Μινιμαλιστική ζωή

Μόδα, life style, χόμπυ, διασκέδαση.
Άβαταρ μέλους
Προέλλην
WEF Fella
WEF Fella
Δημοσιεύσεις: 17472
Τοποθεσία: Great Hall, WEF Headquarters

Re: Μινιμαλιστική ζωή

Δημοσίευσηαπό Προέλλην » 03 Μαρ 2019, 21:47

bizeli έγραψε:Άμα θες pure μινιμαλισμό μπες εδώ και δες τι φτιάχνουν αυτοί οι άνθρωποι μόνο με τα χέρια τους και μόνο με υλικά του δάσους.
https://www.youtube.com/user/lookingtoday123/videos

Αυτά που λες εσύ είναι καπιταλομινιμαλισμός.

Όχι. Ρεαλισμός.

Τα παραπάνω είναι εξαιρετικά ενδιαφέροντα για experimental anthropology, αλλά στην 1η γρίπη που θα αρπάξεις και μέσα στο σπίτι θα έχεις 0 βαθμούς, θα φύγεις τρέχοντας.

Μινιμαλισμός, αυτάρκεια, κλπ, ναι, πρωτογονισμός και επιστροφή στις σπηλιές, όχι.
0 .
- The world must become aware of the fantastic transformational power of social entrepreneurship and the Foundation will work as a catalyst in this effort.
- The problem that we have is not globalization. The Problem is a lack of global governance.
- A new world could emerge, the contours of which it is incumbent on us to re-imagine and to re-draw.

Άβαταρ μέλους
bizeli
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 9703

Re: Μινιμαλιστική ζωή

Δημοσίευσηαπό bizeli » 03 Μαρ 2019, 21:50

Χαμένος έγραψε:Αν είχα τη σωστή βάση σκηνής, γιατί; Ποιος θα έστηνε σκηνή, πέρα απο φοιτητάκο 20χρονο σε ρίβερ πάρτι, και δεν θα υπολόγιζε το ενδεχόμενο βροχής;

Σου είπα ένα απλό παράδειγμα.
Οι καιρικές συνθήκες είναι ο μεγαλύτερος εχθρός σου. Ειδικά τον χειμώνα δεν θα την παλέψεις και πολύ. Μην τα βλέπεις και πολύ ρομαντικά τα πράγματα.
Κι επίσης είναι και το θέμα της ασφάλειας.
Φαντάσου να λείπεις πχ. Θα στο σηκώσουν όλο. :laugh1:
Πρέπει να είσαι 24/24ωρο να το φυλάς.


Χαμένος έγραψε:Δεν το ξέρεις, το υποθέτεις αβάσιμα.

Είμαι σίγουρη.
Θα άντεχες ίσως για κάποιο διάστημα αλλά μετά θα αναζητούσες τη σιγουριά του τσιμέντου.
Είναι κουραστικός αυτός ο τρόπος ζωής, αν έχεις συνηθίσει στις ανέσεις.
0 .

Άβαταρ μέλους
bizeli
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 9703

Re: Μινιμαλιστική ζωή

Δημοσίευσηαπό bizeli » 03 Μαρ 2019, 21:58

Χαμένος έγραψε:Όχι. Ρεαλισμός.

Τα παραπάνω είναι εξαιρετικά ενδιαφέροντα για experimental anthropology, αλλά στην 1η γρίπη που θα αρπάξεις και μέσα στο σπίτι θα έχεις 0 βαθμούς, θα φύγεις τρέχοντας.

Μινιμαλισμός, αυτάρκεια, κλπ, ναι, πρωτογονισμός και επιστροφή στις σπηλιές, όχι.


Τέσπα, εγώ αυτό που προσπαθώ να σου πω είναι ότι μην ενθουσιάζεσαι και πολύ από τις αμερικανιές βίντεο που βλέπεις στο youtube στα επικά δάση του κολοράντο και του καναδά.
Αυτά είναι μια μόδα που έχει βγει τώρα τελευταία πχ van life, camp life κτλ.
Μόλις κλείνουν οι κάμερες γυρνάνε στα σπίτια τους.
Δεν ζουν μόνιμα έτσι.
Τουλάχιστον οι περισσότεροι.

