Θα λέγατε ποτέ ψέματα;

Φιλοσοφικές αναζητήσεις.
Λαχουρένιος
Ultimate Stalker
Ultimate Stalker
Δημοσιεύσεις: 47359
Τοποθεσία: Γεφυρα

Re: Θα λέγατε ποτέ ψέματα;

Δημοσίευσηαπό Λαχουρένιος » 17 Αύγ 2020, 10:04

bizeli έγραψε:Ε δε θα έφερνα και την καταστροφή.
Συν ότι όταν ο άλλος στο παίζει ερωτευμένος πρέπει να είσαι πολύ ζώο να μην το καταλάβεις.
Τώρα εντάξει αν ο άλλος είναι γενικά γαμήκουλας ξέρεις τι παίρνεις.Κάνουν μπαμ αυτοί από την αρχή.Οπότε δεν μπορείς να πεις ότι εξεπλάγην που σε απάτησε.


Ειναι αναλογα τις περιστασεις της απιστιας, αν ειναι παραλληλη σχεση και η κανονικη σχεση ειναι στα τελευταια της εκει το καταλαβαινεις πιο ευκολα. Αν ηταν κατι ''στιγμιαιο'' μπορει να μην το μαθεις και ποτε. Ειδικα οι αντρες συνηθιζουν να κανουν απιστιες γιατι ετσι τους καυλωσε οχι επειδη εχουν σταματησει να ενδιαφερονται για την κανονικη τους σχεση οποτε εκει ειναι ακομα πιο δυσκολο να το καταλαβει η αλλη.

Και το αν είναι εντάξει ένα άτομο δεν θα το κρίνω μόνο από μια ενέργεια που έκανε.
Μπορεί να έχει χίλια δυο άλλα καλά.
Και τέλος για να ξενοκοιτάξει κάποιος σημαίνει ότι δεν τον καλύπτει πλέον η σχέση του.Γενικά θα είναι μια τελειωμένη σχέση.
Και όποιος δεν το καταλαβαίνει ή κάνει ότι δεν το καταλαβαίνει απλά υποκρίνεται και δεν το παίρνουν απόφαση να χωρίσουν. Ε φάε τότε το κέρατο και μη μιλάς.


Φυσικα και δεν μπορει να κριθει ενας ανθρωπος απο μια και μονο πραξη αλλα οπως και να χει ειναι ενα μεγαλο μειον. Η εμπιστοσυνη ειναι πολυ βασικο στις ανθρωπινες σχεσεις και δεν θα μπορουσα να εμπιστευθω ευκολα ενα τετοιο ατομο. Αν κοροιδεψε τον/την συντροφο του/της τοτε πολυ πιθανο να κανει πουστια και στον οποιονδηποτε και συνηθως οπως φερεται ενας ανθρωπος σε εναν φερεται και στους περισσοτερους.
0 .
Προέλλην έγραψε:Zηλεύετε τα προσεχώς ζουμερά ακτινίδια του νεοφυούς αγρότη ΓΓ,

Μη δείτε άνθρωπο που ξεφεύγει απο τα στεγανα του τυπικού σκιντζή ΕΛ δήθεν αγρότη, άνθρωπο που θα συνεισφέρει άμεσα στις εξαγωγές της χώρας.

Τι είστε; Aυτοί ακριβως :dunno:

Άβαταρ μέλους
bizeli
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 9636

Re: Θα λέγατε ποτέ ψέματα;

Δημοσίευσηαπό bizeli » 17 Αύγ 2020, 22:53

Λαχουρένιος έγραψε:Ειναι αναλογα τις περιστασεις της απιστιας, αν ειναι παραλληλη σχεση και η κανονικη σχεση ειναι στα τελευταια της εκει το καταλαβαινεις πιο ευκολα. Αν ηταν κατι ''στιγμιαιο'' μπορει να μην το μαθεις και ποτε. Ειδικα οι αντρες συνηθιζουν να κανουν απιστιες γιατι ετσι τους καυλωσε οχι επειδη εχουν σταματησει να ενδιαφερονται για την κανονικη τους σχεση οποτε εκει ειναι ακομα πιο δυσκολο να το καταλαβει η αλλη.


