Ζωή στην ύπαιθρο

Μόδα, life style, χόμπυ, διασκέδαση.

Αν είχατε την δυνατότητα, θα παρατούσατε την πόλη για την ύπαιθρο;

- Ναι
6
55%
- Όχι
5
45%
 
Σύνολο ψήφων: 11

Άβαταρ μέλους
Διάδοχος
Danchō
Danchō
Δημοσιεύσεις: 13240

Re: Ζωή στην ύπαιθρο

Δημοσίευσηαπό Διάδοχος » 05 Μαρ 2015, 19:49

Ελλάδα μόνο επαρχία, μακριά απο Αθήνα.
0 .
«Και η κουτσή Μαρία είναι εθνικιστές. Δηλαδή σε αυτό το επίπεδο; Εμείς είμαστε όλος ο πλανήτης!»

«Εμείς· οι Aλεξανδρείς, οι Aντιοχείς, οι Σελευκείς, κ’ οι πολυάριθμοι επίλοιποι Έλληνες Aιγύπτου και Συρίας, κ’ οι εν Μηδία, κ’ οι εν Περσίδι, κι όσοι άλλοι. Με τες εκτεταμένες επικράτειες, με την ποικίλη δράσι των στοχαστικών προσαρμογών. Και την Κοινήν Ελληνική Λαλιά ώς μέσα στην Βακτριανή την πήγαμεν, ώς τους Ινδούς. Για Λακεδαιμονίους να μιλούμε τώρα!»

Άβαταρ μέλους
Freisinniger
Maître des anions
Maître des anions
Δημοσιεύσεις: 10961
Τοποθεσία: Αμέρικα

Re: Ζωή στην ύπαιθρο

Δημοσίευσηαπό Freisinniger » 05 Μαρ 2015, 20:21

Προφανώς εννοείς κάθε καλοκαίρι, γιατί αν το πράξεις ολόκληρο το χρόνο, κλάφτα χαράλαμπε. Προφανώς τα έχεις παίξει με το κλίμα και με την ψύχρα των γερμανών. Σε κατανοώ βασικά δεν τους βοηθά η γλώσσα, δεν μπορούν να αστειευτούν και να έχουν τα ίδια φαινόμενα με εμάς ή ακόμη οι περισσότεροι αισθάνονται κατάθλιψη. Βασικά ώρες ώρες δεν μπορώ να βγώ έξω σαν άνθρωπος, πχ όταν μου ζητήσει ένας φίλος ή φίλη να πάμε κινηματογράφο, μπορεί να ρίξω άκυρο, δεν μπορώ να δω μεταγλωττισμένες ταινίες με γερμανικές φωνές, δεν μπορώ να γελάσω, αλλά ούτε και οι γερμανοί γελάνε, εκεί που γελάνε οι αγγλόφωνοι κατά την διάρκεια της ταινίας. Αναγκαστικά τις παρακολουθώ από το σπίτι. Στην δική σου περίπτωση θα έχεις τρελά απογοητευτεί που δεν μπορείς να παρακολουθήσεις τα άστρα, να κάνεις αυτό που γουστάρεις περισσότερο.
0 .
Was mich anbelangt, geht es dich nicht an
Aber hoff doch mal, die Geistererscheinung ab und an. :s_cool

Άβαταρ μέλους
Λαχουρένιος
Ultimate Stalker
Ultimate Stalker
Δημοσιεύσεις: 47621
Τοποθεσία: Γεφυρα

Re: Ζωή στην ύπαιθρο

Δημοσίευσηαπό Λαχουρένιος » 05 Μαρ 2015, 20:43

Diadochos έγραψε:Ελλάδα μόνο επαρχία, μακριά απο Αθήνα.


Επαρχια μονο αν εχει καποιος κανενα hardcore σχεδιο αγροτικης ζωης σαν το δικο σου.Αλλιως Αθηνα+Θεσ/νικη βαζουν κατω την επαρχια (πλην νησιων το καλοκαιρι).Εξαιρω το κεντρο της Αθηνας που ειναι βοθρος.
0 .
Προέλλην έγραψε:Zηλεύετε τα προσεχώς ζουμερά ακτινίδια του νεοφυούς αγρότη ΓΓ,

Μη δείτε άνθρωπο που ξεφεύγει απο τα στεγανα του τυπικού σκιντζή ΕΛ δήθεν αγρότη, άνθρωπο που θα συνεισφέρει άμεσα στις εξαγωγές της χώρας.

