Ποιος ηταν ο αληθινος Σωκρατης?

Φιλοσοφικές αναζητήσεις.
micro
Basic poster
Basic poster
Δημοσιεύσεις: 509

Re: Ποιος ηταν ο αληθινος Σωκρατης?

Δημοσίευσηαπό micro » 15 Ιουν 2020, 00:58

Εμ, θα το ήθελα πολύ να μπορούσε αυτό το νήμα να φτάσει στο τέλος του, να ειπωθεί ό,τι μπορεί να ειπωθεί σχετικώς, αλλά δεν το βλέπω να γίνεται, αφενός διότι δεν έχω και πολύ χρόνο και όρεξη τελευταία, μα και αφετέρου λόγω της γενικότερης έλλειψης ενδιαφέροντος, με τα δύο αυτά να αλληλοσυνδέονται κάπως. Αλλά πού ξέρει κανείς, ίσως και να φτάσουμε κάποτε στο τέρμα.



ΚΡΥΦΟ ΚΕΙΜΕΝΟ: ΕΜΦΑΝΙΣΗ
Don't have to be ashamed of the car I drive
I'm just glad to be here, happy to be alive
It don't matter if you're by my side
I'm satisfied
0 .

Λαχουρένιος
Ultimate Stalker
Ultimate Stalker
Δημοσιεύσεις: 47363
Τοποθεσία: Γεφυρα

Re: Ποιος ηταν ο αληθινος Σωκρατης?

Δημοσίευσηαπό Λαχουρένιος » 24 Ιουν 2020, 15:32

Σε εχω ξεχασει καιρο Μικρο. Θα λαβεις απαντηση.
0 .
Προέλλην έγραψε:Zηλεύετε τα προσεχώς ζουμερά ακτινίδια του νεοφυούς αγρότη ΓΓ,

Μη δείτε άνθρωπο που ξεφεύγει απο τα στεγανα του τυπικού σκιντζή ΕΛ δήθεν αγρότη, άνθρωπο που θα συνεισφέρει άμεσα στις εξαγωγές της χώρας.

Τι είστε; Aυτοί ακριβως :dunno:

micro
Basic poster
Basic poster
Δημοσιεύσεις: 509

Re: Ποιος ηταν ο αληθινος Σωκρατης?

Δημοσίευσηαπό micro » 05 Ιούλ 2020, 00:24

Χε, έχει περάσει τόσος καιρός πια, έχω ξεχάσει και τι ήθελα να πω. Αλλά εντάξει, η φιλοσοφία βασικά είναι ένας διάλογος, όταν απουσιάζει ο διάλογος, απουσιάζει και η φιλοσοφία, με μονολόγους δε γίνεται δουλειά. Μα ας χαρούμε την πανσέληνο σήμερα, και αύριο μέρα είναι. :)



ΚΡΥΦΟ ΚΕΙΜΕΝΟ: ΕΜΦΑΝΙΣΗ
Come a little bit closer
Hear what I have to say
Just like children sleeping
We could dream this night away
0 .

Λαχουρένιος
Ultimate Stalker
Ultimate Stalker
Δημοσιεύσεις: 47363
Τοποθεσία: Γεφυρα

Re: Ποιος ηταν ο αληθινος Σωκρατης?

