Θα εχουμε παλι λοκνταουν?

Τα θέματα εσωτερικής πολιτικής.
Άβαταρ μέλους
denplirono
Extreme poster
Extreme poster
Δημοσιεύσεις: 3289

Re: Θα εχουμε παλι λοκνταουν?

Δημοσίευσηαπό denplirono » 04 Δεκ 2020, 14:05

nemo έγραψε:σημερα ακουσα οτι ειχαμε πολλους θανατους και καποιον να λεει οτι οδευουμε για δεκα χιλιαδες νεκρους οκ!
τοσους ειπα και εγω οτι αναλογικα μας πρεπουν και με τα εμβολια κατι αλλο παιζει και ισως να μην χρειαστουν
να γινουν πανελλαδικα αντε με τις υγειες σας

ποιος μου υπογραφει εμενα οτι ΔΕΝ θα εχουμε 10.000 νεκρους σε βαθος μηνων/ετων απο τις περενεργειες των εμβολιων; δεν προτρεπω καποιον να το κανει ή να μην το κανει, απλα θελω την υπογραφη των αρμοδιων(κατασκευαστη και διακινητη-κρατος) οτι με το εμβολιο δεν υπαρχει παρενεργεια που επιφερει μονιμη αναπηρια ή/και θάνατο.....το υπογραφει κανεις αυτο;
ΥΓ:παρενεργεις του τυπου με ποναει το κεφαλι ή ανεβαζω πυρετο ειναι προφανες οτι ειναι αποδεκτες και φυσιολογικες
------------

Ταραχη στην νομιμότητα....
Μήνυση στην Κεραμέως από τους Ρομά για τον «αποκλεισμό» τους από την τηλεκπαίδευση

Σε μηνυτήρια αναφορά προς την υπουργό Παιδείας, Νίκη Κεραμέως, και την υφυπουργό Παιδείας, Σοφία Ζαχαράκη, προχώρησε το Παρατηρητήριο του Ελσίνκι, υπογραμμίζοντας τον ολοκληρωτικό αποκλεισμό των παιδιών Ρομά από την τηλεκπαίδευση κατά τις περιόδους «καραντίνας».

Η αναφορά αυτή βασίστηκε σε δύο σχετικές αναρτήσεις της Πανελλαδικής Συνομοσπονδίας Ελλήνων Ρομά «Ελλάν Πασσέ» που ανέδειξε το θέμα.

Mηνυτήρια αναφορά:

ΠΡΟΣ ΤΟ ΤΜΗΜΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗΣ ΡΑΤΣΙΣΤΙΚΗΣ ΒΙΑΣ
30 Νοεμβρίου 2020

Κυρίες/Κύριοι,

Σας υποβάλλουμε άλλη μια μηνυτήρια αναφορά, κατ’ άρθρο 42 ΚΠΔ, στα πλαίσια του προγράμματος του Παρατηρητηρίου Ρατσιστικών Εγκλημάτων, κατά της Υπουργού Παιδείας Νίκης Κεραμέως και της Υφυπουργού Παιδείας Σοφίας Ζαχαράκη αναφορικά με τον αποκλεισμό των παιδιών Ρομά από την τηλεκπαίδευση κατά τις περιόδους “καραντίνας” τόσο κατά την πρώτη φάση, την περασμένη άνοιξη, όσο και κατά την τρέχουσα περίοδο παρ’ ότι η πολιτική ηγεσία του Υπουργείου Παιδείας γνώριζε το πρόβλημα από την άνοιξη από αναφορές των αρμόδιων εκπαιδευτικών.

Ο αποκλεισμός στερεί από τα παιδιά τη μάθηση και λόγω των καταγραφόμενων απουσιών τα οδηγεί στην απώλεια του εκπαιδευτικού έτους. Επισυνάπτονται δύο έγκυρα κείμενα που καταγράφουν τη σημερινή κατάσταση.

