Τι γνώμη έχετε για τον θάνατο;

Φιλοσοφικές αναζητήσεις.
Άβαταρ μέλους
bizeli
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 9703

Τι γνώμη έχετε για τον θάνατο;

Δημοσίευσηαπό bizeli » 19 Φεβ 2023, 00:45

Θα θέλατε να το συζητήσουμε;
Όχι δεν έχω τάσεις αυτοκτονίας :laugh1: αλλά σε τελείως φιλοσοφικό επίπεδο με απασχολεί.
Και όταν λέω "φιλοσοφικό επίπεδο" δεν μιλάω για τίποτα υψηλές συχνότητες.
Πιστεύω ότι ο θάνατος είναι κάτι που μας αφορά όλους ως αναπόφευκτο γεγονός και λίγο πολύ όλοι τον σκεφτόμαστε.

Το ξέρω ότι είναι χιλιοσυζητημένο θέμα αλλά πιστεύω ότι η αντίληψη που έχουμε για τον θάνατο μπορεί να αλλάζει διαρκώς ανάλογα την ηλικία μας και τις εμπειρίες που έχουμε βιώσει ή θα βιώσουμε.


Οπότε σας ρωτάω τη δεδομένη στιγμή πώς τα βλέπετε τα πράγματα;

Εγώ τον θάνατο τον αντιμετωπίζω ως a fact πλέον. Κυνικά νομίζω. Μπορώ να σας το τραβήξω και ακόμα περισσότερο από τα μαλλιά αλλά αφήστε το.
Πάντως ως παρηγορητική σκέψη, κάτι που να με κρατάει στα ίσια μου ας πούμε όταν συμβαίνει, είναι ότι έχω στην άκρη του μυαλού μου ... στα ίδια μέρη θα ξαναβρεθούμε.
Άσχετα αν αυτό είναι αληθές ή όχι. Αλλά εμένα είναι κάτι που με παρηγορεί οπότε δε το ζορίζω αφού με ανακουφίζει αυτή η σκέψη.

Δεν λέω ότι δεν είμαι χεσμεντέν απέναντι στον θάνατο αλλά θέλω δε θέλω κάθομαι και το φιλοσοφώ λίγο.

Εσάς ποιες είναι οι σκέψεις σας πάνω στο θέμα του θανάτου γενικά και ποιες είναι οι σκέψεις σας πάνω στον δικό σας θάνατο;
Έχετε κάποια παρηγορητική σκέψη; Τύπου υπάρχει και ζωή μετά τον θάνατο;

Εμένα η λογική μου λέει ότι δεν υπάρχει αλλά θέλω να έχω και ένα εναλλακτικό σεναριάκι στο πίσω μέρος του μυαλού μου.
0 .

Άβαταρ μέλους
bizeli
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 9703

Re: Τι γνώμη έχετε για τον θάνατο;

Δημοσίευσηαπό bizeli » 19 Φεβ 2023, 01:36

Εγώ πάντως παιδιά πριν πεθάνω θα ήθελα να έχω πραγματοποιήσει αυτή την επιθυμία μου.
Στα 50 μου θα είναι στα 80 μου θα είναι; Δεν ξέρω.
Πάντως αν δεν έχω καταφέρει να πάω έστω σε μια τέτοια συναυλία πριν κλείσω τα μάτια μου θα θεωρήσω ότι έχω ζήσει μια ζωή κλεμμένη.
Είναι μία από τις one in a lifetime experiences και θέλω να το ζήσω. Εντάξει; :s_mad


0 .

