Πρόβλημα με εξωτερικό σκληρό δίσκο Toshiba

Τα πάντα για υπολογιστές και πληροφορική.
Άβαταρ μέλους
Adminović
Sloboda Narodu
Sloboda Narodu
Δημοσιεύσεις: 14298
Τοποθεσία: F.R. Liberland

Πρόβλημα με εξωτερικό σκληρό δίσκο Toshiba

Δημοσίευσηαπό Adminović » 15 Μάιος 2019, 09:00

Εντελώς ξαφνικά και ενώ το είχα ανοικτό και έψαχνα τα αρχεία του, εξαφανίζεται το εικονίδιο από τον υπολογιστή και κλείνει το παράθυρο που είχα ανοικτό.
Πάω μετά να το ξανασυνδέσω, τίποτα. Μου λέει δεν το αναγνωρίζει.
Δοκίμασα να κάνω επανεγκατάσταση των drivers ή να το βάλω σε άλλο πισι, με άλλη έκδοση των windows, πάλι τίποτα.
Μου λέει ότι είναι «άγνωστη συσκευή» και στις ιδιότητες γράφει "Windows has stopped this device because it has reported problems. (Code 43)".
Άλλους εξωτερικούς σκληρούς τους αναγνωρίζει και τους ανοίγει κανονικά το πισι.

Να υποθέσω ότι έκαψε φλάντζα ο δίσκος;
Είναι εντός εγγύησης, οπότε μάλλον μου το αντικαθιστούν σε αυτή την περίπτωση.
Τα αρχεία τα έχω και σε άλλο δίσκο, οπότε δεν με νοιάζει αν χαθούν.

Μια ζωή είχα δίσκους της Western Digital και δεν είχα πρόβλημα. Πρώτη φορά πήρα Toshiba και μου έβγαλε αυτό το πρόβλημα.....και μιλάμε για μερικούς μήνες χρήσης... :s_mad
0 .
Ο ψεκασμός είναι υγεία, είναι πολιτισμός!

Σκοτώνει βακτήρια, ιούς, μύκητες, ζιζάνια, καθώς και πάσης φύσεως παράσιτα
. :yesyes:

Άβαταρ μέλους
itteithe
Extreme poster
Extreme poster
Δημοσιεύσεις: 2348
Τοποθεσία: Τρίπολη

Re: Πρόβλημα με εξωτερικό σκληρό δίσκο Toshiba

Δημοσίευσηαπό itteithe » 15 Μάιος 2019, 10:31

Χωρίς να έχω διάθεση τρολλαρίσματος, έχεις δοκιμάσει να το κάνεις mount σε linux;

Εν τω μεταξύ, μου φαίνεται περίεργο που δεν το έχουνε στα system error codes. Αν και από εδώ φαίνεται πως είναι είτε ζήτημα λειτουργικού (μάλιστα ένας προτεινόμενος τρόπος σε διάφορα site είναι να κάνεις ακόμη και system restore), ή driver:

Code 43 error messages often appear as a result of cluttered Windows registry or faulty entries of non-existent programs which are usually due to improper software uninstalls. Other common reasons may include incorrect user input, missing files that were accidentally deleted from the registry and cause system malfunctions. Keeping track of when and where your error has occured is a critical piece of information for troubleshooting the problem.


Βέβαια, το οτι και άλλοι υπολογιστές με windows συνεχίζουν να μην το αναγνωρίζουν είναι περίεργο. Όταν τον συνδέεις κάνεις θόρυβο (δηλαδή φαίνεται να περιστρέφεται ο δίσκος);
0 .
Δῶς μοι πᾶ στῶ καὶ τὰν γᾶν κινάσω

Habemus filium

'71
Crazy poster
Crazy poster
Δημοσιεύσεις: 1671

Re: Πρόβλημα με εξωτερικό σκληρό δίσκο Toshiba

Δημοσίευσηαπό '71 » 15 Μάιος 2019, 10:41

Δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας...για αρχή θα πας στο device manager,θα τον διαγράψεις και θα κάνεις πάλι σκαν για να εντοπιστεί.

