Τι εργαλεία έχετε;

Κατασκευές που δεν εμπίπτουν στις παραπάνω κατηγορίες.
Chilloutbuddy
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 17

Re: Τι εργαλεία έχετε;

Δημοσίευσηαπό Chilloutbuddy » 14 Μαρ 2018, 13:50

asevastos έγραψε:
Chilloutbuddy έγραψε:ξυλοτόρνος; άστο καλύτερα... το ξύλο είναι ασταθές υλικό, άμα αρχίσεις να το περιστρέφεις καμμιά φορά ξεκολλάει το μισό και είναι μη σε πάρει.


οχι. κι εγω δεν το συμπαθω ιδιεταιρα το ξυλο στις κατασκευες μου, οπου υπαρχει επιλογη χρησιμοποιω αλλα υλικα.

τορνακι κανονικο, θαθελα. αλλα δεν ξερω καν για ποιο λογο το θελω. γιατι ετσι.

ε τι γιατί, γιατί είναι γαμάτο
άλλη καύλα να σου λείπει πχ ένα μπουλόνι κι αντί να πας στο παγαζί ν'ανοίξεις το συρτάρι και να το πάρεις, πας στο γκαράζ και φτιάχνεις ένα :D
0 .

Πάνας
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 254

Re: Τι εργαλεία έχετε;

Δημοσίευσηαπό Πάνας » 14 Μαρ 2018, 15:44

Chilloutbuddy έγραψε:
Πάνας έγραψε:Έχω πάρα πολλά εργαλεία αλλά διότι και καθότι ερασιτέχνης μικροαστός τα ηλεκτρικά εργαλεία μου τα είναι περισσότερα της einhell, για κάποιο περίεργο λόγο οι τελευταίες σειρές με τα κόκκινα εργαλεία είναι πολύ ποιοτικές και προσιτές σε τιμή αν και άρχισαν να τα τσιμπάνε λίγο.... όμως από πίσω έρχεται η kawasaki με πολύ ποιοτικά εργαλεία και μάλιστα σε χαμηλότερες τιμές.
Μετάνιωσα που δεν πήρα το δισκοπρίονο της kawasaki στα 60€ με αλουμινένια πλάκα και λέιζερ.

να σου πω, δεν είχες πει ότι θα έφτιαχνες μια εργαλειαποθήκη/εργαστήριο; τι έγινε το έφτιαξες;

Το einhell μια χαρά είναι, κι εγώ παίρνω διάφορα αντίστοιχα αυστραλέζικα (Ozito, θυγατρική της einhell)
Καμμιά φορά σκάει κανένα τις πρώτες μέρες, αλλά γενικά άμα δεν τα λιώνεις με τις ώρες τα περισσότερα κρατάνε χρόνια.


Στον συγκεκριμένο τροχό στη φώτο του έχω πιεί το αίμα με μπουρί σόμπας για 6 συνεχόμενες ώρες με καμπάνα τριβής πέτρας..... έτριβα μωσαϊκά για να στρώσω τα πλακάκια που βλέπεις και στις πόρτες και τις γωνίες ήθελαν κατέβασμα.
Ρυθμίζονται οι στροφές και έχει κόφτη για το ζόρι.

Άψογο εργαλείο.


20180314_153835.jpg



Την αποθήκη δεν την έφτιαξα ακόμα, περιμένω να σταματήσουν οι βροχές, στο τέλος του άλλου μήνα.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτήν τη δημοσίευση.
0 .

Chilloutbuddy
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 17

Re: Τι εργαλεία έχετε;

Δημοσίευσηαπό Chilloutbuddy » 14 Μαρ 2018, 23:21

Πάνας έγραψε:Στον συγκεκριμένο τροχό στη φώτο του έχω πιεί το αίμα με μπουρί σόμπας για 6 συνεχόμενες ώρες με καμπάνα τριβής πέτρας..... έτριβα μωσαϊκά για να στρώσω τα πλακάκια που βλέπεις και στις πόρτες και τις γωνίες ήθελαν κατέβασμα.
Ρυθμίζονται οι στροφές και έχει κόφτη για το ζόρι.

Άψογο εργαλείο.


20180314_153835.jpg

ok μπορεί αυτά που είναι με το δικό της όνομα η einhell να τα φτιάχνει με διαφορετικές προδιαγραφές
Τα Οzito που έχουμε εδώ κυριολεκτικά έχουνε πάνω στο καλώδιο ταμπελάκι που λέει "for DIY use only - not professional"



Πάνας έγραψε:Την αποθήκη δεν την έφτιαξα ακόμα, περιμένω να σταματήσουν οι βροχές, στο τέλος του άλλου μήνα.

Ξεκίνα κανα νήμα όταν την αρχίσεις
Εγώ την τέλειωσα τη δικιά μου, θα βάλω καμμιά φωτό μετά
0 .

Πάνας
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 254

Re: Τι εργαλεία έχετε;

Δημοσίευσηαπό Πάνας » 15 Μαρ 2018, 22:31

Να οργανωθώ λιγάκι και θα αρχίσω τις φώτο από κατασκευές και εργαλεία.
0 .