Άβαταρ μέλους
nemo
Supreme poster
Supreme poster
Δημοσιεύσεις: 16596

Re: Τι γνώμη έχετε για τον θάνατο;

Δημοσίευσηαπό nemo » 19 Φεβ 2023, 08:10

πηγαινω για κατασκηνωση βουνου και μπιζελι εισαι λιγο ακυρη οταν τον προσεγγιζεις με τοση ελαφροτητα
και εννοω για μια συναυλια ενω υπαρχουν τοσα πολλα που δεν τα πλησιαζουμε καν στην συντομη ζωη μας

γιατι και η ζωη δεν ειναι μεχρι τα 60 70 80 αλλα πολυ πιο νωρις
λιαν επιεικως μεχρι τα 50 ειναι αναλογως και τα γονιδια
0 .
το απόλυτο ένα που συχαίνομαι είναι οι αυταπάτες
επειδη είναι και ο λόγος της ύπαρξής μου

Άβαταρ μέλους
bizeli
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 9703

Re: Τι γνώμη έχετε για τον θάνατο;

Δημοσίευσηαπό bizeli » 19 Φεβ 2023, 09:02

nemo έγραψε:μπιζελι εισαι λιγο ακυρη οταν τον προσεγγιζεις με τοση ελαφροτητα
και εννοω για μια συναυλια ενω υπαρχουν τοσα πολλα που δεν τα πλησιαζουμε καν στην συντομη ζωη μας


Είναι άκυρο αυτό που λες σε ένα τόσο υποκειμενικό θέμα.
0 .

Άβαταρ μέλους
nemo
Supreme poster
Supreme poster
Δημοσιεύσεις: 16596

Re: Τι γνώμη έχετε για τον θάνατο;

Δημοσίευσηαπό nemo » 19 Φεβ 2023, 19:01

bizeli έγραψε:
nemo έγραψε:μπιζελι εισαι λιγο ακυρη οταν τον προσεγγιζεις με τοση ελαφροτητα
και εννοω για μια συναυλια ενω υπαρχουν τοσα πολλα που δεν τα πλησιαζουμε καν στην συντομη ζωη μας


Είναι άκυρο αυτό που λες σε ένα τόσο υποκειμενικό θέμα.

δεν μπορω να γραψω ειμαι ψοφιος αλλα εχω κανει ειδικη μελετη του θανατου και καλυτερη απο τον λιαντινη
0 .
το απόλυτο ένα που συχαίνομαι είναι οι αυταπάτες
επειδη είναι και ο λόγος της ύπαρξής μου

Άβαταρ μέλους
bizeli
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 9703

Re: Τι γνώμη έχετε για τον θάνατο;

Δημοσίευσηαπό bizeli » 19 Φεβ 2023, 19:41

nemo έγραψε:δεν μπορω να γραψω ειμαι ψοφιος αλλα εχω κανει ειδικη μελετη του θανατου και καλυτερη απο τον λιαντινη


Πω ρε φίλε ... όχι πάλι ο Λιαντίνης
:smokelots_zps6:
0 .

Άβαταρ μέλους
Adminović
Sloboda Narodu
Sloboda Narodu
Δημοσιεύσεις: 14357
Τοποθεσία: F.R. Liberland

Re: Τι γνώμη έχετε για τον θάνατο;

Δημοσίευσηαπό Adminović » 19 Φεβ 2023, 20:26

Παλιότερα είχα μια γκόμενα που μου έλεγε ότι θέλει να πεθάνει στα 45-50 μαξ.
Όταν τη ρώτησα γιατί, μου είπε ότι δεν θέλει να γεράσει και να έχει να αντιμετωπίσει τα προβλήματα που επιφέρει το γήρας.
Πριν χρόνια που χτύπησα το πόδι μου και ήμουν ακινητοποιημένος για ένα διάστημα, την θυμήθηκα.

Σχετικά με τον θάνατο, ούτε με φοβίζει ούτε τον υπολογίζω. Και αύριο να πεθάνω, θα έχω πετύχει τους περισσότερους στόχους που είχα θέσει στη ζωή μου και θα έχω ζήσει πράγματα που άλλοι θα χρειαστούν 2 και 3 ζωές για να τα ζήσουν. :pardon:
0 .
Ο ψεκασμός είναι υγεία, είναι πολιτισμός!

