματησω εδω ...

οτιδήποτε έχει σχέση με το θέμα οικοκοινότητας με ενδιαφέρει. θέλω τις ιδέες σας, ορισμούς, ερωτήματα, κάθε τι που υπάρχει περίπτωση να βοηθήσει την υλοποίηση του ονείρου μου.

το όνειρο της οικοκοινότητας ελπίζω να βιώσω στον πραγματικό κόσμο, να έχω την ευκαιρία να ζήσω σε μια οικοκοινότητα ώστε να δω απο μέσα πως είναι εκεί η ζωή και όχι όπως φαντάζομαι.

ας πουμε πως έχω μια μικρή εμπειρία καθώς είμαι μέλος της κοινότητας rainbow που συγκεντρώνονται κάθε χρόνο σε ορισμένο μέρος μέσα στη φύση, κοντά σε ποτάμια, στα βουνά.

ΚΡΥΦΟ ΚΕΙΜΕΝΟ: ΕΜΦΑΝΙΣΗ
τα μέλη των rainbow είναι οικολόγοι απο όλο τον κόσμο που ενημερώνονται για τις συνάξεις (rainbow gathering) και ταξιδεύουν. όταν γίνεται σύναξη στην ελλάδα έρχονται πχ για 1-2 εβδομάδες και κάνουν καμπιγκ όλοι μαζί.
έχω βρεθεί σε rainbow gathering και είδα πως τα μέλη είναι ενήμερα και ο τρόπος ζωής τους εντάσσεται στα πλαίσια της κοινότητας. σε rainbow gathering μπορούν να μαζευτούν πχ 200 άνθρωποι με διάφορες εθνικότητες και διαβιούν με τους κανονισμούς της κοινότητας που είναι: (γράφω ότι θυμάμαι)

1> οικολογική συνείδηση-τρόπος ζωής με σεβασμό στη φύση
2> διατροφή στις συνάξεις με φαγητό που μαγειρεύουν και προσφέρει το μαγειρείο των rainbow. το φαγητό δεν περιέχει ποτέ κρέας.
3> αποχή απο αλκοόλ, ναρκωτικές ουσίες
4> αποχή απο ηλεκτρονικές συσκευές όπως κινητά τηλέφωνα κα (αυτό είναι κανόνας που μπορεί να μην εφαρμόζεται)
δηλαδή στην σύναξη που έγινε στην παραλία της εύβοιας όταν είδαν πως δέχτηκα κλήση και μίλησα στο κινητό τηλ πολλές γυναίκες φώναζαν και έκαναν σχόλια, έπειτα άλλο ηγετικό μέλος δέχτηκε τηλεφώνημα απο άλλους που είχαν χαθεί και δεν μπορούσαν να βρουν το μέρος και να έρθουν. επειδή ήταν ανάγκη για επικοινωνία χρησιμοποίησε το τηλέφωνο μου επειδή το δικό του έμεινε απο μπαταρία.. τότε κανείς δεν τον κατηγόρησε.
έμεινα με την εντύπωση πως οι κανόνες είναι για να παραβιάζονται αρκεί να μην σε βλέπουν οι περίεργες γυναίκες που ενοχλούνται..
5> ομαδική πρωινή σύναξη με τσάι και βραδινή σύναξη με φαγητό και τραγούδι γύρω απο τον κύκλο. ο κύκλος είναι η διάταξη που κάθονται τα μέλη.
μετά το φαγητό που σερβίρουν αυτοί που εργάζονται στην κουζίνα ακολουθεί το μαγικό καπέλο, αυτό είναι μια χορευτική παράσταση που οι σερβιτόροι γυρίζουν στον κύκλο με ένα καπέλο στο χέρι και μαζεύουν χρήματα που προσφέρουν τα μέλη για να συγκεντρωθούν οι πόροι για να αγοραστούν υλικά, τρόφιμα.
6> ένωση των μελών του κύκλου όπου με ενωμένα τα χέρια τραγουδούν όλοι μαζί ύμνους προς τη φύση.
7> μαγικό ραβδί: κατά την διάρκεια της βραδινής σύναξης ένα κομμάτι ξύλο περνάει απο χέρι σε χέρι σε όλους, όποιος παίρνει το ραβδί παίρνει τον λόγο, λέει ότι θέλει, όλοι τον ακούν και περιμένουν να τελειώσει για να σχολιάσουν, έπειτα το ραβδί αλλάζει χέρια.
8> ομαδικές εργασίες για την εξυπηρέτηση των αναγκών της κοινότητας.
9> παροχή εκπαίδευσης workshops δηλαδή όποιος ξέρει μπορεί να συγκεντρώσει μαθητές και να τους μάθει κάτι.