Τι είστε; Aυτοί ακριβως :dunno:

Άβαταρ μέλους
Διάδοχος
Danchō
Danchō
Δημοσιεύσεις: 13240

Re: Ζωή στην ύπαιθρο

Δημοσίευσηαπό Διάδοχος » 05 Μαρ 2015, 22:30

Metranion έγραψε:Προφανώς εννοείς κάθε καλοκαίρι, γιατί αν το πράξεις ολόκληρο το χρόνο, κλάφτα χαράλαμπε. Προφανώς τα έχεις παίξει με το κλίμα και με την ψύχρα των γερμανών. Σε κατανοώ βασικά δεν τους βοηθά η γλώσσα, δεν μπορούν να αστειευτούν και να έχουν τα ίδια φαινόμενα με εμάς ή ακόμη οι περισσότεροι αισθάνονται κατάθλιψη. Βασικά ώρες ώρες δεν μπορώ να βγώ έξω σαν άνθρωπος, πχ όταν μου ζητήσει ένας φίλος ή φίλη να πάμε κινηματογράφο, μπορεί να ρίξω άκυρο, δεν μπορώ να δω μεταγλωττισμένες ταινίες με γερμανικές φωνές, δεν μπορώ να γελάσω, αλλά ούτε και οι γερμανοί γελάνε, εκεί που γελάνε οι αγγλόφωνοι κατά την διάρκεια της ταινίας. Αναγκαστικά τις παρακολουθώ από το σπίτι. Στην δική σου περίπτωση θα έχεις τρελά απογοητευτεί που δεν μπορείς να παρακολουθήσεις τα άστρα, να κάνεις αυτό που γουστάρεις περισσότερο.

Μπα, δεν έχω τέτοια προβλήματα σαν αυτά που περιγράφεις, μια χαρά περνάω και στην Γερμανία. Αλλά η ζωή στην ύπαιθρο είναι το όνειρό μου. Και μόνο ότι θα διαμορφώσω ένα κτήμα μόνος μου σιγά σιγά όπως το θέλω, έστω κι αν μου πάρει 12 ώρες δουλειά την ημέρα και μια 5ετία, με ηδονίζει. Έχω σχέδια, και συνεχίζω να καταστρώνω, για τα πάντα.
Όσον αφορά τα χόμπυ μου, δεν είναι μόνο η αστρονομία, είναι και άλλα που μόνο στην ύπαιθρο μπορώ να τα απολαύσω. Πχ να δοκιμάζω αυτοσχέδιους κινητήρες, να λιώνω και να χύνω μέταλλα, κ.α.
0 .
«Και η κουτσή Μαρία είναι εθνικιστές. Δηλαδή σε αυτό το επίπεδο; Εμείς είμαστε όλος ο πλανήτης!»

«Εμείς· οι Aλεξανδρείς, οι Aντιοχείς, οι Σελευκείς, κ’ οι πολυάριθμοι επίλοιποι Έλληνες Aιγύπτου και Συρίας, κ’ οι εν Μηδία, κ’ οι εν Περσίδι, κι όσοι άλλοι. Με τες εκτεταμένες επικράτειες, με την ποικίλη δράσι των στοχαστικών προσαρμογών. Και την Κοινήν Ελληνική Λαλιά ώς μέσα στην Βακτριανή την πήγαμεν, ώς τους Ινδούς. Για Λακεδαιμονίους να μιλούμε τώρα!»

Άβαταρ μέλους
Διάδοχος
Danchō
Danchō
Δημοσιεύσεις: 13240

Re: Ζωή στην ύπαιθρο

Δημοσίευσηαπό Διάδοχος » 05 Μαρ 2015, 22:36

Λαχουρένιος έγραψε:
Diadochos έγραψε:Ελλάδα μόνο επαρχία, μακριά απο Αθήνα.


Επαρχια μονο αν εχει καποιος κανενα hardcore σχεδιο αγροτικης ζωης σαν το δικο σου.Αλλιως Αθηνα+Θεσ/νικη βαζουν κατω την επαρχια (πλην νησιων το καλοκαιρι).Εξαιρω το κεντρο της Αθηνας που ειναι βοθρος.

Η επαρχιακές πόλεις είναι μαλακία μόνο για τις ηλικίες 18-25. Για εργαζόμενο οικογενειάρχη όμως προσφέρουν ασύγκριτη ποιότητα ζωής. Φθηνά ενοίκια, βρίσκεις πάρκινγκ γρήγορα, δεν χάνεις καθόλου ώρα στον δρόμο, ακόμη και αν η δουλειά σου είναι έξω απο την πόλη δεν χρειάζεσαι πάνω απο 15 λεπτα, συνήθως έχουν κοντά βουνό και θάλασσα σε απόσταση λίγων 10αδων χλμ, ανύπαρκτη εγκληματικότητα, κλπ κλπ
0 .
«Και η κουτσή Μαρία είναι εθνικιστές. Δηλαδή σε αυτό το επίπεδο; Εμείς είμαστε όλος ο πλανήτης!»

«Εμείς· οι Aλεξανδρείς, οι Aντιοχείς, οι Σελευκείς, κ’ οι πολυάριθμοι επίλοιποι Έλληνες Aιγύπτου και Συρίας, κ’ οι εν Μηδία, κ’ οι εν Περσίδι, κι όσοι άλλοι. Με τες εκτεταμένες επικράτειες, με την ποικίλη δράσι των στοχαστικών προσαρμογών. Και την Κοινήν Ελληνική Λαλιά ώς μέσα στην Βακτριανή την πήγαμεν, ώς τους Ινδούς. Για Λακεδαιμονίους να μιλούμε τώρα!»