Κοίτα κι εγώ συμβιβάζομαι με τις κοινωνικές νόρμες περί μονογαμίας και "κανονικής σχέσης" γιατί έτσι πρέπει αλλά στο μυαλό μου μέσα το πράγμα λειτουργεί αλλιώς (σε θεωρητικό επίπεδο).
Το μοντέλο της "αποκλειστικότητας" και το "βρίσκω έναν σύντροφο μέχρι να πεθάνω" θεωρώ ότι είναι αφύσικο, για αυτό και δεν θεωρώ τις αιώνιες σχέσεις εφικτές.
Όσες έχουν κρατήσει στον χρόνο είναι περισσότερο λόγω συμβιβασμών. Πολλά ζευγάρια είναι μαζί λόγω συνήθειας ή λόγω των παιδιών ή τέλος πάντων άλλων παραγόντων που τους κρατάνε αναγκαστικά μαζί.
Δεν πιστεύω ότι υπάρχει άνθρωπος που έστω μέσα στο μυαλό του δεν έχει απιστήσει. Δεν είναι δυνατόν στην πορεία της ζωής σου να μην έχεις γνωρίσει και άλλους ανθρώπους που να σε ελκύουν πέρα από την "κανονική σου σχέση". Απλά δεν προχωράς στο επόμενο βήμα, γιατί ξέρεις ότι δεν πρέπει. Δεν είναι σωστό. Κι έτσι διστάζεις να έρθεις αντιμέτωπος με τις συνέπειες της απιστίας, τις οποίες συνέπειες οι κοινωνικές νόρμες έχουν επιβάλλει αφού η απιστία θεωρείται κάτι κακό, ότι είναι προδοσία κτλ Έτσι έχουμε συμφωνήσει όλοι οι άνθρωποι να αυτοκαταπιεζόμαστε και η απιστία να είναι κάτι παράνομο οπότε αναγκαστικά το κάνεις κρυφά και λες ψέματα κτλ
Αν ήταν αλλιώς τα πράγματα στο μυαλό των ανθρώπων, τα πράγματα δε θα ήταν τόσο περίπλοκα στις ανθρώπινες σχέσεις.
Και να στο πω αλλιώς. Τα πάντα είναι θέμα timing.
Η "κανονική σχέση" που θεωρείς ότι έχεις τώρα είναι η κανονική σου σχέση, γιατί έτυχε και τη γνώρισες χρονικά πριν γνωρίσεις κάποια άλλη. Δεν είσαι μαζί της γιατί είναι το πιο σούπερ wow άτομο. Υπάρχουν χιλιάδες άλλα σούπερ wow άτομα που θα μπορούσες να κάνεις σχέση. Απλά με αυτή που είσαι τώρα, είσαι γιατί απλά σε πρόλαβε πριν σε προλάβει κάποια άλλη.
Κατάλαβες;
Έτσι δημιουργούνται οι ανθρώπινες σχέσεις. Είναι καθαρά θέμα χρόνου και όχι ελεύθερης επιλογής.
Στην ουσία στο θέμα της αναζήτησης συντρόφου είναι ποιος θα προλάβει πρώτος να δέσει κάποιον άλλον και να διεκδικεί το προνόμιο της "αποκλειστικότητας" μετά εφ'όρου ζωής.
Για αυτό και οι άνθρωποι δημιουργούν παράλληλες σχέσεις. Γιατί συνειδητοποιούν ότι τελικά υπάρχουν και άλλα άτομα που τους ελκύουν και τους ταιριάζουν αλλά δεν πρόλαβαν να τους γνωρίσουν. Όλα είναι θέμα χρόνου όπως σου είπα.
Θα μου πεις τώρα γιατί να έχει κάποιος παράλληλη κρυφή σχέση και να μη χωρίσει πρώτα;
Πολύ απλά αυτό δεν είναι κάτι που το προγραμματίζεις.
Πολλές φορές όταν γνωρίζεις κάποιον καινούριο άνθρωπο στη ζωή σου, τυχαίνει να βρίσκεσαι ήδη σε "κανονική σχέση". Μέχρι να καταλάβεις τι σου γίνεται και όλα αυτά αναπόφευκτα ζεις διπλή ζωή πριν πάρεις κάποιες οριστικές αποφάσεις.
Το θέμα είναι ο/η σύντροφός σου θα δεχθεί την απόφασή σου ή θα το θεωρήσει προδοσία και θα αρχίσει τις υστερικές αντιδράσεις;
Επειδή το πιθανότερο είναι το δεύτερο .... ε οι περισσότεροι διστάζουν να το αποκαλύψουν και μετά μιλάμε για απιστία κτλ.
Για αυτό σου λέω αν όλοι ήμασταν πιο κουλ απέναντι στο θέμα της απιστίας δε θα χρειαζόταν να λέμε τόσα ψέματα.




Λαχουρένιος έγραψε: Φυσικα και δεν μπορει να κριθει ενας ανθρωπος απο μια και μονο πραξη αλλα οπως και να χει ειναι ενα μεγαλο μειον. Η εμπιστοσυνη ειναι πολυ βασικο στις ανθρωπινες σχεσεις και δεν θα μπορουσα να εμπιστευθω ευκολα ενα τετοιο ατομο. Αν κοροιδεψε τον/την συντροφο του/της τοτε πολυ πιθανο να κανει πουστια και στον οποιονδηποτε και συνηθως οπως φερεται ενας ανθρωπος σε εναν φερεται και στους περισσοτερους.

