Αριστερά και άλλα...

Τα θέματα εσωτερικής πολιτικής.
Άβαταρ μέλους
pluton
Supreme poster
Supreme poster
Δημοσιεύσεις: 15552

Re: Αριστερά και άλλα...

Δημοσίευσηαπό pluton » 08 Μαρ 2024, 19:13

ΚΚΕ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ.


Το ΚΚΕ είναι υπέρ της δημόσιας εκπαίδευσης, με εξαίρεση το Deree που σπούδασε η κόρη της Παπαρήγα.

:D :D :D
0 .
ΑΝΑΓΝΩΣΤΟΠΟΥΛΟΥ: «Τελειώνουμε σήμερα ότι δεν κατάφερε να ολοκληρώσει το ΕΑΜ. Είναι δική μας επιλογή οι Πρέσπες».

Άβαταρ μέλους
pluton
Supreme poster
Supreme poster
Δημοσιεύσεις: 15552

Re: Αριστερά και άλλα...

Δημοσίευσηαπό pluton » 17 Μαρ 2024, 20:57

ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΩ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΤΕΣ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΤΗΝ ΘΗΡΙΩΔΙΑ ΣΤΗΝ ΕΣΣΔ


Ο Γιώργος Κολοζώφ, γεννήθηκε σαν σήμερα, το 1903. Κατά τη διάρκεια των σπουδών του, στην Νομική Αθηνών, εντάχθηκε στην ΟΚΝΕ και το 1927 έγινε Γραμματέας της. Το 1928 εξελέγη μέλος της Κ.Ε. του ΚΚΕ.


Τον Ιανουάριο του 1931, καταδικάστηκε με τον Ιδιώνυμο νόμο του Βενιζέλου & φυλακίστηκε στις φυλακές Συγγρού. Τον Απρίλιο απέδρασε από τις φυλακές, μαζί με άλλα 8 στελέχη του ΚΚΕ, επιβιβάσθηκε σε σοβιετικό πλοίο στον Πειραιά & έφτασε στην ΕΣΣΔ. Όμως, το όνειρο έγινε εφιάλτης!

Το 1934, έδωσε σ' έναν ναύτη ελληνικού καραβιού που είχε ελλιμενιστεί στο Νοβορωσίσκ, ένα γράμμα για την γυναίκα του Δόμνα, στο οποίο εξιστορούσε την μαύρη ζωή του στην χώρα των Σοβιέτ:

