Ζωή στην ύπαιθρο

Μόδα, life style, χόμπυ, διασκέδαση.

Αν είχατε την δυνατότητα, θα παρατούσατε την πόλη για την ύπαιθρο;

- Ναι
6
55%
- Όχι
5
45%
 
Σύνολο ψήφων: 11

Άβαταρ μέλους
Diego
Crazy poster
Crazy poster
Δημοσιεύσεις: 1721
Τοποθεσία: Through the Looking-Glass

Re: Ζωή στην ύπαιθρο

Δημοσίευσηαπό Diego » 04 Μαρ 2015, 10:42

Diadochos έγραψε:H αποθήκη των 15 τμ δεν θα είναι αποθήκη αλλά σπίτι :s_cool

Εικόνα
Εικόνα

στα πρώτυπα του small house movement.


Το πρότζεκτ το κοστολογώ στα 50.000, με πολύ προσωπική εργασία φυσικά. Τα μισά λεφτά βέβαια είναι το αυτόνομο σύστημα ηλεκτροδότησης ( συνδυασμός φβ πάνελς, ιδιοκατασκευών αναμογεννητριών, μηχανών στίρλινγκ με ηλιακά κάτοπτρα). Δεν μιλάμε για 5 φβ πάνελ για να ανάβω 5 λάμπες, αλλά για τέτοια ισχύ που θα μου επιτρέπει να χρησιμοποιώ μοτέρ κ.α. ενεργοβόρες συσκευές.
Επίσης θα χρειαστώ καλά φίλτρα για να πίνεται το νερό της παρακείμενης γεώτρησης.

Stirling ξεχαστο, βάζεις φωτοβολταικά με μπαταρίες για αποθήκευση ενέργειας και αντλία γεωθερμίας για κλιματισμό.Επίσης, για να βοηθήσεις την γεωθερμία έχεις καλό προσανατολισμό σπιτιού με σοφίτα (όχι απαράιτητα υπό γωνία), βιοκλιματικούς τοίχους και υλικά αλλαγής φάσης στον θερμοσίφωνα.
'Οσο για τα 50.000, καντα καλυτερα 75.000 γιατί θα εκπλαγείς από το πόσα πράγματα θα έχεις ανάγκη για το microstate.
0 .
Αποχώρηση από το peg, δραχμή συνδεδεμένη με το χρυσό, άγριες ιδιωτικοποιήσεις,μικρό δημόσιο και εταιρική φορολογία κάτω του 14% με υψηλό κατώτατο.Οχι στον ευρωκομμουνισμό,στους ΔΕΚΟτζήδες των 3500 ευρω και τα υπερτιμολογημένα δημόσια έργα σε ευρώ.

Άβαταρ μέλους
Diego
Crazy poster
Crazy poster
Δημοσιεύσεις: 1721
Τοποθεσία: Through the Looking-Glass

Re: Ζωή στην ύπαιθρο

Δημοσίευσηαπό Diego » 04 Μαρ 2015, 10:46

Diadochos έγραψε:Κότες δεν βάζω, να πάνε να γαμηθούν, θα βάλω μόνο πάπιες, συμφέρουν πιο πολύ. Πρέπει όμως να διαλέξω τι ράτσα, δύσκολη η επιλογή.

Μέγα λάθος αγαπητέ, 4-5 κότες μαζί με έναν κόκκορα παρέχουν φρέσκα αυγά και κρέας ενώ δε θέλουν και πολύ τροφή ή χώρο.

Θα σου πρότεινα 4-5 κότες με έναν κόκκορα, 1 maine coon για clearing χώρου από φίδια και έντομα, ένα τσοπανόσκυλο και μετά 1 γουρούνι αντί για πρόβατα καθότι το τελευταίο παρέχει περισσότερο κρέος σε καλύτερη αναλογία απόδοσης προς τιμή.
0 .
Αποχώρηση από το peg, δραχμή συνδεδεμένη με το χρυσό, άγριες ιδιωτικοποιήσεις,μικρό δημόσιο και εταιρική φορολογία κάτω του 14% με υψηλό κατώτατο.Οχι στον ευρωκομμουνισμό,στους ΔΕΚΟτζήδες των 3500 ευρω και τα υπερτιμολογημένα δημόσια έργα σε ευρώ.