Δημοσίευσηαπό Λαχουρένιος » 05 Ιούλ 2020, 13:01

micro έγραψε:Για τον Πλάτωνα τώρα, στη νεότητά του και πριν έρθει σε επαφή με τον Σωκράτη, έγραφε ποιήματα και ήθελε να ασχοληθεί με την ποίηση, να γίνει ποιητής. Μια ευρέως διαδεδομένη άποψη είναι πως ο Σωκράτης του είπε τι βλακείες είναι αυτές, και πως τον έπεισε να παρατήσει την ποίηση προς χάριν της φιλοσοφίας, πως αυτή συνιστά το τελειότερο αγαθό και πως με αυτή πρέπει να ασχοληθεί. Σε αυτό βασίζονται, ως αφετηρία, σε συνδυασμό βέβαια με άλλα πράγματα, όσοι λένε πως ο Σωκράτης διέφθειρε τον Πλάτωνα. Κι έτσι υπάρχει ένας αντίλογος, κι έχει εξεταστεί διεξοδικά. Μα νομίζω πως η αντίθετη άποψη, πως δηλαδή ο Πλάτων ήταν αυτός που διέφθειρε τον Σωκράτη, δεν είχε την ίδια σχολαστική αντιμετώπιση. Πώς το έκανε αυτό; Μα προσβάλλοντας τη μνήμη του Σωκράτη, βάζοντάς τον να λέει πράγματα που δεν είχε πει, και σκιαγραφώντας μια σωκρατική εικόνα αντίθετη με την πραγματική, το κυριότερο με εντελώς διαφορετικούς στόχους, προθέσεις και σκοπούς. Γιατί αν είναι όντως έτσι, τότε, και εξαιτίας του συγγραφικού και φιλολογικού ταλέντου του Πλάτωνα που σίγουρα έβαλε και τον ποιητικό οίστρο στο έργο του γοητεύοντας τους αναγνώστες του, νομίζω πως δεν πρέπει να έχει υπάρξει μεγαλύτερη παραχάραξη προσωπικότητας στην ιστορία της ανθρωπότητας. Αλλά αν συμβαίνει αυτό που λένε κάποιοι, πως δηλαδή δεν πεθαίνουμε πραγματικά όσο μας θυμούνται, και πως ο τελευταίος θάνατος έρχεται με τη λήθη, τότε από τη στιγμή που ο Σωκράτης ακόμη μνημονεύεται, υπάρχει κάπου και περιμένει υπομονετικά την αποκατάσταση και παλινόρθωση του ονόματός του.


Υπερβολικη μου φαινεται αυτη η αποψη. Νομιζω πως ο Πλατωνας απλως ηθελε να δωσει μεγαλυτερο κυρος στις δικες του αποψεις και οχι να παραχαραξει συνειδητα τον Σωκρατη και να αλλοιωσει την μνημη που θα εχουν οι αλλοι για αυτον. Κατι τετοιο πηγε να κανει σε φιλοσοφους οπως τον Επικουρο οπου απ'οτι εχω διαβασει αγοραζει εργα του για να τα καταστρεψει :D Ηταν μεγαλη νυφιτσα ο Πλατων.
0 .
Προέλλην έγραψε:Zηλεύετε τα προσεχώς ζουμερά ακτινίδια του νεοφυούς αγρότη ΓΓ,

Μη δείτε άνθρωπο που ξεφεύγει απο τα στεγανα του τυπικού σκιντζή ΕΛ δήθεν αγρότη, άνθρωπο που θα συνεισφέρει άμεσα στις εξαγωγές της χώρας.

Τι είστε; Aυτοί ακριβως :dunno:

Λαχουρένιος
Ultimate Stalker
Ultimate Stalker
Δημοσιεύσεις: 47363
Τοποθεσία: Γεφυρα

Re: Ποιος ηταν ο αληθινος Σωκρατης?