ΜΥΘΗΡΑ έγραψε:..κι αλλα ερωτηματα ...
-για ποσους πολιτες ειναι σχεδιασμενη η ιδανικη πολιτεια και πως χωριζεται διοικητικα

αυτό έχει σχέση με την σχεδίαση της οικοκοινότητας, τις δομές, πόσους ανθρώπους μπορούν να εξυπηρετούν.
θα ήθελα οικοκοινότητα μικρή σαν χωριό με λιγότερα απο 1000 μέλη. να υπάρχουν πολλές τέτοιες κοινότητες-χωριά δεν είναι πρόβλημα.
η διοίκηση στην ECOPOLY είναι αρμοδιότητα της δομής ΤΑΞΗ κ ΔΙΟΙΚΗΣΗ. αυτοί που προσφέρουν αυτές τις υπηρεσίες είναι εκλεγμένα μέλη και μπορούν να ελέγχονται και να αλλάζουν με δικτυακή ψηφοφορία.


-ποσα συστηματα κοινωνικης διαχειρισης υπαρχουν

ένα βασικό σύστημα αρκεί

-πως εκπαιδευονται οι πολιτες (δικαιονομικο συστημα )

οι νέοι εκπαιδεύονται στη μια μοναδική δομή ΣΧΟΛΕΙΟ που προσφέρει βασική μέση εκπαίδευση που μπορεί να έχει ένα χωριό. αυτοί που θέλουν ανώτατη εκπαίδευση θα μπορούν να έχουν μέσο δικτύου, να παρακολουθούν μαθήματα πανεπιστημιακού επιπέδου και να εξετάζονται σε κέντρα δομές εκτός της κοινότητας σε άλλη μεγάλη πόλη.
όλοι οι πολίτες μορφωμένοι ή αμόρφωτοι θα πρέπει να προσφέρουν εργασία στις δομές ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑ, ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ, ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ. ακόμα και οι νέοι που πηγαίνουν σχολείο θα εργάζονται σε ελαφριές εργασίες ΚΑΘΑΡΙΟΤΗΤΑ, ΘΕΡΜΟΚΗΠΙΑ


-πως γινεται η παραγωγη προιοντων ( οικονομικο συστημα)

προϊόντα παράγονται σε δομές όπως ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑ, ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ, ΘΕΡΜΟΚΗΠΙΑ με κυκλική εργασία ορισμένου χρόνου, όλοι εργάζονται σε όλες τις δομές για ορισμένο χρόνο πχ "μήνα".


-πως προκυπτει η τιμη τους

ας πούμε πως η τιμή των προϊόντων είναι τέτοια που να μπορεί να υπάρχει ζήτηση.
η τιμή των προϊόντων θα πρέπει να είναι παρόμοια με προϊόντα που πωλούνται εκτός κοινότητας ή χαμηλότερη για να είναι ανταγωνιστικά.


-ποσες εργασιακες ταξεις υπαρχουν

δεν μου αρέσουν οι τάξεις, όλοι οι πολίτες θα έχουν κοινά δικαιώματα και υποχρεώσεις. όποιος δεν είναι ικανός για υποχρεώσεις δεν θα έχει δικαιώματα και λόγους για να μένει στην οικοκοινότητα.
καταμερισμός εργασίας μπορεί να γίνεται βάση ηλικίας και φυσικής ικανότητας.


-πως αμοιβονται οι πολιτες εργαζομενοι

πληρώνονται με μηνιαίο εισόδημα που προκύπτει απο την διανομή πλούτου της κοινότητας.
το μηνιαίο εισόδημα καλύπτει τις βασικές ανάγκες των πολιτών που μπορούν να έχουν ατομικές οικονομικές δραστηριότητες όπως καταστήματα, εμπόριο, για να αυξήσουν το εισόδημα τους.
αυξημένο εισόδημα συνεπάγεται μεγαλύτερη ικανότητα απόκτησης αγαθών, ακινήτων κλπ.
και μην ξεχνάμε την εισφορά 20% σε οικονομικά αδύναμους πολίτες που εξισώνει τα οικονομικά των πολιτών.
αυτή η προσφορά 20% δεν είναι φορολογία αλλά κανόνας της κοινότητας και μπορεί να διαφέρει το ποσοστό..