Άβαταρ μέλους
Διάδοχος
Danchō
Danchō
Δημοσιεύσεις: 13240

Re: Ζωή στην ύπαιθρο

Δημοσίευσηαπό Διάδοχος » 04 Μαρ 2015, 13:44

Ducks are the new chicken. Αρρωσταίνουν λιγότερο, έχουν λιγότερα παράσιτα. Μάλλον θα αφήσω και τις χήνες έξω και θα βάλω πάπιες μούσκοβι (οι στην Ελλάδα λεγόμενες και χηνοπάπιες)

Εικόνα


Όλα θα γίνουν βηματικά. Πρώτα η περίφραξη, μετά τα δέντρα (τώρα υπάρχουν μόνο 2 αιωνόβιες ελιές), μετά η αποθήκη, τέλος το σύστημα ενέργειας.

Στο θέμα των δένδρων θα ακολουθήσω τις αρχές του τεχνητού δάσους (forest garden), μάλλον θα μπλέξω και μέρος του λαχανόκηπου μέσα

Εικόνα


Το καλό είναι ότι το χωράφι καλλιεργείται αδιάκοπα με σιτάρι, οπότε είναι πεντακάθαρο. Φυσικά για να επανέλθει το χώμα θέλει μερικά χρόνια, τώρα είναι το κλασσικό ξεζουμισμένο κοκκινόχωμα χωραφιού εντατικής καλλιέργειας. Είναι όμως ποτιστικό, η γεώτρηση είναι μόλις 30 μέτρα μακριά, το χώμα θα ανακάμψει γρήγορα με την κατάλληλη βλάστηση κάλυψης.

Για την περίφραξη εξετάζω μέχρι και βάτα αντί για σύρμα. Είχαμε ένα αμπέλι περιφραγμένο με βάτα για χρόνια, το αφήσαμε όμως για λίγο καιρό απρόσεχτο και έγινε το έλα να δεις. Δεν ξέρω κατά πόσο είναι διαχειρίσιμο να κουρεύω βάτα μεριμέτρου 20 στρ. Θα δούμε.
0 .
«Και η κουτσή Μαρία είναι εθνικιστές. Δηλαδή σε αυτό το επίπεδο; Εμείς είμαστε όλος ο πλανήτης!»

«Εμείς· οι Aλεξανδρείς, οι Aντιοχείς, οι Σελευκείς, κ’ οι πολυάριθμοι επίλοιποι Έλληνες Aιγύπτου και Συρίας, κ’ οι εν Μηδία, κ’ οι εν Περσίδι, κι όσοι άλλοι. Με τες εκτεταμένες επικράτειες, με την ποικίλη δράσι των στοχαστικών προσαρμογών. Και την Κοινήν Ελληνική Λαλιά ώς μέσα στην Βακτριανή την πήγαμεν, ώς τους Ινδούς. Για Λακεδαιμονίους να μιλούμε τώρα!»

Άβαταρ μέλους
Diego
Crazy poster
Crazy poster
Δημοσιεύσεις: 1721
Τοποθεσία: Through the Looking-Glass

Re: Ζωή στην ύπαιθρο

Δημοσίευσηαπό Diego » 04 Μαρ 2015, 15:39

Τα βάτα όπως και τα μούρα θα μαζεύουν φίδια, βάλε τριανταφυλλιές για περίφραξή ή δενδροτοιχία. 'Όσο για τα δένδρα τι θα φυτέψεις; Μήλα και μετά λεμονιές; Καστανιές και μετά πορτοκαλιές;

ΥΓ.Οι πάπιες θέλουν τεχνητή λιμνούλα aka νερό aka έξοδα.Οι κότες αν είναι λίγες και έχουν άμμο, δεν πιάνουν εύκολα παράσιτα.
0 .
Αποχώρηση από το peg, δραχμή συνδεδεμένη με το χρυσό, άγριες ιδιωτικοποιήσεις,μικρό δημόσιο και εταιρική φορολογία κάτω του 14% με υψηλό κατώτατο.Οχι στον ευρωκομμουνισμό,στους ΔΕΚΟτζήδες των 3500 ευρω και τα υπερτιμολογημένα δημόσια έργα σε ευρώ.

Άβαταρ μέλους
Διάδοχος
Danchō
Danchō
Δημοσιεύσεις: 13240

Re: Ζωή στην ύπαιθρο

Δημοσίευσηαπό Διάδοχος » 04 Μαρ 2015, 16:43

Νερό υπάρχει, έχω δικαιώματα σε παρακείμενη γεώτρηση. Έπειτα, δεν χρειάζεται να φτιάξεις πισίνα πολυτελείας για τις πάπιες, ακόμη και μια πλαστική πισινούλα αρκεί. Θέλει απλά να αλλάζεις το νερό κάθε 1-2 μέρες.


