Μινιμαλιστική ζωή

Μόδα, life style, χόμπυ, διασκέδαση.
Άβαταρ μέλους
Προέλλην
WEF Fella
WEF Fella
Δημοσιεύσεις: 17472
Τοποθεσία: Great Hall, WEF Headquarters

Re: Μινιμαλιστική ζωή

Δημοσίευσηαπό Προέλλην » 07 Μαρ 2019, 22:42

bizeli έγραψε:
Χαμένος έγραψε:Κανονικό σπίτι είναι τα 18τμ.


18τμ είναι ένα δωμάτιο που για μένα είναι ένα κανονικό σπίτι.

18τμ προσφέρουν έναν ιδανικό, βιώσιμο, πολυλειτουργικό χώρο.


bizeli έγραψε:Ένα κανονικό σπίτι, όμως, λογίζεται το λιγότερο 75 τμ. για να ζήσει μια οικογένεια μπλα, μπλα, μπλα...

Δλδ οι Χονγκονγκιανοί, Ταϊβανέζοι, Ιάπωνες, δεν ζούν σε κανονικά σπίτια;
0 .
- The world must become aware of the fantastic transformational power of social entrepreneurship and the Foundation will work as a catalyst in this effort.
- The problem that we have is not globalization. The Problem is a lack of global governance.
- A new world could emerge, the contours of which it is incumbent on us to re-imagine and to re-draw.

Άβαταρ μέλους
Θανάσης
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 252

Re: Μινιμαλιστική ζωή

Δημοσίευσηαπό Θανάσης » 07 Μαρ 2019, 22:45

δεν αξίζει να μπλέξεις με σπίτια. το φάγαμε στην μάπα με τις προηγούμενες γενιές (γονείς κλπ), που τσιμεντώσανε όλο το σύμπαν. καταλήγεις με ένα ακίνητο που σε δεσμεύει οικονομικά, χωροχρονικά, και συναισθηματικά ακόμα. τσάμπα βάρος. εκτός κι αν έχεις τόσες οικονομικές καβάτζες που είτε το χτίσεις, είτε το έχεις να κάθεται, είτε το παρατήσεις στην μοίρα του, δεν σου κοστίζει. :-/
2 .

Άβαταρ μέλους
Προέλλην
WEF Fella
WEF Fella
Δημοσιεύσεις: 17472
Τοποθεσία: Great Hall, WEF Headquarters

Re: Μινιμαλιστική ζωή

Δημοσίευσηαπό Προέλλην » 07 Μαρ 2019, 22:47

Σπίτι για εργένη:

0 .
- The world must become aware of the fantastic transformational power of social entrepreneurship and the Foundation will work as a catalyst in this effort.
- The problem that we have is not globalization. The Problem is a lack of global governance.
- A new world could emerge, the contours of which it is incumbent on us to re-imagine and to re-draw.

Άβαταρ μέλους
bizeli
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 9703

Re: Μινιμαλιστική ζωή

Δημοσίευσηαπό bizeli » 07 Μαρ 2019, 23:14

Χαμένος έγραψε:
18τμ προσφέρουν έναν ιδανικό, βιώσιμο, πολυλειτουργικό χώρο.

Δλδ οι Χονγκονγκιανοί, Ταϊβανέζοι, Ιάπωνες, δεν ζούν σε κανονικά σπίτια;


Εμένα τα 18τμ μου φτάνουν και μου περισσεύουν.
Αλλά η λογική στην Ελλάδα, ειδικά την περίοδο που ο τομέας των κατασκευών ανθούσε, όταν κάποιος είχε σκοπό να χτίσει σπίτι για να μείνει, το σκεφτόταν μελλοντικά για οικογένεια κτλ
Για αυτό σου είπα και τη δική μου ιστορία που με αποθάρρυναν κατά μια έννοια. Σου λέει αν θες σπίτι θα είναι τουλάχιστον 75 - 100 τμ. Δεν είχαν αυτή τη νοοτροπία του μικρού σπιτιού. Αυτό ήταν πιο πολύ διαδεδομένο στο εξωτερικό και ακόμα είναι.

Μικρό σπίτι 30-40-50 τμ θα φτιάξει ο εργολάβος με σκοπό να τα νοικιάσει σε φοιτητές ή επαγγελματίες.Όχι για οικογένειες.

Τέσπα, τώρα έτσι όπως έγιναν τα πράγματα προφανώς έχουν αλλάξει τα δεδομένα, τα οικονομικά έχουν πέσει, δεν χτίζεται πλέον τίποτα και ένα σπίτι 50 τμ πλέον σήμερα θεωρείται πολυτέλεια.
0 .

Άβαταρ μέλους
Θανάσης
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 252

Re: Μινιμαλιστική ζωή

Δημοσίευσηαπό Θανάσης » 07 Μαρ 2019, 23:23

πάντως εγώ μπιζέλι σου βρίσκω κτηματάκι ωραιότατο, να πάρεις άδεια δόμησης αγροτικής αποθήκης 15τ.μ. την οποία μετά με τρόπο θα σουλουπώσεις, ρεύμα, νερό κανονικά και μαστόρους μετανάστες. θα καθαρίσεις με λίγα. :s_cool
0 .