"Μόλις εφθάσαμεν εδώ, μας διεσκόρπισαν. Εμένα με έστειλαν εδώ στο Νοβορωσίσκ για να αναλάβω κομματική δουλειά στους Έλληνας της Νοτίου Ρωσίας. Εδώ, υπάρχουν 36 ελληνικές κοινότητες. Όλοι οι Έλληνες είναι αμόρφωτοι, πάμπτωχοι & πεινούν. Με την βάσιν ότι κάθε εθνικότης δικαιούται να έχει δικό της σχολείο, εκάναμε ένα σχολείο & έχω μαζεύσει κάμποσα Ελληνόπαιδα & τα μαθαίνω ελληνικά γράμματα. Φυσικά, σύμφωνα με την τροποποίησιν της ελληνικής γλώσσης, που έχει κάμει εδώ ο Κομμουνισμός, δηλαδή χωρίς πνεύματα, με ένα μόνον τόνο στις λέξεις, την οξεία, με κατάργησιν των διφθόγγων, με ένα μόνον ι, το γιώτα, με το υ ως ου και με κατάργησιν των διπλών γραμμάτων. Επίσης εκδίδομεν και μιαν εφημεριδούλα ελληνική, με τον τίτλο "Κομυνιστίς", σύμφωνα με την νέα γραμματική.
Έτσι πολλές ώρες την ημέρα απασχολούμαι σαν δημοδιδάσκαλος να μαθαίνω γράμματα ελληνικά στα παιδιά αυτά, τα οποία πεινούν, είναι καχεκτικά & ζουν μέσα στην ακαθαρσία & στην ψείρα. Εγώ ο ίδιος δεν μπορώ να σωθώ από την ψείρα.
Το βράδυ κάμνω υποχρεωτικώς διαλέξεις στους μεγάλους Έλληνας δια να τους κάμωμεν κομμουνιστάς! Έρχονται, ακούνε υποχρεωτικώς, αλλά δεν καταλαβαίνουν τίποτε! Ότι τους λες δεν έχουν αντίρρηση, διότι φοβούνται. Με θεωρούν κομμουνιστή, άνθρωπο του κράτους & δεν μου έχουν εμπιστοσύνην δια να μου πουν τον πόνο τους.
Επίσης γράφω & όλην την εφημερίδα "Κομυνιστίς" & την στέλνω εις τας 36 ελληνικάς κοινότητας. Κυριολεκτικώς τσακίζομαι στη δουλειά, και τι δουλειά, να αηδιάζεις!
Έναντι αυτών, τι νομίζεις ότι παίρνω; Ελάχιστα ρούβλια το μήνα, τόσα όσα με φθάνουν να αγοράζω τα τρόφιμα που δίδει η κολλεκτίβα & το ψωμί για να διατηρούμαι στη ζωή. Ρούχα δεν έχω. Είδα κι έπαθα να τους πείσω να μου δώσουν ένα παντελόνι, επειδή έλιωσε εκείνο που φορούσα όταν ήλθα και θα έπεφτε από το σώμα μου! Τα παπούτσια που μου έδωσαν είναι απαίσια. Αν με ιδείς δεν θα με γνωρίσεις.
Και το χειρότερο απ’ όλα είναι ότι δεν υπάρχει περίπτωσις ή πιθανότης αλλαγής του τρόπου ζωής μου. Εδώ θα πεθάνω, δάσκαλος στο αλφαβητάριο των παιδιών, γράφοντας εις τον «Κομυνιστί», που δεν τον διαβάζει κανείς! Μου έδωσαν & ένα δωμάτιο μικρό & λίγα ξύλα για μια μικρή σομπίτσα τον χειμώνα.
Γι’ αυτό λοιπόν εγώ εθυσίασα τα νειάτα μου να σπουδάσω νομικά, να αγωνισθώ στο κόμμα, για να καταλήξω εφ’ όρου ζωής σ’ αυτό το κατάντημα; Δυστυχώς δεν υπάρχει τρόπος να φύγω, να έλθω πίσω στην Ελλάδα, έστω κι ας συλληφθώ & φυλακισθώ! Δέχομαι να κάτσω στας φυλακάς Συγγρού, μέχρις ότου λήξει η ποινή που θα μου βάλουν & για την απόδρασιν. Αλλά θα ξέρω ότι, αν βγω, θα γίνω πάλι άνθρωπος & θα ξαναφτιάξω την ζωή μου. Αλλά να φύγω από εδώ είναι αδύνατον. Ούτε να πλησιάσωμεν στα βαπόρια μπορούμε. Έσβησαν όλα τα ιδανικά μου. Είμαι ένας απελπισμένος άνθρωπος, ένας χαμένος"



Το 1936, ο Κολοζώφ διαγράφηκε από το ΚΚΣΕ, ως "υμνητής της δυτικοευρωπαϊκής κουλτούρας".


Συνελήφθη την 13η Δεκεμβρίου 1937, ως "πράκτορας της Ελλάδας" & "υπονομευτής της ΕΣΣΔ" & καταδικάστηκε σε θάνατο την 15η Φεβρουαρίου 1938. Λίγες ημέρες αργότερα εκτελέστηκε & έτσι τελείωσαν τα βάσανά του!


https://twitter.com/4fABkkc5xTv2aek/sta ... 1247194463

https://www........../viewtopic.php?t=8553


https://twitter.com/4fABkkc5xTv2aek/sta ... 1247194463

https://dekeleianews.gr/2023/02/15/%CF% ... %BF%CF%85/

Στο ΒΗΜΑ για την υπόθεση αυτή αναφέρεται:


....Ο παλιός γενικός γραμματέας της ΟΚΝΕ, ο Γιώργος Κολοζώφ, εκτελείται την ίδια εποχή. Λίγο καιρό πριν είχε καταφέρει να στείλει παράνομα στη γυναίκα του Δόμνα ένα γράμμα όπου εξέφραζε την απελπισία του και την απογοήτευσή του από την ΕΣΣΔ. Εγραφε, μεταξύ άλλων, ότι θα προτιμούσε να καταδικαστεί και να φυλακιστεί στην Ελλάδα παρά να φυτοζωεί άθλια στο Νοβοροσίσκ....



https://www.tovima.gr/2008/11/24/books- ... e-thymata/


Περισσότερα δείτε εδώ :

https://tvxs.gr/istoria/taksidia-sto-xr ... -diokseon/


https://kars1918.wordpress.com/2009/11/26/26-11-2009/
0 .
ΑΝΑΓΝΩΣΤΟΠΟΥΛΟΥ: «Τελειώνουμε σήμερα ότι δεν κατάφερε να ολοκληρώσει το ΕΑΜ. Είναι δική μας επιλογή οι Πρέσπες».

