Αναβαθμιση καρτας γραφικων

Τα πάντα για υπολογιστές και πληροφορική.
Άβαταρ μέλους
Προέλλην
WEF Fella
WEF Fella
Δημοσιεύσεις: 17440
Τοποθεσία: Great Hall, WEF Headquarters

Re: Αναβαθμιση καρτας γραφικων

Δημοσίευσηαπό Προέλλην » 07 Δεκ 2019, 00:10

Οι ονομαστικές καταναλώσεις είναι συνήθως oι typical, και όχι οι maximum. Με maximum διαστασιολογείς.
Κοινώς, τα εξαρτήματα σου τρώνε παραπάνω ρεύμα, και το τροφοδοτικό σου δίνει λιγότερο, απ ότι λένε τα specs. Όχι πάντα, αλλά το worst case scenario πρέπει να το καλύπτεις.
0 .
- The world must become aware of the fantastic transformational power of social entrepreneurship and the Foundation will work as a catalyst in this effort.
- The problem that we have is not globalization. The Problem is a lack of global governance.
- A new world could emerge, the contours of which it is incumbent on us to re-imagine and to re-draw.

Λαχουρένιος
Ultimate Stalker
Ultimate Stalker
Δημοσιεύσεις: 47590
Τοποθεσία: Γεφυρα

Re: Αναβαθμιση καρτας γραφικων

Δημοσίευσηαπό Λαχουρένιος » 07 Δεκ 2019, 11:04

Προέλλην έγραψε:Οι ονομαστικές καταναλώσεις είναι συνήθως oι typical, και όχι οι maximum. Με maximum διαστασιολογείς.
Κοινώς, τα εξαρτήματα σου τρώνε παραπάνω ρεύμα, και το τροφοδοτικό σου δίνει λιγότερο, απ ότι λένε τα specs. Όχι πάντα, αλλά το worst case scenario πρέπει να το καλύπτεις.


Το λεω απο την αποψη οτι εχω 5-6 χρονια αυτο το πισι και θεωρητικα το τροφοδοτικο του ειναι λιγο πιο αδυναμο απο τα εξαρτηματα που εχει αλλα δεν εχω παρατηρησει καποιο προβλημα. Και μαλιστα ειναι pre-built οποτε μου κανει εντυπωση γιατι δεν εβαλαν αρκετα δυνατο τροφοδοτικο.
0 .
Προέλλην έγραψε:Zηλεύετε τα προσεχώς ζουμερά ακτινίδια του νεοφυούς αγρότη ΓΓ,

Μη δείτε άνθρωπο που ξεφεύγει απο τα στεγανα του τυπικού σκιντζή ΕΛ δήθεν αγρότη, άνθρωπο που θα συνεισφέρει άμεσα στις εξαγωγές της χώρας.

Τι είστε; Aυτοί ακριβως :dunno:

Άβαταρ μέλους
Προέλλην
WEF Fella
WEF Fella
Δημοσιεύσεις: 17440
Τοποθεσία: Great Hall, WEF Headquarters

Re: Αναβαθμιση καρτας γραφικων

Δημοσίευσηαπό Προέλλην » 07 Δεκ 2019, 13:07

Λαχουρένιος έγραψε:
Προέλλην έγραψε:Οι ονομαστικές καταναλώσεις είναι συνήθως oι typical, και όχι οι maximum. Με maximum διαστασιολογείς.
Κοινώς, τα εξαρτήματα σου τρώνε παραπάνω ρεύμα, και το τροφοδοτικό σου δίνει λιγότερο, απ ότι λένε τα specs. Όχι πάντα, αλλά το worst case scenario πρέπει να το καλύπτεις.


Το λεω απο την αποψη οτι εχω 5-6 χρονια αυτο το πισι και θεωρητικα το τροφοδοτικο του ειναι λιγο πιο αδυναμο απο τα εξαρτηματα που εχει αλλα δεν εχω παρατηρησει καποιο προβλημα. Και μαλιστα ειναι pre-built οποτε μου κανει εντυπωση γιατι δεν εβαλαν αρκετα δυνατο τροφοδοτικο.


To ότι έφτανε για να δουλεύει το PC δεν σημαίνει ότι δεν είχες απαρατήρητα προβλήματα ή ότι δεν θα μπορούσες να έχεις και χειρότερα.
0 .
- The world must become aware of the fantastic transformational power of social entrepreneurship and the Foundation will work as a catalyst in this effort.
- The problem that we have is not globalization. The Problem is a lack of global governance.
- A new world could emerge, the contours of which it is incumbent on us to re-imagine and to re-draw.

vallon
Supreme poster
Supreme poster
Δημοσιεύσεις: 13683

Re: Αναβαθμιση καρτας γραφικων

Δημοσίευσηαπό vallon » 07 Δεκ 2019, 17:46

πάντως αν αλλάξεις επεξεργαστή προτίμησε κάποιον με μεγάλη cashe
φόρεσα σε ένα πισι έναν Ε8400 3 g με 6 ΜΒ Cashe memory και πάθαμε πλάκα με το πόσο διαφορετικά δουλεύει το πισι απο τον παλιό που είχε 3 mb cashe
μεγάλη υπόθεση η cashe memory
0 .
Αν ο κομπλεξισμός ήταν άθλημα, κάποιοι θα είχαν πάρει πανηγυρικά το πρωτάθλημα.