Εικόνα



Η περίφραξη με προβληματίζει ακόμη, και με βάτα μπελάς είναι. Έχω καιρό να αποφασίσω. Σκυλιά και γατιά πάντως δεν θέλω.

Δέντρα έχω σκοπό να βάλω πάρα πολλά είδη, τα πάντα σχεδόν, χώρος υπάρχει.
0 .
«Και η κουτσή Μαρία είναι εθνικιστές. Δηλαδή σε αυτό το επίπεδο; Εμείς είμαστε όλος ο πλανήτης!»

«Εμείς· οι Aλεξανδρείς, οι Aντιοχείς, οι Σελευκείς, κ’ οι πολυάριθμοι επίλοιποι Έλληνες Aιγύπτου και Συρίας, κ’ οι εν Μηδία, κ’ οι εν Περσίδι, κι όσοι άλλοι. Με τες εκτεταμένες επικράτειες, με την ποικίλη δράσι των στοχαστικών προσαρμογών. Και την Κοινήν Ελληνική Λαλιά ώς μέσα στην Βακτριανή την πήγαμεν, ώς τους Ινδούς. Για Λακεδαιμονίους να μιλούμε τώρα!»

Άβαταρ μέλους
Freisinniger
Maître des anions
Maître des anions
Δημοσιεύσεις: 10961
Τοποθεσία: Αμέρικα

Re: Ζωή στην ύπαιθρο

Δημοσίευσηαπό Freisinniger » 05 Μαρ 2015, 02:03

Diadochos έγραψε:Ducks are the new chicken. Αρρωσταίνουν λιγότερο, έχουν λιγότερα παράσιτα. Μάλλον θα αφήσω και τις χήνες έξω και θα βάλω πάπιες μούσκοβι (οι στην Ελλάδα λεγόμενες και χηνοπάπιες)


Λατρεύουν το νερό, υποχρεωτικά πρέπει να υπάρχει νερό. Οι μικροί νεοσσοί δεν πρέπει να έχουν την δυνατότητα να κολυμπήσουν γιατί δεν μπορούν να επιπλεύσουν και θα σου ψοφήσουν στο νερό, για να τα επαναφέρεις αν είναι στα πρόθυρα ψόφου θα πρέπει με ένα πιστολάκι για τα μαλλιά να τα περάσεις καλά ώστε να στεγνώσουν πλήρως και μετά από 10 λεπτά θα έχουν επανέλθει πλήρως.
0 .
Was mich anbelangt, geht es dich nicht an
Aber hoff doch mal, die Geistererscheinung ab und an. :s_cool

Άβαταρ μέλους
Freisinniger
Maître des anions
Maître des anions
Δημοσιεύσεις: 10961
Τοποθεσία: Αμέρικα

Re: Ζωή στην ύπαιθρο

Δημοσίευσηαπό Freisinniger » 05 Μαρ 2015, 02:06

Diadochos έγραψε:Η περίφραξη με προβληματίζει ακόμη, και με βάτα μπελάς είναι.


Το πιο εύκολο πράγμα είναι, βάζεις έναν καταστροφέα, πληρώνεις κάποιον κανά 60ευρω το πολύ και έναν εργάτη να σου πετάξει τα βάτα, δυο μέρες δουλειά είναι.
0 .
Was mich anbelangt, geht es dich nicht an
Aber hoff doch mal, die Geistererscheinung ab und an. :s_cool

libre

Re: Ζωή στην ύπαιθρο

Δημοσίευσηαπό libre » 05 Μαρ 2015, 03:05

Diadochos έγραψε:Νερό υπάρχει, έχω δικαιώματα σε παρακείμενη γεώτρηση. Έπειτα, δεν χρειάζεται να φτιάξεις πισίνα πολυτελείας για τις πάπιες, ακόμη και μια πλαστική πισινούλα αρκεί. Θέλει απλά να αλλάζεις το νερό κάθε 1-2 μέρες.


Η περίφραξη με προβληματίζει ακόμη, και με βάτα μπελάς είναι. Έχω καιρό να αποφασίσω. Σκυλιά και γατιά πάντως δεν θέλω.

Δέντρα έχω σκοπό να βάλω πάρα πολλά είδη, τα πάντα σχεδόν, χώρος υπάρχει.