Δημοσίευσηαπό Λαχουρένιος » 05 Ιούλ 2020, 13:04

micro έγραψε:Επίσης, στις αναλύσεις των σωκρατικών διαλόγων, προέκυψε το θέμα μεταξύ των φιλοσόφων-αναλυτών το κατά πόσο και εάν ο Σωκράτης διέφθειρε τον Πλάτωνα. Η διαφθορά του Σωκράτη στους νέους της πόλης είναι μια από τις κατηγορίες στην πολύφημη δίκη του άλλωστε. Ο Ξενοφών, πέραν από το έργο του "Απολογία Σωκράτους", στο "Απομνημονεύματα" θεωρεί σκόπιμο και αναγκαίο να υπερασπιστεί τον Σωκράτη μιλώντας σε πρώτο πρόσωπο. Εκεί διαβάζουμε μια αρκετά μεθοδική υπεράσπιση του Σωκράτη, τόσο στην κατηγορία της διαφθοράς όσο και της άλλης, το μη σεβασμό στους θεούς της πόλης. Όσον αφορά στην πρώτη, μετά από μια εμπεριστατωμένη ανάλυση - δεν κρίνω αν ήταν ορθή ή όχι - ο Ξενοφών καταλήγει πως ο Σωκράτης ουδέποτε διέφθειρε κανέναν, απεναντίας ωφέλησε σε ύψιστο βαθμό όσους αποφάσισε ή θέλησαν να μαθητεύσουν πλάι του, κάνοντάς τους καλύτερους. Τελοσπάντων, υπάρχει μια "φιλοσοφική διαμάχη" εδώ, με κάποιους φιλοσόφους να υποστηρίζουν πως ο Σωκράτης ήταν ένας φαύλος τύπος που όντως διέφθειρε όσους τον προσέγγιζαν, με άλλους να υποστηρίζουν το αντίθετο.


Παντως αρκετοι γνωστοι μαθητες του (Αλκιβιαδης, Κριτιας, Πλατων) ηταν κωλοπαιδα οποτε ισως στεκει η κατηγορια..... :D

micro έγραψε:Και κάπως έτσι, με τον Σωκράτη, καθιδρύεται ο λογικός άνθρωπος, αυτός που διέπεται από λογική σκέψη, που εκλογικεύει όλες του τις αποφάσεις, έναντι του άμυαλου ανθρώπου της προ-σωκρατικής εποχής. Αλλά και κάπως έτσι έχουμε μπει σε αυτή τη βαβέλ λογικών εννοιών από την οποία φαίνεται να είναι αδύνατο να ξεφύγουμε, καθώς ο καθένας μας τις χρησιμοποιεί διαφορετικά, και δε δέχεται άλλη χρήση παρά μόνο τη δική του.


Ο Σωκρατης δεν ηταν ο πρωτος ''λογικος ανθρωπος''. Αυτος ο τιτλος ανηκει στους ιωνες φιλοσοφους. Μια κυρια διαφορα με προγενεστερους φιλοσοφους ομως οτι κυρηττε την φιλοσοφια του σε ανοιχτο κυκλο και ειχε ενεργη αναμιξη στην ζωη της πολης του. Ηταν απο τους πρωτους που προσπαθησε να αλλαξει τον κοσμο και οχι απλως να τον εξηγησει, για να παρω μια ατακα του Μαρξ.
0 .
Προέλλην έγραψε:Zηλεύετε τα προσεχώς ζουμερά ακτινίδια του νεοφυούς αγρότη ΓΓ,

Μη δείτε άνθρωπο που ξεφεύγει απο τα στεγανα του τυπικού σκιντζή ΕΛ δήθεν αγρότη, άνθρωπο που θα συνεισφέρει άμεσα στις εξαγωγές της χώρας.

Τι είστε; Aυτοί ακριβως :dunno:

Λαχουρένιος
Ultimate Stalker
Ultimate Stalker
Δημοσιεύσεις: 47363
Τοποθεσία: Γεφυρα

Re: Ποιος ηταν ο αληθινος Σωκρατης?

Δημοσίευσηαπό Λαχουρένιος » 05 Ιούλ 2020, 13:05

micro έγραψε:Χε, έχει περάσει τόσος καιρός πια, έχω ξεχάσει και τι ήθελα να πω. Αλλά εντάξει, η φιλοσοφία βασικά είναι ένας διάλογος, όταν απουσιάζει ο διάλογος, απουσιάζει και η φιλοσοφία, με μονολόγους δε γίνεται δουλειά. Μα ας χαρούμε την πανσέληνο σήμερα, και αύριο μέρα είναι. :)


Δεν μπορεις να φανταστεις τι εχω περασει το τελευταιο διμηνο φιλε μου :dunno: Δεν ειχα μυαλο να γραψω κατι σοβαρο.
0 .
Προέλλην έγραψε:Zηλεύετε τα προσεχώς ζουμερά ακτινίδια του νεοφυούς αγρότη ΓΓ,

Μη δείτε άνθρωπο που ξεφεύγει απο τα στεγανα του τυπικού σκιντζή ΕΛ δήθεν αγρότη, άνθρωπο που θα συνεισφέρει άμεσα στις εξαγωγές της χώρας.