0 .

Άβαταρ μέλους
ΜΥΘΗΡΑ
Extreme poster
Extreme poster
Δημοσιεύσεις: 3214

Re: ECOPOLY οικοκοινότητα

Δημοσίευσηαπό ΜΥΘΗΡΑ » 26 Ιούλ 2020, 21:11

σχολιο 4

...κι αλλα ερωτηματα .. θα δωσω τις δικες μου απαντησεις συνολικα ..αλλα απαντησε εσυ πρωτος Σπαρκ...κριμα που μιλαμε βεβαια μονοι μας αλλα ειπαμε αυτα ειναι για εκλεκτους διαφορρετικους στο πνευμα....δεν ειναι για ολους ....απαντωντας σε αυτα τα ερωτηματα ουσιαστικα δινουμε ενα γενικο σχεδιο οργανωσης μια κοινοτητας ...

-πως απονεμεται η δικαιοσυνη, ποιο το ποινικο συστημα
-πως εξασφαλιζεται η υγεια και η θεραπεια
-πως περιφρουρειται η κοινοτητα πως αφαλιζεται απο εσωτερικους κι εξωτερικους εχθρους ακι κινδυνους
-πως ψυχαγωγουνται τα μελη της κοινοτητας
0 .
ΤΟ ΣΧΕΔΙΟ ΤΗΣ ΑΠΟΚΛΙΣΗΣ
viewtopic.php?f=23&t=5843
ΤΡΕΜΟΥΝΤΑΝΑ, ΜΕΓΙΣΤΗ ΤΑΛΑΝΤΩΣΗ ΒΑΡΥΤΙΚΟΥ ΠΕΔΙΟΥ ΤΗΣ ΓΗΣ
viewtopic.php?f=23&t=5865&p=182131#p182131
ΤΟ ΤΕΙΧΟΣ
viewtopic.php?f=23&t=12429

Spark
Extreme poster
Extreme poster
Δημοσιεύσεις: 3727
Τοποθεσία: space

Re: ECOPOLY οικοκοινότητα

Δημοσίευσηαπό Spark » 26 Ιούλ 2020, 22:28

ΜΥΘΗΡΑ έγραψε:...κι αλλα ερωτηματα .. απαντωντας σε αυτα τα ερωτηματα ουσιαστικα δινουμε ενα γενικο σχεδιο οργανωσης μιας κοινοτητας

-πως απονεμεται η δικαιοσυνη, ποιο το ποινικο συστημα

είναι αρμοδιότητα της δομής ΤΑΞΗ κ ΔΙΟΙΚΗΣΗ να φροντίζει την δικαιοσύνη. παραβατικά άτομα θα εκδιώκονται απο την κοινότητα και θα ενημερώνονται όλες οι οικοκοινότητες για τους παραβάτες που θα είναι ανεπιθύμητοι. αυτοί θα μπορούν να πάνε να ζήσουν σε μεγάλες πόλεις εάν τους δεχτούν.

-πως εξασφαλιζεται η υγεια και η θεραπεια

η υγεία και η θεραπεία είναι αρμοδιότητα της δομής ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ. θα υπάρχει και νοσηλεία κατ οίκον απο εξωτερικούς γιατρούς που προσφέρουν υπηρεσίες.

-πως ψυχαγωγουνται τα μελη της κοινοτητας

προβλέπονται δομές όπως ΘΕΑΤΡΟ-ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ , ΜΕΓΑΡΟ ΜΟΥΣΙΚΗΣ , ΠΑΡΚΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙΩΝ και χώροι γνωριμιών όπου νέοι άνθρωποι αναζητούν ταίρι.
ακόμα θα λειτουργούν ιδιωτικά κέντρα διασκέδασης, καταστήματα.


-πως περιφρουρειται η κοινοτητα πως αφαλιζεται απο εσωτερικους κι εξωτερικους εχθρους και κινδυνους