Άβαταρ μέλους
pluton
Supreme poster
Supreme poster
Δημοσιεύσεις: 15552

Re: Αριστερά και άλλα...

Δημοσίευσηαπό pluton » 09 Απρ 2024, 09:51

FB_IMG_1650378796678.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτήν τη δημοσίευση.
0 .
ΑΝΑΓΝΩΣΤΟΠΟΥΛΟΥ: «Τελειώνουμε σήμερα ότι δεν κατάφερε να ολοκληρώσει το ΕΑΜ. Είναι δική μας επιλογή οι Πρέσπες».

Άβαταρ μέλους
Προέλλην
WEF Fella
WEF Fella
Δημοσιεύσεις: 17426
Τοποθεσία: Great Hall, WEF Headquarters

Re: Αριστερά και άλλα...

Δημοσίευσηαπό Προέλλην » 10 Απρ 2024, 19:07

pluton έγραψε:FB_IMG_1650378796678.jpg


Την μόδα αυτή την άρχισε ο Κώστας ο Καραμανλής πάντως. που σήμερα τον έχουν ως ίνδαλμα κάθε λογής ρωssopcέκ λαϊκιστές.
0 .
- The world must become aware of the fantastic transformational power of social entrepreneurship and the Foundation will work as a catalyst in this effort.
- The problem that we have is not globalization. The Problem is a lack of global governance.
- A new world could emerge, the contours of which it is incumbent on us to re-imagine and to re-draw.

Άβαταρ μέλους
pluton
Supreme poster
Supreme poster
Δημοσιεύσεις: 15552

Re: Αριστερά και άλλα...

Δημοσίευσηαπό pluton » 10 Απρ 2024, 19:24

Προέλλην έγραψε:
pluton έγραψε:FB_IMG_1650378796678.jpg


Την μόδα αυτή την άρχισε ο Κώστας ο Καραμανλής πάντως. που σήμερα τον έχουν ως ίνδαλμα κάθε λογής ρωssopcέκ λαϊκιστές.


Ναι έχεις δίκαιο, νηπιαγωγός έγινε χειρουργός, δεν ξέρω αν και αν και κάτι επιπλέον....
0 .
ΑΝΑΓΝΩΣΤΟΠΟΥΛΟΥ: «Τελειώνουμε σήμερα ότι δεν κατάφερε να ολοκληρώσει το ΕΑΜ. Είναι δική μας επιλογή οι Πρέσπες».

Άβαταρ μέλους
Προέλλην
WEF Fella
WEF Fella
Δημοσιεύσεις: 17426
Τοποθεσία: Great Hall, WEF Headquarters

Re: Αριστερά και άλλα...

Δημοσίευσηαπό Προέλλην » 10 Απρ 2024, 19:31

pluton έγραψε:
Προέλλην έγραψε:
Την μόδα αυτή την άρχισε ο Κώστας ο Καραμανλής πάντως. που σήμερα τον έχουν ως ίνδαλμα κάθε λογής ρωssopcέκ λαϊκιστές.


Ναι έχεις δίκαιο, νηπιαγωγός έγινε χειρουργός, δεν ξέρω αν και αν και κάτι επιπλέον....

Ρε συ, πες, χέσε τις δύο μανταμίτσες των πρώην πρωθυπουργών. Υπάρχει τεράστια διαφθορά στα ΑΕΙ, ξέρω άτομο με κλάην πτυχία απο Αγγλία που Πρύτανης (πρώην) έκανε πρόταση στην μάνα του που είχαν κοινωνικές σχέσεις, να του δώσουν ένα Διδακτορικό του παιδιού αν θέλει. Είναι κάτι σαν τις εισαγωγές στο στρατιωτικά νοσοκομεία, απο την 1η μέρα κατάταξης για θητεία, μέχρι και την απόλυση.
0 .
- The world must become aware of the fantastic transformational power of social entrepreneurship and the Foundation will work as a catalyst in this effort.
- The problem that we have is not globalization. The Problem is a lack of global governance.
- A new world could emerge, the contours of which it is incumbent on us to re-imagine and to re-draw.

Άβαταρ μέλους
pluton
Supreme poster
Supreme poster
Δημοσιεύσεις: 15552

Re: Αριστερά και άλλα...

Δημοσίευσηαπό pluton » 26 Απρ 2024, 22:03

0 .
ΑΝΑΓΝΩΣΤΟΠΟΥΛΟΥ: «Τελειώνουμε σήμερα ότι δεν κατάφερε να ολοκληρώσει το ΕΑΜ. Είναι δική μας επιλογή οι Πρέσπες».

