Πρόβλημα με εξωτερικό σκληρό δίσκο Toshiba

Τα πάντα για υπολογιστές και πληροφορική.
Στύγιος

Re: Πρόβλημα με εξωτερικό σκληρό δίσκο Toshiba

Δημοσίευσηαπό Στύγιος » 15 Μάιος 2019, 16:34

Adminović έγραψε:Εντελώς ξαφνικά και ενώ το είχα ανοικτό και έψαχνα τα αρχεία του, εξαφανίζεται το εικονίδιο από τον υπολογιστή και κλείνει το παράθυρο που είχα ανοικτό.
Πάω μετά να το ξανασυνδέσω, τίποτα. Μου λέει δεν το αναγνωρίζει.
Δοκίμασα να κάνω επανεγκατάσταση των drivers ή να το βάλω σε άλλο πισι, με άλλη έκδοση των windows, πάλι τίποτα.
Μου λέει ότι είναι «άγνωστη συσκευή» και στις ιδιότητες γράφει "Windows has stopped this device because it has reported problems. (Code 43)".
Άλλους εξωτερικούς σκληρούς τους αναγνωρίζει και τους ανοίγει κανονικά το πισι.

Να υποθέσω ότι έκαψε φλάντζα ο δίσκος;
Είναι εντός εγγύησης, οπότε μάλλον μου το αντικαθιστούν σε αυτή την περίπτωση.
Τα αρχεία τα έχω και σε άλλο δίσκο, οπότε δεν με νοιάζει αν χαθούν.

Μια ζωή είχα δίσκους της Western Digital και δεν είχα πρόβλημα. Πρώτη φορά πήρα Toshiba και μου έβγαλε αυτό το πρόβλημα.....και μιλάμε για μερικούς μήνες χρήσης... :s_mad


Κι εγώ Τοσίμπα 500άρη έχω εδώ και 2 χρόνια περίπου. Το μόνο πρόβλημα που παρουσίασε ήταν πάνω στο χρόνο από ελαττωματικό καλώδιο και δεν τον "έβλεπε" ο υπολογιστής.

Φορμάτ μπορείς να κάνεις μήπως έχασε το boot; Απ' το bios φαίνεται;
0 .

vallon
Supreme poster
Supreme poster
Δημοσιεύσεις: 13644

Re: Πρόβλημα με εξωτερικό σκληρό δίσκο Toshiba

Δημοσίευσηαπό vallon » 15 Μάιος 2019, 18:33

σήμερα βασάνιζα τον καλύτερο μαθητή μου που άνετα μπορεί να δουλέψει σαν τεχνικός σε Pc με ένα motherboard που ήξερα ότι είχε μια ψυχρή κόλληση στο ποδαράκι ενός πυκνωτή..!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ( κοντά στoυς κονεκτορες των μνημών) asus board, να μπαίνει bios να μπουτάρει για στήσιμο στα win και να κολλάει στην εγκατάσταση...
το παιδάκι πήρε ψυχοφάρμακα..
αλλά το βρήκε..
το άτιμο
και ήρθε στο γραφείο ενώ του κάναμε πλάκα και μου έτριψε στα μούτρα τον πυκνωτή...

:laugh1: :laugh1: :yesyes:
0 .
Αν ο κομπλεξισμός ήταν άθλημα, κάποιοι θα είχαν πάρει πανηγυρικά το πρωτάθλημα.

Στύγιος

Re: Πρόβλημα με εξωτερικό σκληρό δίσκο Toshiba

Δημοσίευσηαπό Στύγιος » 15 Μάιος 2019, 18:53

vallon έγραψε:σήμερα βασάνιζα τον καλύτερο μαθητή μου που άνετα μπορεί να δουλέψει σαν τεχνικός σε Pc με ένα motherboard που ήξερα ότι είχε μια ψυχρή κόλληση στο ποδαράκι ενός πυκνωτή..!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ( κοντά στoυς κονεκτορες των μνημών) asus board, να μπαίνει bios να μπουτάρει για στήσιμο στα win και να κολλάει στην εγκατάσταση...
το παιδάκι πήρε ψυχοφάρμακα..
αλλά το βρήκε..
το άτιμο
και ήρθε στο γραφείο ενώ του κάναμε πλάκα και μου έτριψε στα μούτρα τον πυκνωτή...

:laugh1: :laugh1: :yesyes:


Πάρτα άρρωστε Επαλίτη :P
1 .

Στύγιος

Re: Πρόβλημα με εξωτερικό σκληρό δίσκο Toshiba

Δημοσίευσηαπό Στύγιος » 15 Μάιος 2019, 18:57

Για να επανέλθω στο θέμα ,32gb φλασάκι μου το έβλεπε μετά δυσκολίας ή το έβλεπε ως άγνωστη συσκευή. Έφαγε 2 φορές φορμάτ και δούλεψε κάνα δίμηνο ,μετά "παρέδωσε το πνεύμα" :s_no
0 .