για την ασφάλεια της κοινότητας απο εξωτερικούς εχθρούς κ κινδύνους θα χρησιμοποιηθεί προηγμένος τεχνολογικός εξοπλισμός, έξυπνοι αισθητήρες στα σύνορα της κοινότητας.
οι έξυπνοι αισθητήρες θα λειτουργούν με μπαταρίες μακράς διάρκειας και θα αναγνωρίζουν τα άτομα της κοινότητας που θα φοράνε βραχιόλι κωδικοποιημένο απο την κοινότητα. όσοι φορούν κωδ βραχιόλι θα περνούν απαρατήρητοι.
όταν πλάσμα που δεν φορά κωδ βραχιόλι θα περάσει απο την περιοχή οι έξυπνοι αισθητήρες θα σημάνουν συναγερμό στην κοινότητα για την εισβολή.
έπειτα έφιπποι ένοπλοι φρουροί, σαν σερίφηδες θα αποτρέπουν τους εισβολείς. θα διαθέτουν όπλα με αναισθητικά αλλά και πλαστικές σφαίρες..
άγρια ζώα δεν θα περνούν τα σύνορα αφού θα ενοχλούνται απο υπερήχους και λέιζερ..

0 .

Άβαταρ μέλους
ΜΥΘΗΡΑ
Extreme poster
Extreme poster
Δημοσιεύσεις: 3214

Re: ECOPOLY οικοκοινότητα

Δημοσίευσηαπό ΜΥΘΗΡΑ » 27 Ιούλ 2020, 19:26

σχολιο 5

...ας δωσω κι εγω τις απαντησεις μου για την ονειρεμενη Ηλιαια....

-για ποσους πολιτες ειναι σχεδιασμενη η ιδανικη πολιτεια και πως χωριζεται διοιητικα


...ειναι σχεδιασμενη με προβλεψη δικτυωσης για εκατομμυρια ανθρωπους ...απλα η δομη τοτε εχει πολλα επιπεδα συνολικα 7 σε επιπεδο κοσμου .. αν ομως μιλαμε για πιο μικρα πληθη ξεκιναμε με 100 μελη σε επιπεδο συνοικιας, με 1000 μελη σε επιπεδο δημου με 10.000 μελη σε επιπεδο πολης ...

...καθε δημος εχει 10 συνοικιες των 100 μελων
...καθε πολη 10 δημους των 1000 μελων
κοκ μετα παμε σε συμπολιτειες, ομοσπονδιες, συνομοσπονδιες, οικουμενη αξιοποιώντας το δεκαδικο αυτο συστημα ...

-ποσα συστηματα κοινωνικης διαχειρισης υπαρχουν

...οσα και τα πεδια κοινωνικης δρασης ( υποσυστηματα διαχειρισης )
...πολιτικο συστημα
...παραγωγικο οικονομικο
...δικαιονομικό
...υγειονομικο
...εκπαιδευτικο ερευνητικο
...επιφρουρησης ασφαλειας
...ψυχαγωγικό

-πως εκπαιδευονται οι πολιτες (εκπαιδευτικο συστημα )

...υπαρχουν τοσα επιπεδα εκπαιδευτικων φορεων οσα και τα διοικητικα επιπεδα

...ετσι πχ για μια κοινοτητα που εκτεινεται μεχρι και σε επιπεδο δημου πχ υπαρχουν φορεις εκπαιδευσης συνοικιας και φορεις δημου ...απο εκει και περα σε καθε επιπεδο μπορει να εχουν διαφορετικες βαθμιδες εκπαιδευσης ..πρωτοβαθμια, δευτεροβαθμια, τριτοβαθμια..
σε επιπεδο συνοικιας εχουν πρωτοβαθμιους φορεις σε επιπεδο δημου εχουμε ολες τις βαθμιδες ..σε επιπεδο πολης επισης ολες τις βαθμιδες σε ανωτερα επιπεδα εχουμε μονο τις ανωτερες βαθμιδες ...
... μπορει να εχουμε πανεπιστημια δημου ,, αλλα και πολης και συμπολιτειας κτλ ...στα ανωτερα επιπεδα η υπαρχουν εισαγωγικες εξετασεις...



-πως γινεται η παραγωγη προιοντων ( οικονομικο συστημα)


...αναλογα εχουμε παραγωγικους φορεις που ανηκουν στην κοινοτητα σε διαφορα επιπεδα και βαθμιδες παραγωγης ( πρωτογενης, δευτερογενης κτλ )

...εχουμε πχ παραγωγικες κοινοτητες αγροτοκαλλιεργητικες, μεταποιητικες, υπηρεσιων συνοικιας, του δημου, της πολη ς, της συμπολιτειας κτλ

-πως προκυπτει η τιμη των προιοντων

...με βαση την παραγωγικοτητα ενος θεμελιωδους κλαδου παραγωγης πχ του σιτου κι εχουμε μια κοινωνικη πυραμιδα αξιωσης των προιοντων