Να σε ρωτήσω κάτι;
Αν κάποιος άνθρωπος αποφυλακιζόταν από τη φυλακή έχοντας εκτίσει την ποινή του και έχοντας εκπληρώσει το χρέος του απέναντι στην κοινωνία.
Ποια πιστεύεις ότι θα έπρεπε να είναι η στάση της κοινωνίας;
Θα μπορούσε αυτό το άτομο να ενσωματωθεί πάλι στην κοινωνία; Να βρει εργασία, φίλους, σύντροφο και τέλος πάντων να μην κυκλοφορεί παντού με το στίγμα του εγκληματία; Εγώ πιστεύω πολύ δύσκολα.
Θέλω να πω όλοι οι άνθρωποι κάνουμε λάθη. Είναι άδικο να μη δίνουμε δεύτερες ευκαιρίες στους ανθρώπους και να τους κρίνουμε τόσο αυστηρά.
Εγώ σε αντίθεση με εσένα που λες ότι δύσκολα θα εμπιστευόσουν ένα άτομο που έχει προδώσει την εμπιστοσύνη σου, εγώ θα τον εμπιστευόμουν διπλά με την προϋπόθεση ότι όντως κατάλαβε το λάθος του και μετάνιωσε. Πιο δύσκολα να πέσει ξανά στο ίδιο "αμάρτημα".
Είναι άσχημο να συμπεριφέρεσαι σε ένα άτομο με τέτοιον τρόπο που να τον κάνεις να τον στοιχειώνει το παρελθόν του κάθε μέρα.
Οι άνθρωποι αλλάζουν και όλοι αξίζουν μια δεύτερη ευκαιρία.
0 .

Λαχουρένιος
Ultimate Stalker
Ultimate Stalker
Δημοσιεύσεις: 47359
Τοποθεσία: Γεφυρα

Re: Θα λέγατε ποτέ ψέματα;

Δημοσίευσηαπό Λαχουρένιος » 18 Αύγ 2020, 08:40

bizeli έγραψε:Κοίτα κι εγώ συμβιβάζομαι με τις κοινωνικές νόρμες περί μονογαμίας και "κανονικής σχέσης" γιατί έτσι πρέπει αλλά στο μυαλό μου μέσα το πράγμα λειτουργεί αλλιώς (σε θεωρητικό επίπεδο).
Το μοντέλο της "αποκλειστικότητας" και το "βρίσκω έναν σύντροφο μέχρι να πεθάνω" θεωρώ ότι είναι αφύσικο, για αυτό και δεν θεωρώ τις αιώνιες σχέσεις εφικτές.
Όσες έχουν κρατήσει στον χρόνο είναι περισσότερο λόγω συμβιβασμών. Πολλά ζευγάρια είναι μαζί λόγω συνήθειας ή λόγω των παιδιών ή τέλος πάντων άλλων παραγόντων που τους κρατάνε αναγκαστικά μαζί.
Δεν πιστεύω ότι υπάρχει άνθρωπος που έστω μέσα στο μυαλό του δεν έχει απιστήσει. Δεν είναι δυνατόν στην πορεία της ζωής σου να μην έχεις γνωρίσει και άλλους ανθρώπους που να σε ελκύουν πέρα από την "κανονική σου σχέση". Απλά δεν προχωράς στο επόμενο βήμα, γιατί ξέρεις ότι δεν πρέπει. Δεν είναι σωστό. Κι έτσι διστάζεις να έρθεις αντιμέτωπος με τις συνέπειες της απιστίας, τις οποίες συνέπειες οι κοινωνικές νόρμες έχουν επιβάλλει αφού η απιστία θεωρείται κάτι κακό, ότι είναι προδοσία κτλ Έτσι έχουμε συμφωνήσει όλοι οι άνθρωποι να αυτοκαταπιεζόμαστε και η απιστία να είναι κάτι παράνομο οπότε αναγκαστικά το κάνεις κρυφά και λες ψέματα κτλ
Αν ήταν αλλιώς τα πράγματα στο μυαλό των ανθρώπων, τα πράγματα δε θα ήταν τόσο περίπλοκα στις ανθρώπινες σχέσεις.
Και να στο πω αλλιώς. Τα πάντα είναι θέμα timing.
Η "κανονική σχέση" που θεωρείς ότι έχεις τώρα είναι η κανονική σου σχέση, γιατί έτυχε και τη γνώρισες χρονικά πριν γνωρίσεις κάποια άλλη. Δεν είσαι μαζί της γιατί είναι το πιο σούπερ wow άτομο. Υπάρχουν χιλιάδες άλλα σούπερ wow άτομα που θα μπορούσες να κάνεις σχέση. Απλά με αυτή που είσαι τώρα, είσαι γιατί απλά σε πρόλαβε πριν σε προλάβει κάποια άλλη.
Κατάλαβες;
Έτσι δημιουργούνται οι ανθρώπινες σχέσεις. Είναι καθαρά θέμα χρόνου και όχι ελεύθερης επιλογής.
Στην ουσία στο θέμα της αναζήτησης συντρόφου είναι ποιος θα προλάβει πρώτος να δέσει κάποιον άλλον και να διεκδικεί το προνόμιο της "αποκλειστικότητας" μετά εφ'όρου ζωής.
Για αυτό και οι άνθρωποι δημιουργούν παράλληλες σχέσεις. Γιατί συνειδητοποιούν ότι τελικά υπάρχουν και άλλα άτομα που τους ελκύουν και τους ταιριάζουν αλλά δεν πρόλαβαν να τους γνωρίσουν. Όλα είναι θέμα χρόνου όπως σου είπα.
Θα μου πεις τώρα γιατί να έχει κάποιος παράλληλη κρυφή σχέση και να μη χωρίσει πρώτα;
Πολύ απλά αυτό δεν είναι κάτι που το προγραμματίζεις.
Πολλές φορές όταν γνωρίζεις κάποιον καινούριο άνθρωπο στη ζωή σου, τυχαίνει να βρίσκεσαι ήδη σε "κανονική σχέση". Μέχρι να καταλάβεις τι σου γίνεται και όλα αυτά αναπόφευκτα ζεις διπλή ζωή πριν πάρεις κάποιες οριστικές αποφάσεις.
Το θέμα είναι ο/η σύντροφός σου θα δεχθεί την απόφασή σου ή θα το θεωρήσει προδοσία και θα αρχίσει τις υστερικές αντιδράσεις;
Επειδή το πιθανότερο είναι το δεύτερο .... ε οι περισσότεροι διστάζουν να το αποκαλύψουν και μετά μιλάμε για απιστία κτλ.
Για αυτό σου λέω αν όλοι ήμασταν πιο κουλ απέναντι στο θέμα της απιστίας δε θα χρειαζόταν να λέμε τόσα ψέματα.