Άβαταρ μέλους
Προέλλην
WEF Fella
WEF Fella
Δημοσιεύσεις: 17472
Τοποθεσία: Great Hall, WEF Headquarters

Re: Μινιμαλιστική ζωή

Δημοσίευσηαπό Προέλλην » 07 Μαρ 2019, 23:34

Θανάσης έγραψε:πάντως εγώ μπιζέλι σου βρίσκω κτηματάκι ωραιότατο, να πάρεις άδεια δόμησης αγροτικής αποθήκης 15τ.μ. την οποία μετά με τρόπο θα σουλουπώσεις, ρεύμα, νερό κανονικά και μαστόρους μετανάστες. θα καθαρίσεις με λίγα. :s_cool

Ναι, και όταν την καρφώσει ο γείτονας, θα πληρώσει αποθήκη για διαμέρισμα.
0 .
- The world must become aware of the fantastic transformational power of social entrepreneurship and the Foundation will work as a catalyst in this effort.
- The problem that we have is not globalization. The Problem is a lack of global governance.
- A new world could emerge, the contours of which it is incumbent on us to re-imagine and to re-draw.

Άβαταρ μέλους
bizeli
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 9703

Re: Μινιμαλιστική ζωή

Δημοσίευσηαπό bizeli » 07 Μαρ 2019, 23:42

Θανάσης έγραψε:πάντως εγώ μπιζέλι σου βρίσκω κτηματάκι ωραιότατο, να πάρεις άδεια δόμησης αγροτικής αποθήκης 15τ.μ. την οποία μετά με τρόπο θα σουλουπώσεις, ρεύμα, νερό κανονικά και μαστόρους μετανάστες. θα καθαρίσεις με λίγα. :s_cool


:fico:

anyway,
να δείτε την εκπομπή με το τροχόσπιτο του βαγιάτα
έχει φάση
0 .

Άβαταρ μέλους
Προέλλην
WEF Fella
WEF Fella
Δημοσιεύσεις: 17472
Τοποθεσία: Great Hall, WEF Headquarters

Re: Μινιμαλιστική ζωή

Δημοσίευσηαπό Προέλλην » 07 Μαρ 2019, 23:54

Greeks gonna greek :dunno:
0 .
- The world must become aware of the fantastic transformational power of social entrepreneurship and the Foundation will work as a catalyst in this effort.
- The problem that we have is not globalization. The Problem is a lack of global governance.
- A new world could emerge, the contours of which it is incumbent on us to re-imagine and to re-draw.

'71
Crazy poster
Crazy poster
Δημοσιεύσεις: 1671

Re: Μινιμαλιστική ζωή

Δημοσίευσηαπό '71 » 08 Μαρ 2019, 10:05

Εγώ δε συμφωνώ με τα σπίτια αποθήκες ανθρώπων με τα λίγα τετραγωνικά που ζούνε στην ασία.Είναι ωραίο να έχεις άνεση χώρου και πραγματικά έφαγα στη μάπα το να μεγαλώνω σε ένα μικρό παιδικό δωμάτιο με τον αδερφό μου που λόγω στενότητας χώρου παίζαμε όλη μέρα ξύλο.Μόλις απέκτησε ο καθένας το χώρο του οι σχέσεις μας βελτιώθηκαν προς το καλύτερο και σήμερα θα τις περιέγραφα σχετικά καλές.Δε λέω ότι είναι κακή η κολλεκτιβιστική κουλτούρα της άπω ανατολής αλλά ρε παιδιά δεν είναι τώρα για κάποιον άνθρωπο που ξέρει να εκτιμά την καλή και ισορροπημένη ζωή.Δεν είναι ζωή αυτή μέσα στα ανθρωποκιβώτια που πουλάνε στο χονγκ κονγκ για παράδειγμα για να τα κονομάει ο λι κα σινγκ ας πούμε.Να έχουμε και αίσθηση του μέτρου.
0 .

Άβαταρ μέλους
Προέλλην
WEF Fella
WEF Fella
Δημοσιεύσεις: 17472
Τοποθεσία: Great Hall, WEF Headquarters

Re: Μινιμαλιστική ζωή

Δημοσίευσηαπό Προέλλην » 08 Μαρ 2019, 22:18

'71 έγραψε:Εγώ δε συμφωνώ με τα σπίτια αποθήκες ανθρώπων με τα λίγα τετραγωνικά που ζούνε στην ασία.Είναι ωραίο να έχεις άνεση χώρου και πραγματικά έφαγα στη μάπα το να μεγαλώνω σε ένα μικρό παιδικό δωμάτιο με τον αδερφό μου που /λόγω στενότητας χώρου παίζαμε όλη μέρα ξύλο.Μόλις απέκτησε ο καθένας το χώρο του οι σχέσεις μας βελτιώθηκαν προς το καλύτερο και σήμερα θα τις περιέγραφα σχετικά καλές.Δε λέω ότι είναι κακή η κολλεκτιβιστική κουλτούρα της άπω ανατολής αλλά ρε παιδιά δεν είναι τώρα για κάποιον άνθρωπο που ξέρει να εκτιμά την καλή και ισορροπημένη ζωή.Δεν είναι ζωή αυτή μέσα στα ανθρωποκιβώτια που πουλάνε στο χονγκ κονγκ για παράδειγμα για να τα κονομάει ο λι κα σινγκ ας πούμε.Να έχουμε και αίσθηση του μέτρου.

Ναι, αλλά βγήκες εκπαιδευμένος στo close quarters combat.

Κατά τα άλλα τα λοιπά σχόλια είναι μικροαστικά.


ΥΓ
Ο Λι Καν Σινγκ ζει σε βιλαρά των 90 τετραγωνικών. O κυρ Τάκης και η κυρά Ματούλα σε 120.
0 .
- The world must become aware of the fantastic transformational power of social entrepreneurship and the Foundation will work as a catalyst in this effort.
- The problem that we have is not globalization. The Problem is a lack of global governance.
- A new world could emerge, the contours of which it is incumbent on us to re-imagine and to re-draw.


Επιστροφή σε “Life Style”