-ποσες εργασιακες ταξεις υπαρχουν

...αναλογα με την εργασιακη του κατασταση και συμμετοχη στην παραγωγη

προεργοι
αεργοι
ανεργοι
ενεργοι
μετεργοι
κατεργοι


-πως αμοιβονται οι πολιτες εργαζομενοι

...υπαρχει συστημα υπολογισμου βασικου μισθου και συστημα προσαυξησεων ανα κλαδο

...ολες οι εργατικες ταξεις που δεν ανηκουν στους ενεργους επιδοτουνται με βαση τις διαβιωτικες αναγκες τους και την συνολικη συμμετοχη τους στην παραγωγη...
0 .
ΤΟ ΣΧΕΔΙΟ ΤΗΣ ΑΠΟΚΛΙΣΗΣ
viewtopic.php?f=23&t=5843
ΤΡΕΜΟΥΝΤΑΝΑ, ΜΕΓΙΣΤΗ ΤΑΛΑΝΤΩΣΗ ΒΑΡΥΤΙΚΟΥ ΠΕΔΙΟΥ ΤΗΣ ΓΗΣ
viewtopic.php?f=23&t=5865&p=182131#p182131
ΤΟ ΤΕΙΧΟΣ
viewtopic.php?f=23&t=12429

Άβαταρ μέλους
ΜΥΘΗΡΑ
Extreme poster
Extreme poster
Δημοσιεύσεις: 3214

Re: ECOPOLY οικοκοινότητα

Δημοσίευσηαπό ΜΥΘΗΡΑ » 27 Ιούλ 2020, 20:19

σχολιο 6

..ετσι λοιπον μια ηλιαία οργάνωση μπορει να ενσωματωσει απο 100 ως εκατομμυρια ανθρωπους και να εκτεινεται απο την συνοικια ως την οικουμενη ....

...μπορει να αρχισει να οργανωνεται απο τα κατω αλλα και από τα πάνω ..

...πχ δημιουργειται μια ηλιαια συνοικια και μετα με αλλες συνοικιες ομορες δημιουργειται δικτυο η δημιουργειται μια συμπολιτειακη πχ οργανωση και μετα εκτεινεται προς τα κατω ενωνοντας δημους και συνοικιες κι οργανωνοντας τις κατα το ηλιαιο προτυπο ...

...γιατι ονομαζεται ηλιαια ?? γιατι το προτυπο της ειναι η αναδιανεμητικη δυναμη του φωτος οπως συμβαινει με τον Ηλιο ...

...ο σκοπος της δεν ειναι να ενσωματωσει καποιους και να τους εγκλεισει σε εναν ψευτοπαραδεισο για να περνανε καλα σαν υνωτισμενοι ευδαιμονιστες ...αλλα να εξασφαλισει την συμμετοχη τους στην διαχειριση των κοινωνικων τους υποθεσεων ...που εια σημαντικη για την εξελιξη τους ...η αποξενωση κι αποκλεισμος απο τα κοινα η αδυνμαι αεκφρασης τςη ατομικηςβουλησς μεσα σε συλλγικους σκοπους ειναι στοχιειο αλλοτριωσης κι εξελικτικης υστερησης

...δεν ειναι το οραμα καποιων υπερφιαλων ολιγαρχουμενων αλλα μια συλλογικη αναγκη για την τελειοποιηση της κοινωνικης διαχειρισης ...

...οι ηλιακη οργανωση δεν αφορα μονο οικογεωγραφικα προσδιορισμενες περιοχες αλλα και καθε μορφη συλλογικοτητας ...

...απο την οργανωσης μιας επιχειρησης εως την οργανωση ενος διαδικτυακου φορουμ η μιας πλατφοραμς γενικα κοινωνικης δικτυωσης διαδικτυακης πχ φεισμπουκ ..
0 .
ΤΟ ΣΧΕΔΙΟ ΤΗΣ ΑΠΟΚΛΙΣΗΣ
viewtopic.php?f=23&t=5843
ΤΡΕΜΟΥΝΤΑΝΑ, ΜΕΓΙΣΤΗ ΤΑΛΑΝΤΩΣΗ ΒΑΡΥΤΙΚΟΥ ΠΕΔΙΟΥ ΤΗΣ ΓΗΣ
viewtopic.php?f=23&t=5865&p=182131#p182131
ΤΟ ΤΕΙΧΟΣ
viewtopic.php?f=23&t=12429


Επιστροφή σε “Διάφορα”