Δεν λειτουργει ετσι γιατι οταν καποιος μπαινει σε σχεση συμφωνει με τον αλλο ρητα ή αρρητα οτι δε θα πηγαινει με αλλους. Σε κανενα δεν αρεσει η απιστια ακομα και αν ειναι ο ιδιος απιστος. Η απιστια στην ουσια ειναι ενα βολεμα, ο απιστος θελει να εχει την σταθεροτητα της σχεσης απο την μια και να ζει καποιες περιπετειες απο την αλλη, δηλαδη και την πιτα ολοκληρη και τον σκυλο χορτατο. Αλλες φορες η απιστια ειναι μια γεφυρα προς την νεα σχεση, δηλαδη παλι προκειται για βολεμα γιατι ο απιστος θελει να αποφυγει την μεταβατικη περιοδο που θα ειναι μονος του.

Στην εποχη μας ειναι πολυ ευκολο να χωρισεις και να βρεις καποιον αλλο. Ειναι μαλακια να πληγωσεις τον αλλο απλως για να μην ξεβολευτεις λιγακι.

Οποιος δεν θελει αποκλειστικοτητα να μην κανει σχεσεις, αλλα επειδη το να εισαι ελευθερος σκοπευτης ειναι δυσκολο οι περισσοτεροι προτιμουν να παιζουν σε διπλο ταμπλο γιατι εχει τα πλεονεκτηματα που προανεφερα.

Να σε ρωτήσω κάτι;
Αν κάποιος άνθρωπος αποφυλακιζόταν από τη φυλακή έχοντας εκτίσει την ποινή του και έχοντας εκπληρώσει το χρέος του απέναντι στην κοινωνία.
Ποια πιστεύεις ότι θα έπρεπε να είναι η στάση της κοινωνίας;
Θα μπορούσε αυτό το άτομο να ενσωματωθεί πάλι στην κοινωνία; Να βρει εργασία, φίλους, σύντροφο και τέλος πάντων να μην κυκλοφορεί παντού με το στίγμα του εγκληματία; Εγώ πιστεύω πολύ δύσκολα.
Θέλω να πω όλοι οι άνθρωποι κάνουμε λάθη. Είναι άδικο να μη δίνουμε δεύτερες ευκαιρίες στους ανθρώπους και να τους κρίνουμε τόσο αυστηρά.
Εγώ σε αντίθεση με εσένα που λες ότι δύσκολα θα εμπιστευόσουν ένα άτομο που έχει προδώσει την εμπιστοσύνη σου, εγώ θα τον εμπιστευόμουν διπλά με την προϋπόθεση ότι όντως κατάλαβε το λάθος του και μετάνιωσε. Πιο δύσκολα να πέσει ξανά στο ίδιο "αμάρτημα".
Είναι άσχημο να συμπεριφέρεσαι σε ένα άτομο με τέτοιον τρόπο που να τον κάνεις να τον στοιχειώνει το παρελθόν του κάθε μέρα.
Οι άνθρωποι αλλάζουν και όλοι αξίζουν μια δεύτερη ευκαιρία.