Άβαταρ μέλους
asevastos
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 401

Re: Τι εργαλεία έχετε;

Δημοσίευσηαπό asevastos » 16 Μαρ 2018, 08:47

ειμαι σε φαση κατασκευων στο σπιτι, προσφατα εβαλα ενδοδαπεδια.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτήν τη δημοσίευση.
0 .

Άβαταρ μέλους
dna replication
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 236

Re: Τι εργαλεία έχετε;

Δημοσίευσηαπό dna replication » 16 Μαρ 2018, 11:00

Chilloutbuddy έγραψε:Tελευταία που έντυνα το εργαστήριο από μέσα με MDF πήρα ένα track saw Makita με δύο ράγες, πραγματικά το πιό γαμάτο εργαλείο που είχα ποτέ .


όταν πήρα το plunge track saw Dewalt αισθανθηκα οτι έγινα ξυλουργός, επιτέλους είχα την ακρίβεια που ήθελα. Με τον καιρό όμως βλέπω οτι τρελαίνεσαι στο μέτρημα, δεν αντικαθιστά το δισκοπρίονο πάγκου. Θα ήθελα μια Mafell Erika συρόμενο ή κανένα άλλο με καλή ακρίβεια.
0 .

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Βαλκάνιος Κούρος
Βαλκάνιος Κούρος
Δημοσιεύσεις: 5605
Τοποθεσία: Μνημονιακή Διασπορά.

Re: Τι εργαλεία έχετε;

Δημοσίευσηαπό ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 16 Μαρ 2018, 12:12

Όλα τα εργαλεία που έχω είναι κάτι σάπια από ικέα και από προσφορές που βγάζει κατά καιρούς το λιντλ. Μόνη εξαίρεση ένα κρουστικό δράπανο μπος, αλλά από την γκέι σειρά, όχι χέβι ντιούτι. Για τις δουλειές που κάνω (δλδ το μίνιμουμ για να μην γκρινιάζει η γυναίκα) μου κάνουν μια χαρά. Για κήπο, έχω καλά, πάντως, της γκαρντένα
0 .
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Άβαταρ μέλους
Nostalgia
Basic poster
Basic poster
Δημοσιεύσεις: 875

Re: Τι εργαλεία έχετε;

Δημοσίευσηαπό Nostalgia » 16 Μαρ 2018, 13:03

dna replication έγραψε:
Chilloutbuddy έγραψε:Tελευταία που έντυνα το εργαστήριο από μέσα με MDF πήρα ένα track saw Makita με δύο ράγες, πραγματικά το πιό γαμάτο εργαλείο που είχα ποτέ .


όταν πήρα το plunge track saw Dewalt αισθανθηκα οτι έγινα ξυλουργός, επιτέλους είχα την ακρίβεια που ήθελα. Με τον καιρό όμως βλέπω οτι τρελαίνεσαι στο μέτρημα, δεν αντικαθιστά το δισκοπρίονο πάγκου. Θα ήθελα μια Mafell Erika συρόμενο ή κανένα άλλο με καλή ακρίβεια.



Γενικα το καθε εργαλειο ειναι για την δουλεια του, το καταλαβα οταν πηρα μια σεγα και νομιζα οτι θα κανω τα παντα, αμ δε....

Αυτο το track saw φαινεται γαματο παντως....
0 .
"Εγώ Μανιάτα φυσικιά. Θα στεϊρωθού 'ς τα γόνατα. Και όλους τους φίλους θα δεχτού κατά που πρέπει καθενού .."

Chilloutbuddy
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 17

Re: Τι εργαλεία έχετε;

Δημοσίευσηαπό Chilloutbuddy » 16 Μαρ 2018, 14:19

dna replication έγραψε:
Chilloutbuddy έγραψε:Tελευταία που έντυνα το εργαστήριο από μέσα με MDF πήρα ένα track saw Makita με δύο ράγες, πραγματικά το πιό γαμάτο εργαλείο που είχα ποτέ .


όταν πήρα το plunge track saw Dewalt αισθανθηκα οτι έγινα ξυλουργός, επιτέλους είχα την ακρίβεια που ήθελα. Με τον καιρό όμως βλέπω οτι τρελαίνεσαι στο μέτρημα, δεν αντικαθιστά το δισκοπρίονο πάγκου. Θα ήθελα μια Mafell Erika συρόμενο ή κανένα άλλο με καλή ακρίβεια.

Ναι δε με νοιάζει, καλύτερα να τρελαίνομαι στο μέτρημα παρά κάποια στιγμή να μετρήσω τα δαχτυλάκια μου και να μου λείπουν κανα δύο. Δεν είμαι εγώ για τέτοια. Ότι μπορώ να κόψω με plunge saw, mitre saw, jig saw θα το κόψω, ό,τι δεν μπορώ δεν πειράζει.
Υπάρχουν πάντως λύσεις (ειδικά τραπέζια με ράγες) που συντομεύουν πολύ τη διαδικασία με τα track/plunge saw. Ακριβά βέβαια αλλά πάντως φτηνότερα από χειρουργείο επανασύνδεσης αντίχειρα :laugh1:
0 .


Επιστροφή σε “Διάφορα”