καθηγητής του Χάρβαντ προσπαθεί να αποδομήσει την αξιοκρατία ως σύστημα

Φιλοσοφικές αναζητήσεις.
Paspartou
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 112

καθηγητής του Χάρβαντ προσπαθεί να αποδομήσει την αξιοκρατία ως σύστημα

Δημοσίευσηαπό Paspartou » 23 Ιουν 2022, 06:34

Κάποιος Χάρβευ...καθηγητής φιλοσοφίας στο Χάρβαντ. Εγραψε και βιβλίο πάνω στο θέμα. Χμφ γελάω. Η τεκμηρίωση του είχε δυο άξονες. 1) Δεν έχουμε όλοι την ίδια αφετηρία άρα δεν μπορούμε να μιλάμε για ίσο ξεκίνημα. Εγώ πιστεύω στη συμπαντική δικαιοσύνη και στην μετενσάρκωση οπότε δεν βρίσκω θέμα εδώ. Αν κάποια νέα ψυχή γεννηθεί στην εποχή του σκοταδισμού θα έχει ευνοική μεταχείρηση. Αν γεννηθεί πνεύμα ή σύμπαν πρώτα θα δεινοπαθήσει χωρίς οίκτο για πολύ καιρό. Οι ψυχές όμως είναι άπειρες. 2) Κάποιος μπορεί να φτάσει πολύ ψηλά ή κάποιος μπορεί να πιάσει πολύ πάτο. Και αυτό δεν είναι καλό για την κοινωνία. Ομως αυτή ακριβώς είναι και η πεμπτουσία της δικαιοσύνης. Να παίρνεις ακριβώς αυτό που σου αξίζει.

Ξέρω οτι αυτά που λέω ίσως φαίνονται πρωτόγνωρα σε κάποιους και ίσως δεν υπάρχει κοινό να με ακούσει αυτή τη στιγμή. Σε 2.000 χρόνια όμως είμαι βέβαιος πως θα ισακουσθώ. :axakaloe:
1 .
Fou-Lou: the first emperor

Άβαταρ μέλους
nemo
Supreme poster
Supreme poster
Δημοσιεύσεις: 16596

Re: καθηγητής του Χάρβαντ προσπαθεί να αποδομήσει την αξιοκρατία ως σύστημα

Δημοσίευσηαπό nemo » 23 Ιουν 2022, 08:32

η ενεργεια ενος φυσιολογικου ανθρωπου οπως ειμαστε εμεις δεν ειναι ικανη να μεταββαλει
τιποτα ....ειναι σαν να σκεφτεται ενα μυρμηγκι πως να αλλαξει την ροη ενος ποταμου
-μην ζαλίζεις το μυαλο σου με συμπαντικα φαντασιακα οραματα
γιατι εσυ μπορει να σκεφτεσαι το συμπαν αλλα το συμπαν δεν σκεφτεται εσενα
0 .
το απόλυτο ένα που συχαίνομαι είναι οι αυταπάτες
επειδη είναι και ο λόγος της ύπαρξής μου

Paspartou
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 112

Re: καθηγητής του Χάρβαντ προσπαθεί να αποδομήσει την αξιοκρατία ως σύστημα

Δημοσίευσηαπό Paspartou » 23 Ιουν 2022, 08:39

nemo έγραψε:η ενεργεια ενος φυσιολογικου ανθρωπου οπως ειμαστε εμεις δεν ειναι ικανη να μεταββαλει
τιποτα ....ειναι σαν να σκεφτεται ενα μυρμηγκι πως να αλλαξει την ροη ενος ποταμου
-μην ζαλίζεις το μυαλο σου με συμπαντικα φαντασιακα οραματα
γιατι εσυ μπορει να σκεφτεσαι το συμπαν αλλα το συμπαν δεν σκεφτεται εσενα


Εγώ μάλλον είμαι μικρός μπροστά στο μεγαλείο του σύμπαντος. Ομως ακόμα και από τη θέση που βρίσκομαι ίσως μπορώ να φανώ χρήσιμος σε αυτό.
0 .
Fou-Lou: the first emperor


Επιστροφή σε “Φιλοσοφία”