Οι ανθρωποι δεν αλλαζουν αν δεν εχουν κινητρο να αλλαξουν. Αν καποιος ανθρωπος εχει μια αντικοινωνικη συμπεριφορα και αυτη του βγαινει σε καλο τοτε δεν εχει λογο να την αλλαξει. Και συνηθως επειδη η απιστια και γενικοτερα η πουστια δεν εχουν συνεπειες, ετσι και αυτοι οι ανθρωποι δυσκολα αλλαζουν. Για αυτο και ο κοσμος ειναι οπως ειναι. Δε θα το ρισκαρα ειδικα αν ημουν σε φαση που θα σκεφτομουν για γαμο και παιδια.
0 .
Προέλλην έγραψε:Zηλεύετε τα προσεχώς ζουμερά ακτινίδια του νεοφυούς αγρότη ΓΓ,

Μη δείτε άνθρωπο που ξεφεύγει απο τα στεγανα του τυπικού σκιντζή ΕΛ δήθεν αγρότη, άνθρωπο που θα συνεισφέρει άμεσα στις εξαγωγές της χώρας.

Τι είστε; Aυτοί ακριβως :dunno:

Άβαταρ μέλους
Ραν ταν πλαν
Kalamata Lover
Kalamata Lover
Δημοσιεύσεις: 13105
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Θα λέγατε ποτέ ψέματα;

Δημοσίευσηαπό Ραν ταν πλαν » 18 Αύγ 2020, 11:02

vallon έγραψε:Συνηθισμένη απάντηση κάθε γυναίκας, στο με πόσους έχεις πάει ως τώρα στη ζωή σου ...
τους βγάζει πάντα κάτω από δέκα κι ας είναι πενηντάρα :laugh1:


Α ρε θύμα, μια ζωή ερασιτέχνης θα μείνεις.
Πάντα τρεις ρε και ο ένας επίσημος και μακροχρόνιος δεσμός που δεν είχε αίσιο τέλος.
Επί του θέματος. Ψέμματα λέμε κάθε μέρα όλη μέρα.
Αναγκαία απόρροια του ότι όλοι ζούμε τρεις ζωές. Μια ιδιωτική, μια δημόσια και μια κρυφή. :fico:
1 .
Εθνικόφρων σταλινικός κομμουνιστής.

Άβαταρ μέλους
Ραν ταν πλαν
Kalamata Lover
Kalamata Lover
Δημοσιεύσεις: 13105
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Θα λέγατε ποτέ ψέματα;

Δημοσίευσηαπό Ραν ταν πλαν » 18 Αύγ 2020, 11:06

bizeli έγραψε:Για αυτό σου λέω αν όλοι ήμασταν πιο κουλ απέναντι στο θέμα της απιστίας δε θα χρειαζόταν να λέμε τόσα ψέματα.


Βρήκες το κλειδί της ευτυχίας. :D
0 .
Εθνικόφρων σταλινικός κομμουνιστής.

Άβαταρ μέλους
pluton
Supreme poster
Supreme poster
Δημοσιεύσεις: 15427

Re: Θα λέγατε ποτέ ψέματα;

Δημοσίευσηαπό pluton » 18 Αύγ 2020, 11:41

Λαχουρένιος έγραψε:
bizeli έγραψε:Θα λέγατε ποτέ ψέματα αν είχατε να κερδίσετε κάτι από αυτό;
Θα κατηγορούσατε ποτέ έναν αθώο;
Πόση σημασία έχει για εσάς η αλήθεια σε σχέση με το προσωπικό σας όφελος;
Μέχρι πού είσαστε ικανοί να φτάσετε;
Το βάζω στη φιλοσοφία γιατί είμαι σίγουρη ότι υπάρχουν και φιλοσοφικές προεκτάσεις στο θέμα με την έννοια ότι η "αλήθεια" δεν είναι μόνο μία, τι είναι η "αλήθεια" κτλ


Εχω πει ψεμματα αλλα δεν θυμαμαι ποτε να εχω ριξει δικες μου ευθυνες σε αλλον. Επισης εξαρταται τι σχεση εχω με τον αλλον και αποφευγω να λεω ψεμματα σε κοντινους μου ανθρωπους.

Για παραδειγμα μου κακοφαινεται πολυ που σε πολλα ζευγαρια παιζει πολυ ψεμα και μαλιστα για σοβαρα ζητηματα. Πχ εχει ο ενας απο τους δυο παραλληλη σχεση και με την κανονικη του σχεση ειναι ολο αγαπες και λουλουδια. Δεν ξερω πως το κανουν αυτο, εμενα μου φαινονται full psycho αυτοι οι ανθρωποι και ειναι παρα παρα πολλοι εκει εξω.

bizeli έγραψε:Επίσης, αναρωτιέμαι αν όσοι άνθρωποι λένε την αλήθεια, την λένε επειδή είναι υποστηρικτές της αλήθειας ή επειδή φοβούνται τις επιπτώσεις του ψέματος.