Για κανένα ταξιδάκι/περιπέτεια ναι αλλά όχι για μόνιμη κατοικία.
0 .

Άβαταρ μέλους
Προέλλην
WEF Fella
WEF Fella
Δημοσιεύσεις: 17472
Τοποθεσία: Great Hall, WEF Headquarters

Re: Μινιμαλιστική ζωή

Δημοσίευσηαπό Προέλλην » 03 Μαρ 2019, 22:01

bizeli έγραψε:
Χαμένος έγραψε:Αν είχα τη σωστή βάση σκηνής, γιατί; Ποιος θα έστηνε σκηνή, πέρα απο φοιτητάκο 20χρονο σε ρίβερ πάρτι, και δεν θα υπολόγιζε το ενδεχόμενο βροχής;

Σου είπα ένα απλό παράδειγμα.
Οι καιρικές συνθήκες είναι ο μεγαλύτερος εχθρός σου. Ειδικά τον χειμώνα δεν θα την παλέψεις και πολύ. Μην τα βλέπεις και πολύ ρομαντικά τα πράγματα.

Για ποιόν με πέρασες; Σταμάτα σε παρακαλώ να πατρονάρεις.

Τον χειμώνα μπορείς να την παλέψεις αν στην δομή του σπιτιού έχεις την κατάλληλη θερμομόνωση. Δεν βαράς σανίδες και καρφιά έτσι απλά, έχεις υπολογίσει τα πάντα.

Εικόνα
Εικόνα
0 .
- The world must become aware of the fantastic transformational power of social entrepreneurship and the Foundation will work as a catalyst in this effort.
- The problem that we have is not globalization. The Problem is a lack of global governance.
- A new world could emerge, the contours of which it is incumbent on us to re-imagine and to re-draw.

Άβαταρ μέλους
bizeli
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 9703

Re: Μινιμαλιστική ζωή

Δημοσίευσηαπό bizeli » 03 Μαρ 2019, 22:10

Χαμένος έγραψε:Για ποιόν με πέρασες; Σταμάτα σε παρακαλώ να πατρονάρεις.

Δε σε πατρονάρω.
Βλέπω τον εαυτό μου σε εσένα και αναγνωρίζω τα στάδια που μπορεί να περάσει κάποιος.
Ενθουσιασμός, I can do it, προσγείωση στην πραγματικότητα, ματαίωση.

Κι εγώ με τον ίδιο ενθουσιασμό είχα ξεκινήσει να βλέπω αυτά τα βίντεο.
Και μάλιστα πριν καν δω τέτοια βίντεο και μόνη μου είχα σκεφτεί να ζω έτσι. Και μόλις είδα τα βίντεο, είπα "Αααα γίνεται. Αφού το κάνουν κι άλλοι"
Και για να σου είμαι ειλικρινής κάποτε το είχα ξεκινήσει το προτζεκτάκι.

Το έχω ψάξει το θέμα.
Κι ακόμα θέλω να το κάνω κάποια στιγμή στη ζωή μου.
Αλλά θα δεις ψάχνοντάς το περισσότερο θα προκύπτουν συνεχώς δυσκολίες που δεν είχες σκεφτεί.
Δεν είναι τόσο απλό.
0 .

Άβαταρ μέλους
Προέλλην
WEF Fella
WEF Fella
Δημοσιεύσεις: 17472
Τοποθεσία: Great Hall, WEF Headquarters

Re: Μινιμαλιστική ζωή

Δημοσίευσηαπό Προέλλην » 03 Μαρ 2019, 22:19

bizeli έγραψε:
Χαμένος έγραψε:Για ποιόν με πέρασες; Σταμάτα σε παρακαλώ να πατρονάρεις.

Δε σε πατρονάρω.
Βλέπω τον εαυτό μου σε εσένα και αναγνωρίζω τα στάδια που μπορεί να περάσει κάποιος.
Ενθουσιασμός, I can do it, προσγείωση στην πραγματικότητα, ματαίωση.