Σκοτώνει βακτήρια, ιούς, μύκητες, ζιζάνια, καθώς και πάσης φύσεως παράσιτα
. :yesyes:

Άβαταρ μέλους
nemo
Supreme poster
Supreme poster
Δημοσιεύσεις: 16596

Re: Τι γνώμη έχετε για τον θάνατο;

Δημοσίευσηαπό nemo » 19 Φεβ 2023, 23:03

ok εγω περιμενω κατι ακομη μια υποσχεση που εδωσα πριν απο καιρο και δεν ειμαι ετοιμος για να αφησω αυτον τον κοσμο
0 .
το απόλυτο ένα που συχαίνομαι είναι οι αυταπάτες
επειδη είναι και ο λόγος της ύπαρξής μου

Άβαταρ μέλους
bizeli
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 9703

Re: Τι γνώμη έχετε για τον θάνατο;

Δημοσίευσηαπό bizeli » 20 Φεβ 2023, 02:31

Adminović έγραψε:Παλιότερα είχα μια γκόμενα που μου έλεγε ότι θέλει να πεθάνει στα 45-50 μαξ.
Όταν τη ρώτησα γιατί, μου είπε ότι δεν θέλει να γεράσει και να έχει να αντιμετωπίσει τα προβλήματα που επιφέρει το γήρας.
Πριν χρόνια που χτύπησα το πόδι μου και ήμουν ακινητοποιημένος για ένα διάστημα, την θυμήθηκα.


Πρόσφατα είχε μια φίλη μου γενέθλια και της είπα "Να τα εκατοστίσεις" και μου είπε "Αααα... όχι δε θέλω. Ποιος θα με φροντίζει;"
Το τρομακτικό είναι ότι το εννοούσε.



Adminović έγραψε: Σχετικά με τον θάνατο, ούτε με φοβίζει ούτε τον υπολογίζω.

Bullshit
Για κανέναν άνθρωπο δεν ισχύει αυτό. Όσο και να το νομίζουμε για τον εαυτό μας.
Ακόμα και άνθρωπος τελικού σταδίου να είσαι και να έχεις επεξεργαστεί την ιδέα ότι πρόκειται να πεθάνεις όταν έρχεται εκείνη η ώρα όλοι λυγίζουν.
Σε όλους μας υπάρχει ο φόβος του θανάτου έμφυτος κατά μια έννοια. Άλλος σε μεγαλύτερο βαθμό άλλος σε μικρότερο.
(Κάπου είχα διαβάσει ένα κείμενο που διαψεύδει αυτό που λες αλλά δε θυμάμαι πού)

Το να μην έχεις φοβία με τον θάνατο διαφέρει πολύ από αυτό που λες "δεν υπολογίζω τον θάνατο". Αυτό δεν στέκει με την καμία. Τον υπολογίζεις και τον παραϋπολογίζεις απλά δεν το έχεις καταλάβει ή δεν θες να το παραδεχθείς ή σε βοηθάει να "σκέφτεσαι" έτσι.

Και όταν λέω φοβία εννοώ σε σημείο να μην μπορείς να ζήσεις. Όταν ο φόβος γίνεται φοβία τότε είναι ψυχιατρικής φύσης θέμα.

Αλλά σε νορμάλ επίπεδο όλοι έχουμε τον φόβο του θανάτου. Απλά δεν το σκεφτόμαστε κάθε μέρα ή δεν μας αφήνει η ζωή μας να τον σκεφτούμε.
0 .

Άβαταρ μέλους
bizeli
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 9703

Re: Τι γνώμη έχετε για τον θάνατο;

Δημοσίευσηαπό bizeli » 20 Φεβ 2023, 02:34

Και κάπου εδώ κολλάει να πούμε ότι δεν μπορείς να ορίσεις τον θάνατο αν δεν ορίσεις πρώτα τι είναι η ζωή για σένα.

Πω πω λιαντινίζω λίγο... αλλά ισχύει.
Δεν είναι δα και καμιά πυρηνική φυσική.
0 .


Επιστροφή σε “Φιλοσοφία”