Η Ελλάν Πασσέ τονίζει ότι «η ισότιμη πρόσβαση όλων των μαθητών στην εκπαίδευση είναι δικαίωμα κι όχι ζητούμενο. Κι όμως το αναφαίρετο αυτό δικαίωμα όλων των μαθητών στην εκπαιδευτική διαδικασία καταπατάται κατάφωρα για μια μεγάλη μερίδα μαθητών, εξαιτίας της πανδημικής κρίσης του κορωνοϊού, αλλά και λόγω των εγκληματικών παραλείψεων και αβλεψιών των αρμοδίων.

Η ισότιμη πρόσβαση για όλους στη δημόσια εκπαίδευση, στην εποχή του κορωνοϊού, δεν είναι τόσο ισότιμη για μεγάλη μερίδα του πληθυσμού. Υπάρχουν οικογένειες χωρίς πρόσβαση στο ίντερνετ, χωρίς επάρκεια σε υπολογιστές, τάμπλετ και κινητά με αποτέλεσμα να αποκλείονται παντελώς από την εκπαιδευτική διαδικασία. Πολύ συχνό είναι, επίσης, το φαινόμενο των οικογενειών με δύο, τρία ή και περισσότερα παιδιά να βρίσκονται στην ίδια εκπαιδευτική βαθμίδα (πχ. δημοτικό) και να πρέπει να παρακολουθήσουν μαθήματα ταυτόχρονα με ελάχιστα διαθέσιμα μέσα. Τα παιδιά εκείνα που πλήττονται περισσότερα από αυτή τη δυσμενή πρόσβαση στην εκπαίδευση είναι τα παιδιά των Ελλήνων Ρομά.

Τα ερωτήματα που γεννιούνται από όλα τα παραπάνω και με δεδομένο ότι μεσολάβησαν έξι μήνες ανάμεσα στο πρώτο και στο δεύτερο πανδημικό κύμα, είναι πάρα πολλά και χρήζουν απαντήσεων και άμεσων λύσεων από το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων με τη μορφή του κατεπείγοντος. Όσο διαρκεί η τηλεκπαίδευση πρέπει να διασφαλιστεί ότι τα παιδιά των Ρομά θα έχουν πρόσβαση σε αυτήν με τα αναγκαία μέσα. Ενώ, απαιτείται η αυτονόητη μέριμνα για την επίτευξη της πραγματικής παροχής εκπαίδευσης στους Ρομά, ανά πάσα στιγμή ανεξαιρέτως. Δεν υπάρχει χρόνος για χάσιμο!
https://www.zougla.gr/greece/article/mi ... lekpedefsi
0 .
Θα γινει πολιτειακη ανωμαλια.Μολις γινει πολιτειακη ανωμαλια,αμεσως θα τραβηξει πισω το κεφαλαιο και θα απολυθουν ολοι οι υπαλληλοι. "Όταν αρχίσει απ΄τη Συρία...θα γενικευτεί"
Я не голосовал за Мицотакиса - εγω δεν ψηφισα Μητσοτακη

Άβαταρ μέλους
Adminović
Sloboda Narodu
Sloboda Narodu
Δημοσιεύσεις: 14298
Τοποθεσία: F.R. Liberland

Re: Θα εχουμε παλι λοκνταουν?

Δημοσίευσηαπό Adminović » 04 Δεκ 2020, 14:08

ΠΩΣ ΤΟΝ ΠΕΤΣΟΚΟΨΕΣ ΕΤΣΙ ΤΟΝ ΕΙΣΑΓΓΕΛΑΤΟ ΡΕ ΜΑΓΚΑ;;;;;

Εισαγγελέας θα ασχοληθεί ποτέ με όλους αυτούς που απειλούν από τηλεοράσεως τον κόσμο να μην ασκήσει τα συνταγματικά του δικαιώματα;;;; :hmmm :hmmm :hmmm


0 .
Ο ψεκασμός είναι υγεία, είναι πολιτισμός!

Σκοτώνει βακτήρια, ιούς, μύκητες, ζιζάνια, καθώς και πάσης φύσεως παράσιτα
. :yesyes:

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Prediction Guru
Prediction Guru
Δημοσιεύσεις: 22489

Re: Θα εχουμε παλι λοκνταουν?