Άβαταρ μέλους
pluton
Supreme poster
Supreme poster
Δημοσιεύσεις: 15552

Re: Αριστερά και άλλα...

Δημοσίευσηαπό pluton » 27 Απρ 2024, 21:32

Αμαλία

@4fABkkc5xTv2aek


Αλήθεια, τι γύρευε ένας Αμερικανός πρεσβευτής σε συνέδριο του ☭ΚΚΕ;

Αυτές τις μέρες, ο Μήτσος Κουτσούμπας, ως νέος Κολόμβος, ανακαλύπτει την Αμερική. Και τι θυμήθηκα; Ότι πριν από όχι πάρα πολλά χρόνια, η Αμερική είχε ανακαλύψει το ☭ΚΚΕ!

Μία και μοναδική φορά, λοιπόν, στην ελληνική ιστορία (κι αν κάνω λάθος, διορθώστε με...), Αμερικανός πρεσβευτής έχει παραστεί σε κομματικό συνέδριο.

Ο Michael G. Sotirhos, πρεσβευτής των ΗΠΑ στην Ελλάδα, κατά την περίοδο 1989-1993, ο οποίος παρέστη (προφανώς όχι απρόσκλητος...), στο 13ο Συνέδριο του ☭ΚΚΕ, που διεξήχθη στην κλειστή αίθουσα του Ολυμπιακού Σταδίου, στις 19 Φεβρουαρίου 1991!

Βρε, μπας και είναι Αμερικανοκομμουνιστές;


https://x.com/4fABkkc5xTv2aek/status/17 ... 8273084732

Έχει ένα πολύ ενδιαφέρον βίντεο.... :D :D :D
0 .
ΑΝΑΓΝΩΣΤΟΠΟΥΛΟΥ: «Τελειώνουμε σήμερα ότι δεν κατάφερε να ολοκληρώσει το ΕΑΜ. Είναι δική μας επιλογή οι Πρέσπες».

Άβαταρ μέλους
pluton
Supreme poster
Supreme poster
Δημοσιεύσεις: 15552

Re: Αριστερά και άλλα...

Δημοσίευσηαπό pluton » 28 Απρ 2024, 15:53

ΑΝΤΙΣΟΒΙΕΤΙΚΟ ΝΕΦΟΣ


Το πυρηνικό ατύχημα στο Τσερνόμπιλ, ο σύντροφος Καρτερός, οι Κνίτες και τα... μαρούλια.


Σε λίγες ώρες (στις 1 και 23 λεπτά μετά τα μεσάνυχτα), συμπληρώνονται 38 χρόνια από την «μεγαλύτερη περιβαλλοντική καταστροφή στην ιστορία της ανθρωπότητας», σύμφωνα με τα Ηνωμένα Έθνη. Το πυρηνικό ατύχημα στο Τσερνόμπιλ, στην τότε ΕΣΣΔ, στο οποίο, η ποσότητα της ραδιενέργειας που απελευθερώθηκε στην ατμόσφαιρα, ήταν σχεδόν 200 φορές μεγαλύτερη από την ραδιενέργεια που απελευθερώθηκε από τις δύο ατομικές βόμβες του Ναγκασάκι και της Χιροσίμα μαζί!


Ο κόσμος ενημερώθηκε για το ατύχημα απ' την... Σουηδία
(!!!), καθώς οι σοβιετικές αρχές είχαν σκοπό να αποκρύψουν. Πιο συγκεκριμένα, δύο ημέρες μετά το τέλος, στις 28 Απριλίου, οι υπεύθυνοι του πυρηνικού σταθμού Φόρμαρκ της Σουηδίας, που απέχει πάνω από χίλια χιλιόμετρα απ' το Τσερνόμπιλ, εντόπισαν υψηλό επίπεδο ραδιενέργειας.

Άμεσα, η σουηδική κυβέρνηση επικοινώνησε με τη σοβιετική, οι Σοβιετικοί αρνήθηκαν τα πάντα, αλλά όταν η σουηδική κυβέρνηση τους προειδοποίησε ότι απευθυνόταν στη Διεθνή Υπηρεσία Ατομικής Ενέργειας, οι Σοβιετικοί παραδέχτηκαν ότι έγινε ένα «μικρό» ατύχημα στο Τσερνόμπιλ!