Άβαταρ μέλους
Λαχουρένιος
Ultimate Stalker
Ultimate Stalker
Δημοσιεύσεις: 47621
Τοποθεσία: Γεφυρα

Re: Ζωή στην ύπαιθρο

Δημοσίευσηαπό Λαχουρένιος » 05 Μαρ 2015, 22:53

Πες καλυτερα για 50αρη με κριση μεσης ηλικιας και συμφωνουμε :D
0 .
Προέλλην έγραψε:Zηλεύετε τα προσεχώς ζουμερά ακτινίδια του νεοφυούς αγρότη ΓΓ,

Μη δείτε άνθρωπο που ξεφεύγει απο τα στεγανα του τυπικού σκιντζή ΕΛ δήθεν αγρότη, άνθρωπο που θα συνεισφέρει άμεσα στις εξαγωγές της χώρας.

Τι είστε; Aυτοί ακριβως :dunno:

Άβαταρ μέλους
Freisinniger
Maître des anions
Maître des anions
Δημοσιεύσεις: 10961
Τοποθεσία: Αμέρικα

Re: Ζωή στην ύπαιθρο

Δημοσίευσηαπό Freisinniger » 06 Μαρ 2015, 00:11

Ναι αλλα μπορεις να τα περασεις και εκει που εισαι μονο που δεν θα εχεις κοτες κατσικια και καλο κλιμα.
0 .
Was mich anbelangt, geht es dich nicht an
Aber hoff doch mal, die Geistererscheinung ab und an. :s_cool

libre

Re: Ζωή στην ύπαιθρο

Δημοσίευσηαπό libre » 06 Μαρ 2015, 01:23

Diadochos έγραψε:Η επαρχιακές πόλεις είναι μαλακία μόνο για τις ηλικίες 18-25. Για εργαζόμενο οικογενειάρχη όμως προσφέρουν ασύγκριτη ποιότητα ζωής.
Αυτά ηταν άλλες εποχές. Τωρα το γενικό κλιμα της Ελλάδας είναι ζοφερό και το μέλλον αβέβαιο. Το μόνο καλό ειναι αν έχεις δικούς σου ανθρώπους και τους θες κοντα σου. Εγω έχω μεν δικούς μου ανθρώπους, αλλά είμαι οπου γης και πατρις. Μία καλή περίπτωση είναι Νότια Γαλλία. Σε μερικά projects βοηθάει και το κράτος.
0 .

Άβαταρ μέλους
Diego
Crazy poster
Crazy poster
Δημοσιεύσεις: 1721
Τοποθεσία: Through the Looking-Glass

Re: Ζωή στην ύπαιθρο

Δημοσίευσηαπό Diego » 06 Μαρ 2015, 12:05

Diadochos έγραψε:Ελλάδα μόνο επαρχία, μακριά απο Αθήνα.

Κλασσικός Θεσσαλονικιός που έχει δει την Αθήνα μόνο τριήμερα. :)
0 .
Αποχώρηση από το peg, δραχμή συνδεδεμένη με το χρυσό, άγριες ιδιωτικοποιήσεις,μικρό δημόσιο και εταιρική φορολογία κάτω του 14% με υψηλό κατώτατο.Οχι στον ευρωκομμουνισμό,στους ΔΕΚΟτζήδες των 3500 ευρω και τα υπερτιμολογημένα δημόσια έργα σε ευρώ.

Άβαταρ μέλους
Λαχουρένιος
Ultimate Stalker
Ultimate Stalker
Δημοσιεύσεις: 47621
Τοποθεσία: Γεφυρα

Re: Ζωή στην ύπαιθρο

Δημοσίευσηαπό Λαχουρένιος » 06 Μαρ 2015, 13:11

Κατα τη γνωμη μου,εδω και πολλα χρονια οι επαρχιακες πολεις δεν εχουν γραφικοτητα,ειναι απλως ασχημες τσιμεντουπολεις μικρου μεγεθους,κατι σαν φτωχοι συγγενεις της Αθηνας.Κωμοπολεις και χωρια ειναι καπως καλυτερα,αλλα αντε βρες δουλεια και συζυγο εκει.
0 .
Προέλλην έγραψε:Zηλεύετε τα προσεχώς ζουμερά ακτινίδια του νεοφυούς αγρότη ΓΓ,

Μη δείτε άνθρωπο που ξεφεύγει απο τα στεγανα του τυπικού σκιντζή ΕΛ δήθεν αγρότη, άνθρωπο που θα συνεισφέρει άμεσα στις εξαγωγές της χώρας.

Τι είστε; Aυτοί ακριβως :dunno:


Επιστροφή σε “Life Style”