Δημοσίευσηαπό Αρίστος » 04 Δεκ 2020, 15:40

Στο κατω μερος της Ελευθερης Ωρας δεστε ποιοι σοβαροτατοι επιστημονες αντιδρουν στο υποχρεωτικο εμβολιο.




Εικόνα



.
0 .
Αναφερόμενος στη χαλάρωση της καραντίνας, ο Σόιμπλε δήλωσε ότι "δεν μπορούμε να εμπιστευθούμε την απόφαση αποκλειστικά στους επιδημιολόγους, αλλά πρέπει να σταθμίσουμε και τις σημαντικές οικονομικές, κοινωνικές, ψυχολογικές ή άλλες επιπτώσεις".

.

Άβαταρ μέλους
nemo
Supreme poster
Supreme poster
Δημοσιεύσεις: 16511

Re: Θα εχουμε παλι λοκνταουν?

Δημοσίευσηαπό nemo » 04 Δεκ 2020, 17:09

μονο με ενα γενικο ξεσηκωμό θα αποφυγουν τον εμβολιασμο ας πουμε με ενα εκατομμυριο λαο στους δρομους
αλλιως ολοι θα υποχρεωθουμε να το κανουμε αν δεν το κανουμε θα εχουμε κυρωσεις στην μετακινηση στην εργασια
κλπ αυτοι που θα επιμείνουν θα βγουν απο το συστημα και θα πρεπει ή να παρουν τα βουνα ή να ψοφησουν
απο την πεινα -κατακυρωμενα δικαιωματα -συνταγματα κλπ τα ακουω βερεσε
0 .
το απόλυτο ένα που συχαίνομαι είναι οι αυταπάτες
επειδη είναι και ο λόγος της ύπαρξής μου

Άβαταρ μέλους
nemo
Supreme poster
Supreme poster
Δημοσιεύσεις: 16511

Re: Θα εχουμε παλι λοκνταουν?

Δημοσίευσηαπό nemo » 04 Δεκ 2020, 17:30

επισης θα πρεπει να κινηθουν -δεν ξερω ποιος και ποιοι προς την κατευθυνση να βγει το χαπι της ευθανασιας
και να το παιρνει οποιος επιθυμει να φευγει για τον αλλο κοσμο μες στην τρελη χαρα
επιμενω στο μες στην τρελη χαρα
να επιμενουμε ομως να το δινουμε και σε αλλες κατηγοριες ανθρωπων πχ σε αυτους που την εχουν δει στατιστικολογοι
και σε ατομα που τους αρεσει ο τσιπρας ο κουλης το παλιο πασοκ κλπ
αλλα δεν θα γινουν ετσι τα πραγματα η επανεκκινηση και της οικονομιας και της ανθρωποτητας
την κανονιζουν παντα η υψηλη ταξη και ποσως ενδιαφερονται για το τι θα πει ο καθε νεμο
και ο καθε συνταγματολογος ..μου αρεσει ο κουλης λενε γιατι ετσι και γιουβετσι
χωρις να αισθανεται οτι ο καθε κυβερνητης στην ελλαδα ειναι το μαλτεζ σκυλακι της δυσης
και οτι το κουλι παιρνει εντολες για το ποτε και που θα κατουρήσει ποτε αλλοτε δεν ειχε πεσει σε τοσο χαμηλα επιπεδα
η θεληση μας να υπερασπισουμε την χωρα και τον λαο και αυτα που εφαρμοσε το τσιπρα μονο με ενα πολεμο
που θα τον ειχαμε χασει μαζι με χιλιαδες νεκρους θα τα ειχε αποφασισει

εν ολιγοις για να καταληξω και καπου ειμαστε ξεφτιλες και κανονικα αν δεν ειχαμε το ενδοξο παρελθον
θα μας ειχαν κανει πειραματοζωα για πασης φυσης εμβολια
παλι καλα να λετε
0 .
το απόλυτο ένα που συχαίνομαι είναι οι αυταπάτες
επειδη είναι και ο λόγος της ύπαρξής μου

micro
Basic poster
Basic poster
Δημοσιεύσεις: 509

Re: Θα εχουμε παλι λοκνταουν?