Κι εγώ με τον ίδιο ενθουσιασμό είχα ξεκινήσει να βλέπω αυτά τα βίντεο.
Και μάλιστα πριν καν δω τέτοια βίντεο και μόνη μου είχα σκεφτεί να ζω έτσι. Και μόλις είδα τα βίντεο, είπα "Αααα γίνεται. Αφού το κάνουν κι άλλοι"
Και για να σου είμαι ειλικρινής κάποτε το είχα ξεκινήσει το προτζεκτάκι.

Το έχω ψάξει το θέμα.
Κι ακόμα θέλω να το κάνω κάποια στιγμή στη ζωή μου.
Αλλά θα δεις ψάχνοντάς το περισσότερο θα προκύπτουν συνεχώς δυσκολίες που δεν είχες σκεφτεί.
Δεν είναι τόσο απλό.

Εσύ δεν είσαι εγώ όμως. Αν παίξω κι εγώ σε αυτό το παιχνιδάκι του άσε ρε, θα στα πω εγώ που τα ξέρω, θα σου πω κι εγώ, ότι προφανώς και μια φιλόλογος θα φάει τα μούτρα της αν πάει να χτίσει κάτι με τα χέρια της. Ή ας πούμε ότι όταν εσύ έβλεπες τα όποια βίντεο, τα έβλεπες σαν ρομαντική παιδούλα, ενώ άλλοι προσπαθούν απλά να αντλήσουν κάποιες ιδέες και στοιχεία για να τα ενσωματώσουν στο δικό τους πρότζεκτ. Κι όταν λέμε πρότζεκτ δεν εννοούμε 1 λίστα και 2 σκίτζα σε τεφτέρι, αλλά πρότζεκτ που τρέχει καμιά 5ετία με μηχανολογικές, ηλεκτρολογικές, στατικές κλπ μελέτες.
0 .
- The world must become aware of the fantastic transformational power of social entrepreneurship and the Foundation will work as a catalyst in this effort.
- The problem that we have is not globalization. The Problem is a lack of global governance.
- A new world could emerge, the contours of which it is incumbent on us to re-imagine and to re-draw.

Άβαταρ μέλους
bizeli
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 9703

Re: Μινιμαλιστική ζωή

Δημοσίευσηαπό bizeli » 03 Μαρ 2019, 22:52

Χαμένος έγραψε:Εσύ δεν είσαι εγώ όμως. Αν παίξω κι εγώ σε αυτό το παιχνιδάκι του άσε ρε, θα στα πω εγώ που τα ξέρω, θα σου πω κι εγώ, ότι προφανώς και μια φιλόλογος θα φάει τα μούτρα της αν πάει να χτίσει κάτι με τα χέρια της. Ή ας πούμε ότι όταν εσύ έβλεπες τα όποια βίντεο, τα έβλεπες σαν ρομαντική παιδούλα, ενώ άλλοι προσπαθούν απλά να αντλήσουν κάποιες ιδέες και στοιχεία για να τα ενσωματώσουν στο δικό τους πρότζεκτ. Κι όταν λέμε πρότζεκτ δεν εννοούμε 1 λίστα και 2 σκίτζα σε τεφτέρι, αλλά πρότζεκτ που τρέχει καμιά 5ετία με μηχανολογικές, ηλεκτρολογικές, στατικές κλπ μελέτες.


Ε τότε δε μιλάμε για ερασιτεχνισμό.
Αν έχεις κάποιες βάσεις, be my guest.

Το "άσε θα στα πω εγώ που τα ξέρω" (αφού το πέρασα ... τι να κάνουμε;) το λέω από τη σκοπιά του τι δυσκολίες θα αντιμετωπίσεις στην Ελλάδα ρεαλιστικά μιλώντας ακόμα και σε επίπεδο γραφειοκρατίας.

Δεν έβλεπα τα όποια βίντεο. Για την ακρίβεια δεν είδα κανένα βίντεο.
Πριν καμιά δεκαετία όταν ξεκίνησα το πρότζεκ απευθύνθηκα σε πολιτικό μηχανικό, πήγα σε κατασκευαστικές, πήγα σε έτοιμα σπίτια.
Βγάλαμε σχέδια, υπολογίσαμε το ένα, υπολογίσαμε το άλλο. Πήρα τιμές.