Έτσι, στις 21:02 το βράδυ της 28ης Απριλίου (σχεδόν τρεις ημέρες μετά το ατύχημα...), εξέδωσαν την εξής λακωνική & συναίσθηση της ανακοίνωσης:

"Έγινε ένα ατύχημα στον πυρηνικό σταθμό του Τσερνόμπιλ. Ένας από τους πυρηνικούς αντιδραστήρες υπέστη ζημιά. Οι συνέπειες του ατυχήματος αντιμετωπίζονται»

Χαρακτηριστικό της τακτικής απόκρυψης των σοβιετικών αρχών, είναι ότι εκκένωσαν την πλησιέστερη πόλη στο Τσερνόμπιλ (το Πριπιάτ, που βρισκόταν σε απόσταση 10 χιλιομέτρων) δύο ημέρες μετά την καταστροφή!

Την ίδια καθυσηχαστική τακτική (ενώ η ραδιενέργεια είχε ήδη απλωθεί σ' ολόκληρη την Ευρώπη...), ακολούθησαν & τα διάφορα «υποκαταστήματα» της Μόσχας, δηλαδή τα κομμουνιστικά κόμματα. Έτσι, ο "Ριζοσπάστης", αρχισυντάκτης του οποίου ήταν τότε ο σ. Καρτερός (μετέπειτα διευθυντής του Γραφείου Τύπου του Τσίπρα…), διαβεβαίωσε το κοινό, ότι το φοβερό ατύχημα ήταν «τελικά ακίνδυνο», οι αντιδράσεις «υστερικές» & «προπαγάνδα της Δύσης για να πληγεί η ΕΣΣΔ».

Για να υπάρχει & μια επιστημονικοφανής καθησυχαστική άποψη, επιστρατεύθηκε τότε ο σ. Η τιμή αυτή είναι πολύ μικρότερη & απ' την πιο απλή ακτινογραφία .
ότι η ποσότητα αυτή, ως προς τα πιθανά αποτελέσματα, είναι πολύ μικρότερη από τον κίνδυνο που διατρέχει ένας καπνιστής που καπνίζει ένα τσιγάρο την ημέρα και μόνο από τη ραδιενέργεια του τσιγάρου"

Μάλιστα, εκλαϊκεύοντας τη σοβιετική προπαγάνδα, το ΚΚΕ είχε εφοδιάσει τους Κνίτες με... μαρούλια, τα οποία μασούλαγαν δημοσίως, στην Ομόνοια, προτρέποντας τον κόσμο να τρώει άφοβα τα πάντα Το κωμικοτραγικό της υπόθεσης, είναι ότι τα συντρόφια επιμένουν ακόμα και σήμερα, δεν έγινε και κάτι φοβερό στο Τσερνόμπιλ! Έτσι, με αφορμή μια ταινία που βγήκε το 2019, έγραψε ο Ριζοσπάστης:

"Το δυστύχημα στο Τσερνόμπιλ οδήγησε σε μια αντικομμένη φρενίτιδα στις καπιταλιστικές χώρες της Ευρώπης & στις ΗΠΑ, σε μια προσπάθεια δημιουργίας πανικού και διασποράς φόβου. την ΕΣΣΔ για έλλειμμα ενημέρωσης σε σχέση με τα γεγονότα & περιέγραψε την κατάσταση στη γύρω περιοχή, χρησιμοποιώντας τις πιο απίστευτες ψευδολογίες Αυτά γράφονταν & λέγονταν & στην Ελλάδα, παρά τις καθησυχαστικές ανακοινώσεις της Ελληνικής Επιτροπής Ατομικής Ενέργειας, που ανακοινώνουν μετρήσεις οι έδειχναν ότι δεν. υπήρχε κίνδυνος... Ο τρόπος που η ΕΣΣΔ αντιμετώπισε το ζήτημα έγινε οδηγός για ανάλογες περιπτώσεις στο μέλλον" Συμπέρασμα: εκτός από κακούς και καλούς πολέμους (αυτούς που διεξήγαγαν η ΕΣΣΔ), καλούς και κακούς νεκρούς (αυτούς που σκότωναν η ΕΣΣΔ), κ.κ. .τ.λ., υπάρχουν κακά και καλά (ακίνδυνα) πυρηνικά ατυχήματα (αυτά που συνέβαιναν στην ΕΣΣΔ)!


https://x.com/4fABkkc5xTv2aek/status/17 ... 4963893532
0 .
ΑΝΑΓΝΩΣΤΟΠΟΥΛΟΥ: «Τελειώνουμε σήμερα ότι δεν κατάφερε να ολοκληρώσει το ΕΑΜ. Είναι δική μας επιλογή οι Πρέσπες».


Επιστροφή σε “Εσωτερική Πολιτική”