• Ενεργά Θέματα 
Η περιήγηση στον παρόντα ιστότοπο συνεπάγεται ότι συμφωνείτε με τους Όρους Χρήσης και την Πολιτική Χρήσης Cookies.

e-Pony ηλεκτρικά αυτοκίνητα κ όχι μόνο

Κατασκευές που δεν εμπίπτουν στις παραπάνω κατηγορίες.
Spark
Extreme poster
Extreme poster
Δημοσιεύσεις: 3727
Τοποθεσία: space

e-Pony ηλεκτρικά αυτοκίνητα κ όχι μόνο

Δημοσίευσηαπό Spark » 25 Αύγ 2020, 04:54

Εικόνα

Το ελληνικό PONY κατασκευάστηκε σε σχεδόν 40.000 μονάδες μέχρι να σταματήσει η παραγωγή του, πριν από δεκαετίες. Πολλοί πιστεύουν πως το εργοστάσιο που βρίσκεται στη Θέρμη Θεσσαλονίκης έχει σταματήσει τη λειτουργία του, ωστόσο η αλήθεια είναι διαφορετική.

Ταξιδεύουμε στη Βόρεια Ελλάδα και διαπιστώνουμε με τα μάτια μας πως μέχρι και σήμερα συνεχίζεται (εν μέρη) η λειτουργία του, καθώς φτιάχνονται πρωτότυπα, ανακατασκευές παλαιών Pony καθώς και νέα ηλεκτρικά e-Pony.

Συζητάμε με τον βασικό μέτοχο του ομίλου NAMCO Πέτρο Κοντογούρη και μας ξεναγεί ο πρόεδρος του ΔΣ Νικόλαος Ρούσσης. Το βασικό πρόβλημα είναι ότι η EU δεν δίνει άδεια κυκλοφορίας γι αυτά τα οχήματα έτσι ώστε να μην πωλούνται (5:00 λεπτό στο βιντεο).
Στο video θα δείτε εικόνες που δεν έχετε ξαναδεί στο παρελθόν…

0 .

seismicos
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 340

Re: e-Pony ηλεκτρικά αυτοκίνητα κ όχι μόνο

Δημοσίευσηαπό seismicos » 26 Φεβ 2023, 11:56

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΚΟΡΡΕΣ. ΤΟ "ΙΕΡΟ ΤΕΡΑΣ" ΤΗΣ ΑΥΤΟΚΙΝΗΣΗΣ, ΤΗΣ ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΗΣ ΚΤΗΡΙΩΝ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ!
0 .
Ποτέ μην στέκεσαι μπροστά από τον εφευρέτη και πίσω από τον γάιδαρο.

Spark
Extreme poster
Extreme poster
Δημοσιεύσεις: 3727
Τοποθεσία: space

Re: e-Pony ηλεκτρικά αυτοκίνητα κ όχι μόνο

Δημοσίευσηαπό Spark » 01 Μαρ 2023, 12:33

seismicos έγραψε:ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΚΟΡΡΕΣ. ΤΟ "ΙΕΡΟ ΤΕΡΑΣ" ΤΗΣ ΑΥΤΟΚΙΝΗΣΗΣ, ΤΗΣ ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΗΣ ΚΤΗΡΙΩΝ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ!

έχει φτιάξει ο Δ.Κορρες ηλεκτρικό αυτοκίνητο?
δυστυχώς τα κινέζικα ηλεκτρικά έχουν μεγάλους δασμούς (τακτική της ευρώπης)
και ο Δ.Κορρες να βάλει οικολογικούς κινητήρες στα αμάξια του που να καίνε Υδρογόνο -αν είναι μάγκας..
1 .

seismicos
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 340

Re: e-Pony ηλεκτρικά αυτοκίνητα κ όχι μόνο

Δημοσίευσηαπό seismicos » 01 Μαρ 2023, 14:09

Spark έγραψε:
seismicos έγραψε:ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΚΟΡΡΕΣ. ΤΟ "ΙΕΡΟ ΤΕΡΑΣ" ΤΗΣ ΑΥΤΟΚΙΝΗΣΗΣ, ΤΗΣ ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΗΣ ΚΤΗΡΙΩΝ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ!