Σε πληροφορώ ότι αυτή η απλή μαλακία που είχα σκοπό να κάνω κόστιζε πολύ παραπάνω από αυτό που είχα εγώ στο μυαλό μου. Συν και ένα κάρο άλλες μαλακίες γραφειοκρατικής φύσης που και αυτά ήθελαν χρήματα.

Στην Ελλάδα αν θέλεις να κάνεις κάτι μόνος σου για να γλιτώσεις λεφτά, μόνο παράνομα, θα το κάνεις νύχτα και θα φοβάσαι και μη σε καταγγείλει και κανένας και φας και κανένα πρόστιμο.
0 .

Άβαταρ μέλους
Προέλλην
WEF Fella
WEF Fella
Δημοσιεύσεις: 17472
Τοποθεσία: Great Hall, WEF Headquarters

Re: Μινιμαλιστική ζωή

Δημοσίευσηαπό Προέλλην » 03 Μαρ 2019, 23:21

bizeli έγραψε:Πριν καμιά δεκαετία όταν ξεκίνησα το πρότζεκ απευθύνθηκα σε πολιτικό μηχανικό, πήγα σε κατασκευαστικές, πήγα σε έτοιμα σπίτια.
Βγάλαμε σχέδια, υπολογίσαμε το ένα, υπολογίσαμε το άλλο. Πήρα τιμές.

Σε πληροφορώ ότι αυτή η απλή μαλακία που είχα σκοπό να κάνω κόστιζε πολύ παραπάνω από αυτό που είχα εγώ στο μυαλό μου. Συν και ένα κάρο άλλες μαλακίες γραφειοκρατικής φύσης που και αυτά ήθελαν χρήματα.

Στην Ελλάδα αν θέλεις να κάνεις κάτι μόνος σου για να γλιτώσεις λεφτά, μόνο παράνομα, θα το κάνεις νύχτα και θα φοβάσαι και μη σε καταγγείλει και κανένας και φας και κανένα πρόστιμο.

Το ότι το όποιο μίνι σπίτι δεν κάνει 5-10 χιλιάρικα όπως φαντάστηκες στην αρχή, δεν αποτελεί πρόβλημα. Mε τόσα λεφτά μόνο μεταχειρισμένο τροχόσπιτο παίρνεις.

Mια χαρά γίνονται όλα νόμιμα. Προκάτ "τροχοβίλες" είναι και πανάκριβες και παράνομες. Για να γλιτώσεις την οικοδομική άδεια δεν αρκεί το σπίτι να είναι πάνω σε τροχούς, αλλά να έχει άδεια ως συρόμενο, όπως τα νόμιμα τροχόσπιτα και τρέηλερς. Άλλη διάσταση είναι ότι δεν μπορείς να έχεις νόμιμη σύνδεση με δίκτυο κοινής ωφέλειας, αλλά ούτε και να κάνεις νόμιμο βόθρο.

Εδώ είτε φτιάχνεις δικό σου τροχόσπιτο το οποίο μπορεί να βγάλει άδεια ως τέτοιο, είτε φτιάχνεις κανονικό σπίτι. Φυσικά ένα σπίτι 18τμ έχει μικρό σχετικά κόστος, ειδικά αν δεν του βάλεις αποχέτευση, δεν πληρώσεις τις ηλεκτρολογικές μελέτες κλπ, βάλεις προσωπική εργασία και φέρεις τεχνίτες μόνο για πολύ ειδικευμένες εργασίες.
0 .
- The world must become aware of the fantastic transformational power of social entrepreneurship and the Foundation will work as a catalyst in this effort.
- The problem that we have is not globalization. The Problem is a lack of global governance.
- A new world could emerge, the contours of which it is incumbent on us to re-imagine and to re-draw.

Άβαταρ μέλους
bizeli
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 9703

Re: Μινιμαλιστική ζωή

Δημοσίευσηαπό bizeli » 03 Μαρ 2019, 23:50

Χαμένος έγραψε:Το ότι το όποιο μίνι σπίτι δεν κάνει 5-10 χιλιάρικα όπως φαντάστηκες στην αρχή, δεν αποτελεί πρόβλημα. Mε τόσα λεφτά μόνο μεταχειρισμένο τροχόσπιτο παίρνεις.