Μας γράφεις και αν δεν δούλεψε,πάμε για επόμενη δοκιμή.
0 .

Άβαταρ μέλους
Adminović
Sloboda Narodu
Sloboda Narodu
Δημοσιεύσεις: 14298
Τοποθεσία: F.R. Liberland

Re: Πρόβλημα με εξωτερικό σκληρό δίσκο Toshiba

Δημοσίευσηαπό Adminović » 15 Μάιος 2019, 11:04

itteithe έγραψε:Χωρίς να έχω διάθεση τρολλαρίσματος, έχεις δοκιμάσει να το κάνεις mount σε linux;

Δοκίμασα, αλλά δεν.

Βέβαια, το οτι και άλλοι υπολογιστές με windows συνεχίζουν να μην το αναγνωρίζουν είναι περίεργο. Όταν τον συνδέεις κάνεις θόρυβο (δηλαδή φαίνεται να περιστρέφεται ο δίσκος);

Δεν ακούω κάποιο θόρυβο.
Μόνο ανάβει το φωτάκι του δίσκου για λίγο, μου βγάζει σφάλμα και μετά σβήνει.

'71 έγραψε:Δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας...για αρχή θα πας στο device manager,θα τον διαγράψεις και θα κάνεις πάλι σκαν για να εντοπιστεί.

Μας γράφεις και αν δεν δούλεψε,πάμε για επόμενη δοκιμή.

Το έχω κάνει, χωρίς αποτέλεσμα.
0 .
Ο ψεκασμός είναι υγεία, είναι πολιτισμός!

Σκοτώνει βακτήρια, ιούς, μύκητες, ζιζάνια, καθώς και πάσης φύσεως παράσιτα
. :yesyes:

'71
Crazy poster
Crazy poster
Δημοσιεύσεις: 1671

Re: Πρόβλημα με εξωτερικό σκληρό δίσκο Toshiba

Δημοσίευσηαπό '71 » 15 Μάιος 2019, 11:10

Πρέπει να πας μέσα από το κομμάντ προμπτ,ξέρεις να το κάνεις;
0 .

'71
Crazy poster
Crazy poster
Δημοσιεύσεις: 1671

Re: Πρόβλημα με εξωτερικό σκληρό δίσκο Toshiba

Δημοσίευσηαπό '71 » 15 Μάιος 2019, 11:10

Από την κονσόλα δηλαδή.
0 .

Άβαταρ μέλους
itteithe
Extreme poster
Extreme poster
Δημοσιεύσεις: 2348
Τοποθεσία: Τρίπολη

Re: Πρόβλημα με εξωτερικό σκληρό δίσκο Toshiba

Δημοσίευσηαπό itteithe » 15 Μάιος 2019, 11:25

Δεν χρειάζεται να ανοίξει την κονσόλα, μπορεί να πατήσει winkey+R για να ανοίξει το run και να πληκτρολογήσει devmgmt.msc, αλλά το έχει κάνει ήδη.

Αντμίνοβιτς, ο εξωτερικός σου έχει ενσωματωμένο usb καλώδιο, ή είναι αποσπώμενο; Έχεις δει μήπως το καλώδιο έχει κάποια ζημιά;
0 .
Δῶς μοι πᾶ στῶ καὶ τὰν γᾶν κινάσω

Habemus filium

'71
Crazy poster
Crazy poster
Δημοσιεύσεις: 1671

Re: Πρόβλημα με εξωτερικό σκληρό δίσκο Toshiba

Δημοσίευσηαπό '71 » 15 Μάιος 2019, 11:34

Λοιπόν επειδή έχω εξωτερικούς σκληρούς τοσίμπα αποκλειστικά το έχω πάθει και εγώ στο παρελθόν.Κανένας δίσκος δεν ήταν κατεστραμένος μέσα.Για να είναι κατεστραμένος ο δίσκος πρέπει να μην ακούς στροφές ή να ακούς ότι γίνεται προσπάθεια στροφής αλλά που διακόπτεται απότομα.