έχει φτιάξει ο Δ.Κορρες ηλεκτρικό αυτοκίνητο?
δυστυχώς τα κινέζικα ηλεκτρικά έχουν μεγάλους δασμούς (τακτική της ευρώπης)
και ο Δ.Κορρες να βάλει οικολογικούς κινητήρες στα αμάξια του που να καίνε Υδρογόνο -αν είναι μάγκας..

Συμφωνώ πρέπει να συνεργαστεί με τον Πέτρο Ζωγράφο.
Αλλά δεν μας αφήνουν φίλε μου. Βλέπε τι τραβάω τόσα χρόνια με το αντισεισμικό.
Ο Δ. Κορρές φτιάχνει τις καλύτερες αναρτήσεις στον κόσμο.
Εγώ το καλύτερο αντισεισμικό για κατασκευές
Και ο Π.Ζωγράφος σχεδόν τσάμπα ενέργεια από νερό.
Τίποτα δεν προχωράει στην Ελλάδα γιατί υπάρχουν άλλα συμφέροντα
0 .
Ποτέ μην στέκεσαι μπροστά από τον εφευρέτη και πίσω από τον γάιδαρο.

Spark
Extreme poster
Extreme poster
Δημοσιεύσεις: 3727
Τοποθεσία: space

Re: e-Pony ηλεκτρικά αυτοκίνητα κ όχι μόνο

Δημοσίευσηαπό Spark » 01 Μαρ 2023, 19:48

seismicos έγραψε:Συμφωνώ πρέπει να συνεργαστεί με τον Πέτρο Ζωγράφο.


Τον Πέτρο Ζωγράφο να τον ξεχάσεις, ο τύπος είναι πονηρός και κρύβει στοιχεία και δεν δέχεται έλεγχο από πανεπιστημιακούς όπως του Δημόκριτου και δεν απάντησε στην δική μου πρόσκληση για επίδειξη ενεργειακών συστημάτων καύσης Υδρογόνου που παρουσιάζω και κάνει επίδειξη σε χώρο του δήμου Περιστερίου δίχως να προσκαλέσει κυβερνητικούς φορείς - για να μην τον ελέγξει κανείς, έτσι ο Π.Ζωγράφος παραμένει δίχως επιχορήγηση και δίχως αναγνώριση.
Και όλο αυτό το παραμύθι το στηρίζει στην προβολή που του κάνει ο Τριανταφυλλόπουλος στη Ζούγκλα.

Ο τύπος δεν υπάρχει λέμε, κάνει παρουσίαση και δείχνει ένα μεταλλικό κουτί κλειστό να μην βλέπει κανείς τι υπάρχει μέσα στο πακέτο. και γιατί λένε ότι έχει κάτι πρωτοποριακό;;
Εγώ που τον παρακολούθησα είδα τον Π.Ζωγράφο να συνδέει τα καλώδια σε κάθε ένα από τα 3 ινβερτερ που λειτουργούσε και έκανε τις συνδέσεις με τα χέρια σε χρόνο 15 λεπτά - κάθε ηλεκτρολόγος θα έβαζε φίσες των 2 ευρώ και οι συνδέσεις θα γίνονταν σε 15 δευτερόλεπτα. ανεπίτρεπτο λάθος. δεν μου φαίνεται σοβαρός άνθρωπος.

