SOS! Εκατοντάδες εκατομμύρια λογαριασμοί email έχουν υποκλαπεί παγκοσμίως

Τα πάντα για υπολογιστές και πληροφορική.
Άβαταρ μέλους
Adminović
Sloboda Narodu
Sloboda Narodu
Δημοσιεύσεις: 14355
Τοποθεσία: F.R. Liberland

SOS! Εκατοντάδες εκατομμύρια λογαριασμοί email έχουν υποκλαπεί παγκοσμίως

Δημοσίευσηαπό Adminović » 01 Φεβ 2019, 09:28

Σύμφωνα με το wired, κάπου 773 εκατομμύρια λογαριασμοί email και τα password που τους αφορούν είχαν πρόσφατα δημοσιευθεί σε σάιτ χάκερς ή / και κυκλοφορήσει ως αρχεία σε πλατφόρμες όπου μοιράζονται μεγάλα αρχεία. Προέρχονται από βάσεις δεδομένων διαφόρων σάιτ που έχουν παραβιαστεί κατά καιρούς, μεταξύ αυτών και γνωστά μέσα κοινωνικής δικτύωσης ή πάροχοι δωρεάν email.

Κάποιος μπορεί να τσεκάρει αν κάποιο από τα email του ήταν σε τέτοιες λίστες σε αυτό το σάιτ: https://haveibeenpwned.com/

Αν σας βγει αποτέλεσμα ότι έχουν υποκλαπεί τα στοιχεία του λογαριασμού σας, μπορείτε κάτω να δείτε και πού εμφανίζονταν και από πού έγινε η υποκλοπή. Καλό θα ήταν να αλλάξετε κωδικούς σε αυτά τα email κι όπου αλλού είχατε τον ίδιο κωδικό.

Εμένα μου έβγαλε ότι έχουν υποκλαπεί στοιχεία 3 email μου, που τα είχα παλιότερα βάλει στο linkedin και το dailymotion. Ευτυχώς δεν είναι κανένα από αυτά που χρησιμοποιώ για σοβαρά ζητήματα. ;)
0 .
Ο ψεκασμός είναι υγεία, είναι πολιτισμός!

Σκοτώνει βακτήρια, ιούς, μύκητες, ζιζάνια, καθώς και πάσης φύσεως παράσιτα
. :yesyes:

Άβαταρ μέλους
itteithe
Extreme poster
Extreme poster
Δημοσιεύσεις: 2348
Τοποθεσία: Τρίπολη

Re: SOS! Εκατοντάδες εκατομμύρια λογαριασμοί email έχουν υποκλαπεί παγκοσμίως

Δημοσίευσηαπό itteithe » 01 Φεβ 2019, 09:49

Θα μπορούσε να είναι και ένα εκπληκτικό εργαλείο για να συλλέξεις email για spamming η συγκεκριμένη σελίδα. :D

Βέβαια αυτό που σου λέει, δεν είναι πως υπέκλεψαν τα στοιχεία του email σου (δηλαδή το password για να μπεις στο mail σου), αλλά το account σου εκεί που χρησιμοποίησες το email σου σαν username (βέβαια, αν χρησιμοποιείς παντού τον ίδιο κωδικό την πούτσιξες).
0 .
Δῶς μοι πᾶ στῶ καὶ τὰν γᾶν κινάσω

Habemus filium

Άβαταρ μέλους
Adminović
Sloboda Narodu
Sloboda Narodu
Δημοσιεύσεις: 14355
Τοποθεσία: F.R. Liberland

Re: SOS! Εκατοντάδες εκατομμύρια λογαριασμοί email έχουν υποκλαπεί παγκοσμίως

Δημοσίευσηαπό Adminović » 01 Φεβ 2019, 10:05

itteithe έγραψε:Θα μπορούσε να είναι και ένα εκπληκτικό εργαλείο για να συλλέξεις email για spamming η συγκεκριμένη σελίδα. :D

Βέβαια αυτό που σου λέει, δεν είναι πως υπέκλεψαν τα στοιχεία του email σου (δηλαδή το password για να μπεις στο mail σου), αλλά το account σου εκεί που χρησιμοποίησες το email σου σαν username (βέβαια, αν χρησιμοποιείς παντού τον ίδιο κωδικό την πούτσιξες).

Πολλοί πάντως ξέρω ότι βάζουν το ίδιο password παντού. :pardon:
Και αν πχ το password που είχες σε κάποια τέτοια πλατφόρμα το έχεις κάπου αλλού βάλει (ανεξάρτητα αν ήταν στο συγκεκριμένο email που είχες δηλώσει εκεί), άνετα το παραβιάζουν πλέον.

Δεν νομίζω ότι γίνεται συλλογή email για spamming στο σάιτ αυτό. Το spamming πάντως είναι ένα τίποτα μπροστά στον κίνδυνο που διατρέχεις να μπουν στο mail σου και να αλλάξουν κωδικό και να μην μπορείς να κάνεις τίποτα (διότι πολλοί δεν έχουν ρυθμίσει σωστά και τρόπους ανάκτησης). :pardon:
0 .
Ο ψεκασμός είναι υγεία, είναι πολιτισμός!

Σκοτώνει βακτήρια, ιούς, μύκητες, ζιζάνια, καθώς και πάσης φύσεως παράσιτα
. :yesyes:

Άβαταρ μέλους
itteithe
Extreme poster
Extreme poster
Δημοσιεύσεις: 2348
Τοποθεσία: Τρίπολη

Re: SOS! Εκατοντάδες εκατομμύρια λογαριασμοί email έχουν υποκλαπεί παγκοσμίως

Δημοσίευσηαπό itteithe » 01 Φεβ 2019, 10:30

Adminović έγραψε:
itteithe έγραψε:Θα μπορούσε να είναι και ένα εκπληκτικό εργαλείο για να συλλέξεις email για spamming η συγκεκριμένη σελίδα. :D

Βέβαια αυτό που σου λέει, δεν είναι πως υπέκλεψαν τα στοιχεία του email σου (δηλαδή το password για να μπεις στο mail σου), αλλά το account σου εκεί που χρησιμοποίησες το email σου σαν username (βέβαια, αν χρησιμοποιείς παντού τον ίδιο κωδικό την πούτσιξες).

Πολλοί πάντως ξέρω ότι βάζουν το ίδιο password παντού. :pardon:
Και αν πχ το password που είχες σε κάποια τέτοια πλατφόρμα το έχεις κάπου αλλού βάλει (ανεξάρτητα αν ήταν στο συγκεκριμένο email που είχες δηλώσει εκεί), άνετα το παραβιάζουν πλέον.

Δεν νομίζω ότι γίνεται συλλογή email για spamming στο σάιτ αυτό. Το spamming πάντως είναι ένα τίποτα μπροστά στον κίνδυνο που διατρέχεις να μπουν στο mail σου και να αλλάξουν κωδικό και να μην μπορείς να κάνεις τίποτα (διότι πολλοί δεν έχουν ρυθμίσει σωστά και τρόπους ανάκτησης). :pardon:


Indeed.
0 .
Δῶς μοι πᾶ στῶ καὶ τὰν γᾶν κινάσω

Habemus filium


Επιστροφή σε “Πληροφορική”