Άβαταρ μέλους
Adminović
Sloboda Narodu
Sloboda Narodu
Δημοσιεύσεις: 14298
Τοποθεσία: F.R. Liberland

Re: Πρόβλημα με εξωτερικό σκληρό δίσκο Toshiba

Δημοσίευσηαπό Adminović » 16 Μάιος 2019, 05:36

Στύγιος έγραψε:Φορμάτ μπορείς να κάνεις μήπως έχασε το boot; Απ' το bios φαίνεται;


Στο bios δεν κοίταξα.
Θα το δοκιμάσω.
0 .
Ο ψεκασμός είναι υγεία, είναι πολιτισμός!

Σκοτώνει βακτήρια, ιούς, μύκητες, ζιζάνια, καθώς και πάσης φύσεως παράσιτα
. :yesyes:

Άβαταρ μέλους
itteithe
Extreme poster
Extreme poster
Δημοσιεύσεις: 2348
Τοποθεσία: Τρίπολη

Re: Πρόβλημα με εξωτερικό σκληρό δίσκο Toshiba

Δημοσίευσηαπό itteithe » 16 Μάιος 2019, 10:29

Παρεμπιπτόντως, στην περίπτωση που δεν στον αλλάζουν ή σου κάνουν νούμερα με την εγγύηση (που δεν σε φοβάμαι, είσαι και νομικός, δύσκολα θα τα βγάλουν πέρα μαζί σου :D ), άνοιξέ τον και βγάλε τον δίσκο ο οποίος λογικά είναι συνδεδεμένος σε κάποιο κύκλωμα που κάνει το conversion από SATA σε USB (και κατά πάσα πιθανότητα αυτό το κύκλωμα έπαθε ζημιά). Έπειτα αγόρασε έναν adapter για SATA to USB (ένα εικοσάρικο κάνει περίπου) και καθάρισες.
1 .
Δῶς μοι πᾶ στῶ καὶ τὰν γᾶν κινάσω

Habemus filium

Στύγιος

Re: Πρόβλημα με εξωτερικό σκληρό δίσκο Toshiba

Δημοσίευσηαπό Στύγιος » 16 Μάιος 2019, 10:52

itteithe έγραψε:Μου έχει χαλάσει το ABS στο αμάξι (δηλαδή, πότε ανάβει το λαμπάκι και δεν λειτουργεί και πότε μένει σβηστό για μέρες και λειτουργεί θαυμάσια) και σε δύο συνεργεία μου είπαν πως έχει πρόβλημα η μονάδα και πρέπει να αντικατασταθεί (ήτοι 250 έουρος) και ειλικρινά σκέφτηκα να το κάνω (αν και ακόμα δεν έχω πειστεί 100%, συνεχίζω να έχω την υποψία πως παίζει να είναι πρόβλημα αισθητήρων). Για δώσε καμία συμβουλή για τις ψυχρές κολλήσεις.


Μένα χάλασε το μοτεράκι απ' τα πιτσιλιστήρια, αλλά βαριέμαι να το πάω συνεργείο.Ή είναι πρόβλημα ασφάλειας ή θέλει αλλαγή όλο.
0 .

Άβαταρ μέλους
itteithe
Extreme poster
Extreme poster
Δημοσιεύσεις: 2348
Τοποθεσία: Τρίπολη

Re: Πρόβλημα με εξωτερικό σκληρό δίσκο Toshiba

Δημοσίευσηαπό itteithe » 16 Μάιος 2019, 11:04

Στύγιος έγραψε:Μένα χάλασε το μοτεράκι απ' τα πιτσιλιστήρια, αλλά βαριέμαι να το πάω συνεργείο.Ή είναι πρόβλημα ασφάλειας ή θέλει αλλαγή όλο.


Το έπαθα κι εγώ και μετάνιωσα ο μαλάκας που δεν κοίταξα την ασφάλεια, γιατί στο συνεργείο μου είπαν πως άλλαξαν το μοτεράκι (με το αντίστοιχο καπέλο που μου φόρεσαν). Ρίξε μια ματιά γιατί οι πούστηδοι στα συνεργεία δεν χαρίζουν κάστανο.
0 .
Δῶς μοι πᾶ στῶ καὶ τὰν γᾶν κινάσω

Habemus filium

Στύγιος

Re: Πρόβλημα με εξωτερικό σκληρό δίσκο Toshiba

Δημοσίευσηαπό Στύγιος » 17 Μάιος 2019, 20:03

Adminović έγραψε:
Στύγιος έγραψε:Φορμάτ μπορείς να κάνεις μήπως έχασε το boot; Απ' το bios φαίνεται;


Στο bios δεν κοίταξα.
Θα το δοκιμάσω.


Περυσινή εμπειρία ,μου φέρνει συνάδελφος "σκληρό" σχεδόν νεκρό με win7, τον βάζω σε άλλο μηχάνημα με win 7....nada. Tον έβαλα σε ντούαλ μπουτ στο δικό μου και του φόρτωσα win 10, τον πέρασα μετά στον υπολογιστή του συναδέλφου και μια χαρά δουλεύει μέχρι σήμερα..

Admin ,να αλλάξεις λειτουργικό :D
0 .


Επιστροφή σε “Πληροφορική”