Δεν δείχνει σοβαρός άνθρωπος γι αυτό δεν θα κάνει τίποτα σπουδαίο.
Θα ήταν σοβαρός άνθρωπος εάν έκανε παρουσίαση με παρουσία προσκεκλημένους πανεπιστημιακούς φορείς όπως ηλεκτρονικούς διδάκτορες των ΤΕΙ Πειραιώς, Πάτρας, του Δημόκριτου κα.
Θα ήταν σοβαρός εάν παρουσίαζε τα σχέδια και την μελέτη του εάν αυτή υπάρχει.
Ξέρετε γιατί δεν του δίνουν πατέντα; διότι δεν δικαιούται, δεν έχει κάτι πρωτοποριακό, έχει αυτά που έχουν και άλλοι.
0 .

seismicos
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 340

Re: e-Pony ηλεκτρικά αυτοκίνητα κ όχι μόνο

Δημοσίευσηαπό seismicos » 01 Μαρ 2023, 20:10

Spark έγραψε:
seismicos έγραψε:Συμφωνώ πρέπει να συνεργαστεί με τον Πέτρο Ζωγράφο.


Τον Πέτρο Ζωγράφο να τον ξεχάσεις, ο τύπος είναι πονηρός και κρύβει στοιχεία και δεν δέχεται έλεγχο από πανεπιστημιακούς όπως του Δημόκριτου και δεν απάντησε στην δική μου πρόσκληση για επίδειξη ενεργειακών συστημάτων καύσης Υδρογόνου που παρουσιάζω και κάνει επίδειξη σε χώρο του δήμου Περιστερίου δίχως να προσκαλέσει κυβερνητικούς φορείς - για να μην τον ελέγξει κανείς, έτσι ο Π.Ζωγράφος παραμένει δίχως επιχορήγηση και δίχως αναγνώριση.
Και όλο αυτό το παραμύθι το στηρίζει στην προβολή που του κάνει ο Τριανταφυλλόπουλος στη Ζούγκλα.

Ο τύπος δεν υπάρχει λέμε, κάνει παρουσίαση και δείχνει ένα μεταλλικό κουτί κλειστό να μην βλέπει κανείς τι υπάρχει μέσα στο πακέτο. και γιατί λένε ότι έχει κάτι πρωτοποριακό;;
Εγώ που τον παρακολούθησα είδα τον Π.Ζωγράφο να συνδέει τα καλώδια σε κάθε ένα από τα 3 ινβερτερ που λειτουργούσε και έκανε τις συνδέσεις με τα χέρια σε χρόνο 15 λεπτά - κάθε ηλεκτρολόγος θα έβαζε φίσες των 2 ευρώ και οι συνδέσεις θα γίνονταν σε 15 δευτερόλεπτα. ανεπίτρεπτο λάθος. δεν μου φαίνεται σοβαρός άνθρωπος.

Δεν δείχνει σοβαρός άνθρωπος γι αυτό δεν θα κάνει τίποτα σπουδαίο.
Θα ήταν σοβαρός άνθρωπος εάν έκανε παρουσίαση με παρουσία προσκεκλημένους πανεπιστημιακούς φορείς όπως ηλεκτρονικούς διδάκτορες των ΤΕΙ Πειραιώς, Πάτρας, του Δημόκριτου κα.
Θα ήταν σοβαρός εάν παρουσίαζε τα σχέδια και την μελέτη του εάν αυτή υπάρχει.
Ξέρετε γιατί δεν του δίνουν πατέντα; διότι δεν δικαιούται, δεν έχει κάτι πρωτοποριακό, έχει αυτά που έχουν και άλλοι.

Δεν βάζω το χέρι μου στο Ευαγγέλιο για τον Π. Ζωγράφο γιατί δεν ξέρω. Ξέρω όμως για τον Κορρέ γιατί έχει προϊόν που δείχνει το αποτέλεσμα.
Ξέρω και για τον εαυτό μου που όχι τυχαία με έχουν αποκλείσει από όλα τα φόρουμ μηχανικών και μη.
Αν τολμούν ας κάνει όποιος θέλει ας είναι και καθηγητής διάνοια μια συζήτηση μαζί μου Θα τον βάλω στην θέση του γιατί είμαι σωστός.
Δες την Τουρκία τι έγινε για να καταλάβεις τι πάνε να κρύψουν.
0 .
Ποτέ μην στέκεσαι μπροστά από τον εφευρέτη και πίσω από τον γάιδαρο.


Επιστροφή σε “Διάφορα”