Εγώ το πρόβλημα το είχα λύσει στην ελαφριά του μορφή μέσω του device manager.Τη μία και μοναδική φορά που αυτό δε δούλεψε πήγα μέσω της κονσόλας να κάνω check disk μήπως και γινόταν κάτι.Μετά θα πρέπει να κτυπήσεις μια αλληλουχία εντολών στην κονσόλα να σβήσεις ότι υπάρχει στο δίσκο και μετά να τον επαναφέρεις κάνοντάς του φορμάτ μέσω εντολών.

Τώρα το γιατί παρουσιάζεται το πρόβλημα αυτό;Προσωπικά είχα δυο σκληρούς τοσίμπα 3ΤΒ έκαστος κολλημένους πάνω σε ντοκ και τους έκανα χρήση σαν να είναι κανονικοί σε σταθερό.Αν κάποιες φορές σου ξεφύγει ο σωστός τερματισμός λειτουργίας ή τους κλείσεις από την τροφοδοσία τότε ήταν αφορμή να γίνει ότι έγινε και σε σένα.Πάντως είχα έναν E300 και έναν P300.Μόνον ο πρώτος έκανε το πρόβλημα που έχεις και συ.
Από τη στιγμή που έκανα ότι είπα και τοποθέτησα τον προβληματικό σε δική του εξωτερική θήκη και όχι πάνω στο ντοκ,δεν απέκτησα ξανά το πρόβλημα.

Αυτή ήταν η εμπειρία μου από πρόβλημα που μάλλον είναι ίδιο με το δικό σου.
0 .

Άβαταρ μέλους
itteithe
Extreme poster
Extreme poster
Δημοσιεύσεις: 2348
Τοποθεσία: Τρίπολη

Re: Πρόβλημα με εξωτερικό σκληρό δίσκο Toshiba

Δημοσίευσηαπό itteithe » 15 Μάιος 2019, 11:39

Αν δεν μπορεί να κάνει mount τον δίσκο, δεν μπορεί να μπει από την κονσόλα για να τρέξει chkdsk και format γι αυτόν τον δίσκο (εφόσον δεν τον βλέπει καν το σύστημα). Αν δεις και παραπάνω, το κάνει mount και σε άλλα συστήματα και δεν τον βλέπει (ούτε σε linux).
0 .
Δῶς μοι πᾶ στῶ καὶ τὰν γᾶν κινάσω

Habemus filium

Άβαταρ μέλους
Adminović
Sloboda Narodu
Sloboda Narodu
Δημοσιεύσεις: 14298
Τοποθεσία: F.R. Liberland

Re: Πρόβλημα με εξωτερικό σκληρό δίσκο Toshiba

Δημοσίευσηαπό Adminović » 15 Μάιος 2019, 12:17

Ναι, τον δίσκο δεν τον βλέπει το σύστημα. Εκεί είναι κυρίως το πρόβλημά μου. Βλέπει μια προβληματικη "άγνωστη" συσκευή usb.

Δεν ξέρω αν αλλαζε κάτι αν το συνδέσω σε safe mode. Θα το δοκιμάσω μετά.
Προς το παρόν περνάω τα αρχεία που είχα στον άλλο Toshiba δίσκο (τα ίδια που είχε και ο προβληματικός) σε τρίτο δίσκο WD και μετά θα συνεχίσω τα πειράματα.

Καλώδιο αποσπώμεμο έχει. Δεν βλέπω φθορά.
0 .
Ο ψεκασμός είναι υγεία, είναι πολιτισμός!

Σκοτώνει βακτήρια, ιούς, μύκητες, ζιζάνια, καθώς και πάσης φύσεως παράσιτα
. :yesyes:


Επιστροφή σε “Πληροφορική”