Το δευτερο και αυτο ισχυει για ολα τα ηθικα διλημματα. Ελαχιστοι ειναι ενταξει επειδη το νιωθουν και δεν φοβουνται τις συνεπειες. Αν δεν υπηρχαν οι φυλακες και τα δικαστηρια θα ειχαμε γινει ζουγκλα.



Λαχουρένιε εσύ λες διαρκώς ψέματα.... λες ότι είσαι κομμουνιστής, αν νομίζεις ότι κομμουνισμός είναι αυτό που είδα να κάνεις όταν έγινες διαχειριστής .... σε πληροφορώ ότι αυτό είναι παθογένεια του κομμουνισμού...
0 .
ΑΝΑΓΝΩΣΤΟΠΟΥΛΟΥ: «Τελειώνουμε σήμερα ότι δεν κατάφερε να ολοκληρώσει το ΕΑΜ. Είναι δική μας επιλογή οι Πρέσπες».

Λαχουρένιος
Ultimate Stalker
Ultimate Stalker
Δημοσιεύσεις: 47359
Τοποθεσία: Γεφυρα

Re: Θα λέγατε ποτέ ψέματα;

Δημοσίευσηαπό Λαχουρένιος » 18 Αύγ 2020, 12:01

Ραν ταν πλαν έγραψε:
vallon έγραψε:Συνηθισμένη απάντηση κάθε γυναίκας, στο με πόσους έχεις πάει ως τώρα στη ζωή σου ...
τους βγάζει πάντα κάτω από δέκα κι ας είναι πενηντάρα :laugh1:


Α ρε θύμα, μια ζωή ερασιτέχνης θα μείνεις.
Πάντα τρεις ρε και ο ένας επίσημος και μακροχρόνιος δεσμός που δεν είχε αίσιο τέλος.
Επί του θέματος. Ψέμματα λέμε κάθε μέρα όλη μέρα.
Αναγκαία απόρροια του ότι όλοι ζούμε τρεις ζωές. Μια ιδιωτική, μια δημόσια και μια κρυφή. :fico:


Μου βγηκε απο την μυτη ο καφες :laugh1: Ειναι λες και κυκλοφορει manual αναμεσα στις γκομενες και λενε ολες τα ιδια. Πολυ κλασικο ειναι και ο ''μαλακας'' που τις ξεπαρθενιασε και υστερα τις πληγωσε με αποτελεσμα να μην εμπιστευονται τους αντρες. Αυτο σε μικροτερες ηλικιες πιο πολυ.
0 .
Προέλλην έγραψε:Zηλεύετε τα προσεχώς ζουμερά ακτινίδια του νεοφυούς αγρότη ΓΓ,

Μη δείτε άνθρωπο που ξεφεύγει απο τα στεγανα του τυπικού σκιντζή ΕΛ δήθεν αγρότη, άνθρωπο που θα συνεισφέρει άμεσα στις εξαγωγές της χώρας.

Τι είστε; Aυτοί ακριβως :dunno:

vallon
Supreme poster
Supreme poster
Δημοσιεύσεις: 13644

Re: Θα λέγατε ποτέ ψέματα;

Δημοσίευσηαπό vallon » 18 Αύγ 2020, 19:53

Ραν ταν πλαν έγραψε:
vallon έγραψε:Συνηθισμένη απάντηση κάθε γυναίκας, στο με πόσους έχεις πάει ως τώρα στη ζωή σου ...
τους βγάζει πάντα κάτω από δέκα κι ας είναι πενηντάρα :laugh1:


Α ρε θύμα, μια ζωή ερασιτέχνης θα μείνεις.
Πάντα τρεις ρε και ο ένας επίσημος και μακροχρόνιος δεσμός που δεν είχε αίσιο τέλος.
Επί του θέματος. Ψέμματα λέμε κάθε μέρα όλη μέρα.
Αναγκαία απόρροια του ότι όλοι ζούμε τρεις ζωές. Μια ιδιωτική, μια δημόσια και μια κρυφή. :fico:



δώσε μας τα φώτα της ζωής Δάσκαλε..!!!!!