Δημοσίευσηαπό micro » 04 Δεκ 2020, 20:26

bizeli έγραψε:
micro έγραψε:Στα δημοτικά μπορούν να αρνηθούν αμβολίαστο παιδί;

Για κόβιντ δεν ξέρω τι θα γίνει αλλά για όλα τα υπόλοιπα, το βιβλιάριο υγείας με τα εμβόλια του παιδιού είναι απαραίτητο δικαιολογητικό για την εγγραφή του στο σχολείο.

Εμένα σε 1-2 τέτοιες περιπτώσεις που έτυχαν σε σχολείο που ήμουν, δημιουργήθηκε θέμα με την εγγραφή αυτών των παιδιών.
Ο διευθυντής έπρεπε να συνεννοηθεί με τον διευθυντή της πρωτοβάθμιας τι θα γίνει, γιατί οι γονείς αρνιόνταν να εμβολιάσουν τα παιδιά τους.
Το ρεζουμέ είναι ότι τελικά τα εμβολίασαν.
Δεν ξέρω ποιες θα ήταν οι επιπτώσεις αν οι γονείς επέμεναν να μην τα εμβολιάσουν.

Απ' όσο ξέρω ανεμβολίαστο παιδί γίνεται δεκτό μόνο σε περίπτωση που ο γονιός φέρει χαρτί από γιατρό ότι αντενδείκνυται ο εμβολιασμός του παιδιού για κάποιον ιατρικό λόγο.

Αλλά δεν εμβολιάζω το παιδί μου γιατί έτσι... δεν είναι αποδεκτό από το σχολείο.


Α ναι, είχα ξεχάσει πως είσαι του ... δημοτικού. Είπα κι εγώ, πού ξέρει το μπιζέλι για όλα αυτά; :rolleyes:
0 .

micro
Basic poster
Basic poster
Δημοσιεύσεις: 509

Re: Θα εχουμε παλι λοκνταουν?

Δημοσίευσηαπό micro » 04 Δεκ 2020, 20:30

Adminović έγραψε:
micro έγραψε:Στα δημοτικά μπορούν να αρνηθούν αμβολίαστο παιδί;


Σίγουρα όχι. Αν το κάνουν, θα έχουν τρεξίματα μετά. Αρκεί φυσικά κάποιος να το δηλώσει ότι δεν δέχεται τον εμβολιασμό και όχι σαν καλό πρόβατο να κάνει ό,τι τον διατάξουν. ;)

*ανεμβολίαστο


Ε άμα σε κάνουν bullying τα εμβολίαστα παιδιά, μετά τρέχεις και τα κάνεις όλα. :madwoman:
0 .

Άβαταρ μέλους
denplirono
Extreme poster
Extreme poster
Δημοσιεύσεις: 3289

Re: Θα εχουμε παλι λοκνταουν?

Δημοσίευσηαπό denplirono » 05 Δεκ 2020, 00:51

Δρ. Sucharit Bhakdi: «Απόλυτα επικίνδυνα τα εμβόλια κατά του κορωνοϊού - Θα σας καταστρέψουν» (βίντεο)

Ο δρ. Sucharit Bhakdi, Γερμανός επιστήμονας ταϊλανδικής καταγωγής, αναδείχθηκε στην Ελλάδα από την εκπομπή PRONEWS του Τάσου Γκουριώτη στην τηλεόραση του Alert, μια παραγωγή του Pronews TV, για τις τεκμηριωμένες θέσεις του αναφορικά με το τι είναι και πώς μπορεί να αντιμετωπιστεί ο κορωνοϊός.

Εν συνεχεία παραχώρησε συνέντευξη στο αμερικανικό κανάλι Fox Νews και στην δημοσιογράφο Ingraham Angle αναφορικά με τα εμβόλια για τον κορωνοϊό, τα οποία ευθέως χαρακτήρισε ως «επικίνδυνα».