Τι είστε; Aυτοί ακριβως :dunno:

micro
Basic poster
Basic poster
Δημοσιεύσεις: 509

Re: Ποιος ηταν ο αληθινος Σωκρατης?

Δημοσίευσηαπό micro » 07 Ιούλ 2020, 10:57

Λαχουρένιος έγραψε:
micro έγραψε:Χε, έχει περάσει τόσος καιρός πια, έχω ξεχάσει και τι ήθελα να πω. Αλλά εντάξει, η φιλοσοφία βασικά είναι ένας διάλογος, όταν απουσιάζει ο διάλογος, απουσιάζει και η φιλοσοφία, με μονολόγους δε γίνεται δουλειά. Μα ας χαρούμε την πανσέληνο σήμερα, και αύριο μέρα είναι. :)


Δεν μπορεις να φανταστεις τι εχω περασει το τελευταιο διμηνο φιλε μου :dunno: Δεν ειχα μυαλο να γραψω κατι σοβαρο.


Λόγω κορωνιού; Ελπίζω όχι τίποτε σοβαρό. Τεσπά, να πούμε κάτι εδώ να σου φύγει το μυαλό. :D
0 .

Λαχουρένιος
Ultimate Stalker
Ultimate Stalker
Δημοσιεύσεις: 47363
Τοποθεσία: Γεφυρα

Re: Ποιος ηταν ο αληθινος Σωκρατης?

Δημοσίευσηαπό Λαχουρένιος » 07 Ιούλ 2020, 13:41

micro έγραψε:
Λαχουρένιος έγραψε:
Δεν μπορεις να φανταστεις τι εχω περασει το τελευταιο διμηνο φιλε μου :dunno: Δεν ειχα μυαλο να γραψω κατι σοβαρο.


Λόγω κορωνιού; Ελπίζω όχι τίποτε σοβαρό. Τεσπά, να πούμε κάτι εδώ να σου φύγει το μυαλό. :D


Οχι, στην καραντινα καλα ημουν, μετα μου ηρθαν οι κεραμιδες.
0 .
Προέλλην έγραψε:Zηλεύετε τα προσεχώς ζουμερά ακτινίδια του νεοφυούς αγρότη ΓΓ,

Μη δείτε άνθρωπο που ξεφεύγει απο τα στεγανα του τυπικού σκιντζή ΕΛ δήθεν αγρότη, άνθρωπο που θα συνεισφέρει άμεσα στις εξαγωγές της χώρας.

Τι είστε; Aυτοί ακριβως :dunno:

Εθνικοκοινωνιστής
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 6

Re: Ποιος ηταν ο αληθινος Σωκρατης?

Δημοσίευσηαπό Εθνικοκοινωνιστής » 07 Ιούλ 2020, 14:03

Ραν ταν πλαν έγραψε:Ένας τύπος που έτρωγε ξύλο από τη γυναίκα του. :D


φασιστα :angry:
0 .

Bazoomba
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 8

Re: Ποιος ηταν ο αληθινος Σωκρατης?

Δημοσίευσηαπό Bazoomba » 07 Ιούλ 2020, 22:03

Εθνικοκοινωνιστής έγραψε:
Ραν ταν πλαν έγραψε:Ένας τύπος που έτρωγε ξύλο από τη γυναίκα του. :D


φασιστα :angry:

Εθνι, γυναικα σε διεταξε να αποχωρισεις απο το .γρ και υπακουσες...

Η ελπιδα χανεται μαζι με τους ισχυρους
0 .


Επιστροφή σε “Φιλοσοφία”