Με ρωτάνε

Μόδα, life style, χόμπυ, διασκέδαση.
Άβαταρ μέλους
bizeli
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 9703

Re: Με ρωτάνε

Δημοσίευσηαπό bizeli » 05 Ιουν 2023, 09:24

BaKXOS_Lysios έγραψε:Δεν είναι αυταπάτη, ο βίος δεν είναι εύκολος ούτε σήμερα, ούτε ήταν ποτέ. Με λίγα λόγια η ζωή είναι δύσκολη (είτε τα προβλήματα που υπάρχουν είναι Χ είτε Ψ.) Επομένως δεν είναι αυταπάτη να θες να γεμίσεις μπαταρίες και να κάνεις τα πράγματα που σε ευχαριστούν μόλις σου δίνεται η ευκαιρία. Δεν χρειάζεται να πας τριήμερο στη Βιέννη για να νιώσεις ότι ξέφυγες κι έκανες κατι διαφορετικό πάντως.


Δεν είναι ακριβώς έτσι. Δεν αναφέρομαι στα προσωπικά προβλήματα της ζωής που σαφώς υπάρχουν και πάντα θα υπάρχουν. Ούτε συγκρίνω τις ζωές μας με τους ανθρώπους των σπηλαίων. Σαφώς η ζωή μας έχει γίνει πιο άνετη και εξελιγμένη σε κάποιους τομείς.
Αλλά αυτό έχει ένα τίμημα.
Η ζωή μας έχει γεμίσει άγχος και στρες να που στο τέλος θα αρρωστήσουμε.

Είμαστε σαν αλυσοδεμένα σκυλιά που κάποιος μας χαλαρώνει λίγο την αλυσίδα, τύπου τριήμερα, και μετά μας ξαναμαντρώνουν.

Επειδή θεωρώ ουτοπικό να γίνει μια συνολική αλλαγή πλεύσης σε όλη την κοινωνία, από κει και πέρα είναι προσωπική επιλογή του καθενός κατά πόσο θέλει να ακολουθήσει αυτό το lifestyle.
Προσωπικά δε θέλω να θυσιάσω άλλο τη σωματική και ψυχική μου υγεία.
0 .

Άβαταρ μέλους
nemo
Supreme poster
Supreme poster
Δημοσιεύσεις: 16596

Re: Με ρωτάνε

Δημοσίευσηαπό nemo » 05 Ιουν 2023, 10:12

μπιζελι που αναφερεσαι συγκεκριμενα ;σε κοινωνικες συναστροφες ;
σε επικοινωνικες καταστασεις; ή σε κατι αλλο; γιατι ετσι στο χυμα ολοι συμφωνουμε
0 .
το απόλυτο ένα που συχαίνομαι είναι οι αυταπάτες
επειδη είναι και ο λόγος της ύπαρξής μου

Άβαταρ μέλους
BaKXOS_Lysios
Extreme poster
Extreme poster
Δημοσιεύσεις: 2633

Re: Με ρωτάνε

Δημοσίευσηαπό BaKXOS_Lysios » 05 Ιουν 2023, 16:07

bizeli έγραψε:Είμαστε σαν αλυσοδεμένα σκυλιά που κάποιος μας χαλαρώνει λίγο την αλυσίδα, τύπου τριήμερα, και μετά μας ξαναμαντρώνουν.

Guess what. Πάντα έτσι ήταν. Και το στρες πάντα υπήρχε. Κάποτε υπήρχε, μην μας φάει κανένας λύκος στο ξεκαρφωτο, μετά μη μας βρει κανένας λιμός, μετά μη μας έρθει καμία βόμβα στο κεφάλι ή μας καθαρίσουν τίποτα Γερμανοί κ.ο.κ.
Οπότε αν θες να το ονομάσεις "αλυσοδεμένα σκυλιά" πες το κι έτσι αλλά αυτό είναι ένα point of view. Το άλλο είναι αυτό που λέω: η ζωή είναι δύσκολη, έχει άγχος και βάσανα, η ευτυχία άπιαστο όνειρο και τελικά αυτό που μένει είναι κάποιες μικρές ασήμαντες χαρές. :rolleyes:
0 .

Άβαταρ μέλους
Ραν ταν πλαν
Kalamata Lover
Kalamata Lover
Δημοσιεύσεις: 13195
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Με ρωτάνε

Δημοσίευσηαπό Ραν ταν πλαν » 05 Ιουν 2023, 17:02

bizeli έγραψε:Προσωπικά δε θέλω να θυσιάσω άλλο τη σωματική και ψυχική μου υγεία.


Ο Μαρξισμός σώζει. :s_cool

Εικόνα
0 .
Εθνικόφρων σταλινικός κομμουνιστής.

Άβαταρ μέλους
Λαχουρένιος
Ultimate Stalker
Ultimate Stalker
Δημοσιεύσεις: 47621
Τοποθεσία: Γεφυρα

Re: Με ρωτάνε

Δημοσίευσηαπό Λαχουρένιος » 05 Ιουν 2023, 18:12

Τα τριήμερα δεν αξίζουν τον κόπο εκτός και αν πας κάπου σε ακτίνα μιας ώρας με το αμάξι. Δεν αξίζει να κλείσεις εισιτήρια και ξενοδοχεία σε πιο μακρινούς προορισμούς για τρεις μόνο μέρες. Με το που βάλεις τον κώλο σου στο ξενοδοχείο θα πρέπει να ξαναφύγεις. Γνώμη μου πάντα.
0 .
Προέλλην έγραψε:Zηλεύετε τα προσεχώς ζουμερά ακτινίδια του νεοφυούς αγρότη ΓΓ,

Μη δείτε άνθρωπο που ξεφεύγει απο τα στεγανα του τυπικού σκιντζή ΕΛ δήθεν αγρότη, άνθρωπο που θα συνεισφέρει άμεσα στις εξαγωγές της χώρας.

Τι είστε; Aυτοί ακριβως :dunno:

vallon
Supreme poster
Supreme poster
Δημοσιεύσεις: 13685

Re: Με ρωτάνε

Δημοσίευσηαπό vallon » 05 Ιουν 2023, 20:33

Λαχουρένιος έγραψε:Τα τριήμερα δεν αξίζουν τον κόπο εκτός και αν πας κάπου σε ακτίνα μιας ώρας με το αμάξι. Δεν αξίζει να κλείσεις εισιτήρια και ξενοδοχεία σε πιο μακρινούς προορισμούς για τρεις μόνο μέρες. Με το που βάλεις τον κώλο σου στο ξενοδοχείο θα πρέπει να ξαναφύγεις. Γνώμη μου πάντα.

Εγκρίνω και επαυξάνω,
Τριήμερο πας όταν είσαι πιτσιρικαδούρα ξελογιασμένη, μετά τα πρώτα δέκα τριήμερα και αφού έχεις σιτέψει επαρκώς , φτιάχνεις σπιτάκι στην εξοχή και χαζεύεις τους αθηναίους που τρέχουν να ξεφύγουν κάθε τριήμερο στην τηλεόραση
1 .
Αν ο κομπλεξισμός ήταν άθλημα, κάποιοι θα είχαν πάρει πανηγυρικά το πρωτάθλημα.


Επιστροφή σε “Life Style”