Σχολιάζοντας τις απόψεις του Anthony Fauci και ότι το 75% των Αμερικανών πρέπει να εμβολιαστούν για τον κορωνοϊό προκειμένου να υπάρξει ανοσία τις χαρακτήρισε ως «ανοησίες», λέγοντας πως όποιος τα λέει αυτά δεν έχει ιδέα από ανοσολογία. Του συστημικού Anthony Fauci που χθες το βράδυ κατηγόρησε την Βρετανία για την ταχεία έγκριση του εμβολίου της Pfizer και σήμερα το πρωί «κατάπιε» όσα είχε δηλώσει λίγες ώρες πριν.

Στη συνέχεια και χωρίς να κατονομάζει κάποιο συγκεκριμένο εμβόλιο, ο καθηγητής μικροβιολογίας μες έδρα στην Γερμανία και στο ερώτημα «Εάν θεωρεί το εμβόλιο κατά του κορωνοϊού ως μη απαραίτητο» απάντησε:

«Νομίζω ότι είναι απόλυτα επικίνδυνο. Και σας προειδοποιώ: Εάν συνταχθείτε με την άποψη ότι είναι απαραίτητο τότε θα οδηγηθείτε στην καταστροφή σας».

https://www.pronews.gr/ygeia/941256_dr- ... oy-tha-sas
0 .
Θα γινει πολιτειακη ανωμαλια.Μολις γινει πολιτειακη ανωμαλια,αμεσως θα τραβηξει πισω το κεφαλαιο και θα απολυθουν ολοι οι υπαλληλοι. "Όταν αρχίσει απ΄τη Συρία...θα γενικευτεί"
Я не голосовал за Мицотакиса - εγω δεν ψηφισα Μητσοτακη

Άβαταρ μέλους
ВладимирВладимирович
Supreme poster
Supreme poster
Δημοσιεύσεις: 9706
Τοποθεσία: ГуляйПоле

Re: Θα εχουμε παλι λοκνταουν?

Δημοσίευσηαπό ВладимирВладимирович » 05 Δεκ 2020, 19:44

Carantinolagnus Vulgaris :D
Εικόνα
0 .
ΤΣΠΡΤΚ ΓΜΣ

Άβαταρ μέλους
denplirono
Extreme poster
Extreme poster
Δημοσιεύσεις: 3289

Re: Θα εχουμε παλι λοκνταουν?

Δημοσίευσηαπό denplirono » 05 Δεκ 2020, 21:39

«Βόμβα» από Μακρόν για Pfizer: «Είναι πολλά που δεν γνωρίζουμε για αυτό το εμβόλιο - Πρέπει να είμαστε προσεκτικοί»
....
«Θα το κάνω, αλλά την κατάλληλη στιγμή που θα ανταποκρίνεται στη στρατηγική μας.

Δεν θα κάνω το αντίθετο από αυτό που συνιστώ στον πληθυσμό μας.
.....
«Δεν πιστεύω στον υποχρεωτικό εμβολιασμό για αυτό συγκεκριμένα το εμβόλιο, γιατί πρώτα απ' όλα πρέπει να είμαστε πολύ ειλικρινείς και πολύ διαφανείς. Δεν τα γνωρίζουμε όλα για αυτό το εμβόλιο όπως δεν γνωρίζουμε τα πάντα για τον ιό. Σε κάθε φάση θα λέμε ότι γνωρίζουμε για την αποτελεσματικότητα»
.................


https://www.pronews.gr/kosmos/diethnis- ... e-gia-ayto


0 .
Θα γινει πολιτειακη ανωμαλια.Μολις γινει πολιτειακη ανωμαλια,αμεσως θα τραβηξει πισω το κεφαλαιο και θα απολυθουν ολοι οι υπαλληλοι. "Όταν αρχίσει απ΄τη Συρία...θα γενικευτεί"
Я не голосовал за Мицотакиса - εγω δεν ψηφισα Μητσοτακη


Επιστροφή σε “Εσωτερική Πολιτική”