Mια χαρά γίνονται όλα νόμιμα. Προκάτ "τροχοβίλες" είναι και πανάκριβες και παράνομες. Για να γλιτώσεις την οικοδομική άδεια δεν αρκεί το σπίτι να είναι πάνω σε τροχούς, αλλά να έχει άδεια ως συρόμενο, όπως τα νόμιμα τροχόσπιτα και τρέηλερς. Άλλη διάσταση είναι ότι δεν μπορείς να έχεις νόμιμη σύνδεση με δίκτυο κοινής ωφέλειας, αλλά ούτε και να κάνεις νόμιμο βόθρο.

Εδώ είτε φτιάχνεις δικό σου τροχόσπιτο το οποίο μπορεί να βγάλει άδεια ως τέτοιο, είτε φτιάχνεις κανονικό σπίτι. Φυσικά ένα σπίτι 18τμ έχει μικρό σχετικά κόστος, ειδικά αν δεν του βάλεις αποχέτευση, δεν πληρώσεις τις ηλεκτρολογικές μελέτες κλπ, βάλεις προσωπική εργασία και φέρεις τεχνίτες μόνο για πολύ ειδικευμένες εργασίες.


Άνα γεια σου.
Όλα ακριβώς τα παραπάνω ήταν αυτό που προέκυψαν και εκτόξευσαν το ποσό στα ύψη.
Και δεν υπολόγιζα 5-10 χιλιάρικα. Δεν ήμουν εκτός πραγματικότητας.

Αλλά βάλε το ένα, βάλε το άλλο, βάλε το παράλλο ... στο τέλος λέω άμα είναι να δώσω τόσα λεφτά, φτιάχνω και ένα κανονικό σπίτι με την αντισεισμική του προστασία, με διάρκεια στο χρόνο, όχι να φέρω κολόνες της ΔΕΗ, αποχέτευση κτλ

Εγώ να γλιτώσω κάτι από αυτά, που είμαι τελείως άσχετη, δεν παίζει.
Εσύ αν θεωρείς ότι είσαι καλός, κάντο.

Αλλά μην το παρουσιάζεις piece of cake για έναν άσχετο, επειδή θα δει 2-3 βίντεο στο youtube.
0 .

Άβαταρ μέλους
Προέλλην
WEF Fella
WEF Fella
Δημοσιεύσεις: 17472
Τοποθεσία: Great Hall, WEF Headquarters

Re: Μινιμαλιστική ζωή

Δημοσίευσηαπό Προέλλην » 04 Μαρ 2019, 21:43

Μην παρεξηγείς, δεν το παρουσιάζω σαν κομμάτι κέηκ, δεν είναι πρόθεσή μου.

Αλλά βάλε το ένα, βάλε το άλλο, βάλε το παράλλο ... στο τέλος λέω άμα είναι να δώσω τόσα λεφτά, φτιάχνω και ένα κανονικό σπίτι με την αντισεισμική του προστασία, με διάρκεια στο χρόνο, όχι να φέρω κολόνες της ΔΕΗ, αποχέτευση κτλ

Ο νομοθέτης δεν είναι χαζός. Ο νόμος κυνηγάει τους από άποψη σκηνίτες, εκτός κι αν είσαι πραγματικά και αποδείξιμα αναξιοπαθούντας όπου δεν έχεις να χάσεις τίποτε και για κοινωνικούς λόγους θα πέσεις στα μαλακά δικαστικά.

Σε τελικά ανάλυση η οικοδομική άδεια για ένα μίνι σπίτι θα βγεί στα ίδια λεφτά με ένα ουσιαστικά custom νόμιμο τροχόσπιτο.

Παρόλα αυτά, ένα 18τμ νόμιμο σπίτι, υπό προϋποθέσεις, δεν βγαίνει πάνω απο 30.000e.
0 .
- The world must become aware of the fantastic transformational power of social entrepreneurship and the Foundation will work as a catalyst in this effort.
- The problem that we have is not globalization. The Problem is a lack of global governance.
- A new world could emerge, the contours of which it is incumbent on us to re-imagine and to re-draw.


Επιστροφή σε “Life Style”