αχ τι θα κάνουν όλες οι γυναίκες τώρα που βγήκες "εκτός" κυκλοφορίας,
θα κάθονται και θα σκίζουν τα εσώρουχά τους κλαίγοντας;

Πάντως πήρα μια μικρή δόση καλαματιανής γυναίκας σήμερα,
γιατί ήμουνα στα μέρη να κανονίσω καμιά δεκαριά στρέμματα κληρονομικά πριν τα αρπάξουν τα φιλαράκια σου
ε είπα κι εγώ να δοκιμάσω λίγο απο το γλυκό που φτιάχνουν εκεί κάτου
αλήθεια ρε
εκεί κάτου μόλις δείτε άνθρωπο προσπαθείτε να τον ξεβρακώσετε και να τον λιανίσετε;

τι απατεώνες είσαστε ρε καλαματιανοί...!!!!
αλλά τα βρήκανε σκούρα τα λαμόγια, τους έβαλα τα δυο πόδια σε ένα παπούτσι και το φυσάνε και δεν κρυώνει που θέλανε να αρπάξουνε τις κληρονομιές..
λαμόγια κατσικοκλέφτες
0 .
Αν ο κομπλεξισμός ήταν άθλημα, κάποιοι θα είχαν πάρει πανηγυρικά το πρωτάθλημα.

Άβαταρ μέλους
bizeli
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 9636

Re: Θα λέγατε ποτέ ψέματα;

Δημοσίευσηαπό bizeli » 18 Αύγ 2020, 20:19

Λαχουρένιος έγραψε:Δεν λειτουργει ετσι γιατι οταν καποιος μπαινει σε σχεση συμφωνει με τον αλλο ρητα ή αρρητα οτι δε θα πηγαινει με αλλους.

Καλό είναι να αποφεύγουμε να εκπέμπουμε τέτοια μηνύματα προς τον σύντροφό μας, πρώτον γιατί η σχέση βαλτώνει γρήγορα μιας και ο άλλος μας θεωρεί δεδομένους και δεύτερον η προσγείωση στην πραγματικότητα θα είναι πιο εύκολη μετά σε περίπτωση που γίνει το κακό.
Επίσης, ρε φίλε, προτιμώ ο άλλος να νιώθει το αντίθετο. Ότι είναι ελεύθερος να κάνει ό,τι θέλει. Ότι μπορεί να πάει με όποια θέλει. Πιο μεγάλη αξία έχει για μένα το γεγονός, ότι παρά την ελευθερία του, αυτός επιλέγει εμένα και δεν το κάνει επειδή το νιώθει ως συμφωνία ρητή ή άρρητη.
Κι επίσης, αυτές οι συμφωνίες μού βγάζουν μια κακομοιριά, μια αρρωστημένη ψυχοπαθολογία, μια ανασφάλεια, μια απελπισία κτλ.
Σαν το συμπεριφορικό χοντροκωλισμό που λέτε κι εσείς.
Δε θέλω να αισθάνεται ο άλλος ότι τον τύλιξα, γιατί είναι το κατάλληλο θύμα να μου κάνει οικογένεια, παιδιά, σπίτι κτλ.
Οι περισσότεροι που φτιάχνουν σταθερές σχέσεις και το βλέπουν "σοβαρά" επιλέγουν κάποιον που να έχει τις προδιαγραφές να τους αποκαταστήσει κιόλας.
Συνεπώς, η αιώνια πίστη που διεκδικούν από τον άλλον είναι μη και τυχόν τους χαλάσουν τα πλάνα που έχουν στο μυαλό τους και χάσουν το κελεπούρι.
Και όσο μεγαλύτερο το κελεπούρι, τόσο μεγαλύτερη και η θηλιά που μπαίνει.



Λαχουρένιος έγραψε: Αλλες φορες η απιστια ειναι μια γεφυρα προς την νεα σχεση, δηλαδη παλι προκειται για βολεμα γιατι ο απιστος θελει να αποφυγει την μεταβατικη περιοδο που θα ειναι μονος του.

Άνθρωπος που δεν μπορεί να μείνει μόνος του και έχει ανάγκη μονίμως από κάποιον σύντροφο ανήκει στην ίδια κατηγορία της αρρωστημένης ψυχοπαθολογίας που σου είπα πιο πάνω.
Και αυτός που είναι ήδη σε σχέση και διεκδικεί "αποκλειστικότητα" και αυτός που είναι ελεύθερος και ψάχνεται εναγωνίως για σχέση γιατί δεν μπορεί να μείνει μόνος του είναι άτομα ανασφαλή.
Είναι οι δυο πλευρές του ίδιου νομίσματος.


Λαχουρένιος έγραψε: Στην εποχη μας ειναι πολυ ευκολο να χωρισεις και να βρεις καποιον αλλο. Ειναι μαλακια να πληγωσεις τον αλλο απλως για να μην ξεβολευτεις λιγακι.