Όλα καλά, Διαδοχε, αλλά το πρόβλημα παραμένει η χώρα. Είσαι σίγουρος ότι μετά από κάμποσα χρόνια στη Γερμανία, σε ένα κρατος που όλα δουλεύον ρολόι, θα έχεις την όρεξη να εγκατασταθεις Ελλάδα; Θα μου πεις οτι μπορει να βαρεθεις και τη Γερμανία μεχρι τότε (ιδιως με αυτό το κλίμα που έχει) αλλά εγώ απο το χωριο μου δεν ξερω και κανέναν που πήγε Γερμανία και ξαναγύρισε. Στη θεση σου θα την εκανα για το μεγάλο γερμανικό νησι της Μεσογείου που λεγεται Μαγιορκα.
0 .

Άβαταρ μέλους
Διάδοχος
Danchō
Danchō
Δημοσιεύσεις: 13240

Re: Ζωή στην ύπαιθρο

Δημοσίευσηαπό Διάδοχος » 05 Μαρ 2015, 17:54

libre έγραψε:Όλα καλά, Διαδοχε, αλλά το πρόβλημα παραμένει η χώρα. Είσαι σίγουρος ότι μετά από κάμποσα χρόνια στη Γερμανία, σε ένα κρατος που όλα δουλεύον ρολόι, θα έχεις την όρεξη να εγκατασταθεις Ελλάδα; Θα μου πεις οτι μπορει να βαρεθεις και τη Γερμανία μεχρι τότε (ιδιως με αυτό το κλίμα που έχει) αλλά εγώ απο το χωριο μου δεν ξερω και κανέναν που πήγε Γερμανία και ξαναγύρισε. Στη θεση σου θα την εκανα για το μεγάλο γερμανικό νησι της Μεσογείου που λεγεται Μαγιορκα.

Πουθενά δεν δουλεύουν όλα ρολόι. Την Μαγιόρκα την μισώ, όπως και κάθε μέρος που γεμίζει με αγέλες τουριστών. Δεν πρόκειται να γυρίσω να κάνω ζωή ελληνικού χωριού, δλδ καφενεία,κουτσομπολιά, πουτάνες, φρουτάκια και τέτοια, ερημίτης σε κτήμα στο πουθενά θα γίνω. Εντάξει, όχι και τόσο ερημίτης, θα έχω συχνές επισκέψεις απο παρέες για ψησίματα, αστροβραδιές, κοκ.

Δεν καταλαβαίνω γιατί η ζωή σε μια σύγχρονη ευρωπαϊκή πόλη σου προσφέρει περισσότερα απ ότι η ύπαιθρος. Τα σημαντικά στην ζωή, πέρα απο τους φίλους, είναι ο καθαρός αέρας, η αγνή διατροφή, το πότισμα της γης με ιδρώτα. Είναι θέμα προτιμήσεων, ας πούμε προτιμώ μια γουρουνοχαρά με καλή παρέα, απο μια βραδιά με τύπους αλά οπαδοί αίρεσης σε κάποιο φαντεζί εστιατόριο.
0 .
«Και η κουτσή Μαρία είναι εθνικιστές. Δηλαδή σε αυτό το επίπεδο; Εμείς είμαστε όλος ο πλανήτης!»

«Εμείς· οι Aλεξανδρείς, οι Aντιοχείς, οι Σελευκείς, κ’ οι πολυάριθμοι επίλοιποι Έλληνες Aιγύπτου και Συρίας, κ’ οι εν Μηδία, κ’ οι εν Περσίδι, κι όσοι άλλοι. Με τες εκτεταμένες επικράτειες, με την ποικίλη δράσι των στοχαστικών προσαρμογών. Και την Κοινήν Ελληνική Λαλιά ώς μέσα στην Βακτριανή την πήγαμεν, ώς τους Ινδούς. Για Λακεδαιμονίους να μιλούμε τώρα!»

Άβαταρ μέλους
Diego
Crazy poster
Crazy poster
Δημοσιεύσεις: 1721
Τοποθεσία: Through the Looking-Glass

Re: Ζωή στην ύπαιθρο

Δημοσίευσηαπό Diego » 05 Μαρ 2015, 19:46

'Αν έχεις φράγκα, η Ελλάδα είναι φοβερή χώρα.
0 .
Αποχώρηση από το peg, δραχμή συνδεδεμένη με το χρυσό, άγριες ιδιωτικοποιήσεις,μικρό δημόσιο και εταιρική φορολογία κάτω του 14% με υψηλό κατώτατο.Οχι στον ευρωκομμουνισμό,στους ΔΕΚΟτζήδες των 3500 ευρω και τα υπερτιμολογημένα δημόσια έργα σε ευρώ.


Επιστροφή σε “Life Style”