Στύγιος

Re: Αναβαθμιση καρτας γραφικων

Δημοσίευσηαπό Στύγιος » 06 Ιουν 2020, 15:53

Μλκ Στύγιε ,αγνόησες έναν απ' τους νόμους του Μέρφυ: "όταν κάτι δουλεύει ,μη το πειράζεις" . Πάω ο μάλαξ να αλλάξω θερμοαγώγιμη στον επεξεργαστή μετά από 2 χρόνια, προσπαθώ να ξεκουμπώσω την ψύκτρα και την παίρνω σε δόσεις στα χέρια. Φτου γκαμώτη ,τρέχω να βρω κατάστημα και η μόνη διαθέσιμη είναι αυτή για socket AM3+: https://www.skroutz.gr/s/5720880/Alpenf ... retta.html

Aμ εδώ δεν τελειώνουν τα βάσανα ,πρέπει να τη συναρμολογήσεις με 8 βίδες και 2 ελάσματα , να βγάλεις όλο το παλιό σόκετ και να τη βιδώσεις κι από πίσω στη μητρική , έλεος + 30 ευρώ κόστος :s_mad
Πάνω στην απελπισία μου ,δοκίμασα και κόλλησα την παλιά ψύκτρα , με πατέντα ,ψιλοτανάλια και πολύ ζόρι την στερέωσα . Θερμοκρασίες κανονικές, ίδωμεν ...
0 .

Στύγιος

Re: Αναβαθμιση καρτας γραφικων

Δημοσίευσηαπό Στύγιος » 06 Ιουν 2020, 16:48

Bουαλά: https://imgur.com/a/tFBrYUR τελικά την συνέθεσα την ψύκτρα ,αλλά θα μείνει εκεί παραπονεμένη με αποβολή γιατί με ταλαιπώρησε,θα δούμε στο μέλλον αν θα μπει πανηγυρικά στον υπολογιστή :D
1 .

Στύγιος

Re: Αναβαθμιση καρτας γραφικων

Δημοσίευσηαπό Στύγιος » 19 Ιουν 2020, 16:39

Eπειδή δε βάζω μυαλό, την έβαλα τελικά την ψύκτρα. :pardon: Ναι μεν έχω καλύτερη ψύξη κατά 4-5 βαθμούς μείον ,αλλά και λίγο παραπάνω θόρυβο κατά 10 -15db; Η ψύκτρα είναι φακλάνα και πιάνει χώρο.
0 .

Λαχουρένιος
Ultimate Stalker
Ultimate Stalker
Δημοσιεύσεις: 47590
Τοποθεσία: Γεφυρα

Re: Αναβαθμιση καρτας γραφικων

Δημοσίευσηαπό Λαχουρένιος » 24 Ιουν 2020, 15:38

Εγω πηρα ενα PS4 και ησυχασα. Γαματο το PC gaming αλλα δεν ειμαι καθολου στο φαση να ασχοληθω με τεχνικα θεματα. Το budget μου το σηκωνει, το κεφαλι μου οχι.
0 .
Προέλλην έγραψε:Zηλεύετε τα προσεχώς ζουμερά ακτινίδια του νεοφυούς αγρότη ΓΓ,

Μη δείτε άνθρωπο που ξεφεύγει απο τα στεγανα του τυπικού σκιντζή ΕΛ δήθεν αγρότη, άνθρωπο που θα συνεισφέρει άμεσα στις εξαγωγές της χώρας.

Τι είστε; Aυτοί ακριβως :dunno:

Άβαταρ μέλους
nemo
Supreme poster
Supreme poster
Δημοσιεύσεις: 16590

Re: Αναβαθμιση καρτας γραφικων

Δημοσίευσηαπό nemo » 24 Ιουν 2020, 15:48

Λαχουρένιος έγραψε:Εγω πηρα ενα PS4 και ησυχασα. Γαματο το PC gaming αλλα δεν ειμαι καθολου στο φαση να ασχοληθω με τεχνικα θεματα. Το budget μου το σηκωνει, το κεφαλι μου οχι.

για δωσε γιατι και εγω το σκεφτομαι απο καιρο για σταθερο ποσο στοιχιζει και τι περιεχει :D
0 .
το απόλυτο ένα που συχαίνομαι είναι οι αυταπάτες
επειδη είναι και ο λόγος της ύπαρξής μου

Λαχουρένιος
Ultimate Stalker
Ultimate Stalker
Δημοσιεύσεις: 47590
Τοποθεσία: Γεφυρα

Re: Αναβαθμιση καρτας γραφικων

Δημοσίευσηαπό Λαχουρένιος » 24 Ιουν 2020, 15:52

nemo έγραψε:
Λαχουρένιος έγραψε:Εγω πηρα ενα PS4 και ησυχασα. Γαματο το PC gaming αλλα δεν ειμαι καθολου στο φαση να ασχοληθω με τεχνικα θεματα. Το budget μου το σηκωνει, το κεφαλι μου οχι.

για δωσε γιατι και εγω το σκεφτομαι απο καιρο για σταθερο ποσο στοιχιζει και τι περιεχει :D


Αν εχεις την διαθεση να σκασεις καμια 500αρα, τοτε περιμενε μεχρι τελος του ετους που θα βγει το PS5 το οποιο θα παιζει και παιχνιδια του PS4. Το PS4 αυτην την στιγμη κοστιζει γυρω στο 300αρι στις μεγαλες αλυσιδες. Στο Σκρουτζ ισως το βρεις πιο φθηνο.

Αν εισαι πορωμενος με τα παιχνιδια περιμενε να βγει το 5 καπου τον Νοεμβριο.
0 .
Προέλλην έγραψε:Zηλεύετε τα προσεχώς ζουμερά ακτινίδια του νεοφυούς αγρότη ΓΓ,

Μη δείτε άνθρωπο που ξεφεύγει απο τα στεγανα του τυπικού σκιντζή ΕΛ δήθεν αγρότη, άνθρωπο που θα συνεισφέρει άμεσα στις εξαγωγές της χώρας.

Τι είστε; Aυτοί ακριβως :dunno:


Επιστροφή σε “Πληροφορική”