Πληγώνεται αυτός που δεν παραδέχεται ότι η σχέση του έχει τελειώσει εδώ και πολύ καιρό και το τραβάει το θέμα από τα μαλλιά. Η απιστία είναι το κερασάκι στην τούρτα. Δεν είναι η αιτία αυτή του χωρισμού στις περισσότερες περιπτώσεις.
Και να του πεις στα ίσια ότι "θέλω να χωρίσουμε" χωρίς να τον έχεις απατήσει πάλι θα πληγωθεί, γιατί δεν μπορεί χωρίς εσένα. :s_crazy
Άρα απιστία σε μια τελειωμένη σχέση δεν νοείται απιστία.Απλά ο ένας από τους δυο δε λέει να το πάρει απόφαση μια ώρα αρχύτερα. Ή και οι δύο.
Εκτός από αυτό, δεν μπορώ καθόλου τους συναισθηματικούς εκβιασμούς γενικότερα. Αν κάνω κάτι που πληγώνει τον άλλον, αυτό είναι κάτι που πρέπει να κάτσει να το δουλέψει μόνος του. Ξέρω ότι είναι σκληρό αυτό που λέω αλλά η κρύα αλήθεια είναι ότι η συναισθηματική αντίδραση που θα δείξουμε σε ένα γεγονός είναι καθαρά δική μας υπόθεση. Το γεγονός παραμένει γεγονός (έστω και αρνητικό). Για το πώς θα αντιδράσουμε απέναντι στο χ γεγονός δεν ευθύνεται ο άλλος. Ο άλλος ευθύνεται μόνο για το γεγονός αυτό καθαυτό.
Απλά μετά μπλέκουν και οι ενοχές και οι τύψεις και η λύπη που "πλήγωσες" τον άλλον και το βλέπουμε συναισθηματικά.
Κανονικά κάθε άνθρωπος πρέπει να μάθει τον εαυτό του να τον θωρακίζει απέναντι στις δυσάρεστες καταστάσεις.
Εντάξει καλό είναι να προσπαθούμε να μην πληγώνουμε τους άλλους αλλά δε γίνεται να λειτουργούμε πάντα έτσι, γιατί στο τέλος καταπιεζόμαστε και πληγωνόμαστε εμείς για να μην πληγωθούν οι άλλοι.
Καταλαβαίνεις πώς το λέω έτσι; Όχι από άποψη γαϊδουριάς και αναισθησίας αλλά καθαρά από ψυχολογική σκοπιά.

Ξέρω ότι ακούγονται κάπως αυτά που λέω αλλά είναι μια ιδεολογία που έχω στο μυαλό μου και ας ξέρω ότι είναι ανεφάρμοστη. Πιο πολύ εκφράζω πώς θα ήθελα να είναι ο κόσμος και όχι πώς είναι στην πραγματικότητα.
Όπως η σχέση που έχεις εσύ με τον κομμουνισμό για να καταλάβεις.




Λαχουρένιος έγραψε: Οι ανθρωποι δεν αλλαζουν αν δεν εχουν κινητρο να αλλαξουν. Αν καποιος ανθρωπος εχει μια αντικοινωνικη συμπεριφορα και αυτη του βγαινει σε καλο τοτε δεν εχει λογο να την αλλαξει. Και συνηθως επειδη η απιστια και γενικοτερα η πουστια δεν εχουν συνεπειες, ετσι και αυτοι οι ανθρωποι δυσκολα αλλαζουν. Για αυτο και ο κοσμος ειναι οπως ειναι. Δε θα το ρισκαρα ειδικα αν ημουν σε φαση που θα σκεφτομουν για γαμο και παιδια.


Οκ όπως το νιώθεις.
Δε θέλω να σε πείσω για το αντίθετο. Γιατί αυτό έχει να κάνει λίγο και με τις εμπειρίες που έχει βιώσει ο καθένας μας.
Μπορεί να συμβεί κάτι στη ζωή σου και να αναθεωρήσεις.
Γενικά σωστά το θέτεις αλλά μην είσαι τόσο απόλυτος.
0 .

Άβαταρ μέλους
relativer777
Basic poster
Basic poster
Δημοσιεύσεις: 851

Re: Θα λέγατε ποτέ ψέματα;

Δημοσίευσηαπό relativer777 » 20 Ιαν 2021, 16:52

bizeli έγραψε:Θα λέγατε ποτέ ψέματα αν είχατε να κερδίσετε κάτι από αυτό;
Θα κατηγορούσατε ποτέ έναν αθώο;
Πόση σημασία έχει για εσάς η αλήθεια σε σχέση με το προσωπικό σας όφελος;
Μέχρι πού είσαστε ικανοί να φτάσετε;

Το βάζω στη φιλοσοφία γιατί είμαι σίγουρη ότι υπάρχουν και φιλοσοφικές προεκτάσεις στο θέμα με την έννοια ότι η "αλήθεια" δεν είναι μόνο μία, τι είναι η "αλήθεια" κτλ


Δεν λέμε ποτέ ψέματα όταν δεν μπορούμε να κρύψουμε την αλήθεια.
Τα ψέματα δεν λέγονται πάντα για κάποιο όφελος, αλλά ως επί το πλείστον λόγω βλακείας.
0 .


Επιστροφή σε “Φιλοσοφία”